Basketball

10th Nationals - Division 1

Meltdown AAU National Championship

Jul 23 - 25, 2018
MN
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

All Iowa Attack 10th Nike

10th Nationals - Division 1 Champion

Mon Jul 23, 2018 - Wed Jul 25, 2018

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Monday, July 23, 2018
Game Time Location Home Score Away
P1 8:00 AM Hopkins HS - Hop-5 Wisconsin RAP (North C)
46 58 Team Iowa Navy (North C)
P2 8:00 AM Hopkins HS - Hop-6 All Iowa Attack 10th National (North A)
52 44 Nebraska Lasers Gold 2020 (North A)
P3 9:10 AM Eden Prairie HS - EP 1 MN Comets Elite (North A)
31 28 MW Force Select 16U (North A)
P4 9:10 AM Eden Prairie HS - EP 2 Kingdom Hoops 16u Elite (North D)
48 61 1on1 Milwaukee Purple (North D)
P5 9:10 AM Eden Prairie HS - EP 3 OSA 16U Guantlet (South A)
47 45 Iowa Prep 16U (South A)
P6 9:10 AM Hopkins HS - Hop-6 Legends 16s Froehlke (South B)
47 44 JOI Nevada Select White (South B)
P7 10:20 AM Eden Prairie HS - EP 1 E1T1 Premier (South C)
61 75 WI Flight Elite 16u EAST (South C)
P8 10:20 AM Eden Prairie HS - EP 2 Wisconsin Academy - Porter (South D)
67 34 MN/WI Force 2020 (South D)
P9 11:30 AM Eden Prairie HS - EP 2 Elite (North B)
58 29 SD Network Basketball 16U (North B)
P10 12:40 PM Hopkins HS - Hop-1 Midwest Elite 16u EYBL (South C)
61 20 16U Sacred Hoops (South C)
P11 12:40 PM Hopkins HS - Hop-2 Team Wisconsin Select Black 2020/2021 (North B)
41 71 North Tartan NIKE 10th EYBL (North B)
P12 12:40 PM Hopkins HS - Hop-4 MN RISE MARTIN (South B)
48 68 All Iowa Attack 10th Nike (South B)
P13 12:40 PM Hopkins HS - Hop-5 South Dakota Attack - 2020 (North C)
66 65 Team Iowa Navy (North C)
P14 1:50 PM BL Jefferson HS - JF-5 Nebraska Lasers Gold 2020 (North A)
52 32 MN Comets Elite (North A)
P15 1:50 PM Eden Prairie HS - EP 2 All Iowa Attack 10th National (North A)
52 17 MW Force Select 16U (North A)
P16 1:50 PM Hopkins HS - Hop-1 Minnesota Fury 2020 Yellow (North D)
50 74 DFW 16U Nike (North D)
P17 1:50 PM Hopkins HS - Hop-6 Wisconsin Purple Aces 2020 (South A)
44 40 North Tartan 10th Elite (South A)
P18 4:10 PM Hopkins HS - Hop-2 Southern Krushers Academy (South D)
48 53 Minnesota Fury 2020 Gauntlet (South D)
P19 5:20 PM Eden Prairie HS - EP 1 North Tartan 10th Haugo (North C)
25 36 Wisconsin RAP (North C)
P20 5:20 PM Eden Prairie HS - EP 2 SD Network Basketball 16U (North B)
68 43 Team Wisconsin Select Black 2020/2021 (North B)
P21 5:20 PM Eden Prairie HS - EP 3 JOI Nevada Select White (South B)
37 45 MN RISE MARTIN (South B)
P22 5:20 PM Eden Prairie HS - EP 4 North Tartan 10th Elite (South A)
56 55 OSA 16U Guantlet (South A)
P23 5:20 PM Hopkins HS - Hop-4 Elite (North B)
35 52 North Tartan NIKE 10th EYBL (North B)
P24 5:20 PM Hopkins HS - Hop-6 16U Sacred Hoops (South C)
24 50 E1T1 Premier (South C)
P25 6:30 PM Eden Prairie HS - EP 2 Minnesota Fury 2020 Yellow (North D)
36 46 1on1 Milwaukee Purple (North D)
