Baseball

Tournament Note

Welcome to the Cinco De Mayo Fiesta!
Metal cleats for 13u and 14u Divisions only. No metal cleats on portable mounds, please.
*Attention 14u Teams: Bracket Play begins for some teams on Saturday evening at 8:00 PM. Please check the schedule to see if your team plays!

14u Division

Cinco De Mayo Fiesta

May 3 - 5, 2019
Kennewick, WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

BadRock BBC

14u Division Champion

Fri May 3, 2019 - Sun May 5, 2019

Pool Standings

Blue Pool
Team W L T
RD
RS
RA
HZ Extreme (Moses Lake, WA) 2 0 0 16 23 2
BadRock BBC (Whitefish, MT) 2 0 0 16 25 3
MACRD Club Baseball (Madras, OR) 1 1 0 0 15 14
Jr Cougars 14U (Bend, OR) 0 1 1 -8 5 15
North Seattle Rainiers 14 Blue (Seattle, WA) 0 1 1 -8 6 17
Bridgetown Columbia 14u (Portland, OR) 0 2 0 -16 2 25
Red Pool
Team W L T
RD
RS
RA
CDA Lumbermen (CDA, ID) 2 0 0 15 23 6
Bridgetown 14u Navy (Portland, OR) 1 0 1 1 14 13
Bend Elks 14U (Bend, OR) 1 1 0 0 14 13
North Seattle Rainiers 14 Red (Seattle, WA) 1 1 0 -6 9 15
Dodgers (Spokane, WA) 0 1 1 -8 4 15
North Idaho Black Sox (Coeur d alene, ID) 0 2 0 -2 14 16

Schedule

Filter by:

Friday, May 03, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 PM Southridge Complex - Field 2 North Seattle Rainiers 14 Red
3 10 CDA Lumbermen
P2 8:00 PM Southridge Complex - Field 4 Dodgers
4 4 Bridgetown 14u Navy
Saturday, May 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
P3 8:00 AM Southridge Complex - Field 2 North Seattle Rainiers 14 Blue
2 13 MACRD Club Baseball
P4 8:00 AM Southridge Complex - Field 4 BadRock BBC
13 1 Bridgetown Columbia 14u
P5 10:15 AM Southridge Complex - Field 2 North Seattle Rainiers 14 Blue
4 4 Jr Cougars 14U
P6 10:15 AM Southridge Complex - Field 4 Bridgetown Columbia 14u
1 12 HZ Extreme
P7 12:30 PM Southridge Complex - Field 2 MACRD Club Baseball
2 12 BadRock BBC
P8 12:30 PM Southridge Complex - Field 4 HZ Extreme
11 1 Jr Cougars 14U
P9 2:45 PM Southridge Complex - Field 2 Bridgetown 14u Navy
10 9 North Idaho Black Sox
P10 2:45 PM Southridge Complex - Field 4 CDA Lumbermen
13 3 Bend Elks 14U
P11 5:00 PM Southridge Complex - Field 2 Bend Elks 14U
11 0 Dodgers
P12 5:00 PM Southridge Complex - Field 4 North Seattle Rainiers 14 Red
6 5 North Idaho Black Sox
B13 8:00 PM Southridge Complex - Field 2 [6] Bridgetown Columbia 14u
11 12 [5] Dodgers
B14 8:00 PM Southridge Complex - Field 4 [5] North Seattle Rainiers 14 Blue
7 3 [6] North Idaho Black Sox
Sunday, May 05, 2019
Game Time Location Team Score Team
B15 8:00 AM Southridge Complex - Field 2 [3] MACRD Club Baseball
2 12 [4] North Seattle Rainiers 14 Red
B16 8:00 AM Southridge Complex - Field 4 [4] Jr Cougars 14U
5 7 [3] Bend Elks 14U
B17 10:15 AM Southridge Complex - Field 2 North Seattle Rainiers 14 Red
2 3 Bend Elks 14U
B18 10:15 AM Southridge Complex - Field 4 MACRD Club Baseball
3 4 Jr Cougars 14U
B19 12:30 PM Southridge Complex - Field 2 North Seattle Rainiers 14 Blue
2 10 Dodgers
B20 12:30 PM Southridge Complex - Field 4 North Idaho Black Sox
0 7 Bridgetown Columbia 14u
B21 2:45 PM Southridge Complex - Field 2 [1] HZ Extreme
6 8 [2] Bridgetown 14u Navy
B22 2:45 PM Southridge Complex - Field 4 [2] BadRock BBC
6 4 [1] CDA Lumbermen
B23 5:00 PM Southridge Complex - Field 2 Bridgetown 14u Navy
5 7 BadRock BBC
B24 5:00 PM Southridge Complex - Field 4 HZ Extreme
0 8 CDA Lumbermen

Bracket

NW Nations Cinco De Mayo Fiesta- 14u Premier Bracket
NW Nations Cinco De Mayo Fiesta- 14u Elite Bracket
NW Nations Cinco De Mayo Fiesta- 14u Select (Consolation Bracket).
[2] BadRock BBC
Champion
[1] CDA Lumbermen
Third Place
[3] Bend Elks 14U
Champion
[4] Jr Cougars 14U
Third Place
[5] Dodgers
Champion
[6] Bridgetown Columbia 14u
Third Place
[2] BadRock BBC - 6
B22 - Sun 5/5 2:45PM Southridge Complex - Field 4
[1] CDA Lumbermen - 4
Bridgetown 14u Navy - 5
B23 - Sun 5/5 5:00PM Southridge Complex - Field 2
BadRock BBC - 7
[1] HZ Extreme - 6
B21 - Sun 5/5 2:45PM Southridge Complex - Field 2
[2] Bridgetown 14u Navy - 8
HZ Extreme - 0
B24 - Sun 5/5 5:00PM Southridge Complex - Field 4
CDA Lumbermen - 8
[4] Jr Cougars 14U - 5
B16 - Sun 5/5 8:00AM Southridge Complex - Field 4
[3] Bend Elks 14U - 7
North Seattle Rainiers 14 Red - 2
B17 - Sun 5/5 10:15AM Southridge Complex - Field 2
Bend Elks 14U - 3
[3] MACRD Club Baseball - 2
B15 - Sun 5/5 8:00AM Southridge Complex - Field 2
[4] North Seattle Rainiers 14 Red - 12
MACRD Club Baseball - 3
B18 - Sun 5/5 10:15AM Southridge Complex - Field 4
Jr Cougars 14U - 4
[6] Bridgetown Columbia 14u - 11
B13 - Sat 5/4 8:00PM Southridge Complex - Field 2
[5] Dodgers - 12
North Seattle Rainiers 14 Blue - 2
B19 - Sun 5/5 12:30PM Southridge Complex - Field 2
Dodgers - 10
[5] North Seattle Rainiers 14 Blue - 7
B14 - Sat 5/4 8:00PM Southridge Complex - Field 4
[6] North Idaho Black Sox - 3
North Idaho Black Sox - 0
B20 - Sun 5/5 12:30PM Southridge Complex - Field 4
Bridgetown Columbia 14u - 7