Basketball

Tournament Note

AAU Cards for all players and coaches/bench personnel required!

Coaches & Directors must email their OFFICIAL AAU State Prelims/Championship Roster to the Director of AAU Girls Basketball - Dave Preller (davepreller@gmail.com) IMMEDIATELY

Please direct to www.aauevents.com/girlsstate for all detailed tournament information (Rules, Locations, Entrances, etc)

8th Grade / 2023

2019 AAU Girls Basketball State Championships

May 3 - 5, 2019
Bloomington, MN • Chaska, MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, May 03, 2019
Game Time Location Team Score Team
P9 5:20 PM Jefferson HS - Court 4 MN Basketball Academy Tichy
38 48 Minnesota Suns Lark
P10 5:20 PM Jefferson HS - Court 5 Lady GetShook Walker/Begin
24 49 Crossfire Vaughn
P43 5:20 PM Jefferson HS - Court 1 MN/WI Force 2023
44 25 Metro Stars 2023 Garcia
P64 5:20 PM Jefferson HS - Court 3 MN Suns Valley
27 35 Crossfire Goodman
P67 5:20 PM Jefferson HS - Court 2 MN Heat West
43 21 Crossfire Dubose
P21 6:30 PM Jefferson HS - Court 3 Blaine 7/8
7 37 43 Hoops 2023 Champ
P22 6:30 PM Jefferson HS - Court 4 TC Metro Storm
32 9 TC Takeover 2023 Red
P5 7:40 PM Kennedy HS - Court 5 MN Heat Post
48 22 MN Thunder 2023
P13 7:40 PM Jefferson HS - Court 1 Top Flight 2023
37 28 Minnesota Stars Reineke
P14 7:40 PM Jefferson HS - Court 2 MN Heat East
40 18 Start Strong Senart
P24 7:40 PM Jefferson HS - Court 4 Northern Force 2023
17 50 Five Star Future
P25 7:40 PM Jefferson HS - Court 6 Crossfire South Riemer
51 41 MN Basketball Academy Gold
P26 7:40 PM Kennedy HS - Court 3 MN Suns Silva-Breen
25 34 TC Takeover 2023 Black
P4 8:50 PM Kennedy HS - Court 2 Minnesota Stars Hersch
36 46 Minnesota Elite
P6 8:50 PM Kennedy HS - Court 5 TC Takeover 2023 Silver
19 47 Minnesota Fury 2023 Yellow
P7 8:50 PM Jefferson HS - Court 5 Crossfire South Schmidtke
32 40 North Tartan 8th Wolkow
P8 8:50 PM Jefferson HS - Court 4 Start Strong Rice
21 35 Blaine 8
P27 8:50 PM Kennedy HS - Court 4 MN Suns Blue Star 2023 Foss
55 59 North Tartan 8th Milan
P28 8:50 PM Kennedy HS - Court 1 Minnesota Stars Wolyniec
22 48 Minnesota Fury 2023 UAA
Saturday, May 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
P19 9:10 AM Jefferson HS - Court 6 MN Comets 8th Durbin
22 38 MN Rise Busse
P20 9:10 AM Jefferson HS - Court 7 Rochester Shock 8th
30 18 West Central United Regional
P45 11:30 AM Jefferson HS - Court 7 MN Rise Busse
46 43 Rochester Shock 8th
P23 12:40 PM Jefferson HS - Court 6 MN Rage 2023
45 23 E1T1 8th West
P44 12:40 PM Jefferson HS - Court 5 Northern Lights 8
8 40 West Central United Select
P46 12:40 PM Jefferson HS - Court 7 MN Comets 8th Durbin
40 17 West Central United Regional
P63 12:40 PM Jefferson HS - Court 3 So-Minn Fury 2023
48 38 MN Comets 8th O'brien
P68 12:40 PM Jefferson HS - Court 4 FM Fierce 14U
18 69 MN Comets 8th Elite
P1 3:00 PM Kennedy HS - Court 8 Minnesota Stars Wolyniec
27 28 MN Suns Blue Star 2023 Foss
P2 3:00 PM Kennedy HS - Court 7 North Tartan 8th Milan
41 45 Minnesota Fury 2023 UAA
P17 3:00 PM Jefferson HS - Court 5 Northern Lights 8
33 41 MN/WI Force 2023
P18 4:10 PM Jefferson HS - Court 5 Metro Stars 2023 Garcia
28 38 West Central United Select
P3 5:20 PM Kennedy HS - Court 4 Metro Stars 2023 Wiese
30 35 43 Hoops 2023 Martin
P53 5:20 PM Kennedy HS - Court 7 Minnesota Fury 2023 UAA
53 45 MN Suns Blue Star 2023 Foss
P54 5:20 PM Kennedy HS - Court 5 Minnesota Stars Wolyniec
40 49 North Tartan 8th Milan
P47 6:30 PM Jefferson HS - Court 1 43 Hoops 2023 Champ
46 36 TC Metro Storm
P48 6:30 PM Jefferson HS - Court 2 Blaine 7/8
30 26 TC Takeover 2023 Red
P49 6:30 PM Jefferson HS - Court 3 E1T1 8th West
29 26 Northern Force 2023
