Baseball

Tournament Note

No metal cleats on portable mounds, please.

13u Division

Kennewick Klassic

Mar 30 - 31, 2019
Kennewick, WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
TC Knights

13u Division Champion

Sat Mar 30, 2019 - Sun Mar 31, 2019

Pool Standings

Blue Pool
Team W L T
RD
RS
RA
TC Knights (Richland, WA) 2 0 0 12 15 1
Kennewick Warriors (Kennewick, WA) 2 0 0 13 22 2
River City Athletics (KENNEWICK, WA) 1 1 0 1 10 9
Steal Heads Baseball (La Center, WA) 1 1 0 0 12 12
Junior Walla Walla Sweets (Walla Walla, WA) 1 1 0 -7 8 22
Kitsap Ospreys '05 (Poulsbo, WA) 0 2 0 -9 2 11
Idaho Prospect Baseball (Caldwell, ID) 0 2 0 -10 10 22
Red Pool
Team W L T
RD
RS
RA
Spokane Angels (Spokane, WA) 2 0 0 10 16 3
CDA Lumbermen 13U (Coeur d Alene, ID) 2 0 0 10 15 3
Mizuno Maniacs 13U (Kennewick, WA) 1 1 0 6 15 7
TC Stars (West Richland, WA) 1 1 0 5 14 9
WA Rush 13U Black (Everett, WA) 1 1 0 -5 7 14
Walla Walla Athletics 13U (Walla Walla, WA) 0 2 0 -10 4 14
Generals (Moscow, ID) 0 2 0 -16 3 24

Schedule

Filter by:

Saturday, March 30, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Lawrence Scott - Field 2 TC Stars
4 7 WA Rush 13U Black
P2 8:00 AM Lawrence Scott - Field 3 Generals
1 12 Spokane Angels
P3 10:15 AM Lawrence Scott - Field 2 Walla Walla Athletics 13U
2 4 Spokane Angels
P4 10:15 AM Lawrence Scott - Field 3 Generals
2 12 Mizuno Maniacs 13U
P5 12:30 PM Lawrence Scott - Field 2 CDA Lumbermen 13U
10 0 WA Rush 13U Black
P6 12:30 PM Lawrence Scott - Field 3 TC Stars
10 2 Walla Walla Athletics 13U
P7 2:45 PM Lawrence Scott - Field 2 Mizuno Maniacs 13U
3 5 CDA Lumbermen 13U
P8 2:45 PM Lawrence Scott - Field 3 Steal Heads Baseball
11 9 Idaho Prospect Baseball
P9 5:00 PM Lawrence Scott - Field 2 Kitsap Ospreys '05
2 7 Kennewick Warriors
P10 5:00 PM Lawrence Scott - Field 3 River City Athletics
7 8 Junior Walla Walla Sweets
P11 5:00 PM Lawrence Scott - Field 4 TC Knights
11 1 Idaho Prospect Baseball
P12 7:15 PM Lawrence Scott - Field 2 TC Knights
4 0 Kitsap Ospreys '05
P13 7:15 PM Lawrence Scott - Field 3 Junior Walla Walla Sweets
0 15 Kennewick Warriors
P14 7:15 PM Lawrence Scott - Field 4 River City Athletics
3 1 Steal Heads Baseball
Sunday, March 31, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Lawrence Scott - Field 2 [2] CDA Lumbermen 13U
11 0 [3] River City Athletics
B2 8:00 AM Lawrence Scott - Field 3 [3] Mizuno Maniacs 13U
0 12 [2] Kennewick Warriors
B8 8:00 AM Lawrence Scott - Field 4 [4] Steal Heads Baseball
14 3 [5] WA Rush 13U Black
B3 10:15 AM Lawrence Scott - Field 2 [1] TC Knights
11 3 CDA Lumbermen 13U
B4 10:15 AM Lawrence Scott - Field 3 Kennewick Warriors
8 13 [1] Spokane Angels
B9 10:15 AM Lawrence Scott - Field 4 [5] Junior Walla Walla Sweets
2 17 [4] TC Stars
B5 12:30 PM Lawrence Scott - Field 2 TC Knights
14 1 Spokane Angels
B10 12:30 PM Lawrence Scott - Field 3 WA Rush 13U Black
10 2 Junior Walla Walla Sweets
B11 12:30 PM Lawrence Scott - Field 4 Steal Heads Baseball
9 8 TC Stars
B6 2:45 PM Lawrence Scott - Field 2 River City Athletics
5 3 Mizuno Maniacs 13U
B12 2:45 PM Lawrence Scott - Field 3 [6] Kitsap Ospreys '05
10 9 [7] Generals
B13 2:45 PM Lawrence Scott - Field 4 [7] Idaho Prospect Baseball
15 3 [6] Walla Walla Athletics 13U
B7 5:00 PM Lawrence Scott - Field 2 CDA Lumbermen 13U
3 11 Kennewick Warriors
B14 5:00 PM Lawrence Scott - Field 3 Generals
2 10 Walla Walla Athletics 13U
B15 5:00 PM Lawrence Scott - Field 4 Kitsap Ospreys '05
15 10 Idaho Prospect Baseball

