Baseball

Tournament Note

-The 1st. and 2nd. place teams from each pool will compete in the 13u Gold Bracket.
-The 3rd. and 4th. place teams from each pool will compete in the 13u Silver Bracket.
-The 5th place team from each pool will compete in the 13u Bronze Bracket.
No metal cleats on portable mounds, please.

13u Division

Kennewick Klassic

Apr 14 - 15, 2018
Kennewick, WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Blue Pool
Team W L T
RD
RS
RA
BadRock BBC (Whitefish, MT) 2 0 0 3 10 7
Kennewick Rebels (Kennewick, WA) 1 1 0 6 13 7
Northwest Rattlers (TRI CITIES, WA) 1 1 0 2 11 9
Lewiston Legends (Lewiston, ID) 1 1 0 5 19 14
Premier Baseball 13u Black (Vancouver, WA) 0 2 0 -16 9 25
Green Pool
Team W L T
RD
RS
RA
Bridgetown 13U Navy (Portland, OR) 2 0 0 16 27 2
Walla Walla Wolfpack (Walla Walla, WA) 1 1 0 3 14 10
Boise Aces (BOISE, ID) 1 1 0 0 18 18
Prep Sportswear Baseball Club (Kirkland, WA) 1 1 0 -3 15 19
Whitman County Hitmen (Pullman, WA) 0 2 0 -16 0 25
Red Pool
Team W L T
RD
RS
RA
NW Premier BBC (Post Falls, ID) 2 0 0 16 23 2
Central Oregon Crush (Bend, OR) 2 0 0 16 34 5
Kennewick Dukes (Kennewick, WA) 0 1 1 -8 11 23
Bridgetown 13U Columbia (Portland, OR) 0 1 1 -8 11 24
The Root (VICTOR, MT) 0 2 0 -16 7 32
Yellow Pool
Team W L T
RD
RS
RA
Walla Walla Athletics (Walla Walla, WA) 2 0 0 16 27 5
Tri-Cities Reactors (Kennewick, WA) 1 0 1 8 16 7
Vikings Baseball 13U (University Place, WA) 1 1 0 0 9 12
Missoula Bandits (Missoula, MT) 0 1 1 -8 12 22
North County Select Baseball (Stanwood, WA) 0 2 0 -16 0 18

Schedule

Filter by:

Saturday, April 14, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Lawrence Scott - Field 3 Missoula Bandits
5 15 Walla Walla Athletics
P2 8:00 AM Southridge - Field 1 Northwest Rattlers
4 5 BadRock BBC
P3 8:00 AM Southridge - Field 3 Boise Aces
10 5 Walla Walla Wolfpack
P4 8:00 AM Southridge - Field 4 Bridgetown 13U Columbia
0 13 NW Premier BBC
P5 10:15 AM Lawrence Scott - Field 3 Missoula Bandits
7 7 Tri-Cities Reactors
P6 10:15 AM Southridge - Field 1 Northwest Rattlers
7 4 Lewiston Legends
P7 10:15 AM Southridge - Field 3 Boise Aces
8 13 Prep Sportswear Baseball Club
P8 10:15 AM Southridge - Field 4 NW Premier BBC
10 2 The Root
P9 12:30 PM Lawrence Scott - Field 3 Walla Walla Athletics
12 0 Vikings Baseball 13U
P10 12:30 PM Southridge - Field 1 BadRock BBC
5 3 Kennewick Rebels
P11 12:30 PM Southridge - Field 3 Walla Walla Wolfpack
9 0 Whitman County Hitmen
P12 12:30 PM Southridge - Field 4 Bridgetown 13U Columbia
11 11 Kennewick Dukes
P13 2:45 PM Lawrence Scott - Field 3 Tri-Cities Reactors
9 0 North County Select Baseball
P14 2:45 PM Southridge - Field 1 Lewiston Legends
15 7 Premier Baseball 13u Black
P15 2:45 PM Southridge - Field 3 Prep Sportswear Baseball Club
2 11 Bridgetown 13U Navy
P16 2:45 PM Southridge - Field 4 The Root
5 22 Central Oregon Crush
P17 5:00 PM Lawrence Scott - Field 3 Vikings Baseball 13U
9 0 North County Select Baseball
P18 5:00 PM Southridge - Field 1 Premier Baseball 13u Black
2 10 Kennewick Rebels
P19 5:00 PM Southridge - Field 3 Bridgetown 13U Navy
16 0 Whitman County Hitmen
P20 5:00 PM Southridge - Field 4 Kennewick Dukes
0 12 Central Oregon Crush
Sunday, April 15, 2018
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Southridge - Field 1 [1] BadRock BBC
5 6 [2] Tri-Cities Reactors
B2 8:00 AM Southridge - Field 3 [1] Bridgetown 13U Navy
9 5 [2] Central Oregon Crush
B10 8:00 AM Lawrence Scott - Field 3 [3] Northwest Rattlers
12 2 [4] Missoula Bandits
B11 8:00 AM Lawrence Scott - Field 4 [3] Boise Aces
9 6 [4] Bridgetown 13U Columbia
B3 10:15 AM Southridge - Field 1 [1] NW Premier BBC
8 1 [2] Walla Walla Wolfpack
B4 10:15 AM Southridge - Field 3 [1] Walla Walla Athletics
9 6 [2] Kennewick Rebels
B12 10:15 AM Lawrence Scott - Field 4 [3] Kennewick Dukes
3 6 [4] Prep Sportswear Baseball Club
B13 10:15 AM Lawrence Scott - Field 3 [3] Vikings Baseball 13U
8 0 [4] Lewiston Legends
B5 12:30 PM Southridge - Field 1 [2] Tri-Cities Reactors
7 6 [1] Bridgetown 13U Navy
B6 12:30 PM Southridge - Field 3 [1] BadRock BBC
2 6 [2] Central Oregon Crush
B7 12:30 PM Southridge - Field 4 [2] Walla Walla Wolfpack
5 9 [2] Kennewick Rebels
B14 12:30 PM Lawrence Scott - Field 4 [4] Missoula Bandits
22 15 [4] Bridgetown 13U Columbia
B15 12:30 PM Lawrence Scott - Field 3 [3] Northwest Rattlers
9 1 [3] Boise Aces
B8 2:45 PM Southridge - Field 1 [1] NW Premier BBC
0 8 [1] Walla Walla Athletics
B16 2:45 PM Lawrence Scott - Field 3 [4] Prep Sportswear Baseball Club
0 6 [3] Vikings Baseball 13U
B17 2:45 PM Lawrence Scott - Field 4 [3] Kennewick Dukes
2 7 [4] Lewiston Legends
B19 2:45 PM Southridge - Field 3 [5] Premier Baseball 13u Black
12 1 [5] North County Select Baseball
B20 2:45 PM Southridge - Field 4 [5] Whitman County Hitmen
6 16 [5] The Root
B9 5:00 PM Southridge - Field 1 [2] Tri-Cities Reactors
1 1 [1] Walla Walla Athletics
B18 5:00 PM Lawrence Scott - Field 3 [3] Northwest Rattlers
3 0 [3] Vikings Baseball 13U
B21 5:00 PM Southridge - Field 4 [5] North County Select Baseball
1 1 [5] Whitman County Hitmen
B22 5:00 PM Southridge - Field 3 [5] Premier Baseball 13u Black
1 1 [5] The Root