P26 6:30 PM Eden Prairie HS - EP 4 Wisconsin Purple Aces 2020 (South A)
44 45 Iowa Prep 16U (South A)
P27 6:30 PM Hopkins HS - Hop-2 Midwest Elite 16u EYBL (South C)
56 38 WI Flight Elite 16u EAST (South C)
P28 6:30 PM Hopkins HS - Hop-4 Legends 16s Froehlke (South B)
51 71 All Iowa Attack 10th Nike (South B)
P29 7:40 PM Hopkins HS - Hop-3 DFW 16U Nike (North D)
76 48 Kingdom Hoops 16u Elite (North D)
P30 7:40 PM Hopkins HS - Hop-5 Wisconsin Academy - Porter (South D)
45 49 Minnesota Fury 2020 Gauntlet (South D)
P31 8:50 PM Hopkins HS - Hop-1 MN/WI Force 2020 (South D)
51 50 Southern Krushers Academy (South D)
P32 8:50 PM Hopkins HS - Hop-5 South Dakota Attack - 2020 (North C)
30 24 North Tartan 10th Haugo (North C)
Tuesday, July 24, 2018
Game Time Location Home Score Away
P33 9:10 AM Eden Prairie HS - EP 1 All Iowa Attack 10th National (North A)
44 29 MN Comets Elite (North A)
P34 9:10 AM Eden Prairie HS - EP 2 Elite (North B)
62 31 Team Wisconsin Select Black 2020/2021 (North B)
P35 9:10 AM Hopkins HS - Hop-1 North Tartan NIKE 10th EYBL (North B)
54 40 SD Network Basketball 16U (North B)
P36 9:10 AM Hopkins HS - Hop-5 MW Force Select 16U (North A)
38 45 Nebraska Lasers Gold 2020 (North A)
P37 10:20 AM Eden Prairie HS - EP 1 Team Iowa Navy (North C)
51 47 North Tartan 10th Haugo (North C)
P38 10:20 AM Eden Prairie HS - EP 2 South Dakota Attack - 2020 (North C)
54 39 Wisconsin RAP (North C)
P39 10:20 AM Eden Prairie HS - EP 3 Minnesota Fury 2020 Yellow (North D)
56 48 Kingdom Hoops 16u Elite (North D)
P40 10:20 AM Eden Prairie HS - EP 4 Iowa Prep 16U (South A)
41 46 North Tartan 10th Elite (South A)
P41 11:30 AM Eden Prairie HS - EP 1 Legends 16s Froehlke (South B)
53 30 MN RISE MARTIN (South B)
P42 11:30 AM Eden Prairie HS - EP 3 Wisconsin Academy - Porter (South D)
63 39 Southern Krushers Academy (South D)
P43 11:30 AM Hopkins HS - Hop-1 Midwest Elite 16u EYBL (South C)
56 62 E1T1 Premier (South C)
P44 11:30 AM Hopkins HS - Hop-5 All Iowa Attack 10th Nike (South B)
70 13 JOI Nevada Select White (South B)
P45 11:30 AM Hopkins HS - Hop-6 WI Flight Elite 16u EAST (South C)
71 48 16U Sacred Hoops (South C)
P46 12:40 PM Hopkins HS - Hop-1 Wisconsin Purple Aces 2020 (South A)
42 45 OSA 16U Guantlet (South A)
P47 12:40 PM Hopkins HS - Hop-5 1on1 Milwaukee Purple (North D)
30 63 DFW 16U Nike (North D)
P48 1:50 PM Hopkins HS - Hop-1 Minnesota Fury 2020 Gauntlet (South D)
69 36 MN/WI Force 2020 (South D)
B49 3:00 PM Eden Prairie HS - EP 1 MN Comets Elite (North A)
41 34 SD Network Basketball 16U (North B)
B50 3:00 PM Eden Prairie HS - EP 2 MW Force Select 16U (North A)
37 52 Team Wisconsin Select Black 2020/2021 (North B)
B51 3:00 PM Hopkins HS - Hop-4 All Iowa Attack 10th National (North A)
30 49 North Tartan NIKE 10th EYBL (North B)
B52 3:00 PM Hopkins HS - Hop-5 Nebraska Lasers Gold 2020 (North A)
36 57 Elite (North B)
B53 4:10 PM BL Kennedy HS - KN-3 Wisconsin Purple Aces 2020 (South A)
41 21 JOI Nevada Select White (South B)
