Basketball

Tournament Note

AAU Cards for all players and coaches/bench personnel required!

Coaches & Directors must email their OFFICIAL AAU State Prelims/Championship Roster to the Director of AAU Girls Basketball - Dave Preller (davepreller@gmail.com) IMMEDIATELY

Please direct to www.aauevents.com/girlsstate for all detailed tournament information (Rules, Locations, Entrances, etc)

Freshman / 2022

2019 AAU Girls Basketball State Championships

May 3 - 5, 2019
Bloomington, MN • Chaska, MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, May 03, 2019
Game Time Location Team Score Team
P4 5:20 PM Kennedy HS - Court 7 Minnesota Fury 2022 UAA
61 38 North Tartan 9th Scalia
P15 5:20 PM Kennedy HS - Court 8 Minnesota Stars Nilsen
65 42 Metro Stars 2022
P3 6:30 PM Kennedy HS - Court 8 P.R.E.P. Rabb Elite 9th
36 62 D.T.A. Academy 2022 Blue
P23 6:30 PM Jefferson HS - Court 5 Minnesota Stars Diemer
26 38 MN/WI Force 2022
P13 7:40 PM Jefferson HS - Court 7 MN Suns Blue Star 2022 Fassett
44 19 Kemet Lady Warriors
P10 8:50 PM Jefferson HS - Court 7 MN/WI Force 2022
39 42 D.T.A. Academy 2022 Black
Saturday, May 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
P7 8:00 AM Jefferson HS - Court 1 Rochester Shock 9th
57 41 TC Takeover 2022
P8 8:00 AM Jefferson HS - Court 2 MN Comets 9th Canesi
44 32 Minnesota Basketball Academy
P9 8:00 AM Jefferson HS - Court 3 MN RISE FREDERICKS
65 27 MN Suns Cady
P11 8:00 AM Jefferson HS - Court 4 Rise Up
47 22 MN Comets 9th Hamilton
P12 8:00 AM Jefferson HS - Court 5 West Central United
28 54 High Impact Savela
P6 9:10 AM Kennedy HS - Court 2 Minnesota Fury 2022 Yellow
49 24 UVA 2022 Brooks
P31 9:10 AM Kennedy HS - Court 1 Crossfire Willey
17 66 So-Minn Fury 2022
P20 10:20 AM Jefferson HS - Court 1 43 Hoops 2022
58 33 Rochester Shock 9th
P21 10:20 AM Jefferson HS - Court 2 Start Strong Laguda
36 39 MN Comets 9th Canesi
P22 10:20 AM Jefferson HS - Court 3 Minnesota Stars Bjorgaard
57 56 MN RISE FREDERICKS
P24 10:20 AM Jefferson HS - Court 4 MN Heat Smetana
44 53 Rise Up
P25 10:20 AM Jefferson HS - Court 5 High Impact Savela
40 39 MN Suns Blue Star 2022 Fassett
P26 10:20 AM Jefferson HS - Court 7 West Central United
41 21 Kemet Lady Warriors
P18 11:30 AM Kennedy HS - Court 1 So-Minn Fury 2022
45 22 E1T1
P19 11:30 AM Kennedy HS - Court 2 Central Lakes Thunder 9th
17 36 Minnesota Fury 2022 Yellow
P14 12:40 PM Kennedy HS - Court 3 North Tartan 9th Elite
47 49 UVA 2022 Ware
P27 4:10 PM Kennedy HS - Court 5 Metro Stars 2022
36 65 North Tartan 9th Elite
P29 4:10 PM Kennedy HS - Court 8 North Tartan 9th Scalia
23 52 D.T.A. Academy 2022 Blue
P30 4:10 PM Kennedy HS - Court 7 P.R.E.P. Rabb Elite 9th
