Basketball

10th Nationals - Division 2

Meltdown AAU National Championship

Jul 23 - 25, 2018
MN
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

SD North Stars 10th

10th Nationals - Division 2 Champion

Mon Jul 23, 2018 - Wed Jul 25, 2018

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Monday, July 23, 2018
Game Time Location Home Score Away
P1 10:20 AM BL Kennedy HS - KN-1 BarnBurner Basketball Academy 16U (North A)
46 30 Minnesota Energy 2020 (North A)
P2 10:20 AM BL Kennedy HS - KN-2 So-Minn Fury 2020 (North B)
53 37 Pentagon Hemiller (North B)
P3 10:20 AM BL Kennedy HS - KN-3 WI Elite - McCormick (North B)
25 55 Team Iowa White (North B)
P4 10:20 AM BL Kennedy HS - KN-4 IA Martin Brothers Select Elite 2020 (North C)
36 41 Rochester Shock (North C)
P5 10:20 AM BL Kennedy HS - KN-5 MN Heat Hinck (North D)
53 28 Iowa Select-10th (North D)
P6 11:30 AM BL Kennedy HS - KN-2 ND Attack (North C)
41 27 Lady Getshook-10 McMillan/Gaten (North C)
P7 11:30 AM BL Kennedy HS - KN-3 Retro Hoops 2020 (North D)
50 46 Pentagon Borchers 16U (North D)
P8 12:40 PM BL Kennedy HS - KN-1 SD North Stars 10th (North A)
42 27 Cincinnati Heat Premier 2020 Bock (North A)
P9 3:00 PM BL Kennedy HS - KN-2 Pentagon Hemiller (North B)
44 37 WI Elite - McCormick (North B)
P10 3:00 PM BL Kennedy HS - KN-3 So-Minn Fury 2020 (North B)
44 47 Team Iowa White (North B)
P11 3:00 PM BL Kennedy HS - KN-4 Rochester Shock (North C)
41 54 ND Attack (North C)
P12 3:00 PM BL Kennedy HS - KN-5 IA Martin Brothers Select Elite 2020 (North C)
27 33 Lady Getshook-10 McMillan/Gaten (North C)
P13 4:10 PM BL Jefferson HS - JF-1 Cincinnati Heat Premier 2020 Bock (North A)
64 60 BarnBurner Basketball Academy 16U (North A)
P14 4:10 PM BL Jefferson HS - JF-2 SD North Stars 10th (North A)
69 21 Minnesota Energy 2020 (North A)
P15 4:10 PM BL Jefferson HS - JF-3 Iowa Select-10th (North D)
42 44 Retro Hoops 2020 (North D)
P16 4:10 PM BL Jefferson HS - JF-4 MN Heat Hinck (North D)
34 54 Pentagon Borchers 16U (North D)
Tuesday, July 24, 2018
Game Time Location Home Score Away
P17 10:20 AM BL Jefferson HS - JF-2 Minnesota Energy 2020 (North A)
39 51 Cincinnati Heat Premier 2020 Bock (North A)
P18 10:20 AM BL Jefferson HS - JF-3 SD North Stars 10th (North A)
40 31 BarnBurner Basketball Academy 16U (North A)
P19 10:20 AM BL Jefferson HS - JF-4 Team Iowa White (North B)
49 26 Pentagon Hemiller (North B)
P20 10:20 AM BL Kennedy HS - KN-2 Lady Getshook-10 McMillan/Gaten (North C)
35 42 Rochester Shock (North C)
P21 10:20 AM BL Kennedy HS - KN-3 IA Martin Brothers Select Elite 2020 (North C)
48 54 ND Attack (North C)
P22 10:20 AM BL Kennedy HS - KN-4 Pentagon Borchers 16U (North D)
44 38 Iowa Select-10th (North D)
P23 10:20 AM BL Kennedy HS - KN-5 MN Heat Hinck (North D)
28 37 Retro Hoops 2020 (North D)
P24 11:30 AM BL Kennedy HS - KN-1 So-Minn Fury 2020 (North B)
53 23 WI Elite - McCormick (North B)
B25 1:50 PM BL Jefferson HS - JF-1 IA Martin Brothers Select Elite 2020 (North C)
46 41 Iowa Select-10th (North D)
B26 1:50 PM BL Jefferson HS - JF-3 Rochester Shock (North C)
29 43 Pentagon Borchers 16U (North D)
B27 1:50 PM BL Jefferson HS - JF-4 Lady Getshook-10 McMillan/Gaten (North C)
29 42 MN Heat Hinck (North D)
B28 3:00 PM BL Kennedy HS - KN-3 Cincinnati Heat Premier 2020 Bock (North A)
40 60 So-Minn Fury 2020 (North B)
B29 3:00 PM BL Kennedy HS - KN-4 BarnBurner Basketball Academy 16U (North A)
40 33 Pentagon Hemiller (North B)
B30 3:00 PM BL Kennedy HS - KN-5 Minnesota Energy 2020 (North A)
31 39 WI Elite - McCormick (North B)
B31 3:00 PM Hopkins HS - Hop-6 SD North Stars 10th (North A)
57 37 Team Iowa White (North B)
B32 7:40 PM Hopkins HS - Hop-6 ND Attack (North C)
34 31 Retro Hoops 2020 (North D)
Wednesday, July 25, 2018
Game Time Location Home Score Away
B33 11:30 AM BL Kennedy HS - KN-5 Team Iowa White (North B)
50 46 Retro Hoops 2020 (North D)
B34 12:40 PM BL Jefferson HS - JF-2 So-Minn Fury 2020 (North B)
53 44 Pentagon Borchers 16U (North D)
B35 12:40 PM BL Jefferson HS - JF-3 Pentagon Hemiller (North B)
28 51 Lady Getshook-10 McMillan/Gaten (North C)
B36 12:40 PM BL Jefferson HS - JF-4 BarnBurner Basketball Academy 16U (North A)
34 36 MN Heat Hinck (North D)
B37 1:50 PM Eden Prairie HS - EP 4 Minnesota Energy 2020 (North A)
38 57 Iowa Select-10th (North D)
B38 1:50 PM Eden Prairie HS - EP 5 Cincinnati Heat Premier 2020 Bock (North A)
34 28 Rochester Shock (North C)
B39 1:50 PM Eden Prairie HS - EP 6 WI Elite - McCormick (North B)
39 35 IA Martin Brothers Select Elite 2020 (North C)
B40 3:00 PM Hopkins HS - Hop-2 SD North Stars 10th (North A)
48 25 ND Attack (North C)