B54 4:10 PM Eden Prairie HS - EP 1 Wisconsin RAP (North C)
49 63 Minnesota Fury 2020 Yellow (North D)
B55 4:10 PM Eden Prairie HS - EP 2 Iowa Prep 16U (South A)
46 42 MN RISE MARTIN (South B)
B56 5:20 PM BL Kennedy HS - KN-2 North Tartan 10th Haugo (North C)
58 40 Kingdom Hoops 16u Elite (North D)
B57 5:20 PM BL Kennedy HS - KN-4 16U Sacred Hoops (South C)
33 56 Southern Krushers Academy (South D)
B58 5:20 PM Hopkins HS - Hop-4 South Dakota Attack - 2020 (North C)
55 63 DFW 16U Nike (North D)
B59 5:20 PM Hopkins HS - Hop-5 Team Iowa Navy (North C)
71 73 1on1 Milwaukee Purple (North D)
B60 6:30 PM Eden Prairie HS - EP 1 E1T1 Premier (South C)
53 49 MN/WI Force 2020 (South D)
B61 6:30 PM Hopkins HS - Hop-4 North Tartan 10th Elite (South A)
47 64 All Iowa Attack 10th Nike (South B)
B62 6:30 PM Hopkins HS - Hop-5 OSA 16U Guantlet (South A)
55 51 Legends 16s Froehlke (South B)
B63 7:40 PM Hopkins HS - Hop-4 Midwest Elite 16u EYBL (South C)
54 59 Minnesota Fury 2020 Gauntlet (South D)
B64 8:50 PM Hopkins HS - Hop-5 WI Flight Elite 16u EAST (South C)
40 68 Wisconsin Academy - Porter (South D)
Wednesday, July 25, 2018
Game Time Location Home Score Away
B65 10:20 AM Hopkins HS - Hop-2 North Tartan NIKE 10th EYBL (North B)
40 47 DFW 16U Nike (North D)
B66 10:20 AM Hopkins HS - Hop-3 All Iowa Attack 10th Nike (South B)
70 30 Minnesota Fury 2020 Gauntlet (South D)
B67 11:30 AM Eden Prairie HS - EP 3 Nebraska Lasers Gold 2020 (North A)
33 57 Team Iowa Navy (North C)
B68 11:30 AM Eden Prairie HS - EP 4 Team Wisconsin Select Black 2020/2021 (North B)
44 49 North Tartan 10th Haugo (North C)
B69 11:30 AM Eden Prairie HS - EP 5 JOI Nevada Select White (South B)
50 51 16U Sacred Hoops (South C)
B70 11:30 AM Hopkins HS - Hop-5 All Iowa Attack 10th National (North A)
43 44 South Dakota Attack - 2020 (North C)
B71 11:30 AM Hopkins HS - Hop-6 Elite (North B)
49 34 1on1 Milwaukee Purple (North D)
B72 12:40 PM Eden Prairie HS - EP 1 Legends 16s Froehlke (South B)
69 58 WI Flight Elite 16u EAST (South C)
B73 12:40 PM Eden Prairie HS - EP 2 SD Network Basketball 16U (North B)
34 57 Wisconsin RAP (North C)
B74 12:40 PM Eden Prairie HS - EP 3 MN Comets Elite (North A)
35 53 Minnesota Fury 2020 Yellow (North D)
B75 12:40 PM Eden Prairie HS - EP 4 Wisconsin Purple Aces 2020 (South A)
50 30 Southern Krushers Academy (South D)
B76 12:40 PM Hopkins HS - Hop-1 North Tartan 10th Elite (South A)
59 51 Midwest Elite 16u EYBL (South C)
B77 12:40 PM Hopkins HS - Hop-6 OSA 16U Guantlet (South A)
54 52 Wisconsin Academy - Porter (South D)
B78 1:50 PM Eden Prairie HS - EP 1 MN RISE MARTIN (South B)
22 29 MN/WI Force 2020 (South D)
B79 1:50 PM Eden Prairie HS - EP 2 Iowa Prep 16U (South A)
49 50 E1T1 Premier (South C)
B80 1:50 PM Eden Prairie HS - EP 3 MW Force Select 16U (North A)
62 59 Kingdom Hoops 16u Elite (North D)
B81 1:50 PM Hopkins HS - Hop-3 DFW 16U Nike (North D)
53 68 All Iowa Attack 10th Nike (South B)

