Basketball

2020 Gold

3rd Annual Mill City Invitational

Jul 6 - 8, 2018
Chanhassen, MN • Chaska, MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Elite (IA) 10th

2020 Gold Champion

Fri Jul 6, 2018 - Sun Jul 8, 2018

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, July 06, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 9:10 AM Chanhassen - Court 1 North Tartan 10th Elite (MN)
56 37 Minnesota Heat 10th Hinck
P5 10:20 AM Chanhassen - Court 1 SD North Stars 10th
57 42 So-Minn Fury 2020
P4 11:30 AM Chanhassen - Court 5 EJ Hoops U16 Elite (CO)
41 51 Metro Stars 2020 (MN)
P2 4:10 PM Chaska - Court 1 ALL IN 16U Forde (IL)
44 51 MN Suns 10th Froehlich
P7 5:20 PM Chaska - Court 5 Minnesota Energy 2020
38 51 MN Nice 10th
P8 5:20 PM Chaska - Court 6 WI Playmakers 2020 Zeitz
38 43 Minnesota Heat 10th Dineen
P3 6:30 PM Chaska - Court 1 ND Pro 2020 Porter
42 32 MN Comets 10th Select
P6 6:30 PM Chanhassen - Court 4 Elite (IA) 10th
82 8 MN Comets 10th Blue
Saturday, July 07, 2018
Game Time Location Team Score Team
P12 9:10 AM Chaska - Court 2 ND Pro 2020 Porter
42 29 Metro Stars 2020 (MN)
P11 10:20 AM Chaska - Court 1 MN Comets 10th Select
38 36 EJ Hoops U16 Elite (CO)
P15 12:40 PM Chaska - Court 4 MN Nice 10th
32 12 WI Playmakers 2020 Zeitz
P16 1:50 PM Chaska - Court 5 Minnesota Energy 2020
26 47 Minnesota Heat 10th Dineen
P19 1:50 PM Chaska - Court 1 Metro Stars 2020 (MN)
23 45 MN Comets 10th Select
P20 1:50 PM Chaska - Court 2 ND Pro 2020 Porter
53 32 EJ Hoops U16 Elite (CO)
P9 4:10 PM Chaska - Court 3 Minnesota Heat 10th Hinck
41 15 ALL IN 16U Forde (IL)
P10 4:10 PM Chaska - Court 2 North Tartan 10th Elite (MN)
57 26 MN Suns 10th Froehlich
P13 4:10 PM Chaska - Court 4 So-Minn Fury 2020
25 56 Elite (IA) 10th
P14 4:10 PM Chaska - Court 5 SD North Stars 10th
15 0 MN Comets 10th Blue
P24 5:20 PM Chaska - Court 4 Minnesota Energy 2020
26 28 WI Playmakers 2020 Zeitz
P17 6:30 PM Chaska - Court 2 MN Suns 10th Froehlich
31 53 Minnesota Heat 10th Hinck
P18 6:30 PM Chaska - Court 5 North Tartan 10th Elite (MN)
68 21 ALL IN 16U Forde (IL)
P21 6:30 PM Chaska - Court 1 MN Comets 10th Blue
0 15 So-Minn Fury 2020
P22 6:30 PM Chaska - Court 6 SD North Stars 10th
51 62 Elite (IA) 10th
P23 6:30 PM Chaska - Court 3 Minnesota Heat 10th Dineen
36 43 MN Nice 10th
Sunday, July 08, 2018
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Chanhassen - Court 2 [1] North Tartan 10th Elite (MN)
50 42 [1] ND Pro 2020 Porter
B2 8:00 AM Chanhassen - Court 5 [1] Elite (IA) 10th
49 21 [1] MN Nice 10th
B5 8:00 AM Chaska - Court 3 [2] Minnesota Heat 10th Hinck
34 29 [2] MN Comets 10th Select
B6 8:00 AM Chaska - Court 1 [2] SD North Stars 10th
51 31 [2] Minnesota Heat 10th Dineen
B3 10:20 AM Chanhassen - Court 5 ND Pro 2020 Porter
49 46 MN Nice 10th
B4 10:20 AM Chanhassen - Court 1 North Tartan 10th Elite (MN)
42 50 Elite (IA) 10th
B7 11:30 AM Chaska - Court 3 MN Comets 10th Select
31 32 Minnesota Heat 10th Dineen
B9 11:30 AM Chaska - Court 2 [3] MN Suns 10th Froehlich
41 34 [3] Metro Stars 2020 (MN)
B10 12:40 PM Chaska - Court 3 [3] So-Minn Fury 2020
54 23 [3] WI Playmakers 2020 Zeitz
B13 3:00 PM Chaska - Court 2 [4] ALL IN 16U Forde (IL)
33 49 [4] EJ Hoops U16 Elite (CO)
B14 3:00 PM Chaska - Court 1 [4] MN Comets 10th Blue
0 15 [4] Minnesota Energy 2020
B8 4:10 PM Chaska - Court 3 Minnesota Heat 10th Hinck
34 45 SD North Stars 10th
B11 4:10 PM Chaska - Court 2 Metro Stars 2020 (MN)
49 27 WI Playmakers 2020 Zeitz
B12 4:10 PM Chaska - Court 1 MN Suns 10th Froehlich
34 56 So-Minn Fury 2020
B15 5:20 PM Chaska - Court 3 ALL IN 16U Forde (IL)
15 0 MN Comets 10th Blue
B16 5:20 PM Chaska - Court 2 EJ Hoops U16 Elite (CO)
54 52 Minnesota Energy 2020

