Softball

Tournament Note

36 teams, 1 location. 3 Seed Single Elimination. After Seeding top 18 teams go to Premier, next 18 go to Platinum.

Premier Bracket plays out the elimination bracket for team LXts
Platinum Bracket plays out the elimination bracket for team bat bags

Must have 30 teams entered for LXT give away.

The event is also a qualifier for our South Eastern Championship in Nashville.

$525.

36 teams, 1 location. 3 Seed Single Elimination. After Seeding top 18 teams go to Premier, next 18 go to Platinum.

Premier Bracket plays out the elimination bracket for team LXts
Platinum Bracket plays out the elimination bracket for team bat bags

Must have 30 teams entered for LXTs as awards.

The event is also a qualifier for our South Eastern Championship in Nashville.

$525.

14U

Florida PGF 2nd Annual 14U Challenge- LXTs to the Champions- Qualifier

Apr 6 - 7, 2019
Ocala, FL
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Pool A
Team W L
Florida Batbusters '05 - Riverview (Riverview, FL) 2 0
Firecrackers FL Wetherington (Gainesville, FL) 2 1
Team Tampa 05 (Tampa, FL) 0 1
Kissimmee Power (Kissimmee, FL) 0 2
Pool B
Team W L
2005 Texas Glory (FL) (Seffner, FL) 2 1
So Cal Athletics - Rose 2 1
Clearwater Lady Bombers-Joe (Palm Harbor, FL) 1 2
N. FL. Ruthless (Ocala, FL) 1 2
Pool C
Team W L
Florida Impact Bergen (Lutz, FL) 3 0
Florida Impact Feldman 14u (Lithia, FL) 2 1
Tampa Mustangs - Dodge (Lakewood Ranch, FL) 0 2
Pro Impact (Jacksonville, FL) 0 2
Pool D
Team W L
Florida Gold John 05 3 0
OC Thunder (Orange City, FL) 2 1
Firecrackers Campo/Bias (Windermere, FL) 1 2
Jacksonville Storm Harris 0 3
Pool E
Team W L
Firecrackers Bordeau 2023 (Apopka, FL) 3 0
Gold Coast Hurricanes Dakota (Davie, FL) 2 1
14U Dominators 1 2
Firecrackers Fl Kinsall (Orange Park, FL) 0 3
Pool F
Team W L
Hotshots Futures 2 1
Crush- Mindrup 14U 2 1
Sante Fe Inferno Patterson 2 1
Bombers 05 (Tampa, FL) 0 3
Pool G
Team W L
Hatters Gold Blake (Winter Springs, FL) 3 0
PL Bandits 23/24 - German (Pembroke Pines, FL) 2 1
Florida Premier (Ocala, FL) 1 2
USA Pride-NC- Robinson 0 3
Pool H
Team W L
EC Bullets 04 Central Florida (Orlando, FL) 3 0
Firecrackers FL Yeary (Port Orange, FL) 2 1
TAMPA MUSTANGS 05-RENE (Tampa, FL) 1 2
Boca Impact 14U Byrd (Boca Raton, FL) 0 3
Pool I
Team W L
FL Impact 05 ~ GATEWOOD (Cape Coral, FL) 3 0
Atlanta Vipers 14U Hudson (Groveland, FL) 1 1
Lady Hammerheads 14U (Naples, FL) 1 1
Batbusters M. Brooks 05 (Valdosta, GA) 0 3
Pool J
Team W L
Atlanta Premier 05 - Bilz (Decatur, GA) 3 0
Pines 14U Cersey- 14U 1 1
Gainesville Gold 14U-Tyson (Glen St.Mary, FL) 1 2
Wagner's - Phillips (Lutz, FL) 0 2

Schedule

Filter by:

