Baseball

Tournament Note

Tie Breakers: Head to Head (2 Teams Only,) Runs Allowed, Runs Scored

14u Division

CT Sportsplex "Memorial Day Classic"

May 24 - 27, 2019
North Branford, CT
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

CT Gators

14u Division Champion

Fri May 24, 2019 - Mon May 27, 2019

Pool Standings

14u Division A
Team W L T
RS
RA
CT Gators 1 0 1 17 10
Noreasters South Black 0 0 2 10 10
Ridgefield Legion 0 1 1 10 17
14u Division B
Team W L T
RS
RA
SnapDragon Baseball 2 0 0 16 5
Noreasters West 1 1 0 11 15
CT Wolfpack 1 1 0 18 6
Noreasters North White 0 2 0 0 19
14u Division C
Team W L T
RS
RA
Noreasters North Blue 2 0 0 12 3
Noreasters South Red 1 1 0 9 10
Fairfield County Captains 1 1 0 12 12
New Milford Phoenix 0 2 0 6 14

Schedule

Filter by:

Friday, May 24, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 6:00 PM CT Sportsplex - Field 4 CT Gators
5 5 Noreasters South Black
P6 8:00 PM CT Sportsplex - Field 2 Ridgefield Legion
5 12 CT Gators
Saturday, May 25, 2019
Game Time Location Team Score Team
P2 4:00 PM CT Sportsplex - Field 3 CT Wolfpack
5 6 Noreasters West
P11 4:00 PM CT Sportsplex - Field 4 Noreasters South Black
5 5 Ridgefield Legion
P7 6:00 PM CT Sportsplex - Field 4 Noreasters West
5 10 SnapDragon Baseball
P8 6:00 PM CT Sportsplex - Field 3 CT Wolfpack
13 0 Noreasters North White
P9 6:00 PM CT Sportsplex - Field 2 Noreasters North Blue
3 1 Noreasters South Red
P10 6:00 PM CT Sportsplex - Field 5 New Milford Phoenix
4 5 Fairfield County Captains
P3 8:00 PM CT Sportsplex - Field 4 SnapDragon Baseball
6 0 Noreasters North White
P4 8:00 PM CT Sportsplex - Field 2 New Milford Phoenix
2 9 Noreasters North Blue
P5 8:00 PM CT Sportsplex - Field 3 Noreasters South Red
8 7 Fairfield County Captains
Sunday, May 26, 2019
Game Time Location Team Score Team
B2 12:00 PM CT Sportsplex - Field 2 [3] CT Gators
8 5 [6] Noreasters West
B1 2:00 PM CT Sportsplex - Field 2 [4] Noreasters South Black
11 1 [5] Noreasters South Red
B6 2:00 PM CT Sportsplex - Field 1 [10] New Milford Phoenix
6 0 [11] Noreasters North White
B4 4:00 PM CT Sportsplex - Field 2 [3] CT Gators
5 0 [2] SnapDragon Baseball
B7 4:00 PM CT Sportsplex - Field 1 [8] Fairfield County Captains
1 6 [9] Ridgefield Legion
B3 6:00 PM CT Sportsplex - Field 2 [4] Noreasters South Black
11 4 [1] Noreasters North Blue
B8 6:00 PM CT Sportsplex - Field 1 [7] CT Wolfpack
8 0 [10] New Milford Phoenix
B5 8:00 PM CT Sportsplex - Field 2 [4] Noreasters South Black
12 13 [3] CT Gators
B9 8:00 PM CT Sportsplex - Field 1 [7] CT Wolfpack
15 2 [9] Ridgefield Legion

Bracket

Top 2 Teams From Each Pool Go To Championship Bracket and Get Seeded 1-6
[3] CT Gators
Champion
[7] CT Wolfpack
Champion
[4] Noreasters South Black - 11
B1 - Sun 5/26 2:00PM CT Sportsplex - Field 2
[5] Noreasters South Red - 1
[3] CT Gators - 8
B2 - Sun 5/26 12:00PM CT Sportsplex - Field 2
[6] Noreasters West - 5
[4] Noreasters South Black - 11
B3 - Sun 5/26 6:00PM CT Sportsplex - Field 2
[1] Noreasters North Blue - 4
[3] CT Gators - 5
B4 - Sun 5/26 4:00PM CT Sportsplex - Field 2
[2] SnapDragon Baseball - 0
[4] Noreasters South Black - 12
B5 - Sun 5/26 8:00PM CT Sportsplex - Field 2
[3] CT Gators - 13
[8] Fairfield County Captains - 1
B7 - Sun 5/26 4:00PM CT Sportsplex - Field 1
[9] Ridgefield Legion - 6
[7] CT Wolfpack - 15
B9 - Sun 5/26 8:00PM CT Sportsplex - Field 1
[9] Ridgefield Legion - 2
[7] CT Wolfpack - 8
B8 - Sun 5/26 6:00PM CT Sportsplex - Field 1
[10] New Milford Phoenix - 0
[10] New Milford Phoenix - 6
B6 - Sun 5/26 2:00PM CT Sportsplex - Field 1
[11] Noreasters North White - 0