Basketball

11th Nationals - Division 1

Meltdown AAU National Championship

Jul 23 - 25, 2018
MN
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Midwest Elite 17u EYBL

11th Nationals - Division 1 Champion

Mon Jul 23, 2018 - Wed Jul 25, 2018

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Monday, July 23, 2018
Game Time Location Home Score Away
P1 8:00 AM Hopkins HS - Hop-2 QC Attack (North A)
46 55 OSA 17U Guantlet (North A)
P2 8:00 AM Hopkins HS - Hop-4 Minnesota Fury 2019 Yellow (North D)
56 58 Kingdom Hoops 17u Elite (North D)
P3 9:10 AM Hopkins HS - Hop-2 WI Flight Elite 17u WEST (North A)
44 63 North Tartan NIKE 11th EYBL (North A)
P4 9:10 AM Hopkins HS - Hop-3 All Iowa Attack 11th Nike Jensen (North B)
55 38 JOI Nevada Select Black (North B)
P5 9:10 AM Hopkins HS - Hop-4 Kansas Elite (Kane) (North D)
30 55 North Tartan TRU (North D)
P6 9:10 AM Hopkins HS - Hop-5 North Tartan 11th Elite (North C)
56 55 1on1 Milwaukee Blue (North C)
P7 10:20 AM Hopkins HS - Hop-2 Dakota Drillers (South A)
54 56 MN RISE WOLFE (South A)
P8 10:20 AM Hopkins HS - Hop-3 WI Playmakers - 2019 Patrick (South B)
37 48 MN Suns Kietzer (South B)
P9 10:20 AM Hopkins HS - Hop-4 MN Suns Jefferson (North B)
30 51 Team Wisconsin Select Black 2019 (North B)
P10 11:30 AM Hopkins HS - Hop-2 Bears Tail Basketball 17U (North C)
40 76 Midwest Elite 17u EYBL (North C)
P11 11:30 AM Hopkins HS - Hop-3 IL Rebels United - Wong (South C)
28 34 Wisconsin Impact - Blue (South C)
P12 11:30 AM Hopkins HS - Hop-4 MN Comets Elite (South D)
47 44 WI Elite - Johnson (South D)
P13 12:40 PM Hopkins HS - Hop-3 Wisconsin Academy - Williams (South A)
36 52 DFW 17U Nike (South A)
P14 1:50 PM Hopkins HS - Hop-2 SD Network Basketball 17U (South B)
14 59 Tree of Hope 17U EYBL (South B)
P15 1:50 PM Hopkins HS - Hop-3 North Tartan NIKE 11th EYBL (North A)
70 33 QC Attack (North A)
P16 1:50 PM Hopkins HS - Hop-4 All Iowa Attack 11th Nike EYBL (South D)
81 38 Team Manitoba 17U (South D)
P17 3:00 PM Hopkins HS - Hop-2 WI Flight Elite 17u WEST (North A)
40 80 OSA 17U Guantlet (North A)
P18 3:00 PM Hopkins HS - Hop-3 All Iowa Attack 11th Nike Jensen (North B)
54 57 Team Wisconsin Select Black 2019 (North B)
P19 3:00 PM Hopkins HS - Hop-4 Iowa Barnstormers 2019 (South C)
58 68 Minnesota Fury 2019 Gauntlet (South C)
P20 3:00 PM Hopkins HS - Hop-5 JOI Nevada Select Black (North B)
37 38 MN Suns Jefferson (North B)
P21 4:10 PM Hopkins HS - Hop-3 Kingdom Hoops 17u Elite (North D)
64 53 Kansas Elite (Kane) (North D)
P22 4:10 PM Hopkins HS - Hop-4 Bears Tail Basketball 17U (North C)
40 57 1on1 Milwaukee Blue (North C)
