Basketball

Tournament Note

AAU Cards for all players and coaches/bench personnel required!

Coaches & Directors must email their OFFICIAL AAU State Prelims/Championship Roster to the Director of AAU Girls Basketball - Dave Preller (davepreller@gmail.com) IMMEDIATELY

Please direct to www.aauevents.com/girlsstate for all detailed tournament information (Rules, Locations, Entrances, etc)

6th Grade / 2025

2019 AAU Girls Basketball State Championships

May 3 - 5, 2019
Bloomington, MN • Chaska, MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, May 03, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 5:20 PM Kennedy HS - Court 1 North Tartan 6th Monahan
48 29 Minnesota Stars Voyce
P2 5:20 PM Kennedy HS - Court 2 Crossfire Davison
44 25 The City
P3 5:20 PM Kennedy HS - Court 5 Minnesota Fury 2025 Blue
34 11 Start Strong Pullman
P4 5:20 PM Kennedy HS - Court 4 Minnesota Stars Borowicz
47 20 E1T1
P7 6:30 PM Jefferson HS - Court 7 Mn Ice Rich
34 29 Start Strong Lehtinen
P8 6:30 PM Kennedy HS - Court 5 Minnesota Fury 2025 Yellow
34 2 TC Takeover 2025 White
Saturday, May 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
P9 8:00 AM Kennedy HS - Court 1 So-Minn Fury 2025
42 23 North Tartan 6th Smart
P10 8:00 AM Kennedy HS - Court 2 Airforce One
25 30 TC Takeover 2025 Silver
P54 8:00 AM Kennedy HS - Court 3 Five Star Future
23 32 43 Hoops 2025 Blue
P27 10:20 AM Kennedy HS - Court 1 North Tartan 6th Smart
65 4 Airforce One
P28 10:20 AM Kennedy HS - Court 2 So-Minn Fury 2025
42 16 TC Takeover 2025 Silver
P21 12:40 PM Kennedy HS - Court 4 Start Strong Pullman
16 54 Minnesota Stars Borowicz
P22 12:40 PM Kennedy HS - Court 5 Minnesota Fury 2025 Blue
42 45 E1T1
P51 1:50 PM Jefferson HS - Court 5 Crossfire Plagge
26 40 MN Rise Reinhart
P52 1:50 PM Jefferson HS - Court 6 TC Takeover 2025 Black
31 3 Rochester Shock 6th
P53 1:50 PM Jefferson HS - Court 7 Bison Heat
26 19 North Tartan 6th Jurchism
P39 3:00 PM Kennedy HS - Court 5 E1T1
40 36 Start Strong Pullman
P40 3:00 PM Kennedy HS - Court 4 Minnesota Fury 2025 Blue
39 48 Minnesota Stars Borowicz
P41 3:00 PM Jefferson HS - Court 4 MV Hoop Breakers
14 52 Crossfire South
P42 3:00 PM Jefferson HS - Court 3 Mn Ice
40 25 FM Fierce 12U
P5 5:20 PM Jefferson HS - Court 1 West Central United
50 20 MV Hoop Breakers
P6 5:20 PM Jefferson HS - Court 2 43 Hoops 2025 Orange
34 17 Mn Ice
P11 5:20 PM Jefferson HS - Court 3 MN Comets 6th
25 26 Blast Hoops Karg
P12 5:20 PM Jefferson HS - Court 4 MN Rage 2025
36 9 Northern Force 2025
P13 5:20 PM Jefferson HS - Court 5 MN/WI Force 2025
31 20 TC Takeover 2025 Red
P14 5:20 PM Jefferson HS - Court 6 MN Thunder 2025
27 40 MN Suns Fredenburg
P19 5:20 PM Kennedy HS - Court 1 Minnesota Stars Voyce
28 30 Crossfire Davison
P20 5:20 PM Kennedy HS - Court 2 North Tartan 6th Monahan
45 21 The City
P23 7:40 PM Jefferson HS - Court 1 Crossfire South
27 31 West Central United
P24 7:40 PM Jefferson HS - Court 2 FM Fierce 12U
16 44 43 Hoops 2025 Orange
P29 7:40 PM Jefferson HS - Court 3 Blast Hoops Karg
11 34 MN Rage 2025
P30 7:40 PM Jefferson HS - Court 4 MN Comets 6th
23 30 Northern Force 2025
P31 7:40 PM Jefferson HS - Court 5 TC Takeover 2025 Red
21 25 MN Thunder 2025
P32 7:40 PM Jefferson HS - Court 6 MN/WI Force 2025
41 34 MN Suns Fredenburg
P37 7:40 PM Kennedy HS - Court 1 The City
39 17 Minnesota Stars Voyce
P38 7:40 PM Kennedy HS - Court 2 North Tartan 6th Monahan
44 31 Crossfire Davison
Sunday, May 05, 2019
Game Time Location Team Score Team
P17 8:00 AM Chaska HS - Court 5 Five Star Future
26 38 North Tartan 6th Jurchism
P25 8:00 AM Chaska HS - Court 1 Start Strong Lehtinen
24 34 Minnesota Fury 2025 Yellow
P26 8:00 AM Chaska HS - Court 2 Mn Ice Rich
44 17 TC Takeover 2025 White
B4 9:10 AM Kennedy HS - Court 6 [4] Minnesota Stars Voyce
29 39 [4] Start Strong Pullman
B7 9:10 AM Kennedy HS - Court 8 [3] MV Hoop Breakers
27 23 [3] FM Fierce 12U
P15 9:10 AM Jefferson HS - Court 6 TC Takeover 2025 Black
15 36 MN Rise Reinhart
P16 9:10 AM Jefferson HS - Court 7 Rochester Shock 6th
9 39 Crossfire Plagge
P18 9:10 AM Chaska HS - Court 5 43 Hoops 2025 Blue
28 24 Bison Heat
P46 9:10 AM Kennedy HS - Court 3 So-Minn Fury 2025
42 4 Airforce One
P50 9:10 AM Kennedy HS - Court 5 MN/WI Force 2025
31 20 MN Thunder 2025
P43 10:20 AM Chaska HS - Court 1 TC Takeover 2025 White
12 36 Start Strong Lehtinen
P44 10:20 AM Chaska HS - Court 2 Mn Ice Rich
26 40 Minnesota Fury 2025 Yellow
P45 10:20 AM Chaska HS - Court 5 TC Takeover 2025 Silver
11 39 North Tartan 6th Smart
P35 11:30 AM Chaska HS - Court 4 North Tartan 6th Jurchism
24 29 43 Hoops 2025 Blue
P36 11:30 AM Chaska HS - Court 5 Five Star Future
18 38 Bison Heat
P48 11:30 AM Jefferson HS - Court 5 MN Comets 6th
29 38 MN Rage 2025
P33 12:40 PM Jefferson HS - Court 6 MN Rise Reinhart
69 11 Rochester Shock 6th
P34 12:40 PM Jefferson HS - Court 7 TC Takeover 2025 Black
22 25 Crossfire Plagge
P47 12:40 PM Chaska HS - Court 1 Northern Force 2025
27 17 Blast Hoops Karg
B1 3:00 PM Kennedy HS - Court 7 [1] North Tartan 6th Monahan
29 45 [1] Minnesota Stars Borowicz
B2 3:00 PM Kennedy HS - Court 5 [2] Crossfire Davison
30 21 [2] E1T1
B5 3:00 PM Kennedy HS - Court 4 [1] West Central United
32 41 [1] 43 Hoops 2025 Orange
B6 3:00 PM Kennedy HS - Court 3 [2] Crossfire South
48 40 [2] Mn Ice
B3 4:10 PM Kennedy HS - Court 4 [3] The City
31 26 [3] Minnesota Fury 2025 Blue
P49 4:10 PM Kennedy HS - Court 5 MN Suns Fredenburg
19 23 TC Takeover 2025 Red

