Basketball

16U

Northwest Premier Invitational 2018

May 11 - 13, 2018
Boise, ID • Eagle, ID • Meridian, ID
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
Select Basketball 16u Red

16U Champion

Fri May 11, 2018 - Sun May 13, 2018

Pool Standings

A
Team W L
PD
PS
PA
Select Basketball 16u Red (Garden City, Idaho) 2 0 18 145 127
International Elite (Beaverton, Oregon) 1 1 12 127 103
Ubc 16u Select Black (Salt Lake City, Utah) 0 2 -30 103 145
B
Team W L
PD
PS
PA
Boise Slam 15u (Meridian, Idaho) 2 0 19 145 102
D1 Elite (Orcas, Washington) 1 1 11 133 105
Salt Lake Legends (Salt Lake City, Utah) 0 2 -30 73 144
C
Team W L
PD
PS
PA
Davis* (Kaysville, Utah) 2 0 16 139 113
Utah Premier U16 Select Boys (Salt Lake City, Utah) 1 1 14 126 104
Reppin Jv* (Meridian, Idaho) 0 2 -30 96 144
D
Team W L
PD
PS
PA
Washington Elite 16u (Kenmore, Washington) 2 0 30 147 91
Next Level Hoops (Caldwell, Idaho) 1 1 0 108 121
Sl Rebels 10th (South Jordan, Utah) 0 2 -30 92 135
E
Team W L
PD
PS
PA
Flite 20 (Boise, Idaho) 2 0 26 149 118
Uptempo Black (Caldwell, Idaho) 1 1 -10 115 125
Cache Valley Elite Skabelund (Hyde Park, Utah) 0 2 -16 112 133
F
Team W L
PD
PS
PA
Utah Premier U16 National Boys (Salt Lake City, Utah) 2 0 27 135 106
Select Basketball 16u Blue (Garden City, Idaho) 1 1 -8 116 126
New Chapter Nw Basketball (Seattle, Washington) 0 2 -19 109 128
G
Team W L
PD
PS
PA
Ubc 16u Elite (Salt Lake City, Utah) 2 0 30 142 105
Montana Remix (Bozeman, Montana) 1 1 0 124 121
Holiday Elite 16u (Meridian, Idaho) 0 2 -30 99 139
H
Team W L
PD
PS
PA
Cache Valley Elite Young (Hyde Park, Utah) 2 0 30 159 79
509 Elite 2020 (Spokane, Washington) 1 1 0 111 129
Idaho Force Gold (Meridian, Idaho) 0 2 -30 82 144

Schedule

Filter by:

Friday, May 11, 2018
Game Time Location Team Score Team
P10 4:30 PM Eagle HS - Eagle South Salt Lake Legends
37 76 Boise Slam 15u
P12 4:30 PM Eagle HS - Eagle Main Next Level Hoops
64 45 Sl Rebels 10th
P19 4:30 PM Eagle HS - Eagle North Davis*
78 53 Reppin Jv*
P7 5:35 PM Eagle HS - Eagle Main Holiday Elite 16u
48 70 Montana Remix
P22 5:35 PM Eagle HS - Eagle North Select Basketball 16u Blue
63 56 New Chapter Nw Basketball
P24 5:35 PM Eagle HS - Eagle South Idaho Force Gold
36 76 Cache Valley Elite Young
P17 6:40 PM Eagle HS - Eagle South Select Basketball 16u Red
80 65 Ubc 16u Select Black
P18 6:40 PM Eagle HS - Eagle North D1 Elite
68 36 Salt Lake Legends
P21 6:40 PM Eagle HS - Eagle Main Flite 20
78 58 Cache Valley Elite Skabelund
P4 7:45 PM Eagle HS - Eagle Main Sl Rebels 10th
47 71 Washington Elite 16u
P6 7:45 PM Eagle HS - Eagle North Utah Premier U16 National Boys
70 53 Select Basketball 16u Blue
P8 7:45 PM Eagle HS - Eagle South 509 Elite 2020
68 46 Idaho Force Gold
P3 8:50 PM Eagle HS - Eagle South Utah Premier U16 Select Boys
60 61 Davis*
P5 8:50 PM Eagle HS - Eagle Main Uptempo Black
60 71 Flite 20
P23 8:50 PM Eagle HS - Eagle North Montana Remix
54 73 Ubc 16u Elite
Saturday, May 12, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 8:30 AM Eagle HS - Eagle Main International Elite
62 65 Select Basketball 16u Red
P20 8:30 AM Eagle HS - Eagle North Washington Elite 16u
76 44 Next Level Hoops
P14 9:35 AM Eagle HS - Eagle North New Chapter Nw Basketball
53 65 Utah Premier U16 National Boys
P16 9:35 AM Eagle HS - Eagle Main Cache Valley Elite Young
83 43 509 Elite 2020
P9 10:40 AM Eagle HS - Eagle Main Ubc 16u Select Black
38 65 International Elite
P11 10:40 AM Eagle HS - Eagle South Reppin Jv*
43 66 Utah Premier U16 Select Boys
P13 10:40 AM Eagle HS - Eagle North Cache Valley Elite Skabelund
54 55 Uptempo Black
P2 11:45 AM Eagle HS - Eagle Main Boise Slam 15u
69 65 D1 Elite
P15 11:45 AM Eagle HS - Eagle South Ubc 16u Elite
69 51 Holiday Elite 16u
B1 12:50 PM Eagle HS - Eagle Main [1] Select Basketball 16u Red
65 58 [2] 509 Elite 2020
B2 12:50 PM Eagle HS - Eagle North [1] Davis*
68 58 [2] Select Basketball 16u Blue
B32 12:50 PM Eagle HS - Eagle South [3] Reppin Jv*
58 80 [3] Ubc 16u Select Black
B3 1:55 PM Eagle HS - Eagle Main [1] Flite 20
62 42 [2] Next Level Hoops
B4 1:55 PM Eagle HS - Eagle North [1] Ubc 16u Elite
57 72 [2] D1 Elite
B33 1:55 PM Eagle HS - Eagle South [3] Salt Lake Legends
53 64 [3] Sl Rebels 10th
B5 3:20 PM Eagle HS - Eagle Main [1] Boise Slam 15u
67 58 [2] Montana Remix
B6 3:20 PM Eagle HS - Eagle North [1] Washington Elite 16u
69 51 [2] Uptempo Black
B9 3:20 PM Eagle HS - Eagle South [2] 509 Elite 2020
48 68 [2] Select Basketball 16u Blue
B7 4:25 PM Eagle HS - Eagle Main [1] Utah Premier U16 National Boys
56 53 [2] Utah Premier U16 Select Boys
B8 4:25 PM Eagle HS - Eagle North [1] Cache Valley Elite Young
53 61 [2] International Elite
B10 4:25 PM Eagle HS - Eagle South [2] Next Level Hoops
47 72 [1] Ubc 16u Elite
B15 5:30 PM Eagle HS - Eagle Main [1] Flite 20
59 67 [2] D1 Elite
B16 5:30 PM Eagle HS - Eagle North [1] Select Basketball 16u Red
66 54 [1] Davis*
B34 5:30 PM Eagle HS - Eagle South [3] New Chapter Nw Basketball
66 51 [3] Holiday Elite 16u
B12 6:35 PM Eagle HS - Eagle South [2] Utah Premier U16 Select Boys
82 79 [1] Cache Valley Elite Young
B13 6:35 PM Eagle HS - Eagle Main [1] Utah Premier U16 National Boys
78 48 [2] International Elite
B35 6:35 PM Eagle HS - Eagle North [3] Idaho Force Gold
54 53 [3] Cache Valley Elite Skabelund
B11 7:40 PM Eagle HS - Eagle North [2] Montana Remix
70 64 [2] Uptempo Black
B14 7:40 PM Eagle HS - Eagle Main [1] Boise Slam 15u
74 76 [1] Washington Elite 16u
B36 7:40 PM Eagle HS - Eagle South [3] Ubc 16u Select Black
72 49 [3] Sl Rebels 10th
B37 8:45 PM Eagle HS - Eagle Main [3] New Chapter Nw Basketball
64 65 [3] Idaho Force Gold
B38 8:45 PM Eagle HS - Eagle South [3] Reppin Jv*
72 58 [3] Salt Lake Legends
B39 8:45 PM Eagle HS - Eagle North [3] Holiday Elite 16u
47 63 [3] Cache Valley Elite Skabelund
Sunday, May 13, 2018
Game Time Location Team Score Team
B23 8:30 AM Centennial HS - Cent South [1] Select Basketball 16u Red
68 55 [2] D1 Elite
B24 8:30 AM Centennial HS - Cent Main [1] Washington Elite 16u
63 75 [1] Utah Premier U16 National Boys
B43 9:35 AM Centennial HS - Cent South [3] Ubc 16u Select Black
50 40 [3] Idaho Force Gold
B31 10:40 AM Centennial HS - Cent Main [1] Select Basketball 16u Red
67 50 [1] Utah Premier U16 National Boys

