Basketball

Tournament Note

AAU Cards for all players and coaches/bench personnel required!

Coaches & Directors must email their OFFICIAL AAU State Prelims/Championship Roster to the Director of AAU Girls Basketball - Dave Preller (davepreller@gmail.com) IMMEDIATELY

Please direct to www.aauevents.com/girlsstate for all detailed tournament information (Rules, Locations, Entrances, etc)

5th Grade / 2026

2019 AAU Girls Basketball State Championships

May 3 - 5, 2019
Bloomington, MN • Chaska, MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, May 03, 2019
Game Time Location Team Score Team
P27 5:20 PM Kennedy HS - Court 3 The City
25 34 Minnesota Fury 2026 Blue
P8 6:30 PM Jefferson HS - Court 6 TC Takeover 2026 Red
18 28 MN Suns Lexi
P25 6:30 PM Kennedy HS - Court 3 North Tartan 5th Kuppe
42 21 Crossfire South
P26 6:30 PM Kennedy HS - Court 4 Minnesota Stars Kolden
46 18 MN Suns Rachael
P28 6:30 PM Kennedy HS - Court 2 E1T1
4 42 Tayler Hill Elite 2026
P7 7:40 PM Kennedy HS - Court 1 Minnesota Fury 2026 Yellow
10 29 Start Strong Green
Saturday, May 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
P9 8:00 AM Jefferson HS - Court 7 Minnesota Stars Alwal
30 27 NXT Hoops
P10 8:00 AM Jefferson HS - Court 6 TC Takeover 2026 Black
10 74 North Tartan 5th Hinsz
P5 9:10 AM Jefferson HS - Court 3 Crossfire Sirny
22 27 North Tartan 5th Breen
P6 9:10 AM Jefferson HS - Court 4 43 Hoops 2026
50 18 Start Strong nelson
P22 10:20 AM Jefferson HS - Court 6 Minnesota Stars Alwal
11 40 North Tartan 5th Hinsz
P17 11:30 AM Jefferson HS - Court 3 North Tartan 5th Breen
16 25 43 Hoops 2026
P18 11:30 AM Jefferson HS - Court 4 Crossfire Sirny
42 12 Start Strong nelson
P21 11:30 AM Jefferson HS - Court 5 NXT Hoops
41 9 TC Takeover 2026 Black
P15 12:40 PM Kennedy HS - Court 1 Minnesota Fury 2026 Blue
26 46 Tayler Hill Elite 2026
P16 12:40 PM Kennedy HS - Court 2 E1T1
28 32 The City
P11 1:50 PM Jefferson HS - Court 3 North Tartan 5th Walthers
40 10 So-Minn Fury 2026
P12 1:50 PM Jefferson HS - Court 4 Blast Hoops Doughty
23 32 Minnesota Stars Turner
P19 1:50 PM Jefferson HS - Court 1 Start Strong Green
27 22 TC Takeover 2026 Red
P20 1:50 PM Jefferson HS - Court 2 Minnesota Fury 2026 Yellow
40 38 MN Suns Lexi
P3 3:00 PM Kennedy HS - Court 1 E1T1
12 36 Minnesota Fury 2026 Blue
P4 3:00 PM Kennedy HS - Court 2 Tayler Hill Elite 2026
67 13 The City
P1 4:10 PM Kennedy HS - Court 1 Minnesota Stars Kolden
38 10 Crossfire South
P2 4:10 PM Kennedy HS - Court 2 MN Suns Rachael
12 49 North Tartan 5th Kuppe
P23 4:10 PM Jefferson HS - Court 3 So-Minn Fury 2026
45 17 Blast Hoops Doughty
P24 4:10 PM Jefferson HS - Court 4 North Tartan 5th Walthers
47 16 Minnesota Stars Turner
P31 4:10 PM Jefferson HS - Court 1 MN Suns Lexi
9 40 Start Strong Green
P32 4:10 PM Jefferson HS - Court 2 Minnesota Fury 2026 Yellow
18 8 TC Takeover 2026 Red
P13 6:30 PM Kennedy HS - Court 1 Crossfire South
31 29 MN Suns Rachael
P14 6:30 PM Kennedy HS - Court 2 Minnesota Stars Kolden
20 43 North Tartan 5th Kuppe
Sunday, May 05, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Kennedy HS - Court 7 [1] North Tartan 5th Kuppe
43 34 [1] Tayler Hill Elite 2026
B2 8:00 AM Kennedy HS - Court 1 [2] Minnesota Stars Kolden
44 33 [2] Minnesota Fury 2026 Blue
B3 8:00 AM Kennedy HS - Court 2 [3] Crossfire South
41 36 [3] The City
B4 8:00 AM Kennedy HS - Court 3 [4] MN Suns Rachael
29 20 [4] E1T1
P35 9:10 AM Kennedy HS - Court 4 Minnesota Stars Turner
16 21 So-Minn Fury 2026
P29 12:40 PM Chaska HS - Court 2 Start Strong nelson
8 52 North Tartan 5th Breen
P30 12:40 PM Chaska HS - Court 3 Crossfire Sirny
29 35 43 Hoops 2026
P33 1:50 PM Chaska HS - Court 3 North Tartan 5th Hinsz
33 40 NXT Hoops
P36 3:00 PM Chaska HS - Court 1 North Tartan 5th Walthers
35 12 Blast Hoops Doughty
P34 4:10 PM Chaska HS - Court 1 Minnesota Stars Alwal
37 9 TC Takeover 2026 Black

Bracket

Seeds #1-12 Make D1 State Tournament, Seeds #13-24 Make D2.
Pool C: 1st: 9 Seed, 2nd: 16 Seed, 3rd: 17 Seed, 4th: 24 Seed
Pool D: 1st: 10 Seed, 2nd: 15 Seed, 3rd: 18 Seed, 4th: 23 Seed
Pool E: 1st: 11 Seed, 2nd: 14 Seed, 3rd: 19 Seed, 4th: 22 Seed
Pool F: 1st: 12 Seed, 2nd: 13 Seed, 3rd: 20 Seed, 4th: 21 Seed
[2] Minnesota Fury 2026 Blue
#4 Seed
[2] Minnesota Stars Kolden
#3 Seed
[4] MN Suns Rachael
#7 Seed
[1] Tayler Hill Elite 2026
#2 Seed
[3] Crossfire South
#5 Seed
[4] E1T1
#8 Seed
[3] The City
#6 Seed
[1] North Tartan 5th Kuppe
#1 Seed
[4] MN Suns Rachael - 29
B4 - Sun 5/5 8:00AM Kennedy HS - Court 3
[4] E1T1 - 20
[1] North Tartan 5th Kuppe - 43
B1 - Sun 5/5 8:00AM Kennedy HS - Court 7
[1] Tayler Hill Elite 2026 - 34
[2] Minnesota Stars Kolden - 44
B2 - Sun 5/5 8:00AM Kennedy HS - Court 1
[2] Minnesota Fury 2026 Blue - 33
[3] Crossfire South - 41
B3 - Sun 5/5 8:00AM Kennedy HS - Court 2
[3] The City - 36