Baseball

Tournament Note

12U Format: All teams will play 2 pool games. After pool play, teams will be seeded #1 - #10 for Bracket Play.
Teams seeded #1 - #5 will play in the Gold Bracket. Team/individual awards.
Teams seeded #6 - #10 will play in the Silver Bracket. Team/individual awards.

12U Division

Game 7 World Nationals - Woodlands/ Strehl Fields

Jun 30 - Jul 1, 2018
MO
Register  Info
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Stl Bandits - Ursul

12U Division Champion

Sat Jun 30, 2018 - Sun Jul 1, 2018

Pool Standings

12U Division
Team W L T
RS
RA
Stl Bandits - Ursul (St. Louis, MO) 2 0 0 13 2
Springfield Mavericks (Springfield, MO) 1 0 1 10 9
STL PROS - TAYLOR (St. Louis, MO) 1 0 1 18 10
STL Prospects-Sage (Wildwood, MO) 1 1 0 4 4
Shield - Seabaugh (Saint Louis, MO) 1 1 0 15 9
Mineral Area Falcons (Park Hills, MO) 1 1 0 16 13
Missouri Gators Orange (O Fallon, MO) 1 1 0 15 20
Callaway Crew 12u (Kingdom city, MO) 0 1 1 9 11
Union Wildcats (Union, MO) 0 1 1 12 13
Rawlings Xtreme - Horn (Wentzville, MO) 0 2 0 11 32

Schedule

Filter by:

Saturday, June 30, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Woodlands - #24 Rawlings Xtreme - Horn
8 16 STL PROS - TAYLOR
P2 10:00 AM Woodlands - #24 Rawlings Xtreme - Horn
3 16 Mineral Area Falcons
P3 12:00 PM Woodlands - #24 STL PROS - TAYLOR
2 2 Callaway Crew 12u
P4 2:00 PM Woodlands - #24 Mineral Area Falcons
0 10 Stl Bandits - Ursul
P5 4:00 PM Woodlands - #23 Springfield Mavericks
9 9 Union Wildcats
P6 4:00 PM Woodlands - #24 Callaway Crew 12u
7 9 Missouri Gators Orange
P7 6:00 PM Woodlands - #23 Springfield Mavericks
1 0 STL Prospects-Sage
P8 6:00 PM Woodlands - #24 Stl Bandits - Ursul
3 2 Shield - Seabaugh
P9 8:00 PM Woodlands - #23 Union Wildcats
3 4 STL Prospects-Sage
P10 8:00 PM Woodlands - #24 Missouri Gators Orange
6 13 Shield - Seabaugh
Sunday, July 01, 2018
Game Time Location Team Score Team
B1 12:00 PM Woodlands - #24 [4] STL Prospects-Sage
4 7 [5] Shield - Seabaugh
B5 12:00 PM Woodlands - #21 [9] Union Wildcats
5 4 [10] Rawlings Xtreme - Horn
B2 2:00 PM Woodlands - #24 [1] Stl Bandits - Ursul
12 2 Shield - Seabaugh
B6 2:00 PM Woodlands - #21 [6] Mineral Area Falcons
11 1 Union Wildcats
B3 4:00 PM Woodlands - #24 [2] Springfield Mavericks
7 3 [3] STL PROS - TAYLOR
B7 4:00 PM Woodlands - #21 [7] Missouri Gators Orange
4 5 [8] Callaway Crew 12u
B4 6:00 PM Woodlands - #24 Stl Bandits - Ursul
9 1 Springfield Mavericks
B8 6:00 PM Woodlands - #21 Mineral Area Falcons
9 1 Callaway Crew 12u

Bracket

12U Gold Bracket
12U Silver Bracket
[1] Stl Bandits - Ursul
12U Gold Champion
[6] Mineral Area Falcons
12U Silver Champion
[2] Springfield Mavericks - 7
B3 - Sun 7/1 4:00PM Woodlands - #24
[3] STL PROS - TAYLOR - 3
[1] Stl Bandits - Ursul - 12
B2 - Sun 7/1 2:00PM Woodlands - #24
Shield - Seabaugh - 2
Stl Bandits - Ursul - 9
B4 - Sun 7/1 6:00PM Woodlands - #24
Springfield Mavericks - 1
[4] STL Prospects-Sage - 4
B1 - Sun 7/1 12:00PM Woodlands - #24
[5] Shield - Seabaugh - 7
[7] Missouri Gators Orange - 4
B7 - Sun 7/1 4:00PM Woodlands - #21
[8] Callaway Crew 12u - 5
[6] Mineral Area Falcons - 11
B6 - Sun 7/1 2:00PM Woodlands - #21
Union Wildcats - 1
[9] Union Wildcats - 5
B5 - Sun 7/1 12:00PM Woodlands - #21
[10] Rawlings Xtreme - Horn - 4
Mineral Area Falcons - 9
B8 - Sun 7/1 6:00PM Woodlands - #21
Callaway Crew 12u - 1