Basketball

Girls 2023 White

11th Annual Spring Showdown

Apr 26 - 28, 2019
Bloomington, MN • Chanhassen, MN • Chaska, MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Play4Him Academy 8th

Girls 2023 White Champion

Fri Apr 26, 2019 - Sun Apr 28, 2019

Teams

Schedule

Filter by:

Friday, April 26, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 7:40 PM Jefferson AC - Court 2 MN Basketball Acad. 8th Gold
30 31 TC Metro Storm 8th
B8 7:40 PM Jefferson AC - Court 4 Manitoba Magic 14u Blanca
28 23 MN Basketball Acad. 8th Tichy
B2 8:50 PM Chanhassen HS - Court 2 TC Takeover 2023 Black
42 22 Blaine 7/8
B4 8:50 PM Chanhassen HS - Court 4 Northern Force 2023
34 32 Start Strong 8th Rice
B6 8:50 PM Chanhassen HS - Court 5 Start Strong 8th Senart
46 17 MN Thunder 8th
B7 8:50 PM Chanhassen HS - Court 6 MN Suns 8th Silva-Breen
32 43 TC Takeover 2023 Red
Saturday, April 27, 2019
Game Time Location Team Score Team
B5 9:10 AM Kennedy AC - Court 2 West Central United 8th Regional
31 40 Play4Him Academy 8th
B3 10:20 AM Jefferson AC - Court 7 West Central Wildcats 8th
21 23 MN Comets 8th O'brien
B9 11:30 AM Kennedy AC - Court 2 MN Basketball Acad. 8th Gold
40 20 Blaine 7/8
B11 11:30 AM Kennedy AC - Court 3 West Central United 8th Regional
34 8 MN Thunder 8th
B12 12:40 PM Kennedy AC - Court 4 MN Suns 8th Silva-Breen
19 47 MN Basketball Acad. 8th Tichy
B10 1:50 PM Kennedy AC - Court 3 West Central Wildcats 8th
36 9 Start Strong 8th Rice
B13 1:50 PM Kennedy AC - Court 5 TC Takeover 2023 Red
22 43 Manitoba Magic 14u Blanca
B14 1:50 PM Kennedy AC - Court 6 Play4Him Academy 8th
46 26 Start Strong 8th Senart
B15 1:50 PM Kennedy AC - Court 7 MN Comets 8th O'brien
33 19 Northern Force 2023
B16 1:50 PM Kennedy AC - Court 8 TC Metro Storm 8th
34 18 TC Takeover 2023 Black
B17 4:10 PM Kennedy AC - Court 1 MN Thunder 8th
9 19 MN Suns 8th Silva-Breen
B18 4:10 PM Kennedy AC - Court 2 Blaine 7/8
35 27 Start Strong 8th Rice
B19 4:10 PM Kennedy AC - Court 3 MN Basketball Acad. 8th Gold
27 43 West Central Wildcats 8th
B20 4:10 PM Kennedy AC - Court 4 West Central United 8th Regional
30 37 MN Basketball Acad. 8th Tichy
B21 4:10 PM Kennedy AC - Court 5 TC Takeover 2023 Red
19 49 Start Strong 8th Senart
B23 4:10 PM Kennedy AC - Court 8 TC Metro Storm 8th
27 26 MN Comets 8th O'brien
B24 4:10 PM Kennedy AC - Court 7 Play4Him Academy 8th
46 43 Manitoba Magic 14u Blanca
B22 5:20 PM Kennedy AC - Court 6 Northern Force 2023
33 30 TC Takeover 2023 Black
Sunday, April 28, 2019
Game Time Location Team Score Team
B26 8:00 AM Kennedy AC - Court 3 MN Basketball Acad. 8th Gold
38 36 West Central United 8th Regional
B32 9:10 AM Kennedy AC - Court 4 MN Thunder 8th
19 36 Start Strong 8th Rice
B25 12:40 PM Kennedy AC - Court 8 Blaine 7/8
34 28 MN Suns 8th Silva-Breen
B27 12:40 PM Kennedy AC - Court 3 TC Takeover 2023 Red
6 44 TC Takeover 2023 Black
B28 12:40 PM Kennedy AC - Court 4 Start Strong 8th Senart
42 21 Northern Force 2023
B29 12:40 PM Kennedy AC - Court 5 West Central Wildcats 8th
28 29 MN Basketball Acad. 8th Tichy
B30 12:40 PM Kennedy AC - Court 2 MN Comets 8th O'brien
39 38 Manitoba Magic 14u Blanca
B31 12:40 PM Kennedy AC - Court 7 TC Metro Storm 8th
20 41 Play4Him Academy 8th

