Basketball

Tournament Note

Payment for 2018 AAU State Championships covers BOTH weekends (May 4-6 Prelims, May 18-20 Championships).

6th Grade / 2024

AAU Girls Basketball

May 4 - 6, 2018
Bloomington, MN
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, May 04, 2018
Game Time Location Team Score Team
P11 5:20 PM Kennedy - Court 3 Minnesota Fury 2024 Yellow
42 26 MN Heat Renikoff
P12 5:20 PM Kennedy - Court 4 TC Takeover 2024
34 10 MN Thunder 2024
P8 6:30 PM Jefferson - Court 5 Crossfire Jorgenson
20 16 Minnesota Basketball Academy
P25 6:30 PM Kennedy - Court 1 North Tartan Ohnstead
42 36 MN P.R.E.P.
P26 6:30 PM Kennedy - Court 5 North Tartan Sutch
31 47 Tayler Hill 11U
P7 7:40 PM Jefferson - Court 1 Minnesota Stars Holman
46 21 MN Suns Jones
Saturday, May 05, 2018
Game Time Location Team Score Team
P31 8:00 AM Jefferson - Court 1 Minnesota Basketball Academy
16 34 MN Suns Jones
P32 8:00 AM Jefferson - Court 2 Minnesota Stars Holman
33 5 Crossfire Jorgenson
P3 9:10 AM Kennedy - Court 1 North Tartan Tinjum
31 26 Minnesota Fury 2024 Blue
P4 9:10 AM Kennedy - Court 2 Minnesota Stars Gardner
42 23 Minnesota Stars Buerman
P19 10:20 AM Jefferson - Court 1 MN Suns Jones
25 17 Crossfire Jorgenson
P20 10:20 AM Jefferson - Court 2 Minnesota Stars Holman
60 12 Minnesota Basketball Academy
P15 11:30 AM Kennedy - Court 1 Minnesota Fury 2024 Blue
38 36 Minnesota Stars Gardner
P16 11:30 AM Kennedy - Court 2 North Tartan Tinjum
50 19 Minnesota Stars Buerman
P17 3:00 PM Jefferson - Court 5 Metro Stars 2024
26 34 MN Comets
P18 3:00 PM Jefferson - Court 6 MN Rise 6th Purple
26 13 Rochester Shock 6th
P23 3:00 PM Jefferson - Court 4 MN Heat Renikoff
37 22 TC Takeover 2024
P24 4:10 PM Kennedy - Court 2 Minnesota Fury 2024 Yellow
46 9 MN Thunder 2024
P21 5:20 PM Jefferson - Court 5 Hoopers
34 7 MN/WI Force 2024
P22 5:20 PM Jefferson - Court 6 High Impact Savela
43 27 Crossfire Ten Haken
P5 6:30 PM Jefferson - Court 5 MN Rise 6th Purple
29 20 Metro Stars 2024
P6 6:30 PM Jefferson - Court 6 MN Comets
39 35 Rochester Shock 6th
P35 6:30 PM Jefferson - Court 3 MN Thunder 2024
6 40 MN Heat Renikoff
P36 6:30 PM Kennedy - Court 2 Minnesota Fury 2024 Yellow
40 12 TC Takeover 2024
P1 7:40 PM Kennedy - Court 1 North Tartan Sutch
15 20 MN P.R.E.P.
P2 7:40 PM Kennedy - Court 2 Tayler Hill 11U
43 33 North Tartan Ohnstead
P9 7:40 PM Jefferson - Court 5 High Impact Savela
39 24 Hoopers
P10 8:50 PM Jefferson - Court 4 MN/WI Force 2024
10 41 Crossfire Ten Haken
Sunday, May 06, 2018
Game Time Location Team Score Team
P29 8:00 AM Jefferson - Court 7 Rochester Shock 6th
19 32 Metro Stars 2024
P13 9:10 AM Kennedy - Court 1 MN P.R.E.P.
20 46 Tayler Hill 11U
P14 9:10 AM Kennedy - Court 2 North Tartan Sutch
30 51 North Tartan Ohnstead
P27 9:10 AM Kennedy - Court 3 Minnesota Stars Buerman
29 40 Minnesota Fury 2024 Blue
P28 9:10 AM Kennedy - Court 4 North Tartan Tinjum
48 23 Minnesota Stars Gardner
P30 9:10 AM Jefferson - Court 6 MN Rise 6th Purple
31 33 MN Comets
B1 11:30 AM Kennedy - Court 7 [1] Tayler Hill 11U
52 24 [1] North Tartan Tinjum
B2 11:30 AM Kennedy - Court 5 [2] North Tartan Ohnstead
35 44 [2] Minnesota Fury 2024 Blue
B3 11:30 AM Kennedy - Court 4 [3] MN P.R.E.P.
35 40 [3] Minnesota Stars Gardner
B4 11:30 AM Kennedy - Court 3 [4] North Tartan Sutch
55 32 [4] Minnesota Stars Buerman
P33 4:10 PM Jefferson - Court 4 Crossfire Ten Haken
40 15 Hoopers
P34 5:20 PM Jefferson - Court 7 High Impact Savela
44 13 MN/WI Force 2024

Bracket

Seeds #1-12 Make D1 State Tournament, Seeds #13-24 Make D2.
Pool C: 1st: 9 Seed, 2nd: 16 Seed, 3rd: 17 Seed, 4th: 24 Seed
Pool D: 1st: 10 Seed, 2nd: 15 Seed, 3rd: 18 Seed, 4th: 23 Seed
Pool E: 1st: 11 Seed, 2nd: 14 Seed, 3rd: 19 Seed, 4th: 22 Seed
Pool F: 1st: 12 Seed, 2nd: 13 Seed, 3rd: 20 Seed, 4th: 21 Seed
[2] North Tartan Ohnstead
#4 Seed
[2] Minnesota Fury 2024 Blue
#3 Seed
[4] North Tartan Sutch
#7 Seed
[1] North Tartan Tinjum
#2 Seed
[3] Minnesota Stars Gardner
#5 Seed
[4] Minnesota Stars Buerman
#8 Seed
[3] MN P.R.E.P.
#6 Seed
[1] Tayler Hill 11U
#1 Seed
[4] North Tartan Sutch - 55
B4 - Sun 5/6 11:30AM Kennedy - Court 3
[4] Minnesota Stars Buerman - 32
[1] Tayler Hill 11U - 52
B1 - Sun 5/6 11:30AM Kennedy - Court 7
[1] North Tartan Tinjum - 24
[2] North Tartan Ohnstead - 35
B2 - Sun 5/6 11:30AM Kennedy - Court 5
[2] Minnesota Fury 2024 Blue - 44
[3] MN P.R.E.P. - 35
B3 - Sun 5/6 11:30AM Kennedy - Court 4
[3] Minnesota Stars Gardner - 40