P50 6:30 PM Jefferson HS - Court 4 MN Rage 2023
44 48 Five Star Future
P51 6:30 PM Jefferson HS - Court 5 MN Basketball Academy Gold
25 27 MN Suns Silva-Breen
P52 6:30 PM Jefferson HS - Court 6 Crossfire South Riemer
36 33 TC Takeover 2023 Black
P29 7:40 PM Kennedy HS - Court 5 43 Hoops 2023 Martin
28 52 Minnesota Stars Hersch
P30 7:40 PM Kennedy HS - Court 4 Metro Stars 2023 Wiese
28 30 Minnesota Elite
P73 8:50 PM Jefferson HS - Court 1 TC Takeover 2023 Red
12 59 43 Hoops 2023 Champ
P74 8:50 PM Jefferson HS - Court 2 Blaine 7/8
7 37 TC Metro Storm
P75 8:50 PM Jefferson HS - Court 3 Five Star Future
53 46 E1T1 8th West
P76 8:50 PM Jefferson HS - Court 4 MN Rage 2023
49 11 Northern Force 2023
P77 8:50 PM Jefferson HS - Court 5 TC Takeover 2023 Black
35 31 MN Basketball Academy Gold
P78 8:50 PM Jefferson HS - Court 6 Crossfire South Riemer
29 19 MN Suns Silva-Breen
Sunday, May 05, 2019
Game Time Location Team Score Team
P15 8:00 AM Chaska HS - Court 3 FM Fierce 14U
37 36 Crossfire Dubose
P16 8:00 AM Chaska HS - Court 4 MN Comets 8th Elite
47 24 MN Heat West
P40 9:10 AM Jefferson HS - Court 5 Top Flight 2023
41 18 Start Strong Senart
P69 9:10 AM Chaska HS - Court 3 West Central United Select
32 38 MN/WI Force 2023
P70 9:10 AM Chaska HS - Court 4 Northern Lights 8
26 47 Metro Stars 2023 Garcia
P39 10:20 AM Jefferson HS - Court 4 Minnesota Stars Reineke
24 26 MN Heat East
P41 10:20 AM Chaska HS - Court 3 Crossfire Dubose
25 49 MN Comets 8th Elite
P42 10:20 AM Chaska HS - Court 4 FM Fierce 14U
17 57 MN Heat West
P55 11:30 AM Kennedy HS - Court 5 Minnesota Elite
51 18 43 Hoops 2023 Martin
P56 11:30 AM Kennedy HS - Court 6 Metro Stars 2023 Wiese
27 34 Minnesota Stars Hersch
P71 11:30 AM Kennedy HS - Court 4 West Central United Regional
9 48 MN Rise Busse
P57 12:40 PM Jefferson HS - Court 3 Minnesota Fury 2023 Yellow
45 6 MN Thunder 2023
P65 12:40 PM Jefferson HS - Court 4 Start Strong Senart
21 33 Minnesota Stars Reineke
P66 12:40 PM Jefferson HS - Court 5 Top Flight 2023
49 25 MN Heat East
P72 12:40 PM Kennedy HS - Court 4 MN Comets 8th Durbin
39 24 Rochester Shock 8th
B1 1:50 PM Kennedy HS - Court 7 [1] Minnesota Fury 2023 UAA
43 38 [1] Minnesota Elite
B2 1:50 PM Kennedy HS - Court 5 [2] North Tartan 8th Milan
23 30 [2] Minnesota Stars Hersch
B3 1:50 PM Kennedy HS - Court 4 [3] MN Suns Blue Star 2023 Foss
52 62 [3] 43 Hoops 2023 Martin
B4 1:50 PM Kennedy HS - Court 3 [4] Minnesota Stars Wolyniec
25 38 [4] Metro Stars 2023 Wiese
P11 1:50 PM Chaska HS - Court 4 MN Suns Valley
40 18 MN Comets 8th O'brien
P12 1:50 PM Chaska HS - Court 5 Crossfire Goodman
35 29 So-Minn Fury 2023
P33 1:50 PM Jefferson HS - Court 6 North Tartan 8th Wolkow
63 14 Start Strong Rice
P34 1:50 PM Jefferson HS - Court 7 Crossfire South Schmidtke
49 22 Blaine 8
P58 1:50 PM Jefferson HS - Court 5 MN Heat Post
40 36 TC Takeover 2023 Silver
P35 3:00 PM Chaska HS - Court 2 Minnesota Suns Lark
42 35 Lady GetShook Walker/Begin
P36 3:00 PM Chaska HS - Court 3 MN Basketball Academy Tichy
21 41 Crossfire Vaughn
P31 4:10 PM Jefferson HS - Court 4 MN Thunder 2023
16 35 TC Takeover 2023 Silver
P32 4:10 PM Jefferson HS - Court 5 MN Heat Post
22 49 Minnesota Fury 2023 Yellow
P37 4:10 PM Chaska HS - Court 4 MN Comets 8th O'brien
21 35 Crossfire Goodman
P38 4:10 PM Chaska HS - Court 5 MN Suns Valley
35 39 So-Minn Fury 2023
P59 4:10 PM Jefferson HS - Court 6 Blaine 8
16 55 North Tartan 8th Wolkow
P60 4:10 PM Jefferson HS - Court 7 Crossfire South Schmidtke
71 21 Start Strong Rice
P61 5:20 PM Chaska HS - Court 2 Crossfire Vaughn
42 27 Minnesota Suns Lark
P62 5:20 PM Chaska HS - Court 3 MN Basketball Academy Tichy
30 38 Lady GetShook Walker/Begin