Bracket

NW Nations Kennewick Klassic 13u Gold Bracket
13u Gold Consolation Games
NW Nations Kennewick Klassic 13u Silver Bracket
13u Silver Consolation Games
NW Nations Kennewick Klassic 13u Bronze Bracket
Bracket Winner B9
Champion
[3] Northwest Rattlers
Champion
Bracket Winner B22
Champions
Bracket Winner B21
Third Place
[1] NW Premier BBC - 8
B3 - Sun 4/15 10:15AM Southridge - Field 1
[2] Walla Walla Wolfpack - 1
[2] Tri-Cities Reactors - 7
B5 - Sun 4/15 12:30PM Southridge - Field 1
[1] Bridgetown 13U Navy - 6
[2] Tri-Cities Reactors - 1
B9 - Sun 4/15 5:00PM Southridge - Field 1
[1] Walla Walla Athletics - 1
[1] Bridgetown 13U Navy - 9
B2 - Sun 4/15 8:00AM Southridge - Field 3
[2] Central Oregon Crush - 5
[1] Walla Walla Athletics - 9
B4 - Sun 4/15 10:15AM Southridge - Field 3
[2] Kennewick Rebels - 6
[1] NW Premier BBC - 0
B8 - Sun 4/15 2:45PM Southridge - Field 1
[1] Walla Walla Athletics - 8
[1] BadRock BBC - 5
B1 - Sun 4/15 8:00AM Southridge - Field 1
[2] Tri-Cities Reactors - 6
[2] Walla Walla Wolfpack - 5
B7 - Sun 4/15 12:30PM Southridge - Field 4
[2] Kennewick Rebels - 9
[1] BadRock BBC - 2
B6 - Sun 4/15 12:30PM Southridge - Field 3
[2] Central Oregon Crush - 6
[3] Kennewick Dukes - 3
B12 - Sun 4/15 10:15AM Lawrence Scott - Field 4
[4] Prep Sportswear Baseball Club - 6
[3] Northwest Rattlers - 9
B15 - Sun 4/15 12:30PM Lawrence Scott - Field 3
[3] Boise Aces - 1
[3] Northwest Rattlers - 3
B18 - Sun 4/15 5:00PM Lawrence Scott - Field 3
[3] Vikings Baseball 13U - 0
[3] Boise Aces - 9
B11 - Sun 4/15 8:00AM Lawrence Scott - Field 4
[4] Bridgetown 13U Columbia - 6
[3] Vikings Baseball 13U - 8
B13 - Sun 4/15 10:15AM Lawrence Scott - Field 3
[4] Lewiston Legends - 0
[4] Prep Sportswear Baseball Club - 0
B16 - Sun 4/15 2:45PM Lawrence Scott - Field 3
[3] Vikings Baseball 13U - 6
[3] Northwest Rattlers - 12
B10 - Sun 4/15 8:00AM Lawrence Scott - Field 3
[4] Missoula Bandits - 2
[4] Missoula Bandits - 22
B14 - Sun 4/15 12:30PM Lawrence Scott - Field 4
[4] Bridgetown 13U Columbia - 15
[3] Kennewick Dukes - 2
B17 - Sun 4/15 2:45PM Lawrence Scott - Field 4
[4] Lewiston Legends - 7
[5] Whitman County Hitmen - 6
B20 - Sun 4/15 2:45PM Southridge - Field 4
[5] The Root - 16
[5] Premier Baseball 13u Black - 1
B22 - Sun 4/15 5:00PM Southridge - Field 3
[5] The Root - 1
[5] Premier Baseball 13u Black - 12
B19 - Sun 4/15 2:45PM Southridge - Field 3
[5] North County Select Baseball - 1
[5] North County Select Baseball - 1
B21 - Sun 4/15 5:00PM Southridge - Field 4
[5] Whitman County Hitmen - 1