Baseball

Tournament Note

Welcome to the 2018 D2 & D3 SPRING FLING! As always, we appreciate your support, and hope you and your families enjoy your experience playing with us.

PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. PLEASE CONTINUE TO EDIT/MODIFY YOUR ROSTER VIA YOUR TRIPLE CROWN ACCOUNT.

If you have not done so already, please download the Tourney Machine APP from your mobile device or tablet in the APP store for APPLE and ANDROID! Weather and other updates will be posted on this page, as well as our normal tournament website. For all the latest updates similar to our old "Pocket Updates" system, please "FOLLOW" your team through the Tourney Machine App!

Thanks, and good luck this weekend!

EFFECTIVE AS OF MAY 1ST:

REQUESTS ARE ACCEPTED ON A FIRST COME, FIRST SERVE BASIS. WHILE WE DO OUR BEST TO ASSIST EVERYONE AS BEST WE CAN, SUBMISSION OF A REQUEST DOES NOT GUARANTEE IT WILL BE GRANTED.

REGARDLESS, NO GAME TIME REQUESTS WILL BE ACCEPTED AFTER 4PM ON THE MONDAY BEFORE A TOURNAMENT BEGINS, NO EXCEPTIONS!
--------------------------------------------------------------------------------------
We want your thoughts! Have any questions, comments, or concerns? We take feedback seriously, and want to make sure we address and correct any problems that may arise (Website, Schedule, Umpires, Facilities, Etc.).

Please let us know at tcsbaseball2940@gmail.com or by calling or texting our office line at (904) 230-3993 and someone will get back to you as soon as possible. Thank you.

13's Division 2

TC D2/D3 Spring Fling

May 4 - 6, 2018
GA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

East Cobb Surge

13's Division 2 Champion

Fri May 4, 2018 - Sun May 6, 2018

Final Standings

Team Rank
East Cobb Surge 1
Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U 2
Sandy Plains Wildcats 13U (Berry) 3
Sharpsburg Vipers 4
North Ga Raiders 5
Midway Giants 6
Bigstix Gamers (Garner) 7
Hopewell Hawks Elite 13's 8
Home Plate Chili Dogs Black 9
Rawlings SE (National) 13U 10
Winston Dingers 11
Team RBI West Cobb 12
Georgia Scorpions 13U 13
Kennesaw Generals 14
East Cobb Colt 45s (Orange) 13U 15
Team Elite Select 13u 16
Rawlings SE Spartans 17
AP Saints 18
Orange Sox 19
ABA Braves 13U 20
South Forsyth Giants 21
Ninth Inning Royals (Radcliff) 22
ITP LIghtning (Todd) 23
Knoxville Komets 24
Titans Powered by UA (Orange) 25
North Elite 26
Team Elite South 27

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
Sandy Plains Wildcats 13U (Berry) (Marietta, GA) 2 0 0 12 24 11
Home Plate Chili Dogs Black (Peachtree City, GA) 2 0 0 8 22 6
Team RBI West Cobb (acworth, GA) 1 1 0 2 12 10
Titans Powered by UA (Orange) (canton, GA) 0 2 0 -12 6 26
Knoxville Komets (Knoxville, TN) 0 2 0 -10 10 21
B
Team W L T
RD
RS
RA
Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U (Peachtree City, GA) 2 0 0 7 18 11
East Cobb Colt 45s (Orange) 13U (Marietta, GA) 1 1 0 -5 19 24
East Cobb Surge (Marietta, GA) 1 1 0 6 27 14
AP Saints (Smyrna, GA) 1 1 0 0 21 28
Ninth Inning Royals (Radcliff) (Atlanta, GA) 0 2 0 -8 18 26
C
Team W L T
RD
RS
RA
Hopewell Hawks Elite 13's (Milton, GA) 2 0 0 9 31 9
Rawlings SE (National) 13U (Conyers, GA) 1 1 0 5 18 12
Team Elite South (Albany, GA) 0 2 0 -14 7 35
D
Team W L T
RD
RS
RA
Sharpsburg Vipers (Sharpsburg, GA) 2 0 0 9 16 5
Kennesaw Generals (Kennesaw, GA) 1 1 0 -1 19 20
Winston Dingers (Winston, GA) 1 1 0 4 21 17
ITP LIghtning (Todd) (atlanta, GA) 0 2 0 -12 4 18
E
Team W L T
RD
RS
RA
Midway Giants (Alpharetta, GA) 2 0 0 14 27 6
Team Elite Select 13u (Cumming, GA) 1 1 0 0 16 16
Rawlings SE Spartans (Cumming, GA) 1 1 0 0 14 17
North Elite (Suwanee, GA) 0 2 0 -14 8 26
F
Team W L T
RD
RS
RA
North Ga Raiders (Danielsville, GA) 2 0 0 14 23 3
Georgia Scorpions 13U (Rome, GA) 1 1 0 -6 5 14
ABA Braves 13U (Tyrone, GA) 0 2 0 -8 3 14
G
Team W L T
RD
RS
RA
Bigstix Gamers (Garner) (Locust Grove, GA) 2 0 0 11 18 4
South Forsyth Giants (Suwanee, GA) 0 1 1 -7 14 24
Orange Sox (Covington, GA) 0 1 1 -4 18 22

