Baseball

Tournament Note

-The 1st., 2nd., 3rd. and 4th. place teams from the blue pool and the 1st., 2nd. and 3rd. place teams from the red pool will compete in the 12u Gold Bracket.
-The 5th. and 6th. place teams from the blue pool and the 4th. and 5th. place teams from the red pool will compete in the 12u Silver Bracket.
--The 7th. and 8th. place teams from the blue pool and the 6th. and 7th. place teams from the red pool will compete in the 12u Bronze Bracket.
No metal cleats allowed in the 12u Division.

12u Division

Kennewick Klassic

Apr 14 - 15, 2018
Kennewick, WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Treasure Valley Elite

12u Division Champion

Sat Apr 14, 2018 - Sun Apr 15, 2018

Pool Standings

Blue Pool
Team W L T
RD
RS
RA
Meridian Bombers (Meridian, ID) 2 0 0 14 17 2
Avalanche (Spokane, WA) 2 0 0 16 35 6
Rage (Brier, WA) 2 0 0 3 13 10
Valley Bombers Baseball Club (Duvall, WA) 1 1 0 4 14 10
Yakima Valley Dirt Dawgs (Yakima, WA) 1 1 0 2 27 15
Cubs (Walla WAlla, WA) 0 2 0 -16 3 23
Bridgetown 12u East (Washougal, WA) 0 2 0 -14 5 29
The Dalles Sluggers (The Dalles, OR) 0 2 0 -9 11 30
Red Pool
Team W L T
RD
RS
RA
Columbia Reach (Richland, WA) 2 0 0 14 18 2
Treasure Valley Elite (Meridian, ID) 2 0 0 9 22 6
Kennewick Warriors (Kennewick, WA) 1 1 0 7 16 9
Steal Heads Baseball (La Center, WA) 1 1 0 -3 11 16
NW Premier BBC 12u (Post Falls, ID) 1 1 0 0 27 22
Vikings Baseball 12U (University Place, WA) 0 2 0 -13 6 26
Bridgetown 12U West (Portland, OR) 0 2 0 -14 14 33

Schedule

Filter by:

Saturday, April 14, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Lawrence Scott - Field 1 Avalanche
21 3 Bridgetown 12u East
P2 8:00 AM Lawrence Scott - Field 2 Cubs
0 9 Meridian Bombers
P3 8:00 AM Lawrence Scott - Field 4 Rage
9 8 The Dalles Sluggers
P4 10:00 AM Lawrence Scott - Field 1 Avalanche
14 3 Cubs
P5 10:00 AM Lawrence Scott - Field 2 Bridgetown 12u East
2 8 Meridian Bombers
P6 10:00 AM Lawrence Scott - Field 4 Rage
4 2 Valley Bombers Baseball Club
P7 12:00 PM Lawrence Scott - Field 1 The Dalles Sluggers
3 21 Yakima Valley Dirt Dawgs
P8 12:00 PM Lawrence Scott - Field 2 Bridgetown 12U West
2 8 Columbia Reach
P9 12:00 PM Lawrence Scott - Field 4 Kennewick Warriors
10 2 NW Premier BBC 12u
P10 2:00 PM Lawrence Scott - Field 1 Valley Bombers Baseball Club
12 6 Yakima Valley Dirt Dawgs
P11 2:00 PM Lawrence Scott - Field 2 Columbia Reach
10 0 Steal Heads Baseball
P12 2:00 PM Lawrence Scott - Field 4 Vikings Baseball 12U
0 15 Treasure Valley Elite
P13 4:00 PM Lawrence Scott - Field 1 NW Premier BBC 12u
25 12 Bridgetown 12U West
P14 4:00 PM Lawrence Scott - Field 2 Vikings Baseball 12U
6 11 Steal Heads Baseball
P15 4:00 PM Lawrence Scott - Field 4 Kennewick Warriors
6 7 Treasure Valley Elite
Sunday, April 15, 2018
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Lawrence Scott - Field 1 [2] Treasure Valley Elite
12 2 [3] Rage
B2 8:00 AM Lawrence Scott - Field 2 [2] Avalanche
4 13 [3] Kennewick Warriors
B3 10:00 AM Lawrence Scott - Field 1 [4] Valley Bombers Baseball Club
3 9 [1] Columbia Reach
B4 10:00 AM Lawrence Scott - Field 2 [3] Rage
6 6 [2] Avalanche
B5 12:00 PM Lawrence Scott - Field 1 [1] Meridian Bombers
3 13 [2] Treasure Valley Elite
B6 12:00 PM Lawrence Scott - Field 2 [3] Kennewick Warriors
16 2 [1] Columbia Reach
B7 2:00 PM Lawrence Scott - Field 1 [2] Treasure Valley Elite
12 8 [3] Kennewick Warriors
B8 2:00 PM Lawrence Scott - Field 2 [4] Valley Bombers Baseball Club
Bracket Loser B4
B9 4:00 PM Lawrence Scott - Field 1 [5] Yakima Valley Dirt Dawgs
[5] NW Premier BBC 12u
B10 4:00 PM Lawrence Scott - Field 2 [6] Cubs
1 4 [4] Steal Heads Baseball
B13 4:00 PM Civic Center - Field K-1 [7] Bridgetown 12u East
[7] Bridgetown 12U West
B14 4:00 PM Civic Center - Field K-2 [8] The Dalles Sluggers
7 4 [6] Vikings Baseball 12U
B11 6:00 PM Lawrence Scott - Field 2 Bracket Loser B9
[6] Cubs
B12 6:00 PM Lawrence Scott - Field 1 Bracket Winner B9
[4] Steal Heads Baseball
B15 6:00 PM Civic Center - Field K-1 Bracket Loser B13
[6] Vikings Baseball 12U
B16 6:00 PM Civic Center - Field K-2 Bracket Winner B13
[8] The Dalles Sluggers

