Baseball

Tournament Note

All 14u Teams will be seeded into the Championship Bracket.
Please no metal cleats on portable mounds!

14u Division

Kennewick Klassic

Apr 14 - 15, 2018
Kennewick, WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

NW Premier BBC 14u

14u Division Champion

Sat Apr 14, 2018 - Sun Apr 15, 2018

Pool Standings

Blue Pool
Team W L T
RD
RS
RA
Bridgetown 14U (Portland, OR) 2 0 0 8 20 12
Spokane Jackhammers (Spokane, WA) 1 1 0 0 18 18
The Dalles Sluggers 14U (The Dalles, OR) 0 2 0 -8 11 19
Red Pool
Team W L T
RD
RS
RA
NW Premier BBC 14u (Post Falls, ID) 2 0 0 8 14 6
Treasure Valley Trojans (Nampa, ID) 1 1 0 -1 8 9
Stayton Jr Eagles (Stayton, OR) 0 2 0 -7 8 15

Schedule

Filter by:

Saturday, April 14, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Southridge - Field 2 Bridgetown 14U
10 3 The Dalles Sluggers 14U
P2 10:15 AM Southridge - Field 2 Bridgetown 14U
10 9 Spokane Jackhammers
P3 12:30 PM Southridge - Field 2 The Dalles Sluggers 14U
8 9 Spokane Jackhammers
P4 2:45 PM Southridge - Field 2 NW Premier BBC 14u
9 4 Stayton Jr Eagles
P5 5:00 PM Southridge - Field 2 NW Premier BBC 14u
5 2 Treasure Valley Trojans
P6 7:15 PM Southridge - Field 2 Stayton Jr Eagles
4 6 Treasure Valley Trojans
Sunday, April 15, 2018
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Southridge - Field 2 [2] Treasure Valley Trojans
7 1 [3] The Dalles Sluggers 14U
B2 8:00 AM Southridge - Field 4 [3] Stayton Jr Eagles
3 11 [2] Spokane Jackhammers
B3 10:15 AM Southridge - Field 4 [3] The Dalles Sluggers 14U
2 10 [3] Stayton Jr Eagles
B4 10:15 AM Southridge - Field 2 [1] Bridgetown 14U
9 1 [2] Treasure Valley Trojans
B5 12:30 PM Southridge - Field 2 [2] Spokane Jackhammers
2 15 [1] NW Premier BBC 14u
B6 2:45 PM Southridge - Field 2 [1] Bridgetown 14U
0 9 [1] NW Premier BBC 14u
B7 5:00 PM Southridge - Field 2 [2] Treasure Valley Trojans
[2] Spokane Jackhammers

Bracket

NW Nations Kennewick Klassic 14u Bracket
14u Bracket Consolation Games
[1] NW Premier BBC 14u
Champion
Bracket Winner B7
3rd Place
[3] Stayton Jr Eagles
5th Place
[2] Treasure Valley Trojans - 7
B1 - Sun 4/15 8:00AM Southridge - Field 2
[3] The Dalles Sluggers 14U - 1
[2] Spokane Jackhammers - 2
B5 - Sun 4/15 12:30PM Southridge - Field 2
[1] NW Premier BBC 14u - 15
[2] Treasure Valley Trojans
B7 - Sun 4/15 5:00PM Southridge - Field 2
[2] Spokane Jackhammers
[1] Bridgetown 14U - 0
B6 - Sun 4/15 2:45PM Southridge - Field 2
[1] NW Premier BBC 14u - 9
[1] Bridgetown 14U - 9
B4 - Sun 4/15 10:15AM Southridge - Field 2
[2] Treasure Valley Trojans - 1
[3] Stayton Jr Eagles - 3
B2 - Sun 4/15 8:00AM Southridge - Field 4
[2] Spokane Jackhammers - 11
[3] The Dalles Sluggers 14U - 2
B3 - Sun 4/15 10:15AM Southridge - Field 4
[3] Stayton Jr Eagles - 10