Schedule

Filter by:

Friday, May 04, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 6:00 PM East Cobb Complex - Field 5 Titans Powered by UA (Orange)
5 10 Sandy Plains Wildcats 13U (Berry)
P2 6:00 PM East Cobb Complex - Field 6 East Cobb Surge
22 8 AP Saints
P3 6:00 PM Larry Bell Park - Big Field Winston Dingers
18 12 Kennesaw Generals
P4 6:00 PM Sawnee Mountain Park - Field 1 Midway Giants
16 6 North Elite
P5 6:00 PM Sawnee Mountain Park - Field 3 Rawlings SE Spartans
14 6 Team Elite Select 13u
P6 8:30 PM East Cobb Complex - Field 5 Titans Powered by UA (Orange)
1 16 Home Plate Chili Dogs Black
P7 8:30 PM East Cobb Complex - Field 6 East Cobb Surge
5 6 Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U
P8 8:30 PM Larry Bell Park - Big Field Winston Dingers
3 5 Sharpsburg Vipers
P9 8:30 PM Sawnee Mountain Park - Field 1 Midway Giants
11 0 Rawlings SE Spartans
P10 8:30 PM Sawnee Mountain Park - Field 3 North Elite
2 10 Team Elite Select 13u
Saturday, May 05, 2018
Game Time Location Team Score Team
P11 8:00 AM Roadrunner Park Hopewell Hawks Elite 13's
8 6 Rawlings SE (National) 13U
P12 8:30 AM East Cobb Complex - Field 5 Sandy Plains Wildcats 13U (Berry)
14 6 Knoxville Komets
P13 8:30 AM East Cobb Complex - Field 6 AP Saints
13 6 Ninth Inning Royals (Radcliff)
P14 8:30 AM Aviation Park - Field 2 ABA Braves 13U
2 3 Georgia Scorpions 13U
P15 8:30 AM Sawnee Mountain Park - Field 1 Bigstix Gamers (Garner)
10 0 South Forsyth Giants
P16 8:30 AM Sawnee Mountain Park - Field 3 Kennesaw Generals
7 2 ITP LIghtning (Todd)
P17 10:20 AM Roadrunner Park Hopewell Hawks Elite 13's
23 3 Team Elite South
P18 10:50 AM East Cobb Complex - Field 5 Knoxville Komets
4 7 Team RBI West Cobb
P19 10:50 AM East Cobb Complex - Field 6 Ninth Inning Royals (Radcliff)
12 13 East Cobb Colt 45s (Orange) 13U
P20 10:50 AM Aviation Park - Field 2 ABA Braves 13U
1 11 North Ga Raiders
P21 10:50 AM Sawnee Mountain Park - Field 1 Bigstix Gamers (Garner)
8 4 Orange Sox
P22 10:50 AM Sawnee Mountain Park - Field 3 Sharpsburg Vipers
11 2 ITP LIghtning (Todd)
P23 1:10 PM East Cobb Complex - Field 5 Home Plate Chili Dogs Black
6 5 Team RBI West Cobb
P24 1:10 PM East Cobb Complex - Field 6 Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U
12 6 East Cobb Colt 45s (Orange) 13U
P25 1:10 PM Aviation Park - Field 2 Georgia Scorpions 13U
2 12 North Ga Raiders
P26 1:10 PM Sawnee Mountain Park - Field 1 South Forsyth Giants
14 14 Orange Sox
P27 1:10 PM Sawnee Mountain Park - Field 3 Rawlings SE (National) 13U