P23 5:20 PM Hopkins HS - Hop-1 MN RISE WOLFE (South A)
48 62 Wisconsin Academy - Williams (South A)
P24 5:20 PM Hopkins HS - Hop-2 Midwest Elite 17u EYBL (North C)
68 25 North Tartan 11th Elite (North C)
P25 5:20 PM Hopkins HS - Hop-3 Minnesota Fury 2019 Yellow (North D)
39 58 North Tartan TRU (North D)
P26 6:30 PM Hopkins HS - Hop-1 SD Network Basketball 17U (South B)
23 67 MN Suns Kietzer (South B)
P27 6:30 PM Hopkins HS - Hop-3 Dakota Drillers (South A)
44 60 DFW 17U Nike (South A)
P28 6:30 PM Hopkins HS - Hop-5 MN Comets Elite (South D)
44 32 Team Manitoba 17U (South D)
P29 7:40 PM Hopkins HS - Hop-1 Wisconsin Impact - Blue (South C)
42 35 Iowa Barnstormers 2019 (South C)
P30 7:40 PM Hopkins HS - Hop-2 Tree of Hope 17U EYBL (South B)
51 23 WI Playmakers - 2019 Patrick (South B)
P31 7:40 PM Hopkins HS - Hop-4 WI Elite - Johnson (South D)
43 74 All Iowa Attack 11th Nike EYBL (South D)
P32 8:50 PM Hopkins HS - Hop-4 IL Rebels United - Wong (South C)
34 52 Minnesota Fury 2019 Gauntlet (South C)
Tuesday, July 24, 2018
Game Time Location Home Score Away
P33 8:00 AM Hopkins HS - Hop-2 WI Flight Elite 17u WEST (North A)
35 42 QC Attack (North A)
P34 8:00 AM Hopkins HS - Hop-3 All Iowa Attack 11th Nike Jensen (North B)
44 37 MN Suns Jefferson (North B)
P35 8:00 AM Hopkins HS - Hop-4 Team Wisconsin Select Black 2019 (North B)
56 40 JOI Nevada Select Black (North B)
P36 9:10 AM Hopkins HS - Hop-2 North Tartan TRU (North D)
59 61 Kingdom Hoops 17u Elite (North D)
P37 9:10 AM Hopkins HS - Hop-3 OSA 17U Guantlet (North A)
24 44 North Tartan NIKE 11th EYBL (North A)
P38 9:10 AM Hopkins HS - Hop-4 Bears Tail Basketball 17U (North C)
53 61 North Tartan 11th Elite (North C)
P39 10:20 AM Hopkins HS - Hop-2 Dakota Drillers (South A)
42 33 Wisconsin Academy - Williams (South A)
P40 10:20 AM Hopkins HS - Hop-3 1on1 Milwaukee Blue (North C)
35 71 Midwest Elite 17u EYBL (North C)
P41 10:20 AM Hopkins HS - Hop-4 Minnesota Fury 2019 Yellow (North D)
45 36 Kansas Elite (Kane) (North D)
P42 11:30 AM Hopkins HS - Hop-2 SD Network Basketball 17U (South B)
36 45 WI Playmakers - 2019 Patrick (South B)
P43 11:30 AM Hopkins HS - Hop-3 MN Suns Kietzer (South B)
37 55 Tree of Hope 17U EYBL (South B)
P44 11:30 AM Hopkins HS - Hop-4 DFW 17U Nike (South A)
56 39 MN RISE WOLFE (South A)
P45 12:40 PM Hopkins HS - Hop-2 Minnesota Fury 2019 Gauntlet (South C)
42 40 Wisconsin Impact - Blue (South C)
P46 12:40 PM Hopkins HS - Hop-3 IL Rebels United - Wong (South C)
58 49 Iowa Barnstormers 2019 (South C)
P47 12:40 PM Hopkins HS - Hop-4 MN Comets Elite (South D)
56 78 All Iowa Attack 11th Nike EYBL (South D)
