Baseball

Tournament Note

All teams must have rosters submitted online by Friday 11:59pm
Rainout Hotline 314-514-4111

12U Tournament Format - All teams will play 2 pool games. After pool play, teams will be seeded #1 - #12.
Teams seeded #1 - #7 will play in the 12U Gold Bracket (Team/individual awards)
Teams seeded #8 - #12 will play in the 12U Silver Bracket(Team award)

12U Division

6th Annual Arch Madness - Chesterfield, MO

Mar 24 - 25, 2018
Chesterfield Athletic Complex - Chesterfield, MO
 Info
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

12U
Team W L T
RS
RA
STL Prospects-Sage (Wildwood, MO) 0 0 0 0 0
Pirates (Lake St Louis, MO) 0 0 0 0 0
Rawlings Tigers - Schmersahl (Chesterfield, MO) 0 0 0 0 0
Stl Bandits - Ursul (St. Louis, MO) 0 0 0 0 0
St. Louis Falcons (St. Louis, MO) 0 0 0 0 0
Rawlings Xtreme - Hunady (Chesterfield, MO) 0 0 0 0 0
Ste. Genevieve Riverdogs (Sainte Genevieve, MO) 0 0 0 0 0
Twin City Titans (Festus, MO) 0 0 0 0 0
STL Tigers (Fenton, MO) 0 0 0 0 0
Missouri Gators Orange (O Fallon, MO) 0 0 0 0 0
Midwest Eagles (ofallon, MO) 0 0 0 0 0
Rawlings Xtreme (OFallon, MO) 0 0 0 0 0

Schedule

Filter by:

Saturday, March 24, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM Chesterfield - F3 Stl Bandits - Ursul
St. Louis Falcons
P2 9:00 AM Chesterfield - F4 Pirates
Missouri Gators Orange
P3 11:00 AM Chesterfield - C1 Rawlings Tigers - Schmersahl
Rawlings Xtreme - Hunady
P4 11:00 AM Chesterfield - F4 Stl Bandits - Ursul
Pirates
P5 1:00 PM Chesterfield - C1 Rawlings Tigers - Schmersahl
Midwest Eagles
P6 1:00 PM Chesterfield - F4 St. Louis Falcons
Missouri Gators Orange
P7 3:00 PM Chesterfield - C1 Rawlings Xtreme - Hunady
Twin City Titans
P8 3:00 PM Chesterfield - F4 Ste. Genevieve Riverdogs
STL Prospects-Sage
P9 5:00 PM Chesterfield - C1 Midwest Eagles
Rawlings Xtreme
P10 5:00 PM Chesterfield - F4 Ste. Genevieve Riverdogs
STL Tigers
P11 7:00 PM Chesterfield - C1 Twin City Titans
Rawlings Xtreme
P12 7:00 PM Chesterfield - F4 STL Prospects-Sage
STL Tigers
Sunday, March 25, 2018
Game Time Location Team Score Team
B1 9:00 AM Chesterfield - F3 12U 3rd Place
12U 6th Place
B2 9:00 AM Chesterfield - F4 12U 2nd Place
12U 7th Place
B3 11:00 AM Chesterfield - F4 12U 4th Place
12U 5th Place
B7 11:00 AM Chesterfield - C1 12U 11th Place
12U 12th Place
B4 1:00 PM Chesterfield - F4 Bracket Winner B1
Bracket Winner B2
B8 1:00 PM Chesterfield - C1 12U 8th Place
Bracket Winner B7
B5 3:00 PM Chesterfield - F4 12U 1st Place
Bracket Winner B3
B9 3:00 PM Chesterfield - C1 12U 9th Place
12U 10th Place
B6 5:00 PM Chesterfield - F4 Bracket Winner B5
Bracket Winner B4
B10 5:00 PM Chesterfield - C1 Bracket Winner B8
Bracket Winner B9

Bracket

12U Gold Bracket
12U Silver Bracket
Bracket Winner B6
12U Gold Champion
Bracket Winner B10
12U Silver Champion
12U 1st Place
B5 - Sun 3/25 3:00PM Chesterfield - F4
Bracket Winner B3
Bracket Winner B5
B6 - Sun 3/25 5:00PM Chesterfield - F4
Bracket Winner B4
12U 4th Place
B3 - Sun 3/25 11:00AM Chesterfield - F4
12U 5th Place
Bracket Winner B1
B4 - Sun 3/25 1:00PM Chesterfield - F4
Bracket Winner B2
12U 3rd Place
B1 - Sun 3/25 9:00AM Chesterfield - F3
12U 6th Place
12U 2nd Place
B2 - Sun 3/25 9:00AM Chesterfield - F4
12U 7th Place
12U 9th Place
B9 - Sun 3/25 3:00PM Chesterfield - C1
12U 10th Place
Bracket Winner B8
B10 - Sun 3/25 5:00PM Chesterfield - C1
Bracket Winner B9
12U 8th Place
B8 - Sun 3/25 1:00PM Chesterfield - C1
Bracket Winner B7
12U 11th Place
B7 - Sun 3/25 11:00AM Chesterfield - C1
12U 12th Place