Basketball

2019 Yellow

10th Annual Spring Showdown

Apr 20 - 22, 2018
Bloomington, MN • Chaska, MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Stat Leaders

Points/G
A Schmoker - Rochester Shock V 21.0
A Neinow - United 11th 19.5
A Corona - Airforce One 11th 16.0
M Guzinski - OSA Crusaders 11t 13.0
L Manaigre - Manitoba Junior B 12.0
Total Points
A Neinow - United 11th 39
A Corona - Airforce One 11th 32
K Berreau - WC Wildcats 11th B 24
C Ahlf - FM Fierce 17U 22
C Brink - Nice 17U 22
Show All Leaders

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, April 20, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 7:40 PM Kennedy - Court 4 Nice 17U
22 46 United 11th

Nice 17U

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
Caitlin Brink 2 0 3 7
Cassie Cadrilk 4 1 0 9
Megan Frutiger 0 0 0 0
Annika Harper 0 0 0 0
Poy Jacob 0 0 0 0
Myra Kraemer 0 0 0 0
Anna Otto 1 0 0 2
Madison Schirmer 0 0 0 0
Maggie Trnka 0 0 0 0
Alyssa Williamson 2 0 0 4
Totals 9 1 3 22

United 11th

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
1 Averi Dunbar 3 0 0 6
2 Julia LeVahn 2 0 0 4
3 Joelle Talso 1 0 0 2
5 Jenna Kloubec 0 0 0 0
12 Taryn Richards 1 0 1 3
22 Katelyn Kloubec 0 0 0 0
30 Jacelyn Talso 2 0 0 4
33 Emma Potratz 2 0 0 4
40 Madi Ngene 1 0 0 2
45 Ashlea Neinow 8 5 0 21
Totals 20 5 1 46
PRINT BOX SCORE
P2 7:40 PM Kennedy - Court 5 Airforce One 11th
41 13 MN Thunder 11th

Airforce One 11th

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
22 Ashley Flattem 0 0 0 0
23 Alexis West 0 0 2 2
30 Julia Neumann 2 1 0 5
31 Anna Corona 7 1 0 15
32 Jay Kwateh 1 0 0 2
33 Destini Artis 2 1 1 6
34 Amyah Arnold 1 0 0 2
42 Lily Brielmaier 0 0 0 0
44 Laynie Hanneman 1 0 1 3
45 Carolina Schuster 2 0 0 4
55 Alainah Erickson 1 0 0 2
Totals 17 3 4 41

MN Thunder 11th

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
14 Jessica Gibson 0 0 0 0
25 Bryana Bell 1 0 2 4
31 Makayla Harris 0 0 0 0
33 Chloe Staub 0 0 0 0
40 Taylor Pint 0 0 0 0
43 Taylor Young 0 0 2 2
44 angelina Sims 1 1 1 4
45 Andi Sundem 0 0 0 0
51 Kendra Petershon 1 0 1 3
52 Taylor Rentschler 0 0 0 0
Totals 3 1 6 13
PRINT BOX SCORE
P3 8:50 PM Kennedy - Court 4 Rip-City 11th
17 40 MN Heat 11th Davis

Rip-City 11th

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
0 Doniah Bratton 0 0 0 0
0 Victaeja Laevy 0 0 0 0
0 Olivia Lussier 0 0 0 0
0 Emma Ogitchdia 3 0 0 6
0 Ariana Owens 0 0 0 0
0 Porshay Poe 2 1 0 5
0 Sache Reid 1 0 0 2
0 Arlana Santiago 0 0 0 0
0 Alanna Smith 1 0 0 2
0 Taylor Tidwell 0 0 2 2
0 Aminah Wagner 0 0 0 0
0 Denae Whitfield 0 0 0 0
Totals 7 1 2 17

MN Heat 11th Davis

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
10 Paige Weber 3 2 0 8
12 Payton Bruggers 2 0 0 4
14 Jade Fischer 1 0 0 2
20 Brianna Corey 4 1 0 9
21 Joelle Webster 0 0 1 1
22 Jessica Northouse 0 0 0 0
24 Katie Roerich 1 0 0 2
25 Brooke Gaustad 2 0 1 5
43 Sarah Bickford 3 2 0 8
Totals 16 5 2 39
PRINT BOX SCORE
Saturday, April 21, 2018
Game Time Location Team Score Team
P4 9:10 AM Kennedy - Court 8 FM Fierce 17U
28 31 OSA Crusaders 11th Anderson

