Basketball

Tournament Note

Dear Coaches, Players and Parents,

Welcome to "The Hardwood Classic - Session II" We are extremely excited about this years event as we have 125+ teams from all across the country.

It is every coach, player and parents responsibility to check back daily for SCHEDULE UPDATES.

SCHEDULE UPDATED @ 7:00PM ON MONDAY JULY 22ND, 2019

PLEASE DO NOT CONTACT DIRECTOR FOR SCHEDULE CHANGES. IF CHANGES OCCUR YOUR COACH WILL BE NOTIFIED AND IS EXPECTED TO PASS ALONG THE INFORMATION.

DOORS OPEN: FRIDAY OPENS @ 9:00AM, SATURDAY OPENS @ 7:30AM, AND SUNDAY OPEN @ 7:30AM.

PLEASE DO NOT SHOW UP BEFORE THESE TIMES AND EXPECT TO ENTER THE FACILITIES.

CHECK IN:
-15U/9TH, 16U/10TH, and 17U/11TH Coaches must check in Sports Pavilion Lawrence before 1st game.
-You will receive your coaching pass at the front gate.
-WE WILL ALLOW 2 COACHING PASSES PER TEAM AND 1 FOR A SCOREKEEPER

-3rd-8th Grade Coaches will check in at the site of your first game site.
-You will receive your pass at the front gate.
-WE WILL ALLOW 2 COACHING PASSES PER TEAM AND 1 FOR A SCOREKEEPER

TOURNAMENT APP:
-Please download the Tourney Machine App to get up to date scores and brackets throughout the weekend!

14U/8TH BOYS

Hardwood Classic 2019 - Session II

Jul 26 - 28, 2019
Lawrence, KS
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

NBDA Bison Green 1

14U/8TH BOYS Champion

Fri Jul 26, 2019 - Sun Jul 28, 2019

Pool Standings

POOL A
Team W L
PD
PS
PA
NBDA Bison Green 1 2 0 40 119 42
KC Premiere Blue Chips 14U 1 1 -3 65 80
MOKAN (Tate) 0 2 -37 48 110
POOL B
Team W L
PD
PS
PA
MOKAN (Martin) 2 0 11 102 91
OSA National Brewer 1 1 0 114 114
Team 2911 0 2 -11 105 116
POOL C
Team W L
PD
PS
PA
Team Factory Gold 14U 2 0 30 112 72
MOKAN (Booker) 1 1 10 103 90
Elevation Flyers 0 2 -40 52 105
POOL D
Team W L
PD
PS
PA
Nebraska Select - Novacek 14U 2 0 11 86 75
Mo Thunder 1 1 18 95 74
NBDA Bison Green 2 1 1 11 76 61
MOKAN (Marklewitz) 0 2 -40 49 96

Schedule

Filter by:

Friday, July 26, 2019
Game Time Location Team Score Team
P2 6:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 1A Team 2911
42 51 MOKAN (Martin)
P3 6:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 7 MOKAN (Booker)
50 60 Team Factory Gold 14U
P5 6:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 3 MOKAN (Marklewitz)
21 45 NBDA Bison Green 2
P11 6:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 2 MOKAN (Tate)
27 44 KC Premiere Blue Chips 14U
P1 8:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 3 NBDA Bison Green 1
66 21 MOKAN (Tate)
P8 8:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 7 Elevation Flyers
30 53 MOKAN (Booker)
P9 8:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 6 Mo Thunder
51 28 MOKAN (Marklewitz)
P10 8:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 4 Nebraska Select - Novacek 14U
40 31 NBDA Bison Green 2
Saturday, July 27, 2019
Game Time Location Team Score Team
P4 12:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 5 Nebraska Select - Novacek 14U
46 44 Mo Thunder
P6 3:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 7 KC Premiere Blue Chips 14U
21 53 NBDA Bison Green 1
P12 3:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 6 MOKAN (Martin)
51 49 OSA National Brewer
P13 3:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 2 Team Factory Gold 14U
52 22 Elevation Flyers
P7 5:00 PM Bishop Seabury Academy OSA National Brewer
65 63 Team 2911
B1 6:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 7 MOKAN (Marklewitz)
45 41 MOKAN (Booker)
B4 6:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 8 KC Premiere Blue Chips 14U
42 49 NBDA Bison Green 2
B2 7:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 8 Nebraska Select - Novacek 14U
51 15 MOKAN (Tate)
B3 8:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 3 OSA National Brewer
57 35 Elevation Flyers
B5 8:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 2 Mo Thunder
55 15 Team 2911
Sunday, July 28, 2019
Game Time Location Team Score Team
B6 10:00 AM Sports Pavilion Lawrence - 6 NBDA Bison Green 1
43 19 MOKAN (Marklewitz)
B7 10:00 AM Sports Pavilion Lawrence - 4 Nebraska Select - Novacek 14U
49 52 OSA National Brewer
B8 10:00 AM Sports Pavilion Lawrence - 3 MOKAN (Martin)
55 46 NBDA Bison Green 2
B9 10:00 AM Sports Pavilion Lawrence - 2 Team Factory Gold 14U
65 55 Mo Thunder
B10 1:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 6 NBDA Bison Green 1
43 22 OSA National Brewer
B11 1:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 3 MOKAN (Martin)
50 58 Team Factory Gold 14U
B12 3:00 PM Sports Pavilion Lawrence - 4 NBDA Bison Green 1
59 57 Team Factory Gold 14U

Bracket

NBDA Bison Green 1
HARDWOOD CHAMPS
MOKAN (Martin) - 55
B8 - Sun 7/28 10:00AM Sports Pavilion Lawrence - 3
NBDA Bison Green 2 - 46
MOKAN (Martin) - 50
B11 - Sun 7/28 1:00PM Sports Pavilion Lawrence - 3
Team Factory Gold 14U - 58
MOKAN (Marklewitz) - 45
B1 - Sat 7/27 6:00PM Sports Pavilion Lawrence - 7
MOKAN (Booker) - 41
Team Factory Gold 14U - 65
B9 - Sun 7/28 10:00AM Sports Pavilion Lawrence - 2
Mo Thunder - 55
Nebraska Select - Novacek 14U - 51
B2 - Sat 7/27 7:00PM Sports Pavilion Lawrence - 8
MOKAN (Tate) - 15
Mo Thunder - 55
B5 - Sat 7/27 8:00PM Sports Pavilion Lawrence - 2
Team 2911 - 15
NBDA Bison Green 1 - 43
B6 - Sun 7/28 10:00AM Sports Pavilion Lawrence - 6
MOKAN (Marklewitz) - 19
NBDA Bison Green 1 - 59
B12 - Sun 7/28 3:00PM Sports Pavilion Lawrence - 4
Team Factory Gold 14U - 57
OSA National Brewer - 57
B3 - Sat 7/27 8:00PM Sports Pavilion Lawrence - 3
Elevation Flyers - 35
NBDA Bison Green 1 - 43
B10 - Sun 7/28 1:00PM Sports Pavilion Lawrence - 6
OSA National Brewer - 22
Nebraska Select - Novacek 14U - 49
B7 - Sun 7/28 10:00AM Sports Pavilion Lawrence - 4
OSA National Brewer - 52
KC Premiere Blue Chips 14U - 42
B4 - Sat 7/27 6:00PM Sports Pavilion Lawrence - 8
NBDA Bison Green 2 - 49