Baseball

Tournament Note

No metal cleats on portable mounds, please.

10u Division

Kennewick Klassic

Mar 30 - 31, 2019
Kennewick, WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
Boise Capitals

10u Division Champion

Sat Mar 30, 2019 - Sun Mar 31, 2019

Pool Standings

Blue Pool
Team W L T
RD
RS
RA
Kennewick Express (Kennewick, WA) 2 0 0 16 35 5
Boise Capitals (Boise, ID) 2 0 0 12 29 11
Crook County Cowboys (Prineville, OR) 0 2 0 -12 9 28
O-Town Bombers (OTHELLO, WA) 0 2 0 -16 7 36
Red Pool
Team W L T
RD
RS
RA
Kennewick Warriors (Kennewick, WA) 2 0 0 16 35 11
Seattle Pilots (Seattle, WA) 1 1 0 -1 25 28
TC Warriors (Richland, WA) 1 1 0 1 26 17
Lower Valley Rebels (Gandview, WA) 0 2 0 -16 3 33

Schedule

Filter by:

Saturday, March 30, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Lawrence Scott - Field 1 Boise Capitals
9 5 Crook County Cowboys
P2 8:00 AM Lawrence Scott - Field 4 Kennewick Warriors
18 8 Seattle Pilots
P3 10:00 AM Lawrence Scott - Field 1 Kennewick Express
19 4 Crook County Cowboys
P4 10:00 AM Lawrence Scott - Field 4 Kennewick Warriors
17 3 Lower Valley Rebels
P5 12:00 PM Lawrence Scott - Field 1 Boise Capitals
20 6 O-Town Bombers
P6 12:00 PM Lawrence Scott - Field 4 Seattle Pilots
17 10 TC Warriors
P7 2:00 PM Lawrence Scott - Field 1 Kennewick Express
16 1 O-Town Bombers
P8 2:00 PM Lawrence Scott - Field 4 TC Warriors
16 0 Lower Valley Rebels
B5 5:00 PM Lawrence Scott - Field 1 [3] Crook County Cowboys
22 0 [4] Lower Valley Rebels
B1 7:00 PM Lawrence Scott - Field 1 [1] Kennewick Express
13 3 [2] Seattle Pilots
Sunday, March 31, 2019
Game Time Location Team Score Team
B6 8:00 AM Lawrence Scott - Field 1 [4] O-Town Bombers
9 5 [3] TC Warriors
B8 10:00 AM Lawrence Scott - Field 1 Crook County Cowboys
7 5 O-Town Bombers
B7 12:00 PM Lawrence Scott - Field 1 Lower Valley Rebels
4 34 TC Warriors
B2 2:00 PM Lawrence Scott - Field 1 [2] Boise Capitals
10 9 [1] Kennewick Warriors
B4 4:00 PM Lawrence Scott - Field 1 Kennewick Express
9 12 Boise Capitals
B3 6:00 PM Lawrence Scott - Field 1 Seattle Pilots
8 8 Kennewick Warriors

Bracket

NW Nations Kennewick Klassic 10u Premier Bracket
NW Nations Kennewick Klassic 10u Elite Bracket
[2] Boise Capitals
Champion
Bracket Winner B3
Third Place
[3] Crook County Cowboys
Champion
[3] TC Warriors
Third Place
[2] Boise Capitals - 10
B2 - Sun 3/31 2:00PM Lawrence Scott - Field 1
[1] Kennewick Warriors - 9
Kennewick Express - 9
B4 - Sun 3/31 4:00PM Lawrence Scott - Field 1
Boise Capitals - 12
[1] Kennewick Express - 13
B1 - Sat 3/30 7:00PM Lawrence Scott - Field 1
[2] Seattle Pilots - 3
Seattle Pilots - 8
B3 - Sun 3/31 6:00PM Lawrence Scott - Field 1
Kennewick Warriors - 8
[4] O-Town Bombers - 9
B6 - Sun 3/31 8:00AM Lawrence Scott - Field 1
[3] TC Warriors - 5
Crook County Cowboys - 7
B8 - Sun 3/31 10:00AM Lawrence Scott - Field 1
O-Town Bombers - 5
[3] Crook County Cowboys - 22
B5 - Sat 3/30 5:00PM Lawrence Scott - Field 1
[4] Lower Valley Rebels - 0
Lower Valley Rebels - 4
B7 - Sun 3/31 12:00PM Lawrence Scott - Field 1
TC Warriors - 34