FM Fierce 17U

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
0 McKenzy Braeger 0 0 1 1
1 Emilee White 1 1 0 3
10 Autumn Gummeringer 0 0 0 0
15 Starr Johnson 2 0 0 4
23 Cierra Ahlf 2 0 0 4
24 Rebecca Matheney 3 0 1 7
32 Megan Haugrud 0 0 0 0
33 Andreya Lockett 3 0 1 7
41 Lauren Cunningham 0 0 0 0
45 Olivia Feigum 1 0 0 2
51 AJ Eberhardt 0 0 0 0
Totals 12 1 3 28

OSA Crusaders 11th Anderson

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
1 Allison Caldwell 5 1 2 13
2 Hannah Schnuerie 0 0 0 0
3 Taylor Finkenbiner 3 0 0 6
4 Mya Guzinski 0 0 0 0
12 Addy Stalzer 0 0 2 2
20 Jordan Holderness 2 0 1 5
35 Jaylee Cone 0 0 0 0
40 Asia Bryant 2 0 1 5
Totals 12 1 6 31
PRINT BOX SCORE
P5 11:30 AM Kennedy - Court 8 Rochester Shock Varsity
32 40 FM Fierce 17U

Rochester Shock Varsity

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
? Chloe Sheehan 2 2 1 7
10 Alyssa Rostad 2 1 3 8
11 Olivia Larson 1 0 1 3
12 Ameilia Solum 1 1 0 3
23 Achol Rehan 0 0 1 1
30 Shelby Isensee 0 0 0 0
32 Kiara Lindsey 0 0 0 0
34 Abby Schmoker 0 0 0 0
35 Kiwi Vanzant 2 0 6 10
55 Kyra Walters 0 0 0 0
Totals 8 4 12 32

FM Fierce 17U

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
0 McKenzy Braeger 2 1 2 7
1 Emilee White 0 0 0 0
10 Autumn Gummeringer 1 0 1 3
15 Starr Johnson 0 0 0 0
23 Cierra Ahlf 7 4 0 18
24 Rebecca Matheney 0 0 2 2
32 Megan Haugrud 0 0 0 0
33 Andreya Lockett 2 2 1 7
41 Lauren Cunningham 0 0 0 0
45 Olivia Feigum 1 0 1 3
51 AJ Eberhardt 0 0 0 0
Totals 13 7 7 40
PRINT BOX SCORE
P6 1:50 PM Kennedy - Court 8 OSA Crusaders 11th Anderson
45 48 Rochester Shock Varsity

OSA Crusaders 11th Anderson

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
1 Allison Caldwell 2 1 2 7
2 Hannah Schnuerie 0 0 0 0
3 Taylor Finkenbiner 3 1 2 9
4 Mya Guzinski 5 1 2 13
12 Addy Stalzer 1 0 0 2
20 Jordan Holderness 1 0 0 2
35 Jaylee Cone 4 0 -1 7
40 Asia Bryant 1 0 3 5
Totals 17 3 8 45

Rochester Shock Varsity

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
? Chloe Sheehan 0 0 0 0
10 Alyssa Rostad 5 2 0 12
11 Olivia Larson 0 0 0 0
12 Ameilia Solum 4 0 1 9
23 Achol Rehan 0 0 0 0
30 Shelby Isensee 0 0 0 0
32 Kiara Lindsey 0 0 0 0
34 Abby Schmoker 7 0 7 21
35 Kiwi Vanzant 0 0 0 0
55 Kyra Walters 3 0 0 6
Totals 19 2 8 48
PRINT BOX SCORE
P7 5:20 PM Kennedy - Court 3 Manitoba Junior Bison 2000
48 55 Nice 17U

Manitoba Junior Bison 2000

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
2 Talia Peters 2 2 1 7
4 Molly Taylor 2 0 2 6
5 Christina Klysh 1 0 0 2
6 Laney Harder 0 0 0 0
7 Natalya Reimer 1 0 0 2
8 Madison Wood 0 0 0 0
9 Dani Earl 2 2 0 6
13 Michayle Bottomley 0 0 0 0
14 Chloe Ellerbrock 2 0 2 6
15 Kristen Dooley 2 1 0 5
17 Lauryn Manaigre 5 1 1 12
20 Renee Partyka 1 0 0 2
Totals 18 6 6 48