57 68 Minnesota Fury 2022 UAA
P28 5:20 PM Kennedy HS - Court 8 Minnesota Stars Nilsen
54 48 UVA 2022 Ware
P16 6:30 PM Kennedy HS - Court 7 D.T.A. Academy 2022 Blue
44 50 Minnesota Fury 2022 UAA
P17 6:30 PM Kennedy HS - Court 8 P.R.E.P. Rabb Elite 9th
67 54 North Tartan 9th Scalia
P1 7:40 PM Kennedy HS - Court 7 Minnesota Stars Nilsen
56 66 North Tartan 9th Elite
P2 7:40 PM Kennedy HS - Court 8 UVA 2022 Ware
47 46 Metro Stars 2022
Sunday, May 05, 2019
Game Time Location Team Score Team
P5 8:00 AM Kennedy HS - Court 6 E1T1
34 30 Crossfire Willey
P32 8:00 AM Kennedy HS - Court 8 UVA 2022 Brooks
26 40 Central Lakes Thunder 9th
P33 8:00 AM Jefferson HS - Court 1 TC Takeover 2022
24 69 43 Hoops 2022
P34 8:00 AM Jefferson HS - Court 2 Minnesota Basketball Academy
43 49 Start Strong Laguda
P35 8:00 AM Jefferson HS - Court 4 MN Suns Cady
11 79 Minnesota Stars Bjorgaard
P36 8:00 AM Jefferson HS - Court 5 D.T.A. Academy 2022 Black
48 28 Minnesota Stars Diemer
P37 8:00 AM Jefferson HS - Court 3 MN Comets 9th Hamilton
14 46 MN Heat Smetana
P38 8:00 AM Jefferson HS - Court 6 Kemet Lady Warriors
34 66 High Impact Savela
P39 8:00 AM Jefferson HS - Court 7 West Central United
35 57 MN Suns Blue Star 2022 Fassett
B2 9:10 AM Kennedy HS - Court 7 [2] Minnesota Stars Nilsen
27 50 [2] D.T.A. Academy 2022 Blue
B5 10:20 AM Kennedy HS - Court 8 [1] So-Minn Fury 2022
51 45 [1] Minnesota Fury 2022 Yellow
B6 10:20 AM Kennedy HS - Court 3 [2] E1T1
43 35 [2] Central Lakes Thunder 9th
B7 10:20 AM Kennedy HS - Court 4 [3] Crossfire Willey
46 30 [3] UVA 2022 Brooks
B8 10:20 AM Jefferson HS - Court 1 [1] 43 Hoops 2022
59 31 [1] MN Comets 9th Canesi
B9 10:20 AM Jefferson HS - Court 2 [2] Rochester Shock 9th
25 53 [2] Start Strong Laguda
B10 10:20 AM Jefferson HS - Court 3 [3] TC Takeover 2022
36 53 [3] Minnesota Basketball Academy
B12 10:20 AM Jefferson HS - Court 5 [2] MN RISE FREDERICKS
53 38 [2] MN/WI Force 2022
B13 10:20 AM Jefferson HS - Court 6 [3] MN Suns Cady
25 60 [3] Minnesota Stars Diemer
B14 10:20 AM Jefferson HS - Court 7 [1] Rise Up
60 59 [1] High Impact Savela
B1 11:30 AM Kennedy HS - Court 7 [1] North Tartan 9th Elite
66 60 [1] Minnesota Fury 2022 UAA
B11 11:30 AM Jefferson HS - Court 4 [1] Minnesota Stars Bjorgaard
53 41 [1] D.T.A. Academy 2022 Black
B15 11:30 AM Jefferson HS - Court 7 [2] MN Heat Smetana
55 45 [2] MN Suns Blue Star 2022 Fassett
B16 11:30 AM Jefferson HS - Court 6 [3] MN Comets 9th Hamilton
35 34 [3] West Central United
B3 12:40 PM Kennedy HS - Court 5 [3] UVA 2022 Ware
49 35 [3] P.R.E.P. Rabb Elite 9th
B4 12:40 PM Kennedy HS - Court 8 [4] Metro Stars 2022
33 56 [4] North Tartan 9th Scalia

