Basketball

Tournament Note

Payment for 2018 AAU State Championships covers BOTH weekends (May 4-6 Prelims, May 18-20 Championships).

Junior / 2019

AAU Girls Basketball

May 4 - 6, 2018
Bloomington, MN
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, May 04, 2018
Game Time Location Team Score Team
P17 5:20 PM Kennedy - Court 7 MN Suns Kietzer
51 39 MN Comets Elite
P1 6:30 PM Kennedy - Court 7 Minnesota Stars Nelson
48 41 MN Suns Jefferson
P18 6:30 PM Kennedy - Court 6 Lady Getshook Walker
23 43 North Tartan Herbie
P19 6:30 PM Kennedy - Court 8 United
47 35 MN Comets Select
P29 7:40 PM Kennedy - Court 7 MN Comets Elite
40 55 Minnesota Fury 2019 Gauntlet
P5 8:50 PM Kennedy - Court 8 North Tartan Herbie
50 26 Minnesota Stars Zabel
P6 8:50 PM Kennedy - Court 5 MN Comets Select
24 59 Minnesota Stars Buerman
P20 8:50 PM Kennedy - Court 6 So-Minn Fury 2019
63 55 E1T1
Saturday, May 05, 2018
Game Time Location Team Score Team
P8 8:00 AM Kennedy - Court 6 Central Lakes Thunder Elite
66 48 MN Suns Fassett
P11 8:00 AM Kennedy - Court 5 Minnesota Stars Bjorgaard
51 30 Rush
P30 8:00 AM Kennedy - Court 7 MN Suns Kietzer
48 40 Minnesota Stars Amundson
P2 9:10 AM Kennedy - Court 7 Minnesota Fury 2019 Yellow
21 43 North Tartan Coury
P9 9:10 AM Kennedy - Court 5 MN Heat Smetana
50 41 Minnesota Stars Turner
P26 9:10 AM Kennedy - Court 4 Rip-City
46 41 MN Thunder 2019
P16 10:20 AM Kennedy - Court 7 Minnesota Fury 2019 Gauntlet
63 48 Minnesota Stars Amundson
P21 10:20 AM Kennedy - Court 6 MN Rise Wolfe
41 35 Central Lakes Thunder Elite
P24 10:20 AM Kennedy - Court 5 Minnesota Suns Lark
46 51 Minnesota Stars Bjorgaard
P14 11:30 AM Kennedy - Court 8 MN Suns Jefferson
57 42 Minnesota Fury 2019 Yellow
P15 11:30 AM Kennedy - Court 7 Minnesota Stars Nelson
43 46 North Tartan Coury
P22 12:40 PM Kennedy - Court 6 MN Cyclones
33 55 MN Heat Smetana
P23 12:40 PM Kennedy - Court 8 Minnesota Energy 2019
34 43 MN P.R.E.P.
P12 1:50 PM Kennedy - Court 6 Rip-City
11 64 High Impact Turner
P13 1:50 PM Kennedy - Court 5 Crossfire 11th
60 37 MN Thunder 2019
P37 1:50 PM Kennedy - Court 4 Rush
41 58 Minnesota Suns Lark
P10 3:00 PM Kennedy - Court 8 MN P.R.E.P.
52 46 Northern Lights 11
P35 3:00 PM Kennedy - Court 6 Minnesota Stars Turner
52 47 MN Cyclones
P7 6:30 PM Kennedy - Court 8 E1T1
57 37 FM Fierce 17U
P25 6:30 PM Kennedy - Court 6 High Impact Turner
63 49 Crossfire 11th
P36 6:30 PM Kennedy - Court 5 Northern Lights 11
36 28 Minnesota Energy 2019
Sunday, May 06, 2018
Game Time Location Team Score Team
P31 8:00 AM Kennedy - Court 5 Minnesota Stars Zabel
35 42 Lady Getshook Walker
P32 8:00 AM Kennedy - Court 3 Minnesota Stars Buerman
43 39 United
B11 9:10 AM Kennedy - Court 8 [1] MN Heat Smetana
56 45 [1] MN P.R.E.P.
B12 9:10 AM Kennedy - Court 6 [2] Minnesota Stars Turner
26 57 [2] Northern Lights 11
B5 10:20 AM Kennedy - Court 8 [1] North Tartan Herbie
43 36 [1] Minnesota Stars Buerman
B6 10:20 AM Kennedy - Court 6 [2] Lady Getshook Walker
46 42 [2] United
B7 10:20 AM Kennedy - Court 5 [3] Minnesota Stars Zabel
35 36 [3] MN Comets Select
P38 11:30 AM Jefferson - Court 2 MN Thunder 2019
34 58 High Impact Turner
P39 11:30 AM Jefferson - Court 3 Rip-City
33 57 Crossfire 11th
P3 12:40 PM Kennedy - Court 6 Minnesota Fury 2019 Gauntlet
54 22 MN Suns Kietzer
P4 12:40 PM Kennedy - Court 5 Minnesota Stars Amundson
55 41 MN Comets Elite
P27 12:40 PM Kennedy - Court 7 North Tartan Coury
57 31 MN Suns Jefferson
P28 12:40 PM Kennedy - Court 8 Minnesota Stars Nelson
45 41 Minnesota Fury 2019 Yellow
P33 12:40 PM Kennedy - Court 4 FM Fierce 17U
19 80 So-Minn Fury 2019
P34 12:40 PM Kennedy - Court 3 MN Suns Fassett
19 57 MN Rise Wolfe
B13 1:50 PM Jefferson - Court 1 [3] MN Cyclones
59 36 [3] Minnesota Energy 2019
B15 1:50 PM Jefferson - Court 2 [2] Minnesota Suns Lark
49 62 [2] Crossfire 11th
B16 1:50 PM Jefferson - Court 3 [3] Rush
28 22 [3] Rip-City
B8 3:00 PM Kennedy - Court 3 [1] So-Minn Fury 2019
49 59 [1] MN Rise Wolfe
B9 3:00 PM Kennedy - Court 5 [2] E1T1
38 44 [2] Central Lakes Thunder Elite
B14 3:00 PM Kennedy - Court 4 [1] Minnesota Stars Bjorgaard
40 46 [1] High Impact Turner
B1 4:10 PM Kennedy - Court 7 [1] North Tartan Coury
61 49 [1] Minnesota Fury 2019 Gauntlet
B2 4:10 PM Kennedy - Court 8 [2] Minnesota Stars Nelson
50 43 [2] MN Suns Kietzer
B3 4:10 PM Kennedy - Court 6 [3] MN Suns Jefferson
53 62 [3] Minnesota Stars Amundson
B4 4:10 PM Kennedy - Court 5 [4] Minnesota Fury 2019 Yellow
44 53 [4] MN Comets Elite
B10 4:10 PM Jefferson - Court 1 [3] FM Fierce 17U
34 47 [3] MN Suns Fassett