Nice 17U

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
Caitlin Brink 6 2 1 15
Cassie Cadrilk 4 0 0 8
Megan Frutiger 0 0 2 2
Annika Harper 0 0 0 0
Poy Jacob 1 0 0 2
Myra Kraemer 1 0 0 2
Anna Otto 8 3 0 19
Madison Schirmer 0 0 0 0
Maggie Trnka 0 0 0 0
Alyssa Williamson 3 0 1 7
Totals 23 5 4 55
PRINT BOX SCORE
P8 5:20 PM Kennedy - Court 4 MN Heat 11th Davis
22 62 WC Wildcats 11th Blue

MN Heat 11th Davis

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
10 Paige Weber 1 1 0 3
12 Payton Bruggers 0 0 0 0
14 Jade Fischer 1 0 0 2
20 Brianna Corey 2 1 0 5
21 Joelle Webster 1 0 0 2
22 Jessica Northouse 0 0 0 0
24 Katie Roerich 0 0 0 0
25 Brooke Gaustad 1 0 0 2
43 Sarah Bickford 3 2 0 8
Totals 9 4 0 22

WC Wildcats 11th Blue

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
8 Claire Ricard 2 0 0 4
10 Cassandra Tenson 1 0 0 2
11 Kayla Rocholl 3 1 0 7
12 Avery Bartunek 4 1 2 11
15 Kaitlyn Berreau 5 4 0 14
17 Gretchen Davis 0 0 4 4
23 Malory Anderson 4 0 1 9
38 Abby Lundebrek 1 0 0 2
53 Larissa Lamb 4 1 0 9
Totals 24 7 7 62
PRINT BOX SCORE
P9 6:30 PM Kennedy - Court 3 Southwest Slam (MN) 11th
35 45 Airforce One 11th

Southwest Slam (MN) 11th

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
1 Cassidy Smith 0 0 0 0
2 Kaylee Leppke 1 0 2 4
3 Kaia Sueker 1 0 1 3
5 Brooke Thomsen 1 0 0 2
10 Hannah Nerem 1 0 0 2
14 Jazlynn Prins 1 0 2 4
15 Maren Nerem 2 0 2 6
20 Sarah Hansen 2 2 5 11
25 Paige Andries 1 0 1 3
Totals 10 2 13 35

Airforce One 11th

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
22 Ashley Flattem 0 0 0 0
23 Alexis West 1 0 2 4
30 Julia Neumann 0 0 0 0
31 Anna Corona 7 3 0 17
32 Jay Kwateh 3 2 0 8
33 Destini Artis 1 1 0 3
34 Amyah Arnold 1 1 0 3
42 Lily Brielmaier 1 1 0 3
44 Laynie Hanneman 1 1 0 3
45 Carolina Schuster 1 0 0 2
55 Alainah Erickson 1 0 0 2
Totals 17 9 2 45
PRINT BOX SCORE
P10 7:40 PM Kennedy - Court 3 United 11th
49 28 Manitoba Junior Bison 2000

United 11th

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
1 Averi Dunbar 2 1 0 5
2 Julia LeVahn 1 0 0 2
3 Joelle Talso 3 0 0 6
5 Jenna Kloubec 1 0 2 4
12 Taryn Richards 0 0 0 0
22 Katelyn Kloubec 0 0 0 0
30 Jacelyn Talso 0 0 0 0
33 Emma Potratz 0 0 0 0
40 Madi Ngene 6 0 2 14
45 Ashlea Neinow 6 3 3 18
Totals 19 4 7 49

Manitoba Junior Bison 2000

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
2 Talia Peters 3 3 1 10
4 Molly Taylor 0 0 0 0
5 Christina Klysh 1 0 2 4
6 Laney Harder 0 0 0 0
7 Natalya Reimer 0 0 0 0
8 Madison Wood 0 0 0 0
9 Dani Earl 1 1 0 3
13 Michayle Bottomley 1 0 1 3
14 Chloe Ellerbrock 4 0 0 8
15 Kristen Dooley 0 0 0 0
17 Lauryn Manaigre 0 0 0 0
20 Renee Partyka 0 0 0 0
Totals 10 4 4 28
PRINT BOX SCORE
P11 7:40 PM Kennedy - Court 4 WC Wildcats 11th Blue
67 26 Rip-City 11th