Bracket

Seeds #1-16 Make D1 State Tournament, Seeds #17-33 Make D2.
4th In Pool J will be #33 Seed in D2
[2] Minnesota Stars Nilsen
#4 Seed
[1] So-Minn Fury 2022
#9 Seed
[2] Central Lakes Thunder 9th
#24 Seed
[2] D.T.A. Academy 2022 Blue
#3 Seed
[4] North Tartan 9th Scalia
#7 Seed
[3] UVA 2022 Brooks
#26 Seed
[2] E1T1
#23 Seed
[1] Minnesota Fury 2022 Yellow
#10 Seed
[3] Crossfire Willey
#25 Seed
[1] Minnesota Fury 2022 UAA
#2 Seed
[3] UVA 2022 Ware
#5 Seed
[4] Metro Stars 2022
#8 Seed
[3] P.R.E.P. Rabb Elite 9th
#6 Seed
[1] North Tartan 9th Elite
#1 Seed
[2] Rochester Shock 9th
#22 Seed
[2] Start Strong Laguda
#21 Seed
[3] Minnesota Basketball Academy
#27 Seed
[3] TC Takeover 2022
#28 Seed
[1] MN Comets 9th Canesi
#12 Seed
[1] 43 Hoops 2022
#11 Seed
[2] MN RISE FREDERICKS
#19 Seed
[3] Minnesota Stars Diemer
#29 Seed
[1] Minnesota Stars Bjorgaard
#13 Seed
[2] MN/WI Force 2022
#20 Seed
[3] MN Suns Cady
#30 Seed
[1] D.T.A. Academy 2022 Black
#14 Seed
[2] MN Heat Smetana
#17 Seed
[3] MN Comets 9th Hamilton
#31 Seed
[1] Rise Up
#15 Seed
[2] MN Suns Blue Star 2022 Fassett
#18 Seed
[3] West Central United
#32 Seed
[1] High Impact Savela
#16 Seed
[4] Metro Stars 2022 - 33
B4 - Sun 5/5 12:40PM Kennedy HS - Court 8
[4] North Tartan 9th Scalia - 56
[1] North Tartan 9th Elite - 66
B1 - Sun 5/5 11:30AM Kennedy HS - Court 7
[1] Minnesota Fury 2022 UAA - 60
[1] So-Minn Fury 2022 - 51
B5 - Sun 5/5 10:20AM Kennedy HS - Court 8
[1] Minnesota Fury 2022 Yellow - 45
[3] Crossfire Willey - 46
B7 - Sun 5/5 10:20AM Kennedy HS - Court 4
[3] UVA 2022 Brooks - 30
[2] E1T1 - 43
B6 - Sun 5/5 10:20AM Kennedy HS - Court 3
[2] Central Lakes Thunder 9th - 35
[2] Minnesota Stars Nilsen - 27
B2 - Sun 5/5 9:10AM Kennedy HS - Court 7
[2] D.T.A. Academy 2022 Blue - 50
[3] UVA 2022 Ware - 49
B3 - Sun 5/5 12:40PM Kennedy HS - Court 5
[3] P.R.E.P. Rabb Elite 9th - 35
[2] MN RISE FREDERICKS - 53
B12 - Sun 5/5 10:20AM Jefferson HS - Court 5
[2] MN/WI Force 2022 - 38
[2] Rochester Shock 9th - 25
B9 - Sun 5/5 10:20AM Jefferson HS - Court 2
[2] Start Strong Laguda - 53
[1] Rise Up - 60
B14 - Sun 5/5 10:20AM Jefferson HS - Court 7
[1] High Impact Savela - 59
[3] MN Suns Cady - 25
B13 - Sun 5/5 10:20AM Jefferson HS - Court 6
[3] Minnesota Stars Diemer - 60
[3] MN Comets 9th Hamilton - 35
B16 - Sun 5/5 11:30AM Jefferson HS - Court 6
[3] West Central United - 34
[3] TC Takeover 2022 - 36
B10 - Sun 5/5 10:20AM Jefferson HS - Court 3
[3] Minnesota Basketball Academy - 53
[1] Minnesota Stars Bjorgaard - 53
B11 - Sun 5/5 11:30AM Jefferson HS - Court 4
[1] D.T.A. Academy 2022 Black - 41
[2] MN Heat Smetana - 55
B15 - Sun 5/5 11:30AM Jefferson HS - Court 7
[2] MN Suns Blue Star 2022 Fassett - 45
[1] 43 Hoops 2022 - 59
B8 - Sun 5/5 10:20AM Jefferson HS - Court 1
[1] MN Comets 9th Canesi - 31