Bracket

NW Nations Kennewick Klassic 13u Premier Bracket
Consolation Games
NW Nations Kennewick Klassic 13u Elite Bracket
NW Nations Kennewick Klassic 13u Select Bracket
[1] TC Knights
Champion
[2] Kennewick Warriors
3rd Place
[3] River City Athletics
5th Place
[4] Steal Heads Baseball
Champion
[5] WA Rush 13U Black
Third Place
[6] Kitsap Ospreys '05
Champion
[6] Walla Walla Athletics 13U
Third Place
[2] CDA Lumbermen 13U - 11
B1 - Sun 3/31 8:00AM Lawrence Scott - Field 2
[3] River City Athletics - 0
Kennewick Warriors - 8
B4 - Sun 3/31 10:15AM Lawrence Scott - Field 3
[1] Spokane Angels - 13
CDA Lumbermen 13U - 3
B7 - Sun 3/31 5:00PM Lawrence Scott - Field 2
Kennewick Warriors - 11
TC Knights - 14
B5 - Sun 3/31 12:30PM Lawrence Scott - Field 2
Spokane Angels - 1
[1] TC Knights - 11
B3 - Sun 3/31 10:15AM Lawrence Scott - Field 2
CDA Lumbermen 13U - 3
[3] Mizuno Maniacs 13U - 0
B2 - Sun 3/31 8:00AM Lawrence Scott - Field 3
[2] Kennewick Warriors - 12
River City Athletics - 5
B6 - Sun 3/31 2:45PM Lawrence Scott - Field 2
Mizuno Maniacs 13U - 3
[5] Junior Walla Walla Sweets - 2
B9 - Sun 3/31 10:15AM Lawrence Scott - Field 4
[4] TC Stars - 17
Steal Heads Baseball - 9
B11 - Sun 3/31 12:30PM Lawrence Scott - Field 4
TC Stars - 8
[4] Steal Heads Baseball - 14
B8 - Sun 3/31 8:00AM Lawrence Scott - Field 4
[5] WA Rush 13U Black - 3
WA Rush 13U Black - 10
B10 - Sun 3/31 12:30PM Lawrence Scott - Field 3
Junior Walla Walla Sweets - 2
[7] Idaho Prospect Baseball - 15
B13 - Sun 3/31 2:45PM Lawrence Scott - Field 4
[6] Walla Walla Athletics 13U - 3
Kitsap Ospreys '05 - 15
B15 - Sun 3/31 5:00PM Lawrence Scott - Field 4
Idaho Prospect Baseball - 10
[6] Kitsap Ospreys '05 - 10
B12 - Sun 3/31 2:45PM Lawrence Scott - Field 3
[7] Generals - 9
Generals - 2
B14 - Sun 3/31 5:00PM Lawrence Scott - Field 3
Walla Walla Athletics 13U - 10