Saturday, April 06, 2019
Game Time Location Team Score Team
P11 8:00 AM Shocker Park - Field 6 Pines 14U Cersey- 14U
8 5 Gainesville Gold 14U-Tyson
P12 8:00 AM Shocker Park - Field 5 Wagner's - Phillips
2 3 Atlanta Premier 05 - Bilz
P15 8:00 AM Shocker Park - Field 1 EC Bullets 04 Central Florida
8 0 Firecrackers FL Yeary
P16 8:00 AM Shocker Park - Field 2 Boca Impact 14U Byrd
0 8 TAMPA MUSTANGS 05-RENE
P47 8:00 AM Shocker Park - Field 3 14U Dominators
1 3 Firecrackers Bordeau 2023
P48 8:00 AM Shocker Park - Field 4 Gold Coast Hurricanes Dakota
6 3 Firecrackers Fl Kinsall
P25 9:00 AM College of CF Tampa Mustangs - Dodge
2 2 Pro Impact
P27 9:30 AM Shocker Park - Field 3 Firecrackers Bordeau 2023
13 2 Firecrackers Fl Kinsall
P28 9:30 AM Shocker Park - Field 4 Gold Coast Hurricanes Dakota
7 2 14U Dominators
P31 9:30 AM Shocker Park - Field 6 Gainesville Gold 14U-Tyson
3 2 Wagner's - Phillips
P32 9:30 AM Shocker Park - Field 5 Pines 14U Cersey- 14U
6 7 Atlanta Premier 05 - Bilz
P35 9:30 AM Shocker Park - Field 1 Firecrackers FL Yeary
2 1 Boca Impact 14U Byrd
P36 9:30 AM Shocker Park - Field 2 EC Bullets 04 Central Florida
5 0 TAMPA MUSTANGS 05-RENE
P45 10:30 AM College of CF Florida Impact Bergen
6 0 Tampa Mustangs - Dodge
P1 11:00 AM Shocker Park - Field 1 Kissimmee Power
0 3 Florida Batbusters '05 - Riverview
P2 11:00 AM Shocker Park - Field 2 Firecrackers FL Wetherington
8 0 Team Tampa 05
P3 11:00 AM Shocker Park - Field 3 Clearwater Lady Bombers-Joe
3 5 2005 Texas Glory (FL)
P4 11:00 AM Shocker Park - Field 4 N. FL. Ruthless
6 14 So Cal Athletics - Rose
P13 11:00 AM Shocker Park - Field 6 Batbusters M. Brooks 05
2 5 Lady Hammerheads 14U
P14 11:00 AM Shocker Park - Field 5 Atlanta Vipers 14U Hudson
2 3 FL Impact 05 ~ GATEWOOD
P46 12:00 PM College of CF Florida Impact Feldman 14u
6 2 Pro Impact
P7 12:30 PM Shocker Park - Field 3 Gold Coast Hurricanes Dakota
4 7 Firecrackers Bordeau 2023
P8 12:30 PM Shocker Park - Field 4 Firecrackers Fl Kinsall
6 7 14U Dominators
P51 12:30 PM Shocker Park - Field 5 Atlanta Premier 05 - Bilz
7 5 Gainesville Gold 14U-Tyson
P52 12:30 PM Shocker Park - Field 6 Pines 14U Cersey- 14U
2 2 Wagner's - Phillips
P55 12:30 PM Shocker Park - Field 1 TAMPA MUSTANGS 05-RENE
3 7 Firecrackers FL Yeary
P56 12:30 PM Shocker Park - Field 2 EC Bullets 04 Central Florida
10 0 Boca Impact 14U Byrd
P5 1:30 PM College of CF Florida Impact Feldman 14u
6 3 Tampa Mustangs - Dodge
P21 2:00 PM Shocker Park - Field 2 Florida Batbusters '05 - Riverview
9 1 Firecrackers FL Wetherington
P22 2:00 PM Shocker Park - Field 1 Kissimmee Power
5 5 Team Tampa 05
P23 2:00 PM Shocker Park - Field 4 2005 Texas Glory (FL)
5 8 N. FL. Ruthless
P24 2:00 PM Shocker Park - Field 3 Clearwater Lady Bombers-Joe
2 11 So Cal Athletics - Rose
P33 2:00 PM Shocker Park - Field 6 Lady Hammerheads 14U