Bracket

All Iowa Attack 10th Nike (South B)
Champion
Elite (North B)
Team Iowa Navy (North C)
Legends 16s Froehlke (South B)
OSA 16U Guantlet (South A)
Minnesota Fury 2020 Yellow (North D)
Wisconsin RAP (North C)
MN/WI Force 2020 (South D)
E1T1 Premier (South C)
North Tartan 10th Haugo (North C)
MW Force Select 16U (North A)
16U Sacred Hoops (South C)
Wisconsin Purple Aces 2020 (South A)
All Iowa Attack 10th Nike (South B) - 70
B66 - Wed 7/25 10:20AM Hopkins HS - Hop-3
Minnesota Fury 2020 Gauntlet (South D) - 30
North Tartan NIKE 10th EYBL (North B) - 40
B65 - Wed 7/25 10:20AM Hopkins HS - Hop-2
DFW 16U Nike (North D) - 47
All Iowa Attack 10th National (North A) - 30
B51 - Tue 7/24 3:00PM Hopkins HS - Hop-4
North Tartan NIKE 10th EYBL (North B) - 49
Midwest Elite 16u EYBL (South C) - 54
B63 - Tue 7/24 7:40PM Hopkins HS - Hop-4
Minnesota Fury 2020 Gauntlet (South D) - 59
North Tartan 10th Elite (South A) - 47
B61 - Tue 7/24 6:30PM Hopkins HS - Hop-4
All Iowa Attack 10th Nike (South B) - 64
DFW 16U Nike (North D) - 53
B81 - Wed 7/25 1:50PM Hopkins HS - Hop-3
All Iowa Attack 10th Nike (South B) - 68
All Iowa Attack 10th National (North A) - 43
B70 - Wed 7/25 11:30AM Hopkins HS - Hop-5
South Dakota Attack - 2020 (North C) - 44
South Dakota Attack - 2020 (North C) - 55
B58 - Tue 7/24 5:20PM Hopkins HS - Hop-4
DFW 16U Nike (North D) - 63
North Tartan 10th Elite (South A) - 59
B76 - Wed 7/25 12:40PM Hopkins HS - Hop-1
Midwest Elite 16u EYBL (South C) - 51
Team Iowa Navy (North C) - 71
B59 - Tue 7/24 5:20PM Hopkins HS - Hop-5
1on1 Milwaukee Purple (North D) - 73
Elite (North B) - 49
B71 - Wed 7/25 11:30AM Hopkins HS - Hop-6
1on1 Milwaukee Purple (North D) - 34
Nebraska Lasers Gold 2020 (North A) - 36
B52 - Tue 7/24 3:00PM Hopkins HS - Hop-5
Elite (North B) - 57
Nebraska Lasers Gold 2020 (North A) - 33
B67 - Wed 7/25 11:30AM Eden Prairie HS - EP 3
Team Iowa Navy (North C) - 57
WI Flight Elite 16u EAST (South C) - 40
B64 - Tue 7/24 8:50PM Hopkins HS - Hop-5
Wisconsin Academy - Porter (South D) - 68
OSA 16U Guantlet (South A) - 54
B77 - Wed 7/25 12:40PM Hopkins HS - Hop-6
Wisconsin Academy - Porter (South D) - 52
