Basketball

Tournament Note

Payment for 2018 AAU State Championships covers BOTH weekends (May 4-6 Prelims, May 18-20 Championships).

Sophomore / 2020

AAU Girls Basketball

May 4 - 6, 2018
Bloomington, MN
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, May 04, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 7:40 PM Kennedy - Court 6 MN Suns Michaud
44 34 North Tartan Ague
P2 8:50 PM Kennedy - Court 7 North Tartan Starks
60 17 E1T1 Premier
Saturday, May 05, 2018
Game Time Location Team Score Team
P18 8:00 AM Kennedy - Court 8 MN Suns Michaud
43 46 E1T1 Premier
P35 9:10 AM Kennedy - Court 8 Minnesota Fury 2020 Yellow
37 65 Minnesota Fury 2020 Gauntlet
P36 9:10 AM Kennedy - Court 6 Minnesota Stars Antl
57 26 MN Heat Hinck
P6 10:20 AM Jefferson - Court 7 MN Heat Dineen
42 48 MN Comets Elite
P17 10:20 AM Kennedy - Court 8 North Tartan Ague
34 79 North Tartan Starks
P3 11:30 AM Kennedy - Court 6 Minnesota Stars Antl
58 40 Minnesota Fury 2020 Yellow
P4 11:30 AM Kennedy - Court 5 Minnesota Fury 2020 Gauntlet
59 34 MN Heat Hinck
P5 12:40 PM Jefferson - Court 4 Crossfire South 10th
59 37 MN Thunder 2020
P15 12:40 PM Kennedy - Court 2 Crossfire St. John
48 33 MN Comets Blue
P16 12:40 PM Kennedy - Court 3 So-Minn Fury 2020
57 43 Central Lakes Thunder 10
P7 1:50 PM Jefferson - Court 1 Rochester Shock Sonju
52 31 Mn Lady Jaquars
P8 1:50 PM Jefferson - Court 2 MN Comets Select
37 45 MN Suns Froehlich
P13 1:50 PM Jefferson - Court 3 MN/WI Force 2020
46 30 Minnesota Stars Vogelsberg
P14 1:50 PM Jefferson - Court 4 Northpost
32 35 Mn Ice
P31 3:00 PM Kennedy - Court 3 MN Comets Blue
25 43 So-Minn Fury 2020
P32 3:00 PM Kennedy - Court 4 Crossfire St. John
45 38 Central Lakes Thunder 10
P23 4:10 PM Jefferson - Court 1 Mn Lady Jaquars
39 42 MN Comets Select
P24 4:10 PM Jefferson - Court 2 Rochester Shock Sonju
33 37 MN Suns Froehlich
P30 4:10 PM Jefferson - Court 4 MN/WI Force 2020
65 26 Mn Ice
P11 5:20 PM Jefferson - Court 1 E1T1 Elite
26 32 MN Rise Martin
P12 5:20 PM Jefferson - Court 2 High Impact Briski
32 43 Lady Getshook McMillan/Gaten
P9 6:30 PM Jefferson - Court 1 Minnesota Energy 2020
13 48 Minnesota Stars DeSart
P10 6:30 PM Jefferson - Court 2 Crossfire Sension
40 38 Metro Stars 2020
P27 7:40 PM Jefferson - Court 1 MN Rise Martin
63 32 High Impact Briski
P28 7:40 PM Jefferson - Court 2 E1T1 Elite
36 37 Lady Getshook McMillan/Gaten
P25 8:50 PM Jefferson - Court 1 Minnesota Stars DeSart
62 15 Crossfire Sension
P26 8:50 PM Jefferson - Court 2 Minnesota Energy 2020
34 35 Metro Stars 2020
Sunday, May 06, 2018
Game Time Location Team Score Team
P29 8:00 AM Jefferson - Court 1 Minnesota Stars Vogelsberg
45 40 Northpost
P43 9:10 AM Jefferson - Court 3 Lady Getshook McMillan/Gaten
21 50 MN Rise Martin
P44 9:10 AM Jefferson - Court 4 E1T1 Elite
39 57 High Impact Briski
P39 10:20 AM Jefferson - Court 6 MN Suns Froehlich
58 28 Mn Lady Jaquars
P45 10:20 AM Jefferson - Court 1 Mn Ice
22 49 Minnesota Stars Vogelsberg
P46 10:20 AM Jefferson - Court 2 MN/WI Force 2020
54 27 Northpost
P19 11:30 AM Kennedy - Court 2 Minnesota Fury 2020 Yellow
48 42 MN Heat Hinck
P20 11:30 AM Kennedy - Court 6 Minnesota Fury 2020 Gauntlet
29 40 Minnesota Stars Antl
P33 11:30 AM Kennedy - Court 1 E1T1 Premier
56 63 North Tartan Ague
P34 11:30 AM Kennedy - Court 8 MN Suns Michaud
38 64 North Tartan Starks
P40 11:30 AM Jefferson - Court 7 Rochester Shock Sonju
31 32 MN Comets Select
P47 12:40 PM Jefferson - Court 1 Central Lakes Thunder 10
32 38 MN Comets Blue
B2 1:50 PM Kennedy - Court 8 [2] MN Suns Michaud
31 52 [2] Minnesota Fury 2020 Gauntlet
B3 1:50 PM Kennedy - Court 6 [3] North Tartan Ague
56 60 [3] Minnesota Fury 2020 Yellow
B4 1:50 PM Kennedy - Court 5 [4] E1T1 Premier
54 51 [4] MN Heat Hinck
B1 3:00 PM Kennedy - Court 7 [1] North Tartan Starks
60 28 [1] Minnesota Stars Antl
P37 3:00 PM Jefferson - Court 1 MN Comets Elite
40 31 MN Thunder 2020
P38 3:00 PM Jefferson - Court 2 Crossfire South 10th
36 49 MN Heat Dineen
P41 3:00 PM Jefferson - Court 7 Metro Stars 2020
17 66 Minnesota Stars DeSart
P42 4:10 PM Jefferson - Court 5 Minnesota Energy 2020
35 36 Crossfire Sension
P48 4:10 PM Kennedy - Court 4 Crossfire St. John
27 35 So-Minn Fury 2020
P21 5:20 PM Jefferson - Court 1 MN Thunder 2020
37 53 MN Heat Dineen
P22 5:20 PM Jefferson - Court 2 Crossfire South 10th
48 41 MN Comets Elite