12 4 Team Elite South
B28 5:00 PM East Cobb Complex - Field 5 [11] Winston Dingers
11 12 [6] Hopewell Hawks Elite 13's
B29 5:00 PM East Cobb Complex - Field 6 [9] East Cobb Surge
8 0 [7] Home Plate Chili Dogs Black
B30 7:20 PM East Cobb Complex - Field 5 [10] Rawlings SE (National) 13U
5 6 [8] Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U
B45 7:20 PM East Cobb Complex - Field 6 [20] South Forsyth Giants
12 6 [27] Team Elite South
Sunday, May 06, 2018
Game Time Location Team Score Team
B39 8:00 AM PCMS (New Dunwoody SB) [14] Rawlings SE Spartans
6 17 [17] East Cobb Colt 45s (Orange) 13U
B46 8:00 AM Roadrunner Park [23] Knoxville Komets
3 18 [24] ITP LIghtning (Todd)
B31 8:30 AM East Cobb Complex - Field 5 [4] Bigstix Gamers (Garner)
1 12 [5] Sharpsburg Vipers
B32 8:30 AM East Cobb Complex - Field 6 [3] Sandy Plains Wildcats 13U (Berry)
8 7 [2] Hopewell Hawks Elite 13's
B38 8:30 AM Aviation Park - Field 2 [15] AP Saints
11 13 [16] Kennesaw Generals
B47 9:00 AM Larry Bell Park - Big Field [22] Ninth Inning Royals (Radcliff)
11 4 [25] Titans Powered by UA (Orange)
B41 10:15 AM PCMS (New Dunwoody SB) [13] Team Elite Select 13u
7 11 [18] Georgia Scorpions 13U
B49 10:20 AM Roadrunner Park [20] South Forsyth Giants
11 4 [24] ITP LIghtning (Todd)
B33 10:50 AM East Cobb Complex - Field 5 [1] North Ga Raiders
2 3 [1] Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U
B34 10:50 AM East Cobb Complex - Field 6 [2] Midway Giants
3 10 [9] East Cobb Surge
B40 10:50 AM Aviation Park - Field 2 [12] Team RBI West Cobb
9 1 [19] Orange Sox
B48 11:20 AM Larry Bell Park - Big Field [21] ABA Braves 13U
11 3 [26] North Elite
B43 12:30 PM PCMS (New Dunwoody SB) [17] East Cobb Colt 45s (Orange) 13U
3 12 [18] Georgia Scorpions 13U
B35 1:10 PM East Cobb Complex - Field 5 [8] Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U
5 4 [5] Sharpsburg Vipers
B36 1:10 PM East Cobb Complex - Field 6 [3] Sandy Plains Wildcats 13U (Berry)
7 8 [9] East Cobb Surge
B42 1:10 PM Aviation Park - Field 2 [12] Team RBI West Cobb
7 4 [16] Kennesaw Generals
B50 1:40 PM Larry Bell Park - Big Field [22] Ninth Inning Royals (Radcliff)
6 11 [21] ABA Braves 13U
B37 3:30 PM East Cobb Complex - Field 5 [8] Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U
3 11 [9] East Cobb Surge
B44 3:30 PM Aviation Park - Field 2 [12] Team RBI West Cobb
10 9 [18] Georgia Scorpions 13U
B51 4:00 PM Larry Bell Park - Big Field [20] South Forsyth Giants
1 10 [21] ABA Braves 13U