P48 1:50 PM Hopkins HS - Hop-2 Team Manitoba 17U (South D)
42 36 WI Elite - Johnson (South D)
B49 3:00 PM Eden Prairie HS - EP 6 WI Flight Elite 17u WEST (North A)
44 49 JOI Nevada Select Black (North B)
B50 3:00 PM Hopkins HS - Hop-1 QC Attack (North A)
49 45 MN Suns Jefferson (North B)
B51 3:00 PM Hopkins HS - Hop-2 OSA 17U Guantlet (North A)
41 44 All Iowa Attack 11th Nike Jensen (North B)
B52 3:00 PM Hopkins HS - Hop-3 North Tartan NIKE 11th EYBL (North A)
60 50 Team Wisconsin Select Black 2019 (North B)
B53 4:10 PM Eden Prairie HS - EP 6 Bears Tail Basketball 17U (North C)
50 44 Kansas Elite (Kane) (North D)
B54 4:10 PM Hopkins HS - Hop-1 1on1 Milwaukee Blue (North C)
63 48 Minnesota Fury 2019 Yellow (North D)
B55 4:10 PM Hopkins HS - Hop-2 North Tartan 11th Elite (North C)
39 31 North Tartan TRU (North D)
B56 4:10 PM Hopkins HS - Hop-3 Midwest Elite 17u EYBL (North C)
53 28 Kingdom Hoops 17u Elite (North D)
B57 5:20 PM Eden Prairie HS - EP 6 MN RISE WOLFE (South A)
72 44 SD Network Basketball 17U (South B)
B58 5:20 PM Hopkins HS - Hop-1 Wisconsin Academy - Williams (South A)
46 40 WI Playmakers - 2019 Patrick (South B)
B59 5:20 PM Hopkins HS - Hop-2 Dakota Drillers (South A)
54 56 MN Suns Kietzer (South B)
B60 5:20 PM Hopkins HS - Hop-3 DFW 17U Nike (South A)
47 55 Tree of Hope 17U EYBL (South B)
B61 6:30 PM Eden Prairie HS - EP 6 Iowa Barnstormers 2019 (South C)
41 44 WI Elite - Johnson (South D)
B62 6:30 PM Hopkins HS - Hop-1 IL Rebels United - Wong (South C)
58 25 Team Manitoba 17U (South D)
B63 6:30 PM Hopkins HS - Hop-2 Wisconsin Impact - Blue (South C)
71 43 MN Comets Elite (South D)
B64 6:30 PM Hopkins HS - Hop-3 Minnesota Fury 2019 Gauntlet (South C)
52 67 All Iowa Attack 11th Nike EYBL (South D)
Wednesday, July 25, 2018
Game Time Location Home Score Away
B65 8:00 AM Hopkins HS - Hop-2 Team Wisconsin Select Black 2019 (North B)
76 83 Kingdom Hoops 17u Elite (North D)
B66 8:00 AM Hopkins HS - Hop-3 DFW 17U Nike (South A)
64 65 Minnesota Fury 2019 Gauntlet (South C)
B67 8:00 AM Hopkins HS - Hop-4 All Iowa Attack 11th Nike Jensen (North B)
64 42 North Tartan 11th Elite (North C)
B68 9:10 AM Eden Prairie HS - EP 6 WI Flight Elite 17u WEST (North A)
58 49 Kansas Elite (Kane) (North D)
B69 9:10 AM Hopkins HS - Hop-1 OSA 17U Guantlet (North A)
34 49 North Tartan TRU (North D)
B70 9:10 AM Hopkins HS - Hop-2 North Tartan NIKE 11th EYBL (North A)
45 59 Midwest Elite 17u EYBL (North C)
B71 9:10 AM Hopkins HS - Hop-3 Tree of Hope 17U EYBL (South B)
30 37 All Iowa Attack 11th Nike EYBL (South D)
B72 9:10 AM Hopkins HS - Hop-5 Dakota Drillers (South A)
63 44 MN Comets Elite (South D)