Bracket

SD North Stars 10th (North A)
Champion
Team Iowa White (North B)
3rd Place
So-Minn Fury 2020 (North B)
Cincinnati Heat Premier 2020 Bock (North A)
MN Heat Hinck (North D)
Lady Getshook-10 McMillan/Gaten (North C)
WI Elite - McCormick (North B)
Iowa Select-10th (North D)
Team Iowa White (North B) - 50
B33 - Wed 7/25 11:30AM BL Kennedy HS - KN-5
Retro Hoops 2020 (North D) - 46
SD North Stars 10th (North A) - 48
B40 - Wed 7/25 3:00PM Hopkins HS - Hop-2
ND Attack (North C) - 25
SD North Stars 10th (North A) - 57
B31 - Tue 7/24 3:00PM Hopkins HS - Hop-6
Team Iowa White (North B) - 37
ND Attack (North C) - 34
B32 - Tue 7/24 7:40PM Hopkins HS - Hop-6
Retro Hoops 2020 (North D) - 31
Rochester Shock (North C) - 29
B26 - Tue 7/24 1:50PM BL Jefferson HS - JF-3
Pentagon Borchers 16U (North D) - 43
So-Minn Fury 2020 (North B) - 53
B34 - Wed 7/25 12:40PM BL Jefferson HS - JF-2
Pentagon Borchers 16U (North D) - 44
Cincinnati Heat Premier 2020 Bock (North A) - 40
B28 - Tue 7/24 3:00PM BL Kennedy HS - KN-3
So-Minn Fury 2020 (North B) - 60
Cincinnati Heat Premier 2020 Bock (North A) - 34
B38 - Wed 7/25 1:50PM Eden Prairie HS - EP 5
Rochester Shock (North C) - 28
Lady Getshook-10 McMillan/Gaten (North C) - 29
B27 - Tue 7/24 1:50PM BL Jefferson HS - JF-4
MN Heat Hinck (North D) - 42
BarnBurner Basketball Academy 16U (North A) - 34
B36 - Wed 7/25 12:40PM BL Jefferson HS - JF-4
MN Heat Hinck (North D) - 36
BarnBurner Basketball Academy 16U (North A) - 40
B29 - Tue 7/24 3:00PM BL Kennedy HS - KN-4
Pentagon Hemiller (North B) - 33
Pentagon Hemiller (North B) - 28
B35 - Wed 7/25 12:40PM BL Jefferson HS - JF-3
Lady Getshook-10 McMillan/Gaten (North C) - 51
IA Martin Brothers Select Elite 2020 (North C) - 46
B25 - Tue 7/24 1:50PM BL Jefferson HS - JF-1
Iowa Select-10th (North D) - 41
WI Elite - McCormick (North B) - 39
B39 - Wed 7/25 1:50PM Eden Prairie HS - EP 6
IA Martin Brothers Select Elite 2020 (North C) - 35
Minnesota Energy 2020 (North A) - 38
B37 - Wed 7/25 1:50PM Eden Prairie HS - EP 4
Iowa Select-10th (North D) - 57
Minnesota Energy 2020 (North A) - 31
B30 - Tue 7/24 3:00PM BL Kennedy HS - KN-5
WI Elite - McCormick (North B) - 39