4 4 Atlanta Vipers 14U Hudson
P34 2:00 PM Shocker Park - Field 5 Batbusters M. Brooks 05
7 9 FL Impact 05 ~ GATEWOOD
P9 6:30 PM Shocker Park - Field 1 Hotshots Futures
4 5 Sante Fe Inferno Patterson
P10 6:30 PM Shocker Park - Field 2 Bombers 05
0 8 Crush- Mindrup 14U
P19 6:30 PM Shocker Park - Field 3 Firecrackers Campo/Bias
4 1 Jacksonville Storm Harris
P20 6:30 PM Shocker Park - Field 4 OC Thunder
0 1 Florida Gold John 05
P57 6:30 PM Shocker Park - Field 5 Florida Premier
0 8 Hatters Gold Blake
P58 6:30 PM Shocker Park - Field 6 PL Bandits 23/24 - German
15 3 USA Pride-NC- Robinson
P6 7:30 PM Shocker Park - Field 1 Pro Impact
6 7 Florida Impact Bergen
P41 7:30 PM Shocker Park - Field 2 Team Tampa 05
1 1 Florida Batbusters '05 - Riverview
P43 7:30 PM Shocker Park - Field 3 So Cal Athletics - Rose
2 4 2005 Texas Glory (FL)
P44 7:30 PM Shocker Park - Field 4 Clearwater Lady Bombers-Joe
8 4 N. FL. Ruthless
P53 7:30 PM Shocker Park - Field 5 FL Impact 05 ~ GATEWOOD
14 1 Lady Hammerheads 14U
P54 7:30 PM Shocker Park - Field 6 Batbusters M. Brooks 05
1 8 Atlanta Vipers 14U Hudson
P29 8:30 PM Shocker Park - Field 2 Sante Fe Inferno Patterson
8 3 Bombers 05
P37 8:30 PM Shocker Park - Field 5 Hatters Gold Blake
10 0 USA Pride-NC- Robinson
P38 8:30 PM Shocker Park - Field 6 PL Bandits 23/24 - German
8 1 Florida Premier
P42 8:30 PM Shocker Park - Field 1 Kissimmee Power
1 5 Firecrackers FL Wetherington
P59 8:30 PM Shocker Park - Field 4 Florida Gold John 05
2 1 Jacksonville Storm Harris
P60 8:30 PM Shocker Park - Field 3 Firecrackers Campo/Bias
3 8 OC Thunder
P17 9:30 PM Shocker Park - Field 6 PL Bandits 23/24 - German
1 7 Hatters Gold Blake
P18 9:30 PM Shocker Park - Field 5 USA Pride-NC- Robinson
1 3 Florida Premier
P39 9:30 PM Shocker Park - Field 4 Jacksonville Storm Harris
0 6 OC Thunder
P40 9:30 PM Shocker Park - Field 3 Firecrackers Campo/Bias
0 6 Florida Gold John 05
P49 9:30 PM Shocker Park - Field 2 Crush- Mindrup 14U
11 7 Sante Fe Inferno Patterson
P50 9:30 PM Shocker Park - Field 1 Hotshots Futures
6 2 Bombers 05
P30 10:30 PM Shocker Park - Field 1 Hotshots Futures
8 6 Crush- Mindrup 14U
P26 11:30 PM Shocker Park - Field 3 Florida Impact Feldman 14u
0 7 Florida Impact Bergen
Sunday, April 07, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Shocker Park - Field 1 [2] Firecrackers FL Yeary
7 5 [2] So Cal Athletics - Rose
B3 8:00 AM Shocker Park - Field 2 [2] Gold Coast Hurricanes Dakota
0 10 [1] FL Impact 05 ~ GATEWOOD
B4 8:00 AM Shocker Park - Field 3 [1] Atlanta Premier 05 - Bilz
1 6 [2] Crush- Mindrup 14U
B20 8:00 AM Shocker Park - Field 4 [4] Boca Impact 14U Byrd
5 0 [4] N. FL. Ruthless
B22 8:00 AM Shocker Park - Field 5 [4] Firecrackers Fl Kinsall
12 5 [3] Lady Hammerheads 14U
B23 8:00 AM Shocker Park - Field 6 [3] Gainesville Gold 14U-Tyson
4 6 [4] Bombers 05
