Baseball

Tournament Note

Tie Breakers: Head to Head (2 Teams Only,) Runs Allowed, Runs Scored

12u Division

CT Sportsplex "Memorial Day Classic"

May 24 - 27, 2019
North Branford, CT
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

CT Grind Carolina

12u Division Champion

Fri May 24, 2019 - Mon May 27, 2019

Pool Standings

12u Division A
Team W L T
RS
RA
CT Grind Carolina 2 0 0 34 3
Noreasters North Silver 1 1 0 11 15
SnapDragon Baseball 1 1 0 17 23
Noreasters South Black 1 1 0 21 26
Hamden Yard Dogs 0 2 0 6 22
12u Division B
Team W L T
RS
RA
Noreasters West 2 0 0 16 2
CT Grind Navy 2 0 0 16 6
North Branford Thunderbirds 1 1 0 19 9
Noreasters North White 1 1 0 17 14
Long Island Titans Grief 0 2 0 8 21
Pure Baseball 0 2 0 3 27

Schedule

Filter by:

Friday, May 24, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 6:00 PM CT Sportsplex - Field 3 Hamden Yard Dogs
2 10 Noreasters North Silver
P6 8:00 PM CT Sportsplex - Field 3 SnapDragon Baseball
12 4 Hamden Yard Dogs
Saturday, May 25, 2019
Game Time Location Team Score Team
P4 8:00 AM CT Sportsplex - Field 5 Pure Baseball
1 9 CT Grind Navy
P9 8:00 AM CT Sportsplex - Field 4 Noreasters West
7 1 North Branford Thunderbirds
P7 10:00 AM CT Sportsplex - Field 5 Noreasters North Silver
1 13 CT Grind Carolina
P11 10:00 AM CT Sportsplex - Field 4 Noreasters South Black
19 5 SnapDragon Baseball
P3 12:00 PM CT Sportsplex - Field 4 Pure Baseball
2 18 North Branford Thunderbirds
P5 12:00 PM CT Sportsplex - Field 3 Long Island Titans Grief
1 9 Noreasters West
P8 12:00 PM CT Sportsplex - Field 5 CT Grind Navy
7 5 Noreasters North White
P2 2:00 PM CT Sportsplex - Field 5 Noreasters South Black
2 21 CT Grind Carolina
P10 4:00 PM CT Sportsplex - Field 5 Long Island Titans Grief
7 12 Noreasters North White
Sunday, May 26, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM CT Sportsplex - Field 2 [4] Noreasters North Silver
7 3 [5] North Branford Thunderbirds
B2 8:00 AM CT Sportsplex - Field 3 [3] CT Grind Navy
4 18 [6] SnapDragon Baseball
B6 8:00 AM CT Sportsplex - Field 5 [10] Hamden Yard Dogs
20 5 [11] Pure Baseball
B7 8:00 AM CT Sportsplex - Field 4 [8] Noreasters South Black
12 4 [9] Long Island Titans Grief
B3 10:00 AM CT Sportsplex - Field 2 [4] Noreasters North Silver
2 10 [1] Noreasters West
B4 10:00 AM CT Sportsplex - Field 3 [6] SnapDragon Baseball
2 10 [2] CT Grind Carolina
B8 10:00 AM CT Sportsplex - Field 5 [7] Noreasters North White
1 9 [10] Hamden Yard Dogs
B5 12:00 PM CT Sportsplex - Field 3 [1] Noreasters West
4 6 [2] CT Grind Carolina
B9 12:00 PM CT Sportsplex - Field 5 [10] Hamden Yard Dogs
4 5 [8] Noreasters South Black

Bracket

Top 3 Teams From Each Pool Advance To Championship Bracket and get seeded 1-6
[2] CT Grind Carolina
12u Champion
[8] Noreasters South Black
7th Place
[4] Noreasters North Silver - 7
B1 - Sun 5/26 8:00AM CT Sportsplex - Field 2
[5] North Branford Thunderbirds - 3
[3] CT Grind Navy - 4
B2 - Sun 5/26 8:00AM CT Sportsplex - Field 3
[6] SnapDragon Baseball - 18
[4] Noreasters North Silver - 2
B3 - Sun 5/26 10:00AM CT Sportsplex - Field 2
[1] Noreasters West - 10
[6] SnapDragon Baseball - 2
B4 - Sun 5/26 10:00AM CT Sportsplex - Field 3
[2] CT Grind Carolina - 10
[1] Noreasters West - 4
B5 - Sun 5/26 12:00PM CT Sportsplex - Field 3
[2] CT Grind Carolina - 6
[8] Noreasters South Black - 12
B7 - Sun 5/26 8:00AM CT Sportsplex - Field 4
[9] Long Island Titans Grief - 4
[10] Hamden Yard Dogs - 4
B9 - Sun 5/26 12:00PM CT Sportsplex - Field 5
[8] Noreasters South Black - 5
[7] Noreasters North White - 1
B8 - Sun 5/26 10:00AM CT Sportsplex - Field 5
[10] Hamden Yard Dogs - 9
[10] Hamden Yard Dogs - 20
B6 - Sun 5/26 8:00AM CT Sportsplex - Field 5
[11] Pure Baseball - 5