Basketball

Tournament Note

COACHES AND SCOREKEEPERS: Check in at the site of your first game. At the admissions desk at Menomonie HS and Menomonie MS, next to Courts 1/2 at UW-Stout.

A complete list of tournament rules is listed is the DOCUMENTS section.

The 30th Annual UNDER ARMOUR Great Lakes Summer Showcase will take place in Menomonie, WI. on the campus of UW Stout and area schools.

Limited trainers will be available. Please keep in mind that a trainer will advise that ANYONE REQUIRING MORE THAN ICE SHOULD SEEK MEDICAL ATTENTION.

Girls -Janel McCarville

30th Annual Great Lakes Showcase~ Boy's & Girls ~ ***Powered by UNDER ARMOUR***

Jun 22 - 23, 2019
Colfax, WI • Menomonie, WI
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

MW Force Select 15U Black

Girls -Janel McCarville Champion

Sat Jun 22, 2019 - Sun Jun 23, 2019

Pool Standings

Pool A
Team W L
Canesville (Houston, MN) 2 0
Northland Elite- Ninke 1 1
Team Wisconsin Red 0 2
Pool B
Team W L
MW Force Select 15U Black (New London, WI) 2 0
Wisconsin Academy - Borroughs (Stoughton, Wisconsin) 1 1
Colfax HS (Colfax, Wisconsin) 0 2
Pool C
Team W L
Minnesota Elite 2 0
Prime Time 1 1
Rush River Thunder (Woodville, Wisconsin) 0 2
Pool D
Team W L
St. Croix Falls (St. Croix Falls, WI) 2 0
Team Wisconsin Select 2022 Smith 1 1
Great Lakes Elite (Augusta, WI) 0 2

Schedule

Filter by:

Saturday, June 22, 2019
Game Time Location Team Score Team
P11 9:05 AM UW Stout JFH - 2 Minnesota Elite
53 23 Prime Time
P1 10:10 AM Menomonie HS - 1 Northland Elite- Ninke
31 42 Canesville
P2 10:10 AM Menomonie HS - 3 MW Force Select 15U Black
66 24 Colfax HS
P3 12:20 PM UW Stout JFH - 2 Rush River Thunder
17 69 Minnesota Elite
P4 12:20 PM Menomonie MS - 2 Team Wisconsin Select 2022 Smith
46 40 Great Lakes Elite
P5 12:20 PM Menomonie HS - 1 Team Wisconsin Red
23 30 Northland Elite- Ninke
P6 1:25 PM Menomonie HS - 1 Wisconsin Academy - Borroughs
18 50 MW Force Select 15U Black
P9 2:30 PM Menomonie HS - 1 Canesville
47 14 Team Wisconsin Red
P7 3:35 PM UW Stout JFH - 3 Prime Time
30 19 Rush River Thunder
P8 3:35 PM Menomonie HS - 3 St. Croix Falls
50 13 Team Wisconsin Select 2022 Smith
P10 5:45 PM Menomonie MS - 1 Colfax HS
20 36 Wisconsin Academy - Borroughs
P12 5:45 PM Menomonie HS - 1 Great Lakes Elite
25 56 St. Croix Falls
Sunday, June 23, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 9:05 AM Menomonie HS - 1 [1] Canesville
19 48 [1] MW Force Select 15U Black
B2 9:05 AM Menomonie HS - 2 [1] Minnesota Elite
32 38 [1] St. Croix Falls
B5 10:10 AM Menomonie MS - 2 [2] Northland Elite- Ninke
24 36 [2] Wisconsin Academy - Borroughs
B6 10:10 AM Menomonie HS - 2 [2] Prime Time
20 27 [2] Team Wisconsin Select 2022 Smith
B9 10:10 AM Menomonie HS - 1 [3] Team Wisconsin Red
35 31 [3] Colfax HS
B10 10:10 AM Menomonie HS - 3 [3] Rush River Thunder
25 46 [3] Great Lakes Elite
B3 11:15 AM Menomonie HS - 2 Canesville
33 48 Minnesota Elite
B4 11:15 AM Menomonie HS - 1 MW Force Select 15U Black
61 52 St. Croix Falls
B7 12:20 PM UW Stout JFH - 3 Northland Elite- Ninke
31 44 Prime Time
B8 12:20 PM Menomonie HS - 1 Wisconsin Academy - Borroughs
28 22 Team Wisconsin Select 2022 Smith
B11 12:20 PM Menomonie HS - 2 Colfax HS
31 33 Rush River Thunder
B12 12:20 PM Menomonie HS - 3 Team Wisconsin Red
24 49 Great Lakes Elite