Bracket

Seeds #1-16 Make D1 State Tournament, Seeds #17-33 Make D2.
4th In Pool J will be #33 Seed in D2
[2] MN Suns Kietzer
#4 Seed
[1] North Tartan Herbie
#9 Seed
[2] United
#24 Seed
[2] Minnesota Stars Nelson
#3 Seed
[4] MN Comets Elite
#7 Seed
[3] Minnesota Stars Zabel
#26 Seed
[2] Lady Getshook Walker
#23 Seed
[1] Minnesota Stars Buerman
#10 Seed
[3] MN Comets Select
#25 Seed
[1] Minnesota Fury 2019 Gauntlet
#2 Seed
[3] Minnesota Stars Amundson
#5 Seed
[4] Minnesota Fury 2019 Yellow
#8 Seed
[3] MN Suns Jefferson
#6 Seed
[1] North Tartan Coury
#1 Seed
[2] E1T1
#22 Seed
[2] Central Lakes Thunder Elite
#21 Seed
[3] MN Suns Fassett
#27 Seed
[3] FM Fierce 17U
#28 Seed
[1] So-Minn Fury 2019
#12 Seed
[1] MN Rise Wolfe
#11 Seed
[2] Northern Lights 11
#19 Seed
[3] MN Cyclones
#29 Seed
[1] MN Heat Smetana
#13 Seed
[2] Minnesota Stars Turner
#20 Seed
[3] Minnesota Energy 2019
#30 Seed
[1] MN P.R.E.P.
#14 Seed
[2] Crossfire 11th
#17 Seed
[3] Rush
#31 Seed
[1] High Impact Turner
#15 Seed
[2] Minnesota Suns Lark
#28 Seed
[3] Rip-City
#32 Seed
[1] Minnesota Stars Bjorgaard
#16 Seed
[4] Minnesota Fury 2019 Yellow - 44
B4 - Sun 5/6 4:10PM Kennedy - Court 5
[4] MN Comets Elite - 53
[1] North Tartan Coury - 61
B1 - Sun 5/6 4:10PM Kennedy - Court 7
[1] Minnesota Fury 2019 Gauntlet - 49
[1] North Tartan Herbie - 43
B5 - Sun 5/6 10:20AM Kennedy - Court 8
[1] Minnesota Stars Buerman - 36
[3] Minnesota Stars Zabel - 35
B7 - Sun 5/6 10:20AM Kennedy - Court 5
[3] MN Comets Select - 36
[2] Lady Getshook Walker - 46
B6 - Sun 5/6 10:20AM Kennedy - Court 6
[2] United - 42
[2] Minnesota Stars Nelson - 50
B2 - Sun 5/6 4:10PM Kennedy - Court 8
[2] MN Suns Kietzer - 43
[3] MN Suns Jefferson - 53
B3 - Sun 5/6 4:10PM Kennedy - Court 6
[3] Minnesota Stars Amundson - 62
[2] Minnesota Stars Turner - 26
B12 - Sun 5/6 9:10AM Kennedy - Court 6
[2] Northern Lights 11 - 57
[2] E1T1 - 38
B9 - Sun 5/6 3:00PM Kennedy - Court 5
[2] Central Lakes Thunder Elite - 44
[1] Minnesota Stars Bjorgaard - 40
B14 - Sun 5/6 3:00PM Kennedy - Court 4
[1] High Impact Turner - 46
[3] MN Cyclones - 59
B13 - Sun 5/6 1:50PM Jefferson - Court 1
[3] Minnesota Energy 2019 - 36
[3] Rush - 28
B16 - Sun 5/6 1:50PM Jefferson - Court 3
[3] Rip-City - 22
[3] FM Fierce 17U - 34
B10 - Sun 5/6 4:10PM Jefferson - Court 1
[3] MN Suns Fassett - 47
[1] MN Heat Smetana - 56
B11 - Sun 5/6 9:10AM Kennedy - Court 8
[1] MN P.R.E.P. - 45
[2] Minnesota Suns Lark - 49
B15 - Sun 5/6 1:50PM Jefferson - Court 2
[2] Crossfire 11th - 62
[1] So-Minn Fury 2019 - 49
B8 - Sun 5/6 3:00PM Kennedy - Court 3
[1] MN Rise Wolfe - 59