Bracket

Seeds #25-38 Make D3.
Seeds #1-16 Make D1 State Tournament, Seeds #17-24 Make D2.
Pool E: 1st: 11 Seed, 2nd: 22 Seed, 3rd: 27 Seed, 4th: 38 Seed
Pool F: 1st: 12 Seed, 2nd: 21 Seed, 3rd: 28 Seed, 4th: 37 Seed
Pool G: 1st: 13 Seed, 2nd: 20 Seed, 3rd: 29 Seed, 4th: 36 Seed
Pool H: 1st: 14 Seed, 2nd: 19 Seed, 3rd: 30 Seed, 4th: 35 Seed
Pool I: 1st: 15 Seed, 2nd: 18 Seed, 3rd: 31 Seed, 4th: 34 Seed
Pool J: 1st: 16 Seed, 2nd: 17 Seed, 3rd: 32 Seed, 4th: 33 Seed
[2] E1T1
#4 Seed
[1] 43 Hoops 2025 Orange
#9 Seed
[2] Mn Ice
#24 Seed
[2] Crossfire Davison
#3 Seed
[4] Start Strong Pullman
#7 Seed
[3] FM Fierce 12U
#26 Seed
[2] Crossfire South
#23 Seed
[1] West Central United
#10 Seed
[3] MV Hoop Breakers
#25 Seed
[1] North Tartan 6th Monahan
#2 Seed
[3] The City
#5 Seed
[4] Minnesota Stars Voyce
#8 Seed
[3] Minnesota Fury 2025 Blue
#6 Seed
[1] Minnesota Stars Borowicz
#1 Seed
[4] Minnesota Stars Voyce - 29
B4 - Sun 5/5 9:10AM Kennedy HS - Court 6
[4] Start Strong Pullman - 39
[1] North Tartan 6th Monahan - 29
B1 - Sun 5/5 3:00PM Kennedy HS - Court 7
[1] Minnesota Stars Borowicz - 45
[1] West Central United - 32
B5 - Sun 5/5 3:00PM Kennedy HS - Court 4
[1] 43 Hoops 2025 Orange - 41
[3] MV Hoop Breakers - 27
B7 - Sun 5/5 9:10AM Kennedy HS - Court 8
[3] FM Fierce 12U - 23
[2] Crossfire South - 48
B6 - Sun 5/5 3:00PM Kennedy HS - Court 3
[2] Mn Ice - 40
[2] Crossfire Davison - 30
B2 - Sun 5/5 3:00PM Kennedy HS - Court 5
[2] E1T1 - 21
[3] The City - 31
B3 - Sun 5/5 4:10PM Kennedy HS - Court 4
[3] Minnesota Fury 2025 Blue - 26