Baseball

Tournament Note

All teams must have their rosters submitted online prior to the start of the tournament.
NO Metal cleats on portable mounds
Rainout Hotline 314-514-4111

12U Tournament Format: All teams will play 2 pool games. After pool play, teams will be seeded #1 - #13 for Bracket Play.
Teams seeded #1 - #7 will play in the Gold Bracket. Team/individual awards.
Teams seeded #8 - #13 will play in the Silver Bracket. Team/individual awards.

12U Division

Armed Forces Day Classic - Ellisville / Woodlands/Strehl

May 18 - 20, 2018
MO
Register  Info
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

12U
Team W L T
RS
RA
Missouri Gators Orange (O Fallon, MO) 0 0 0 0 0
Rawlings Tigers - Robb (Wildwood, MO) 0 0 0 0 0
The Hitting Zone Tribe - Short (O'Fallon, MO) 0 0 0 0 0
Rawlings Xtreme - Horn (Wentzville, MO) 0 0 0 0 0
Rawlings Tigers Boschert 12U (Glencoe, MO) 0 0 0 0 0
STL Force- Kohlberg (St. Louis, MO) 0 0 0 0 0
St. Louis Bandits - Oleksa (Maryland Heights, MO) 0 0 0 0 0
Red Rebels (Saint Louis, MO) 0 0 0 0 0
MO Gators - Barnes 12u (Chesterfield, MO) 0 0 0 0 0
St Louis Bears (Floyd) (St. Louis, MO) 0 0 0 0 0
Rawlings Xtreme (OFallon, MO) 0 0 0 0 0
Rawlings Xtreme (Wentzville, MO) 0 0 0 0 0
AF Extreme (christopher, IL) 0 0 0 0 0

Schedule

Filter by:

Saturday, May 19, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 3:00 PM Ellisville Athletic Association - Field 3 MO Gators - Barnes 12u
STL Force- Kohlberg
P2 3:00 PM Ellisville Athletic Association - Field 4 Rawlings Tigers Boschert 12U
St Louis Bears (Floyd)
P3 4:40 PM Ellisville Athletic Association - Field 3 Rawlings Xtreme
Missouri Gators Orange
P4 4:40 PM Ellisville Athletic Association - Field 4 Rawlings Tigers - Robb
Rawlings Xtreme
P5 6:20 PM Ellisville Athletic Association - Field 3 AF Extreme
St. Louis Bandits - Oleksa
P6 6:20 PM Ellisville Athletic Association - Field 4 Rawlings Xtreme - Horn
St Louis Bears (Floyd)
P7 8:00 PM Ellisville Athletic Association - Field 3 Red Rebels
The Hitting Zone Tribe - Short
Sunday, May 20, 2018
Game Time Location Team Score Team
P10 8:00 AM Woodlands Sports Complex - #22 MO Gators - Barnes 12u
St. Louis Bandits - Oleksa
P12 8:00 AM Woodlands Sports Complex - #23 Rawlings Tigers - Robb
Missouri Gators Orange
P13 9:40 AM Woodlands Sports Complex - #22 STL Force- Kohlberg
AF Extreme
P14 9:40 AM Woodlands Sports Complex - #23 The Hitting Zone Tribe - Short
Rawlings Xtreme
P17 11:20 AM Woodlands Sports Complex - #22 Red Rebels
Rawlings Xtreme
P18 11:20 AM Woodlands Sports Complex - #23 Rawlings Tigers Boschert 12U
Rawlings Xtreme - Horn
B1 1:00 PM Woodlands Sports Complex - #22 12U 4th Place
12U 5th Place
B2 1:00 PM Woodlands Sports Complex - #23 12U 2nd Place
12U 3rd Place
B3 2:40 PM Woodlands Sports Complex - #22 12U 1st Place
Bracket Winner B1
B5 2:40 PM Woodlands Sports Complex - #23 12U 6th Place
12U 7th Place
B4 4:20 PM Woodlands Sports Complex - #22 Bracket Winner B3
Bracket Winner B2
B6 4:20 PM Woodlands Sports Complex - #23 12U 8th Place
12U 9th Place
B7 6:00 PM Woodlands Sports Complex - #23 12U 10th Place
12U 11th Place
B8 6:00 PM Woodlands Sports Complex - #22 12U 12th Place
12U 13th Place

Bracket

Bracket Winner B4
12U Champion
12U 2nd Place
B2 - Sun 5/20 1:00PM Woodlands Sports Complex - #23
12U 3rd Place
Bracket Winner B3
B4 - Sun 5/20 4:20PM Woodlands Sports Complex - #22
Bracket Winner B2
12U 1st Place
B3 - Sun 5/20 2:40PM Woodlands Sports Complex - #22
Bracket Winner B1
12U 4th Place
B1 - Sun 5/20 1:00PM Woodlands Sports Complex - #22
12U 5th Place
12U 8th Place
B6 - Sun 5/20 4:20PM Woodlands Sports Complex - #23
12U 9th Place
12U 6th Place
B5 - Sun 5/20 2:40PM Woodlands Sports Complex - #23
12U 7th Place
12U 10th Place
B7 - Sun 5/20 6:00PM Woodlands Sports Complex - #23
12U 11th Place
12U 12th Place
B8 - Sun 5/20 6:00PM Woodlands Sports Complex - #22
12U 13th Place