Bracket

MN Basketball Acad. 8th Gold
11th Place
Start Strong 8th Senart
5th Place
Play4Him Academy 8th
Champion
TC Takeover 2023 Black
7th Place
Unknown
3rd Place
Blaine 7/8
13th Place
MN Basketball Acad. 8th Tichy
9th Place
Start Strong 8th Rice
15th place
TC Takeover 2023 Black - 42
B2 - Fri 4/26 8:50PM Chanhassen HS - Court 2
Blaine 7/8 - 22
Northern Force 2023 - 34
B4 - Fri 4/26 8:50PM Chanhassen HS - Court 4
Start Strong 8th Rice - 32
Start Strong 8th Senart - 46
B6 - Fri 4/26 8:50PM Chanhassen HS - Court 5
MN Thunder 8th - 17
MN Suns 8th Silva-Breen - 32
B7 - Fri 4/26 8:50PM Chanhassen HS - Court 6
TC Takeover 2023 Red - 43
MN Thunder 8th - 9
B17 - Sat 4/27 4:10PM Kennedy AC - Court 1
MN Suns 8th Silva-Breen - 19
MN Comets 8th O'brien - 39
B30 - Sun 4/28 12:40PM Kennedy AC - Court 2
Manitoba Magic 14u Blanca - 38
Blaine 7/8 - 35
B18 - Sat 4/27 4:10PM Kennedy AC - Court 2
Start Strong 8th Rice - 27
West Central United 8th Regional - 31
B5 - Sat 4/27 9:10AM Kennedy AC - Court 2
Play4Him Academy 8th - 40
MN Basketball Acad. 8th Gold - 40
B9 - Sat 4/27 11:30AM Kennedy AC - Court 2
Blaine 7/8 - 20
West Central United 8th Regional - 34
B11 - Sat 4/27 11:30AM Kennedy AC - Court 3
MN Thunder 8th - 8
MN Basketball Acad. 8th Gold - 38
B26 - Sun 4/28 8:00AM Kennedy AC - Court 3
West Central United 8th Regional - 36
MN Basketball Acad. 8th Gold - 27
B19 - Sat 4/27 4:10PM Kennedy AC - Court 3
West Central Wildcats 8th - 43
West Central Wildcats 8th - 36
B10 - Sat 4/27 1:50PM Kennedy AC - Court 3
Start Strong 8th Rice - 9
TC Takeover 2023 Red - 6
B27 - Sun 4/28 12:40PM Kennedy AC - Court 3
TC Takeover 2023 Black - 44
West Central United 8th Regional - 30
B20 - Sat 4/27 4:10PM Kennedy AC - Court 4
MN Basketball Acad. 8th Tichy - 37
MN Suns 8th Silva-Breen - 19
B12 - Sat 4/27 12:40PM Kennedy AC - Court 4
MN Basketball Acad. 8th Tichy - 47
MN Thunder 8th - 19
B32 - Sun 4/28 9:10AM Kennedy AC - Court 4
Start Strong 8th Rice - 36
Start Strong 8th Senart - 42
B28 - Sun 4/28 12:40PM Kennedy AC - Court 4
Northern Force 2023 - 21
West Central Wildcats 8th - 28
B29 - Sun 4/28 12:40PM Kennedy AC - Court 5
MN Basketball Acad. 8th Tichy - 29
TC Takeover 2023 Red - 19
B21 - Sat 4/27 4:10PM Kennedy AC - Court 5
Start Strong 8th Senart - 49
TC Takeover 2023 Red - 22
B13 - Sat 4/27 1:50PM Kennedy AC - Court 5
Manitoba Magic 14u Blanca - 43
Northern Force 2023 - 33
B22 - Sat 4/27 5:20PM Kennedy AC - Court 6
TC Takeover 2023 Black - 30
Play4Him Academy 8th - 46
B14 - Sat 4/27 1:50PM Kennedy AC - Court 6
Start Strong 8th Senart - 26
TC Metro Storm 8th - 20
B31 - Sun 4/28 12:40PM Kennedy AC - Court 7
Play4Him Academy 8th - 41
MN Comets 8th O'brien - 33
B15 - Sat 4/27 1:50PM Kennedy AC - Court 7
Northern Force 2023 - 19
Play4Him Academy 8th - 46
B24 - Sat 4/27 4:10PM Kennedy AC - Court 7
Manitoba Magic 14u Blanca - 43
TC Metro Storm 8th - 34
B16 - Sat 4/27 1:50PM Kennedy AC - Court 8
TC Takeover 2023 Black - 18
TC Metro Storm 8th - 27
B23 - Sat 4/27 4:10PM Kennedy AC - Court 8
MN Comets 8th O'brien - 26
Blaine 7/8 - 34
B25 - Sun 4/28 12:40PM Kennedy AC - Court 8
MN Suns 8th Silva-Breen - 28
MN Basketball Acad. 8th Gold - 30
B1 - Fri 4/26 7:40PM Jefferson AC - Court 2
TC Metro Storm 8th - 31
Manitoba Magic 14u Blanca - 28
B8 - Fri 4/26 7:40PM Jefferson AC - Court 4
MN Basketball Acad. 8th Tichy - 23
West Central Wildcats 8th - 21
B3 - Sat 4/27 10:20AM Jefferson AC - Court 7
MN Comets 8th O'brien - 23