Bracket

Seeds #1-16 Make D1 State Tournament, Seeds #16-35 Make D2, #35-52 Make D3.
Pool D: 1st: 10 Seed, 2nd: 23 Seed, 3rd: 26 Seed, 4th: 42 Seed
Pool C: 1st: 9 Seed, 2nd: 24 Seed, 3rd: 25 Seed, 4th: 43 Seed
Pool E: 1st: 11 Seed, 2nd: 22 Seed, 3rd: 27 Seed, 4th: 41 Seed
Pool F: 1st: 12 Seed, 2nd: 21 Seed, 3rd: 28 Seed, 4th: 40 Seed
Pool G: 1st: 13 Seed, 2nd: 20 Seed, 3rd: 29 Seed, 4th: 39 Seed
Pool H: 1st: 14 Seed, 2nd: 19 Seed, 3rd: 30 Seed, 4th: 38 Seed
Pool I: 1st: 15 Seed, 2nd: 18 Seed, 3rd: 31 Seed, 4th: 37 Seed
Pool M: 1st: 35 Seed, 2nd: 46 Seed, 3rd: 47 Seed, 4th: 52 Seed
Pool J: 1st: 16 Seed, 2nd: 17 Seed, 3rd: 32 Seed, 4th: 36 Seed
Pool K: 1st: 33 Seed, 2nd: 44 Seed, 3rd: 49 Seed, 4th: 50 Seed
Pool L: 1st: 34 Seed, 2nd: 45 Seed, 3rd: 48 Seed, 4th: 51 Seed
[1] Minnesota Elite
#2 Seed
[1] Minnesota Fury 2023 UAA
#1 Seed
[2] North Tartan 8th Milan
#4 Seed
[2] Minnesota Stars Hersch
#3 Seed
[4] Metro Stars 2023 Wiese
#7 Seed
[3] 43 Hoops 2023 Martin
#5 Seed
[4] Minnesota Stars Wolyniec
#8 Seed
[3] MN Suns Blue Star 2023 Foss
#6 Seed
[1] Minnesota Fury 2023 UAA - 43
B1 - Sun 5/5 1:50PM Kennedy HS - Court 7
[1] Minnesota Elite - 38
[2] North Tartan 8th Milan - 23
B2 - Sun 5/5 1:50PM Kennedy HS - Court 5
[2] Minnesota Stars Hersch - 30
[4] Minnesota Stars Wolyniec - 25
B4 - Sun 5/5 1:50PM Kennedy HS - Court 3
[4] Metro Stars 2023 Wiese - 38
[3] MN Suns Blue Star 2023 Foss - 52
B3 - Sun 5/5 1:50PM Kennedy HS - Court 4
[3] 43 Hoops 2023 Martin - 62