WC Wildcats 11th Blue

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
8 Claire Ricard 5 1 0 11
10 Cassandra Tenson 4 0 2 10
11 Kayla Rocholl 4 1 0 9
12 Avery Bartunek 2 1 0 5
15 Kaitlyn Berreau 3 1 3 10
17 Gretchen Davis 1 1 0 3
23 Malory Anderson 4 1 2 11
38 Abby Lundebrek 2 0 0 4
53 Larissa Lamb 0 0 2 2
Totals 25 6 9 65

Rip-City 11th

# Athlete FGM 3PTM FTM PTS
0 Doniah Bratton 0 0 0 0
0 Victaeja Laevy 0 0 0 0
0 Olivia Lussier 0 0 0 0
0 Emma Ogitchdia 2 0 2 6
0 Ariana Owens 5 2 0 12
0 Porshay Poe 0 0 0 0
0 Sache Reid 0 0 0 0
0 Arlana Santiago 1 0 0 2
0 Alanna Smith 1 0 0 2
0 Taylor Tidwell 2 0 0 4
0 Aminah Wagner 0 0 0 0
0 Denae Whitfield 0 0 0 0
Totals 11 2 2 26
PRINT BOX SCORE
P12 8:50 PM Kennedy - Court 3 MN Thunder 11th
Southwest Slam (MN) 11th
Sunday, April 22, 2018
Game Time Location Team Score Team
B13 8:00 AM Jefferson - Court 1 Pool A 1st Place
Pool B 1st Place
B14 8:00 AM Jefferson - Court 2 Pool C 1st Place
Pool D 1st Place
B15 8:00 AM Jefferson - Court 3 Pool A 2nd Place
Pool B 2nd Place
B16 8:00 AM Jefferson - Court 4 Pool C 2nd Place
Pool D 2nd Place
B17 8:00 AM Jefferson - Court 5 Pool C 3rd Place
Pool D 3rd Place
B18 8:00 AM Jefferson - Court 6 Pool A 3rd Place
Pool B 3rd Place
B19 10:20 AM Jefferson - Court 1 Bracket Winner B13
Bracket Winner B14
B20 10:20 AM Jefferson - Court 2 Bracket Loser B13
Bracket Loser B14
B21 10:20 AM Jefferson - Court 3 Bracket Winner B15
Bracket Winner B16
B22 10:20 AM Jefferson - Court 4 Bracket Loser B15
Bracket Loser B16
B23 10:20 AM Jefferson - Court 5 Bracket Loser B18
Bracket Loser B17
B24 10:20 AM Jefferson - Court 6 Bracket Winner B18
Bracket Winner B17

Bracket

Bracket Winner B23
11th Place
Bracket Winner B20
3rd Place
Bracket Winner B21
5th Place
Bracket Winner B22
7th Place
Bracket Winner B24
9th Place
Bracket Winner B19
Champion
Pool C 1st Place
B14 - Sun 4/22 8:00AM Jefferson - Court 2
Pool D 1st Place
Pool A 1st Place
B13 - Sun 4/22 8:00AM Jefferson - Court 1
Pool B 1st Place
Pool A 3rd Place
B18 - Sun 4/22 8:00AM Jefferson - Court 6
Pool B 3rd Place
Bracket Loser B18
B23 - Sun 4/22 10:20AM Jefferson - Court 5
Bracket Loser B17
Bracket Winner B18
B24 - Sun 4/22 10:20AM Jefferson - Court 6
Bracket Winner B17
Pool A 2nd Place
B15 - Sun 4/22 8:00AM Jefferson - Court 3
Pool B 2nd Place
Bracket Winner B15
B21 - Sun 4/22 10:20AM Jefferson - Court 3
Bracket Winner B16
Pool C 3rd Place
B17 - Sun 4/22 8:00AM Jefferson - Court 5
Pool D 3rd Place
Bracket Loser B15
B22 - Sun 4/22 10:20AM Jefferson - Court 4
Bracket Loser B16
Bracket Winner B13
B19 - Sun 4/22 10:20AM Jefferson - Court 1
Bracket Winner B14
Bracket Loser B13
B20 - Sun 4/22 10:20AM Jefferson - Court 2
Bracket Loser B14
Pool C 2nd Place
B16 - Sun 4/22 8:00AM Jefferson - Court 4
Pool D 2nd Place