B73 9:10 AM Hopkins HS - Hop-6 MN Suns Jefferson (North B)
41 33 Minnesota Fury 2019 Yellow (North D)
B74 10:20 AM Eden Prairie HS - EP 6 JOI Nevada Select Black (North B)
34 49 Bears Tail Basketball 17U (North C)
B75 10:20 AM Hopkins HS - Hop-1 MN Suns Kietzer (South B)
50 47 Wisconsin Impact - Blue (South C)
B76 10:20 AM Hopkins HS - Hop-5 QC Attack (North A)
61 64 1on1 Milwaukee Blue (North C)
B77 10:20 AM Hopkins HS - Hop-6 WI Playmakers - 2019 Patrick (South B)
45 50 Team Manitoba 17U (South D)
B78 11:30 AM Eden Prairie HS - EP 6 MN RISE WOLFE (South A)
50 34 WI Elite - Johnson (South D)
B79 11:30 AM Hopkins HS - Hop-1 Wisconsin Academy - Williams (South A)
52 48 IL Rebels United - Wong (South C)
B80 12:40 PM Eden Prairie HS - EP 6 SD Network Basketball 17U (South B)
49 51 Iowa Barnstormers 2019 (South C)
B81 12:40 PM Hopkins HS - Hop-3 Midwest Elite 17u EYBL (North C)
61 45 All Iowa Attack 11th Nike EYBL (South D)

Bracket

Midwest Elite 17u EYBL (North C)
Champion
All Iowa Attack 11th Nike Jensen (North B)
North Tartan TRU (North D)
Dakota Drillers (South A)
MN Suns Kietzer (South B)
1on1 Milwaukee Blue (North C)
MN Suns Jefferson (North B)
Team Manitoba 17U (South D)
Wisconsin Academy - Williams (South A)
Bears Tail Basketball 17U (North C)
WI Flight Elite 17u WEST (North A)
Iowa Barnstormers 2019 (South C)
MN RISE WOLFE (South A)
Tree of Hope 17U EYBL (South B) - 30
B71 - Wed 7/25 9:10AM Hopkins HS - Hop-3
All Iowa Attack 11th Nike EYBL (South D) - 37
North Tartan NIKE 11th EYBL (North A) - 45
B70 - Wed 7/25 9:10AM Hopkins HS - Hop-2
Midwest Elite 17u EYBL (North C) - 59
North Tartan NIKE 11th EYBL (North A) - 60
B52 - Tue 7/24 3:00PM Hopkins HS - Hop-3
Team Wisconsin Select Black 2019 (North B) - 50
Minnesota Fury 2019 Gauntlet (South C) - 52
B64 - Tue 7/24 6:30PM Hopkins HS - Hop-3
All Iowa Attack 11th Nike EYBL (South D) - 67
DFW 17U Nike (South A) - 47
B60 - Tue 7/24 5:20PM Hopkins HS - Hop-3
Tree of Hope 17U EYBL (South B) - 55
Midwest Elite 17u EYBL (North C) - 61
B81 - Wed 7/25 12:40PM Hopkins HS - Hop-3
All Iowa Attack 11th Nike EYBL (South D) - 45
Team Wisconsin Select Black 2019 (North B) - 76
B65 - Wed 7/25 8:00AM Hopkins HS - Hop-2
Kingdom Hoops 17u Elite (North D) - 83
Midwest Elite 17u EYBL (North C) - 53
B56 - Tue 7/24 4:10PM Hopkins HS - Hop-3
Kingdom Hoops 17u Elite (North D) - 28
DFW 17U Nike (South A) - 64
B66 - Wed 7/25 8:00AM Hopkins HS - Hop-3
Minnesota Fury 2019 Gauntlet (South C) - 65
North Tartan 11th Elite (North C) - 39
B55 - Tue 7/24 4:10PM Hopkins HS - Hop-2
North Tartan TRU (North D) - 31
All Iowa Attack 11th Nike Jensen (North B) - 64