Bracket

NW Nations Kennewick Klassic 12u Gold Bracket
12u Gold Bracket Consolation Games
NW Nations Kennewick Klassic 12u Silver Bracket
NW Nations Kennwick Klassic 12u Bronze Bracket
[2] Treasure Valley Elite
Champion
Bracket Winner B12
Champions
Bracket Winner B11
Third Place
Bracket Winner B16
Champions
Bracket Winner B15
Third Place
[1] Meridian Bombers - 3
B5 - Sun 4/15 12:00PM Lawrence Scott - Field 1
[2] Treasure Valley Elite - 13
[2] Treasure Valley Elite - 12
B7 - Sun 4/15 2:00PM Lawrence Scott - Field 1
[3] Kennewick Warriors - 8
[2] Treasure Valley Elite - 12
B1 - Sun 4/15 8:00AM Lawrence Scott - Field 1
[3] Rage - 2
[3] Kennewick Warriors - 16
B6 - Sun 4/15 12:00PM Lawrence Scott - Field 2
[1] Columbia Reach - 2
[2] Avalanche - 4
B2 - Sun 4/15 8:00AM Lawrence Scott - Field 2
[3] Kennewick Warriors - 13
[4] Valley Bombers Baseball Club - 3
B3 - Sun 4/15 10:00AM Lawrence Scott - Field 1
[1] Columbia Reach - 9
[3] Rage - 6
B4 - Sun 4/15 10:00AM Lawrence Scott - Field 2
[2] Avalanche - 6
[4] Valley Bombers Baseball Club
B8 - Sun 4/15 2:00PM Lawrence Scott - Field 2
Bracket Loser B4
[6] Cubs - 1
B10 - Sun 4/15 4:00PM Lawrence Scott - Field 2
[4] Steal Heads Baseball - 4
Bracket Winner B9
B12 - Sun 4/15 6:00PM Lawrence Scott - Field 1
[4] Steal Heads Baseball
[5] Yakima Valley Dirt Dawgs
B9 - Sun 4/15 4:00PM Lawrence Scott - Field 1
[5] NW Premier BBC 12u
Bracket Loser B9
B11 - Sun 4/15 6:00PM Lawrence Scott - Field 2
[6] Cubs
[8] The Dalles Sluggers - 7
B14 - Sun 4/15 4:00PM Civic Center - Field K-2
[6] Vikings Baseball 12U - 4
Bracket Winner B13
B16 - Sun 4/15 6:00PM Civic Center - Field K-2
[8] The Dalles Sluggers
[7] Bridgetown 12u East
B13 - Sun 4/15 4:00PM Civic Center - Field K-1
[7] Bridgetown 12U West
Bracket Loser B13
B15 - Sun 4/15 6:00PM Civic Center - Field K-1
[6] Vikings Baseball 12U