Basketball

Girls 2024 Yellow

11th Annual Spring Showdown

Apr 26 - 28, 2019
Bloomington, MN • Chanhassen, MN • Chaska, MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

North Tartan 7th Tinjum

Girls 2024 Yellow Champion

Fri Apr 26, 2019 - Sun Apr 28, 2019

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, April 26, 2019
Game Time Location Team Score Team
P2 8:50 PM Jefferson AC - Court 2 WI Playmakers 13U Peterson
24 18 Crossfire South 7th Corley
P7 8:50 PM Jefferson AC - Court 1 Legacy Athletics 7th
29 28 MN Heat 7th Renikoff
Saturday, April 27, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 3:00 PM Jefferson AC - Court 1 Lady Getshook 7th Beugen
17 38 MN Comets 7th Pettit
P4 4:10 PM Jefferson AC - Court 7 43 Hoops 2024
22 19 Play4Him Academy 7th
P5 5:20 PM Jefferson AC - Court 1 North Tartan 7th Tinjum
56 12 Lady Getshook 7th Beugen
P6 5:20 PM Jefferson AC - Court 2 All Iowa Attack 7th National
14 36 WI Playmakers 13U Peterson
P11 5:20 PM Jefferson AC - Court 7 NFSC 7th
39 36 Legacy Athletics 7th
P8 6:30 PM Jefferson AC - Court 7 MN Rise 7th Geistfeld
33 34 43 Hoops 2024
P3 7:40 PM Jefferson AC - Court 7 MN Heat 7th Renikoff
30 40 NFSC 7th
P9 7:40 PM Jefferson AC - Court 1 MN Comets 7th Pettit
42 56 North Tartan 7th Tinjum
P10 7:40 PM Jefferson AC - Court 2 Crossfire South 7th Corley
38 32 All Iowa Attack 7th National
P12 8:50 PM Jefferson AC - Court 7 Play4Him Academy 7th
37 36 MN Rise 7th Geistfeld
Sunday, April 28, 2019
Game Time Location Team Score Team
B17 8:00 AM Chanhassen HS - Court 5 [3] MN Heat 7th Renikoff
41 44 [3] MN Rise 7th Geistfeld
B18 8:00 AM Chanhassen HS - Court 6 [3] Lady Getshook 7th Beugen
29 15 [3] All Iowa Attack 7th National
B13 9:10 AM Chanhassen HS - Court 1 [1] North Tartan 7th Tinjum
47 21 [1] WI Playmakers 13U Peterson
B14 9:10 AM Chanhassen HS - Court 2 [1] NFSC 7th
29 24 [1] 43 Hoops 2024
B15 9:10 AM Chanhassen HS - Court 3 [2] MN Comets 7th Pettit
40 29 [2] Crossfire South 7th Corley
B16 9:10 AM Chanhassen HS - Court 4 [2] Legacy Athletics 7th
37 29 [2] Play4Him Academy 7th
B19 11:30 AM Chanhassen HS - Court 2 North Tartan 7th Tinjum
42 32 NFSC 7th
B20 11:30 AM Chanhassen HS - Court 1 WI Playmakers 13U Peterson
35 33 43 Hoops 2024
B21 11:30 AM Chanhassen HS - Court 3 MN Comets 7th Pettit
31 39 Legacy Athletics 7th
B22 11:30 AM Chanhassen HS - Court 4 Crossfire South 7th Corley
37 34 Play4Him Academy 7th
B23 11:30 AM Chanhassen HS - Court 5 All Iowa Attack 7th National
34 25 MN Heat 7th Renikoff
B24 11:30 AM Chanhassen HS - Court 6 Lady Getshook 7th Beugen
15 44 MN Rise 7th Geistfeld

Bracket

[3] All Iowa Attack 7th National
11th Place
[1] WI Playmakers 13U Peterson
3rd Place
[2] Legacy Athletics 7th
5th Place
[2] Crossfire South 7th Corley
7th Place
[3] MN Rise 7th Geistfeld
9th Place
[1] North Tartan 7th Tinjum
Champion
[1] NFSC 7th - 29
B14 - Sun 4/28 9:10AM Chanhassen HS - Court 2
[1] 43 Hoops 2024 - 24
[1] North Tartan 7th Tinjum - 47
B13 - Sun 4/28 9:10AM Chanhassen HS - Court 1
[1] WI Playmakers 13U Peterson - 21
[3] Lady Getshook 7th Beugen - 29
B18 - Sun 4/28 8:00AM Chanhassen HS - Court 6
[3] All Iowa Attack 7th National - 15
All Iowa Attack 7th National - 34
B23 - Sun 4/28 11:30AM Chanhassen HS - Court 5
MN Heat 7th Renikoff - 25
Lady Getshook 7th Beugen - 15
B24 - Sun 4/28 11:30AM Chanhassen HS - Court 6
MN Rise 7th Geistfeld - 44
[2] MN Comets 7th Pettit - 40
B15 - Sun 4/28 9:10AM Chanhassen HS - Court 3
[2] Crossfire South 7th Corley - 29
MN Comets 7th Pettit - 31
B21 - Sun 4/28 11:30AM Chanhassen HS - Court 3
Legacy Athletics 7th - 39
[3] MN Heat 7th Renikoff - 41
B17 - Sun 4/28 8:00AM Chanhassen HS - Court 5
[3] MN Rise 7th Geistfeld - 44
Crossfire South 7th Corley - 37
B22 - Sun 4/28 11:30AM Chanhassen HS - Court 4
Play4Him Academy 7th - 34
North Tartan 7th Tinjum - 42
B19 - Sun 4/28 11:30AM Chanhassen HS - Court 2
NFSC 7th - 32
WI Playmakers 13U Peterson - 35
B20 - Sun 4/28 11:30AM Chanhassen HS - Court 1
43 Hoops 2024 - 33
[2] Legacy Athletics 7th - 37
B16 - Sun 4/28 9:10AM Chanhassen HS - Court 4
[2] Play4Him Academy 7th - 29