B67 - Wed 7/25 8:00AM Hopkins HS - Hop-4
North Tartan 11th Elite (North C) - 42
OSA 17U Guantlet (North A) - 41
B51 - Tue 7/24 3:00PM Hopkins HS - Hop-2
All Iowa Attack 11th Nike Jensen (North B) - 44
OSA 17U Guantlet (North A) - 34
B69 - Wed 7/25 9:10AM Hopkins HS - Hop-1
North Tartan TRU (North D) - 49
Wisconsin Impact - Blue (South C) - 71
B63 - Tue 7/24 6:30PM Hopkins HS - Hop-2
MN Comets Elite (South D) - 43
MN Suns Kietzer (South B) - 50
B75 - Wed 7/25 10:20AM Hopkins HS - Hop-1
Wisconsin Impact - Blue (South C) - 47
Dakota Drillers (South A) - 63
B72 - Wed 7/25 9:10AM Hopkins HS - Hop-5
MN Comets Elite (South D) - 44
Dakota Drillers (South A) - 54
B59 - Tue 7/24 5:20PM Hopkins HS - Hop-2
MN Suns Kietzer (South B) - 56
1on1 Milwaukee Blue (North C) - 63
B54 - Tue 7/24 4:10PM Hopkins HS - Hop-1
Minnesota Fury 2019 Yellow (North D) - 48
QC Attack (North A) - 61
B76 - Wed 7/25 10:20AM Hopkins HS - Hop-5
1on1 Milwaukee Blue (North C) - 64
QC Attack (North A) - 49
B50 - Tue 7/24 3:00PM Hopkins HS - Hop-1
MN Suns Jefferson (North B) - 45
MN Suns Jefferson (North B) - 41
B73 - Wed 7/25 9:10AM Hopkins HS - Hop-6
Minnesota Fury 2019 Yellow (North D) - 33
IL Rebels United - Wong (South C) - 58
B62 - Tue 7/24 6:30PM Hopkins HS - Hop-1
Team Manitoba 17U (South D) - 25
Wisconsin Academy - Williams (South A) - 46
B58 - Tue 7/24 5:20PM Hopkins HS - Hop-1
WI Playmakers - 2019 Patrick (South B) - 40
Wisconsin Academy - Williams (South A) - 52
B79 - Wed 7/25 11:30AM Hopkins HS - Hop-1
IL Rebels United - Wong (South C) - 48
WI Playmakers - 2019 Patrick (South B) - 45
B77 - Wed 7/25 10:20AM Hopkins HS - Hop-6
Team Manitoba 17U (South D) - 50
JOI Nevada Select Black (North B) - 34
B74 - Wed 7/25 10:20AM Eden Prairie HS - EP 6
Bears Tail Basketball 17U (North C) - 49
Bears Tail Basketball 17U (North C) - 50
B53 - Tue 7/24 4:10PM Eden Prairie HS - EP 6
Kansas Elite (Kane) (North D) - 44
WI Flight Elite 17u WEST (North A) - 58
B68 - Wed 7/25 9:10AM Eden Prairie HS - EP 6
Kansas Elite (Kane) (North D) - 49
WI Flight Elite 17u WEST (North A) - 44
B49 - Tue 7/24 3:00PM Eden Prairie HS - EP 6
JOI Nevada Select Black (North B) - 49
Iowa Barnstormers 2019 (South C) - 41
B61 - Tue 7/24 6:30PM Eden Prairie HS - EP 6
WI Elite - Johnson (South D) - 44
MN RISE WOLFE (South A) - 50
B78 - Wed 7/25 11:30AM Eden Prairie HS - EP 6
WI Elite - Johnson (South D) - 34
MN RISE WOLFE (South A) - 72
B57 - Tue 7/24 5:20PM Eden Prairie HS - EP 6
SD Network Basketball 17U (South B) - 44
SD Network Basketball 17U (South B) - 49
B80 - Wed 7/25 12:40PM Eden Prairie HS - EP 6
Iowa Barnstormers 2019 (South C) - 51