Basketball

Tournament Note

AAU Cards for all players and coaches/bench personnel required!

Coaches & Directors must email their OFFICIAL AAU State Prelims/Championship Roster to the Director of AAU Girls Basketball - Dave Preller (davepreller@gmail.com) IMMEDIATELY

Please direct to www.aauevents.com/girlsstate for all detailed tournament information (Rules, Locations, Entrances, etc)

7th Grade / 2024

2019 AAU Girls Basketball State Championships

May 3 - 5, 2019
Bloomington, MN • Chaska, MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, May 03, 2019
Game Time Location Team Score Team
P12 5:20 PM Jefferson HS - Court 7 E1T1
37 31 MN/WI Force 2024
P15 5:20 PM Jefferson HS - Court 6 Legacy Athletics
41 17 Crossfire South Gill
P1 6:30 PM Kennedy HS - Court 1 Tayler Hill Elite 2024
52 44 Minnesota Fury 2024 Blue
P2 7:40 PM Kennedy HS - Court 2 North Tartan 7th Ohnstad
46 35 MN Suns Blue Star 2024 Jones
P3 7:40 PM Kennedy HS - Court 4 Minnesota Stars Gardner
37 17 North Tartan 7th Sutch
P13 7:40 PM Jefferson HS - Court 5 MN Rise Geistfeld
45 7 MN Suns Weltzien
P14 7:40 PM Jefferson HS - Court 3 MN Suns Diggins
41 5 TC Takeover 2024 Red
Saturday, May 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
P9 9:10 AM Jefferson HS - Court 5 43 Hoops 2024
16 37 High Impact Savela
P10 9:10 AM Jefferson HS - Court 1 MN Heat Renikoff
27 39 Crossfire Robertson
P11 9:10 AM Jefferson HS - Court 2 So-Minn Fury 2024
38 19 High Impact Grones
P25 11:30 AM Jefferson HS - Court 1 Crossfire Robertson
45 18 So-Minn Fury 2024
P26 11:30 AM Jefferson HS - Court 2 MN Heat Renikoff
57 17 High Impact Grones
P46 11:30 AM Jefferson HS - Court 6 MN Lady Falcons
36 14 TC Takeover 2024 Black
P16 1:50 PM Kennedy HS - Court 6 Minnesota Fury 2024 Blue
45 54 North Tartan 7th Ohnstad
P17 1:50 PM Kennedy HS - Court 5 Tayler Hill Elite 2024
42 23 MN Suns Blue Star 2024 Jones
P23 1:50 PM Kennedy HS - Court 3 Crossfire Nelson
46 29 Lady GetShook Buegen
P22 3:00 PM Kennedy HS - Court 3 Shock LaFrance
20 41 Metro Stars 2024
P27 3:00 PM Jefferson HS - Court 7 MN/WI Force 2024
16 43 MN Rise Geistfeld
P28 3:00 PM Jefferson HS - Court 6 E1T1
38 10 MN Suns Weltzien
P4 4:10 PM Kennedy HS - Court 4 North Tartan 7th Tinjum
63 35 P.R.E.P. Reliford
P21 4:10 PM Kennedy HS - Court 3 Crossfire South Corley
28 34 NMB 7
P31 4:10 PM Kennedy HS - Court 6 MN Suns Blue Star 2024 Jones
32 57 Minnesota Fury 2024 Blue
P44 4:10 PM Jefferson HS - Court 7 Crossfire South Gill
54 10 TC Takeover 2024 Red
P45 4:10 PM Jefferson HS - Court 6 MN Suns Diggins
25 47 Legacy Athletics
P20 5:20 PM Kennedy HS - Court 3 MN Rage 2024
21 32 Minnesota Fury 2024 Yellow
P32 5:20 PM Kennedy HS - Court 6 Tayler Hill Elite 2024
36 44 North Tartan 7th Ohnstad
P43 5:20 PM Jefferson HS - Court 7 E1T1
41 24 MN Rise Geistfeld
P6 6:30 PM Kennedy HS - Court 6 NMB 7
36 52 MN Comets 7th Elite
P8 6:30 PM Kennedy HS - Court 3 Lady GetShook Buegen
25 48 Minnesota Stars Amundson
P18 6:30 PM Kennedy HS - Court 5 North Tartan 7th Sutch
23 42 North Tartan 7th Tinjum
P19 6:30 PM Kennedy HS - Court 4 Minnesota Stars Gardner
43 54 P.R.E.P. Reliford
P42 6:30 PM Jefferson HS - Court 7 MN Suns Weltzien
19 33 MN/WI Force 2024
P5 7:40 PM Kennedy HS - Court 6 Minnesota Fury 2024 Yellow
46 18 Minnesota Basketball Academy
P7 7:40 PM Kennedy HS - Court 3 Metro Stars 2024
41 18 LIWIMI Elite
P30 7:40 PM Jefferson HS - Court 7 MN Suns Diggins
34 25 Crossfire South Gill
P29 8:50 PM Jefferson HS - Court 7 TC Takeover 2024 Red
6 60 Legacy Athletics
Sunday, May 05, 2019
Game Time Location Team Score Team
P33 8:00 AM Kennedy HS - Court 5 P.R.E.P. Reliford
26 33 North Tartan 7th Sutch
P34 8:00 AM Kennedy HS - Court 4 Minnesota Stars Gardner
30 39 North Tartan 7th Tinjum
P37 9:10 AM Chaska HS - Court 1 LIWIMI Elite
42 35 Shock LaFrance
P38 9:10 AM Chaska HS - Court 2 Minnesota Stars Amundson
24 30 Crossfire Nelson
P40 9:10 AM Jefferson HS - Court 2 High Impact Grones
9 47 Crossfire Robertson
P41 9:10 AM Jefferson HS - Court 3 MN Heat Renikoff
43 29 So-Minn Fury 2024
P48 9:10 AM Jefferson HS - Court 1 High Impact Savela
37 16 MN Lady Falcons
B1 10:20 AM Kennedy HS - Court 7 [1] North Tartan 7th Ohnstad
41 37 [1] North Tartan 7th Tinjum
B2 10:20 AM Kennedy HS - Court 6 [2] Tayler Hill Elite 2024
40 25 [2] Minnesota Stars Gardner
B3 10:20 AM Kennedy HS - Court 5 [3] Minnesota Fury 2024 Blue
54 19 [3] P.R.E.P. Reliford
B4 11:30 AM Kennedy HS - Court 8 [4] MN Suns Blue Star 2024 Jones
38 21 [4] North Tartan 7th Sutch
B8 11:30 AM Chaska HS - Court 1 [1] Metro Stars 2024
30 33 [1] Crossfire Nelson
B9 11:30 AM Chaska HS - Court 2 [2] LIWIMI Elite
30 35 [2] Minnesota Stars Amundson
B10 11:30 AM Chaska HS - Court 3 [3] Shock LaFrance
37 28 [3] Lady GetShook Buegen
P39 11:30 AM Jefferson HS - Court 1 High Impact Savela
61 13 TC Takeover 2024 Black
P47 11:30 AM Jefferson HS - Court 2 43 Hoops 2024
36 38 MN Lady Falcons
P24 1:50 PM Jefferson HS - Court 4 TC Takeover 2024 Black
33 55 43 Hoops 2024
P35 1:50 PM Chaska HS - Court 1 Minnesota Basketball Academy
12 54 MN Rage 2024
P36 1:50 PM Chaska HS - Court 2 MN Comets 7th Elite
42 24 Crossfire South Corley
B6 4:10 PM Chaska HS - Court 2 [2] MN Rage 2024
24 34 [2] NMB 7
B7 4:10 PM Chaska HS - Court 3 [3] Minnesota Basketball Academy
25 30 [3] Crossfire South Corley
B5 5:20 PM Chaska HS - Court 1 [1] Minnesota Fury 2024 Yellow
39 31 [1] MN Comets 7th Elite

