Baseball

Tournament Note

PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. TEAMS' ROSTER AS LISTED ON THEIR TRIPLE CROWN ACCOUNT WILL BE USED AS OFFICIAL ROSTER.

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record)
Two Way Tie
1. Head to Head between tied teams
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

IMPORTANT: Run differential maximum
1. Forfeits will be scored 7-0
2. Maximum run spread per game is +/- 7 regardless of score.

Note: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst all tied teams, run differential is the first tie breaker.
Ties will be counted as a .5 win and .5 loss.

**NO STEEL SPIKES ALLOWED ON PORTABLE MOUNDS ON RED & YELLOW FIELDS AT RAILROAD PARK.

13's Division 2

Texas World Series Warm Up

Jun 16 - 17, 2018
TX
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Dallas Patriots - Unger

13's Division 2 Champion

Sat Jun 16, 2018 - Sun Jun 17, 2018

Final Standings

Team Rank
Dallas Patriots - Unger 1
Dallas Tigers - Patterson 2
Texas RedHawks 3
C3 Futures - VP 4
Frisco Riders - Cox 5
Tribe Baseball 6
Trophy Club Bobcats - Ciccone 7
Ropes - Valbuena 8
Dallas Raiders Elite - Anzaldua 9
Texas Stix - Jobe 10
PTC Aces - Silvas 11
Texas Raiders 13u - Smith 12

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
Dallas Patriots - Unger (Rhome, TX) 2 0 0 5 14 9
Ropes - Valbuena (Rowlett, TX) 1 1 0 2 9 7
PTC Aces - Silvas (Frisco, TX) 0 2 0 -7 5 12
B
Team W L T
RD
RS
RA
Frisco Riders - Cox (Flower Mound, TX) 2 0 0 9 20 11
Dallas Tigers - Patterson (Carrollton, TX) 2 0 0 6 15 9
Texas RedHawks (Southlake, TX) 1 1 0 2 18 14
Dallas Raiders Elite - Anzaldua (Bedford, TX) 0 2 0 -3 9 12
Texas Stix - Jobe (Flower Mound, TX) 0 2 0 -14 8 24
C
Team W L T
RD
RS
RA
Tribe Baseball (Frisco, TX) 2 0 0 11 22 3
C3 Futures - VP (Bartonville, TX) 1 1 0 -1 11 12
Trophy Club Bobcats - Ciccone (Southlake, TX) 1 1 0 4 21 15
Texas Raiders 13u - Smith (The Colony, TX) 0 2 0 -14 7 31

Schedule

Filter by:

Saturday, June 16, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Harold Bacchus Park - Field 10 PTC Aces - Silvas (A)
4 8 Dallas Patriots - Unger (A)
P4 8:00 AM Railroad Park - Yellow Field Dallas Raiders Elite - Anzaldua (B)
3 4 Dallas Tigers - Patterson (B)
P9 8:00 AM Railroad Park - Red Field Tribe Baseball (C)
5 1 C3 Futures - VP (C)
P2 10:00 AM Harold Bacchus Park - Field 10 PTC Aces - Silvas (A)
1 4 Ropes - Valbuena (A)
P5 10:00 AM Railroad Park - Yellow Field Dallas Raiders Elite - Anzaldua (B)
6 8 Frisco Riders - Cox (B)
P10 10:00 AM Railroad Park - Red Field Tribe Baseball (C)
17 2 Texas Raiders 13u - Smith (C)
P3 12:00 PM Harold Bacchus Park - Field 10 Dallas Patriots - Unger (A)
6 5 Ropes - Valbuena (A)
P6 12:00 PM Railroad Park - Yellow Field Dallas Tigers - Patterson (B)
11 6 Texas RedHawks (B)
P11 12:00 PM Railroad Park - Red Field C3 Futures - VP (C)
10 7 Trophy Club Bobcats - Ciccone (C)
P7 2:00 PM Railroad Park - Yellow Field Frisco Riders - Cox (B)
12 5 Texas Stix - Jobe (B)
P12 2:00 PM Railroad Park - Red Field Texas Raiders 13u - Smith (C)
5 14 Trophy Club Bobcats - Ciccone (C)
P8 4:00 PM Railroad Park - Yellow Field Texas RedHawks (B)
12 3 Texas Stix - Jobe (B)

Bracket

13D2 Platinum Bracket
13D2 Gold Bracket
(No Awards)
(Pool Protect)
(Pool Protect)
(No Awards)
[9] Dallas Raiders Elite - Anzaldua (B)
13D2 Gold Champion
[10] PTC Aces - Silvas (A)
11th Place
[2] Frisco Riders - Cox (B)
5th Place
[4] Dallas Patriots - Unger (A)
13D2 Platinum Champion
[10] PTC Aces - Silvas (A) - 3
B14 - Sun 6/17 8:00AM Harold Bacchus Park - Field 10
[11] Texas Stix - Jobe (B) - 5
[9] Dallas Raiders Elite - Anzaldua (B) - 8
B16 - Sun 6/17 12:00PM Harold Bacchus Park - Field 10
[11] Texas Stix - Jobe (B) - 4
[9] Dallas Raiders Elite - Anzaldua (B) - 10
B13 - Sun 6/17 10:00AM Harold Bacchus Park - Field 10
[12] Texas Raiders 13u - Smith (C) - 1
[12] Texas Raiders 13u - Smith (C) - 0
B15 - Sun 6/17 2:00PM Harold Bacchus Park - Field 10
[10] PTC Aces - Silvas (A) - 13
[7] Texas RedHawks (B) - 3
B5 - Sun 6/17 2:00PM Railroad Park - Yellow Field
[4] Dallas Patriots - Unger (A) - 4
[3] Dallas Tigers - Patterson (B) - 9
B6 - Sun 6/17 12:00PM Railroad Park - Yellow Field
[8] C3 Futures - VP (C) - 8
[2] Frisco Riders - Cox (B) - 2
B4 - Sun 6/17 8:00AM Railroad Park - Yellow Field
[8] C3 Futures - VP (C) - 5
[3] Dallas Tigers - Patterson (B) - 13
B3 - Sun 6/17 8:00AM Railroad Park - Red Field
[6] Ropes - Valbuena (A) - 1
[1] Tribe Baseball (C) - 1
B1 - Sun 6/17 10:00AM Railroad Park - Yellow Field
[7] Texas RedHawks (B) - 6
[1] Tribe Baseball (C) - 3
B11 - Sun 6/17 4:00PM Railroad Park - Red Field
[2] Frisco Riders - Cox (B) - 12
[4] Dallas Patriots - Unger (A) - 10
B2 - Sun 6/17 10:00AM Railroad Park - Red Field
[5] Trophy Club Bobcats - Ciccone (C) - 4
[4] Dallas Patriots - Unger (A) - 5
B12 - Sun 6/17 4:00PM Railroad Park - Yellow Field
[3] Dallas Tigers - Patterson (B) - 4
[1] Tribe Baseball (C) - 16
B7 - Sun 6/17 2:00PM Railroad Park - Red Field
[5] Trophy Club Bobcats - Ciccone (C) - 1
[6] Ropes - Valbuena (A) - 1
B8 - Sun 6/17 12:00PM Railroad Park - Red Field
[2] Frisco Riders - Cox (B) - 7