B2 9:30 AM Shocker Park - Field 1 [1] Florida Impact Bergen
11 2 [2] PL Bandits 23/24 - German
B5 9:30 AM Shocker Park - Field 2 [2] Atlanta Vipers 14U Hudson
5 4 [1] Hatters Gold Blake
B6 9:30 AM Shocker Park - Field 3 [2] OC Thunder
1 0 [2] Florida Impact Feldman 14u
B21 9:30 AM Shocker Park - Field 4 [3] Tampa Mustangs - Dodge
10 0 [4] USA Pride-NC- Robinson
B24 9:30 AM Shocker Park - Field 5 [4] Batbusters M. Brooks 05
9 4 [3] Florida Premier
B25 9:30 AM Shocker Park - Field 6 [4] Jacksonville Storm Harris
2 3 [4] Pro Impact
B7 11:00 AM Shocker Park - Field 3 [2] Firecrackers FL Wetherington
0 11 [1] EC Bullets 04 Central Florida
B9 11:00 AM Shocker Park - Field 2 FL Impact 05 ~ GATEWOOD
1 2 [1] Florida Gold John 05
B10 11:00 AM Shocker Park - Field 1 [2] Pines 14U Cersey- 14U
6 5 [1] Hotshots Futures
B26 11:00 AM Shocker Park - Field 6 [4] Kissimmee Power
0 8 [3] TAMPA MUSTANGS 05-RENE
B28 11:00 AM Shocker Park - Field 5 Firecrackers Fl Kinsall
9 6 [3] Firecrackers Campo/Bias
B29 11:00 AM Shocker Park - Field 4 [4] Wagner's - Phillips
3 4 [3] Sante Fe Inferno Patterson
B8 12:30 PM Shocker Park - Field 1 [1] Florida Batbusters '05 - Riverview
8 7 Firecrackers FL Yeary
B11 12:30 PM Shocker Park - Field 2 OC Thunder
8 5 [1] 2005 Texas Glory (FL)
B12 12:30 PM Shocker Park - Field 3 Crush- Mindrup 14U
7 9 [1] Firecrackers Bordeau 2023
B27 12:30 PM Shocker Park - Field 4 [3] Team Tampa 05
2 7 Boca Impact 14U Byrd
B30 12:30 PM Shocker Park - Field 5 Pro Impact
21 1 [3] Clearwater Lady Bombers-Joe
B31 12:30 PM Shocker Park - Field 6 Bombers 05
2 5 [3] 14U Dominators
B13 2:00 PM Shocker Park - Field 1 Florida Batbusters '05 - Riverview
7 4 Florida Impact Bergen
B14 2:00 PM Shocker Park - Field 2 Florida Gold John 05
4 1 Pines 14U Cersey- 14U
B15 2:00 PM Shocker Park - Field 3 Firecrackers Bordeau 2023
9 10 Atlanta Vipers 14U Hudson
B16 2:00 PM Shocker Park - Field 4 OC Thunder
0 2 EC Bullets 04 Central Florida
B32 2:00 PM Shocker Park - Field 5 Boca Impact 14U Byrd
6 8 Tampa Mustangs - Dodge
B33 2:00 PM Shocker Park - Field 6 Firecrackers Fl Kinsall
2 8 Sante Fe Inferno Patterson
B34 3:30 PM Shocker Park - Field 1 14U Dominators
0 6 Batbusters M. Brooks 05
B35 3:30 PM Shocker Park - Field 4 Pro Impact
3 4 TAMPA MUSTANGS 05-RENE
B17 5:00 PM Shocker Park - Field 1 Florida Batbusters '05 - Riverview
5 3 Florida Gold John 05
B18 5:00 PM Shocker Park - Field 2 Atlanta Vipers 14U Hudson
1 7 EC Bullets 04 Central Florida
B36 5:00 PM Shocker Park - Field 3 Tampa Mustangs - Dodge
5 2 Sante Fe Inferno Patterson
B37 5:00 PM Shocker Park - Field 4 Batbusters M. Brooks 05
2 4 TAMPA MUSTANGS 05-RENE
B19 6:30 PM Shocker Park - Field 1 Florida Batbusters '05 - Riverview
1 11 EC Bullets 04 Central Florida
B38 6:30 PM Shocker Park - Field 4 Tampa Mustangs - Dodge
8 2 TAMPA MUSTANGS 05-RENE