Bracket

13U DIVISION 2 GOLD BRACKET
13U DIVISION 2 SILVER BRACKET
13U DIVISION 2 BRONZE BRACKET
[9] East Cobb Surge
13U DIVISION 2 GOLD CHAMPION!
[12] Team RBI West Cobb
13U DIVISION 2 SILVER CHAMPION!
[21] ABA Braves 13U
13U DIVISION 2 BRONZE CHAMPION!
[3] Sandy Plains Wildcats 13U (Berry) - 8
B32 - Sun 5/6 8:30AM East Cobb Complex - Field 6
[2] Hopewell Hawks Elite 13's - 7
[8] Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U - 3
B37 - Sun 5/6 3:30PM East Cobb Complex - Field 5
[9] East Cobb Surge - 11
[2] Midway Giants - 3
B34 - Sun 5/6 10:50AM East Cobb Complex - Field 6
[9] East Cobb Surge - 10
[4] Bigstix Gamers (Garner) - 1
B31 - Sun 5/6 8:30AM East Cobb Complex - Field 5
[5] Sharpsburg Vipers - 12
[3] Sandy Plains Wildcats 13U (Berry) - 7
B36 - Sun 5/6 1:10PM East Cobb Complex - Field 6
[9] East Cobb Surge - 8
[11] Winston Dingers - 11
B28 - Sat 5/5 5:00PM East Cobb Complex - Field 5
[6] Hopewell Hawks Elite 13's - 12
[1] North Ga Raiders - 2
B33 - Sun 5/6 10:50AM East Cobb Complex - Field 5
[1] Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U - 3
[10] Rawlings SE (National) 13U - 5
B30 - Sat 5/5 7:20PM East Cobb Complex - Field 5
[8] Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U - 6
[9] East Cobb Surge - 8
B29 - Sat 5/5 5:00PM East Cobb Complex - Field 6
[7] Home Plate Chili Dogs Black - 0
[8] Home Plate Chilidogs (Danbury) 13U - 5
B35 - Sun 5/6 1:10PM East Cobb Complex - Field 5
[5] Sharpsburg Vipers - 4
[14] Rawlings SE Spartans - 6
B39 - Sun 5/6 8:00AM PCMS (New Dunwoody SB)
[17] East Cobb Colt 45s (Orange) 13U - 17
[12] Team RBI West Cobb - 7
B42 - Sun 5/6 1:10PM Aviation Park - Field 2
[16] Kennesaw Generals - 4
[12] Team RBI West Cobb - 10
B44 - Sun 5/6 3:30PM Aviation Park - Field 2
[18] Georgia Scorpions 13U - 9
[15] AP Saints - 11
B38 - Sun 5/6 8:30AM Aviation Park - Field 2
[16] Kennesaw Generals - 13
[13] Team Elite Select 13u - 7
B41 - Sun 5/6 10:15AM PCMS (New Dunwoody SB)
[18] Georgia Scorpions 13U - 11
[17] East Cobb Colt 45s (Orange) 13U - 3
B43 - Sun 5/6 12:30PM PCMS (New Dunwoody SB)
[18] Georgia Scorpions 13U - 12
[12] Team RBI West Cobb - 9
B40 - Sun 5/6 10:50AM Aviation Park - Field 2
[19] Orange Sox - 1
[22] Ninth Inning Royals (Radcliff) - 11
B47 - Sun 5/6 9:00AM Larry Bell Park - Big Field
[25] Titans Powered by UA (Orange) - 4
[20] South Forsyth Giants - 11
B49 - Sun 5/6 10:20AM Roadrunner Park
[24] ITP LIghtning (Todd) - 4
[20] South Forsyth Giants - 1
B51 - Sun 5/6 4:00PM Larry Bell Park - Big Field
[21] ABA Braves 13U - 10
[23] Knoxville Komets - 3
B46 - Sun 5/6 8:00AM Roadrunner Park
[24] ITP LIghtning (Todd) - 18
[21] ABA Braves 13U - 11
B48 - Sun 5/6 11:20AM Larry Bell Park - Big Field
[26] North Elite - 3
[22] Ninth Inning Royals (Radcliff) - 6
B50 - Sun 5/6 1:40PM Larry Bell Park - Big Field
[21] ABA Braves 13U - 11
[20] South Forsyth Giants - 12
B45 - Sat 5/5 7:20PM East Cobb Complex - Field 6
[27] Team Elite South - 6