Bracket

[1] Elite (IA) 10th
Champion
[1] ND Pro 2020 Porter
3rd Place
[2] SD North Stars 10th
5th Place
[2] Minnesota Heat 10th Dineen
7th Place
[3] Metro Stars 2020 (MN)
11th Place
[3] So-Minn Fury 2020
9th Place
[4] EJ Hoops U16 Elite (CO)
13th Place
[4] ALL IN 16U Forde (IL)
15th Place
[1] Elite (IA) 10th - 49
B2 - Sun 7/8 8:00AM Chanhassen - Court 5
[1] MN Nice 10th - 21
North Tartan 10th Elite (MN) - 42
B4 - Sun 7/8 10:20AM Chanhassen - Court 1
Elite (IA) 10th - 50
[1] North Tartan 10th Elite (MN) - 50
B1 - Sun 7/8 8:00AM Chanhassen - Court 2
[1] ND Pro 2020 Porter - 42
ND Pro 2020 Porter - 49
B3 - Sun 7/8 10:20AM Chanhassen - Court 5
MN Nice 10th - 46
MN Comets 10th Select - 31
B7 - Sun 7/8 11:30AM Chaska - Court 3
Minnesota Heat 10th Dineen - 32
[2] SD North Stars 10th - 51
B6 - Sun 7/8 8:00AM Chaska - Court 1
[2] Minnesota Heat 10th Dineen - 31
Minnesota Heat 10th Hinck - 34
B8 - Sun 7/8 4:10PM Chaska - Court 3
SD North Stars 10th - 45
[2] Minnesota Heat 10th Hinck - 34
B5 - Sun 7/8 8:00AM Chaska - Court 3
[2] MN Comets 10th Select - 29
MN Suns 10th Froehlich - 34
B12 - Sun 7/8 4:10PM Chaska - Court 1
So-Minn Fury 2020 - 56
[3] So-Minn Fury 2020 - 54
B10 - Sun 7/8 12:40PM Chaska - Court 3
[3] WI Playmakers 2020 Zeitz - 23
Metro Stars 2020 (MN) - 49
B11 - Sun 7/8 4:10PM Chaska - Court 2
WI Playmakers 2020 Zeitz - 27
[3] MN Suns 10th Froehlich - 41
B9 - Sun 7/8 11:30AM Chaska - Court 2
[3] Metro Stars 2020 (MN) - 34
EJ Hoops U16 Elite (CO) - 54
B16 - Sun 7/8 5:20PM Chaska - Court 2
Minnesota Energy 2020 - 52
[4] ALL IN 16U Forde (IL) - 33
B13 - Sun 7/8 3:00PM Chaska - Court 2
[4] EJ Hoops U16 Elite (CO) - 49
[4] MN Comets 10th Blue - 0
B14 - Sun 7/8 3:00PM Chaska - Court 1
[4] Minnesota Energy 2020 - 15
ALL IN 16U Forde (IL) - 15
B15 - Sun 7/8 5:20PM Chaska - Court 3
MN Comets 10th Blue - 0