Bracket

Seeds #1-14 Make D1 State Tournament, Seeds #15-32 Make D2.
Pool H: 1st: 14 Seed, 2nd: 15 Seed, 3rd: 26 Seed, 4th: 27 Seed
Pool C: 1st: 9 Seed, 2nd: 20 Seed, 3rd: 21 Seed, 4th: 32 Seed
Pool D: 1st: 10 Seed, 2nd: 19 Seed, 3rd: 22 Seed, 4th: 31 Seed
Pool E: 1st: 11 Seed, 2nd: 18 Seed, 3rd: 23 Seed, 4th: 30 Seed
Pool F: 1st: 12 Seed, 2nd: 17 Seed, 3rd: 24 Seed, 4th: 29 Seed
Pool G: 1st: 13 Seed, 2nd: 16 Seed, 3rd: 25 Seed, 4th: 28 Seed
[2] MN Suns Michaud
#4 Seed
[2] Minnesota Fury 2020 Gauntlet
#3 Seed
[4] E1T1 Premier
#7 Seed
[1] Minnesota Stars Antl
#2 Seed
[3] Minnesota Fury 2020 Yellow
#5 Seed
[4] MN Heat Hinck
#8 Seed
[3] North Tartan Ague
#6 Seed
[1] North Tartan Starks
#1 Seed
[4] E1T1 Premier - 54
B4 - Sun 5/6 1:50PM Kennedy - Court 5
[4] MN Heat Hinck - 51
[1] North Tartan Starks - 60
B1 - Sun 5/6 3:00PM Kennedy - Court 7
[1] Minnesota Stars Antl - 28
[2] MN Suns Michaud - 31
B2 - Sun 5/6 1:50PM Kennedy - Court 8
[2] Minnesota Fury 2020 Gauntlet - 52
[3] North Tartan Ague - 56
B3 - Sun 5/6 1:50PM Kennedy - Court 6
[3] Minnesota Fury 2020 Yellow - 60