Legends 16s Froehlke (South B) - 69
B72 - Wed 7/25 12:40PM Eden Prairie HS - EP 1
WI Flight Elite 16u EAST (South C) - 58
OSA 16U Guantlet (South A) - 55
B62 - Tue 7/24 6:30PM Hopkins HS - Hop-5
Legends 16s Froehlke (South B) - 51
Wisconsin RAP (North C) - 49
B54 - Tue 7/24 4:10PM Eden Prairie HS - EP 1
Minnesota Fury 2020 Yellow (North D) - 63
MN Comets Elite (North A) - 35
B74 - Wed 7/25 12:40PM Eden Prairie HS - EP 3
Minnesota Fury 2020 Yellow (North D) - 53
MN Comets Elite (North A) - 41
B49 - Tue 7/24 3:00PM Eden Prairie HS - EP 1
SD Network Basketball 16U (North B) - 34
SD Network Basketball 16U (North B) - 34
B73 - Wed 7/25 12:40PM Eden Prairie HS - EP 2
Wisconsin RAP (North C) - 57
E1T1 Premier (South C) - 53
B60 - Tue 7/24 6:30PM Eden Prairie HS - EP 1
MN/WI Force 2020 (South D) - 49
Iowa Prep 16U (South A) - 46
B55 - Tue 7/24 4:10PM Eden Prairie HS - EP 2
MN RISE MARTIN (South B) - 42
Iowa Prep 16U (South A) - 49
B79 - Wed 7/25 1:50PM Eden Prairie HS - EP 2
E1T1 Premier (South C) - 50
MN RISE MARTIN (South B) - 22
B78 - Wed 7/25 1:50PM Eden Prairie HS - EP 1
MN/WI Force 2020 (South D) - 29
Team Wisconsin Select Black 2020/2021 (North B) - 44
B68 - Wed 7/25 11:30AM Eden Prairie HS - EP 4
North Tartan 10th Haugo (North C) - 49
North Tartan 10th Haugo (North C) - 58
B56 - Tue 7/24 5:20PM BL Kennedy HS - KN-2
Kingdom Hoops 16u Elite (North D) - 40
MW Force Select 16U (North A) - 62
B80 - Wed 7/25 1:50PM Eden Prairie HS - EP 3
Kingdom Hoops 16u Elite (North D) - 59
MW Force Select 16U (North A) - 37
B50 - Tue 7/24 3:00PM Eden Prairie HS - EP 2
Team Wisconsin Select Black 2020/2021 (North B) - 52
16U Sacred Hoops (South C) - 33
B57 - Tue 7/24 5:20PM BL Kennedy HS - KN-4
Southern Krushers Academy (South D) - 56
Wisconsin Purple Aces 2020 (South A) - 50
B75 - Wed 7/25 12:40PM Eden Prairie HS - EP 4
Southern Krushers Academy (South D) - 30
Wisconsin Purple Aces 2020 (South A) - 41
B53 - Tue 7/24 4:10PM BL Kennedy HS - KN-3
JOI Nevada Select White (South B) - 21
JOI Nevada Select White (South B) - 50
B69 - Wed 7/25 11:30AM Eden Prairie HS - EP 5
16U Sacred Hoops (South C) - 51