Bracket

Winners Bracket
Winners Bracket
[1] EC Bullets 04 Central Florida
[3] Tampa Mustangs - Dodge
Florida Batbusters '05 - Riverview - 7
B13 - Sun 4/7 2:00PM Shocker Park - Field 1
Florida Impact Bergen - 4
[2] Pines 14U Cersey- 14U - 6
B10 - Sun 4/7 11:00AM Shocker Park - Field 1
[1] Hotshots Futures - 5
[1] Florida Impact Bergen - 11
B2 - Sun 4/7 9:30AM Shocker Park - Field 1
[2] PL Bandits 23/24 - German - 2
[1] Florida Batbusters '05 - Riverview - 8
B8 - Sun 4/7 12:30PM Shocker Park - Field 1
Firecrackers FL Yeary - 7
Firecrackers Bordeau 2023 - 9
B15 - Sun 4/7 2:00PM Shocker Park - Field 3
Atlanta Vipers 14U Hudson - 10
OC Thunder - 0
B16 - Sun 4/7 2:00PM Shocker Park - Field 4
EC Bullets 04 Central Florida - 2
[2] Atlanta Vipers 14U Hudson - 5
B5 - Sun 4/7 9:30AM Shocker Park - Field 2
[1] Hatters Gold Blake - 4
[2] Firecrackers FL Wetherington - 0
B7 - Sun 4/7 11:00AM Shocker Park - Field 3
[1] EC Bullets 04 Central Florida - 11
OC Thunder - 8
B11 - Sun 4/7 12:30PM Shocker Park - Field 2
[1] 2005 Texas Glory (FL) - 5
Florida Batbusters '05 - Riverview - 5
B17 - Sun 4/7 5:00PM Shocker Park - Field 1
Florida Gold John 05 - 3
Crush- Mindrup 14U - 7
B12 - Sun 4/7 12:30PM Shocker Park - Field 3
[1] Firecrackers Bordeau 2023 - 9
Florida Batbusters '05 - Riverview - 1
B19 - Sun 4/7 6:30PM Shocker Park - Field 1
EC Bullets 04 Central Florida - 11
[2] Gold Coast Hurricanes Dakota - 0
B3 - Sun 4/7 8:00AM Shocker Park - Field 2
[1] FL Impact 05 ~ GATEWOOD - 10
Atlanta Vipers 14U Hudson - 1
B18 - Sun 4/7 5:00PM Shocker Park - Field 2
EC Bullets 04 Central Florida - 7
FL Impact 05 ~ GATEWOOD - 1
B9 - Sun 4/7 11:00AM Shocker Park - Field 2
[1] Florida Gold John 05 - 2
[2] OC Thunder - 1
B6 - Sun 4/7 9:30AM Shocker Park - Field 3
[2] Florida Impact Feldman 14u - 0
Florida Gold John 05 - 4
B14 - Sun 4/7 2:00PM Shocker Park - Field 2
Pines 14U Cersey- 14U - 1
[2] Firecrackers FL Yeary - 7
B1 - Sun 4/7 8:00AM Shocker Park - Field 1
[2] So Cal Athletics - Rose - 5
[1] Atlanta Premier 05 - Bilz - 1
B4 - Sun 4/7 8:00AM Shocker Park - Field 3
[2] Crush- Mindrup 14U - 6
Boca Impact 14U Byrd - 6
B32 - Sun 4/7 2:00PM Shocker Park - Field 5
Tampa Mustangs - Dodge - 8
[4] Wagner's - Phillips - 3
B29 - Sun 4/7 11:00AM Shocker Park - Field 4
[3] Sante Fe Inferno Patterson - 4
[3] Tampa Mustangs - Dodge - 10
B21 - Sun 4/7 9:30AM Shocker Park - Field 4
[4] USA Pride-NC- Robinson - 0
[3] Team Tampa 05 - 2
B27 - Sun 4/7 12:30PM Shocker Park - Field 4
Boca Impact 14U Byrd - 7
14U Dominators - 0
B34 - Sun 4/7 3:30PM Shocker Park - Field 1
Batbusters M. Brooks 05 - 6
Pro Impact - 3
B35 - Sun 4/7 3:30PM Shocker Park - Field 4
TAMPA MUSTANGS 05-RENE - 4
[4] Batbusters M. Brooks 05 - 9
B24 - Sun 4/7 9:30AM Shocker Park - Field 5
[3] Florida Premier - 4
[4] Kissimmee Power - 0
B26 - Sun 4/7 11:00AM Shocker Park - Field 6
[3] TAMPA MUSTANGS 05-RENE - 8
Pro Impact - 21
B30 - Sun 4/7 12:30PM Shocker Park - Field 5
[3] Clearwater Lady Bombers-Joe - 1
Tampa Mustangs - Dodge - 5
B36 - Sun 4/7 5:00PM Shocker Park - Field 3
Sante Fe Inferno Patterson - 2
Bombers 05 - 2
B31 - Sun 4/7 12:30PM Shocker Park - Field 6
[3] 14U Dominators - 5
Tampa Mustangs - Dodge - 8
B38 - Sun 4/7 6:30PM Shocker Park - Field 4
TAMPA MUSTANGS 05-RENE - 2
[4] Firecrackers Fl Kinsall - 12
B22 - Sun 4/7 8:00AM Shocker Park - Field 5
[3] Lady Hammerheads 14U - 5
Batbusters M. Brooks 05 - 2
B37 - Sun 4/7 5:00PM Shocker Park - Field 4
TAMPA MUSTANGS 05-RENE - 4
Firecrackers Fl Kinsall - 9
B28 - Sun 4/7 11:00AM Shocker Park - Field 5
[3] Firecrackers Campo/Bias - 6
[4] Jacksonville Storm Harris - 2
B25 - Sun 4/7 9:30AM Shocker Park - Field 6
[4] Pro Impact - 3
Firecrackers Fl Kinsall - 2
B33 - Sun 4/7 2:00PM Shocker Park - Field 6
Sante Fe Inferno Patterson - 8
[4] Boca Impact 14U Byrd - 5
B20 - Sun 4/7 8:00AM Shocker Park - Field 4
[4] N. FL. Ruthless - 0
[3] Gainesville Gold 14U-Tyson - 4
B23 - Sun 4/7 8:00AM Shocker Park - Field 6
[4] Bombers 05 - 6