Bracket

Seeds #25-35 Make D3
Pool J: 1st: 16 Seed, 2nd: 17 Seed, 3rd: 32 Seed, 4th: 33 Seed
Pool H: 1st: 14 Seed, 2nd: 19 Seed, 3rd: 30 Seed, 4th: 35 Seed
Pool I: 1st: 15 Seed, 2nd: 18 Seed, 3rd: 31 Seed, 4th: 34 Seed
Seeds #1-16 Make D1 State Tournament, Seeds #17-24 Make D2.
Pool G: 1st: 13 Seed, 2nd: 20 Seed, 3rd: 29 Seed, 4th: 36 Seed
[2] Minnesota Stars Gardner
#4 Seed
[1] Minnesota Fury 2024 Yellow
#9 Seed
[2] MN Rage 2024
#24 Seed
[2] Tayler Hill Elite 2024
#3 Seed
[4] MN Suns Blue Star 2024 Jones
#7 Seed
[3] Minnesota Basketball Academy
#26 Seed
[2] NMB 7
#23 Seed
[1] MN Comets 7th Elite
#10 Seed
[3] Crossfire South Corley
#25 Seed
[1] North Tartan 7th Tinjum
#2 Seed
[3] Minnesota Fury 2024 Blue
#5 Seed
[4] North Tartan 7th Sutch
#8 Seed
[3] P.R.E.P. Reliford
#6 Seed
[1] North Tartan 7th Ohnstad
#1 Seed
[2] LIWIMI Elite
#22 Seed
[2] Minnesota Stars Amundson
#21 Seed
[3] Shock LaFrance
#27 Seed
[3] Lady GetShook Buegen
#28 Seed
[1] Metro Stars 2024
#12 Seed
[1] Crossfire Nelson
#11 Seed
[4] MN Suns Blue Star 2024 Jones - 38
B4 - Sun 5/5 11:30AM Kennedy HS - Court 8
[4] North Tartan 7th Sutch - 21
[1] North Tartan 7th Ohnstad - 41
B1 - Sun 5/5 10:20AM Kennedy HS - Court 7
[1] North Tartan 7th Tinjum - 37
[1] Minnesota Fury 2024 Yellow - 39
B5 - Sun 5/5 5:20PM Chaska HS - Court 1
[1] MN Comets 7th Elite - 31
[3] Minnesota Basketball Academy - 25
B7 - Sun 5/5 4:10PM Chaska HS - Court 3
[3] Crossfire South Corley - 30
[2] MN Rage 2024 - 24
B6 - Sun 5/5 4:10PM Chaska HS - Court 2
[2] NMB 7 - 34
[2] Tayler Hill Elite 2024 - 40
B2 - Sun 5/5 10:20AM Kennedy HS - Court 6
[2] Minnesota Stars Gardner - 25
[3] Minnesota Fury 2024 Blue - 54
B3 - Sun 5/5 10:20AM Kennedy HS - Court 5
[3] P.R.E.P. Reliford - 19
[2] LIWIMI Elite - 30
B9 - Sun 5/5 11:30AM Chaska HS - Court 2
[2] Minnesota Stars Amundson - 35
[3] Shock LaFrance - 37
B10 - Sun 5/5 11:30AM Chaska HS - Court 3
[3] Lady GetShook Buegen - 28
[1] Metro Stars 2024 - 30
B8 - Sun 5/5 11:30AM Chaska HS - Court 1
[1] Crossfire Nelson - 33