Bracket

16U Championship Bracket
16U Consolation Bracket
[1] Select Basketball 16u Red
Champion
[3] Ubc 16u Select Black
Champion
[2] Montana Remix - 70
B11 - Sat 5/12 7:40PM Eagle HS - Eagle North
[2] Uptempo Black - 64
[2] Utah Premier U16 Select Boys - 82
B12 - Sat 5/12 6:35PM Eagle HS - Eagle South
[1] Cache Valley Elite Young - 79
[1] Washington Elite 16u - 69
B6 - Sat 5/12 3:20PM Eagle HS - Eagle North
[2] Uptempo Black - 51
[1] Select Basketball 16u Red - 67
B31 - Sun 5/13 10:40AM Centennial HS - Cent Main
[1] Utah Premier U16 National Boys - 50
[1] Washington Elite 16u - 63
B24 - Sun 5/13 8:30AM Centennial HS - Cent Main
[1] Utah Premier U16 National Boys - 75
[1] Flite 20 - 59
B15 - Sat 5/12 5:30PM Eagle HS - Eagle Main
[2] D1 Elite - 67
[2] Next Level Hoops - 47
B10 - Sat 5/12 4:25PM Eagle HS - Eagle South
[1] Ubc 16u Elite - 72
[1] Select Basketball 16u Red - 66
B16 - Sat 5/12 5:30PM Eagle HS - Eagle North
[1] Davis* - 54
[1] Select Basketball 16u Red - 65
B1 - Sat 5/12 12:50PM Eagle HS - Eagle Main
[2] 509 Elite 2020 - 58
[1] Ubc 16u Elite - 57
B4 - Sat 5/12 1:55PM Eagle HS - Eagle North
[2] D1 Elite - 72
[1] Flite 20 - 62
B3 - Sat 5/12 1:55PM Eagle HS - Eagle Main
[2] Next Level Hoops - 42
[1] Davis* - 68
B2 - Sat 5/12 12:50PM Eagle HS - Eagle North
[2] Select Basketball 16u Blue - 58
[2] 509 Elite 2020 - 48
B9 - Sat 5/12 3:20PM Eagle HS - Eagle South
[2] Select Basketball 16u Blue - 68
[1] Select Basketball 16u Red - 68
B23 - Sun 5/13 8:30AM Centennial HS - Cent South
[2] D1 Elite - 55
[1] Boise Slam 15u - 67
B5 - Sat 5/12 3:20PM Eagle HS - Eagle Main
[2] Montana Remix - 58
[1] Boise Slam 15u - 74
B14 - Sat 5/12 7:40PM Eagle HS - Eagle Main
[1] Washington Elite 16u - 76
[1] Utah Premier U16 National Boys - 78
B13 - Sat 5/12 6:35PM Eagle HS - Eagle Main
[2] International Elite - 48
[1] Cache Valley Elite Young - 53
B8 - Sat 5/12 4:25PM Eagle HS - Eagle North
[2] International Elite - 61
[1] Utah Premier U16 National Boys - 56
B7 - Sat 5/12 4:25PM Eagle HS - Eagle Main
[2] Utah Premier U16 Select Boys - 53
[3] New Chapter Nw Basketball - 64
B37 - Sat 5/12 8:45PM Eagle HS - Eagle Main
[3] Idaho Force Gold - 65
[3] Ubc 16u Select Black - 72
B36 - Sat 5/12 7:40PM Eagle HS - Eagle South
[3] Sl Rebels 10th - 49
[3] Reppin Jv* - 58
B32 - Sat 5/12 12:50PM Eagle HS - Eagle South
[3] Ubc 16u Select Black - 80
[3] Idaho Force Gold - 54
B35 - Sat 5/12 6:35PM Eagle HS - Eagle North
[3] Cache Valley Elite Skabelund - 53
[3] New Chapter Nw Basketball - 66
B34 - Sat 5/12 5:30PM Eagle HS - Eagle South
[3] Holiday Elite 16u - 51
[3] Ubc 16u Select Black - 50
B43 - Sun 5/13 9:35AM Centennial HS - Cent South
[3] Idaho Force Gold - 40
[3] Reppin Jv* - 72
B38 - Sat 5/12 8:45PM Eagle HS - Eagle South
[3] Salt Lake Legends - 58
[3] Salt Lake Legends - 53
B33 - Sat 5/12 1:55PM Eagle HS - Eagle South
[3] Sl Rebels 10th - 64
[3] Holiday Elite 16u - 47
B39 - Sat 5/12 8:45PM Eagle HS - Eagle North
[3] Cache Valley Elite Skabelund - 63