Baseball

Senior Legion

2019 American Legion Wood Bat Classic

Jul 5 - 8, 2019
ID • WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Al K Jackson Pod
Team W L
RD
RS
RA
Shadle Park Shockers 1 4 -14 15 29
Medicine Hat Moose Monarchs 1 4 -32 5 37
St Albert Midget AAA Cardinals 2 3 -1 22 23
Spokane Expos 19u 5 0 18 31 13
Idaho Cubs Blue 4 1 28 35 7
Apple Valley Packers 2 3 1 17 16
Gonzaga Prep Pod
Team W L
RD
RS
RA
Spokane Bandits 2 2 -1 30 31
Sherwood Park Athletics 1 3 -13 21 34
Lewis Clark Twins 3 1 18 39 21
Bellingham Post 7 3 1 17 36 19
LaGrande Legends 1 3 -21 17 38
Lake City Pod
Team W L
RD
RS
RA
Ridge Meadows Royals 0 4 -42 6 48
Pullman Patriots 2 2 -3 22 25
Babe Ruth Calgary Blues AAA 3 1 29 40 11
NW Premier BBC 2 2 7 32 25
Spokane Expos Red 3 1 9 20 11
Medical Lake Pod
Team W L
RD
RS
RA
Spokane Cannons 1 3 -17 19 36
MT Regulators 1 3 -33 10 43
Central Washington Spuds 2 2 7 30 23
Eastside Dodgers 2 2 -3 24 27
Spokane Crew 4 0 46 52 6
Mt Spokane Pod
Team W L
RD
RS
RA
Hodgen Distributing 3 1 7 16 9
Mt. Spokane Wild AAA 3 1 15 24 9
Northwest Advantage 2 2 1 15 14
Saskatoon Diamondbacks 1 3 -7 12 19
The Dalles Hustlers 1 3 -16 8 24
Thorco Field Pod
Team W L
RD
RS
RA
Vauxhall Spurs 1 4 -15 24 39
Edmonton Padres 0 5 -21 27 48
Spokane Northstars 2 3 -2 27 29
Kennewick Outlaws 5 0 33 43 10
Parkland Twins 4 1 1 41 40
CDA Lumbermen 3 2 4 33 29

Schedule

Filter by:

Friday, July 05, 2019
Game Time Location Team Score Team
P6 8:00 AM Mt. Spokane High School Northwest Advantage
3 4 The Dalles Hustlers
P28 8:00 AM Lake City High School NW Premier BBC
9 1 Spokane Expos Red
P32 8:00 AM Gonzaga Prep High School Bellingham Post 7
12 2 Spokane Bandits
P38 9:00 AM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Parkland Twins
12 1 Spokane Northstars
P44 9:00 AM Al K Jackson Field St Albert Midget AAA Cardinals
5 6 Spokane Expos 19u
P51 9:00 AM Medical Lake High School Spokane Crew
8 0 Eastside Dodgers
P21 10:30 AM Mt. Spokane High School The Dalles Hustlers
1 9 Saskatoon Diamondbacks
P47 10:30 AM Gonzaga Prep High School Bellingham Post 7
10 2 Lewis Clark Twins
P63 10:30 AM Lake City High School NW Premier BBC
7 8 Pullman Patriots
P9 11:30 AM Medical Lake High School Spokane Crew
13 1 Central Washington Spuds
P53 11:30 AM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Parkland Twins
2 18 Kennewick Outlaws
P65 11:30 AM Al K Jackson Field Idaho Cubs Blue
6 0 St Albert Midget AAA Cardinals
P14 1:00 PM Lake City High School Ridge Meadows Royals
0 9 Spokane Expos Red
P20 1:00 PM Mt. Spokane High School Hodgen Distributing
4 6 Northwest Advantage
P33 1:00 PM Gonzaga Prep High School Sherwood Park Athletics
6 4 LaGrande Legends
P26 2:00 PM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Kennewick Outlaws
7 2 Vauxhall Spurs
P45 2:00 PM Al K Jackson Field Idaho Cubs Blue
8 0 Apple Valley Packers
P61 2:00 PM Medical Lake High School Eastside Dodgers
14 1 MT Regulators
P4 3:30 PM Gonzaga Prep High School LaGrande Legends
1 17 Lewis Clark Twins
P7 3:30 PM Mt. Spokane High School Mt. Spokane Wild AAA
8 0 Saskatoon Diamondbacks
P27 3:30 PM Lake City High School Pullman Patriots
3 11 Babe Ruth Calgary Blues AAA
P1 4:30 PM Al K Jackson Field Apple Valley Packers
1 2 Shadle Park Shockers
P37 4:30 PM Medical Lake High School Central Washington Spuds
10 0 Spokane Cannons
P39 4:30 PM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Vauxhall Spurs
2 5 CDA Lumbermen
P34 6:00 PM Mt. Spokane High School Mt. Spokane Wild AAA
1 4 Hodgen Distributing
P46 6:00 PM Gonzaga Prep High School Spokane Bandits
6 4 Sherwood Park Athletics
P64 6:00 PM Lake City High School Babe Ruth Calgary Blues AAA
15 1 Ridge Meadows Royals
P22 7:00 PM Medical Lake High School MT Regulators
0 11 Spokane Cannons
P43 7:00 PM Al K Jackson Field Shadle Park Shockers
2 3 Medicine Hat Moose Monarchs
P54 7:00 PM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) CDA Lumbermen
15 7 Edmonton Padres
Saturday, July 06, 2019
Game Time Location Team Score Team
P19 8:00 AM Gonzaga Prep High School Lewis Clark Twins
11 2 Sherwood Park Athletics
P41 8:00 AM Lake City High School Ridge Meadows Royals
1 11 Pullman Patriots
P48 8:00 AM Mt. Spokane High School Hodgen Distributing
6 2 Saskatoon Diamondbacks
P2 9:00 AM Al K Jackson Field Idaho Cubs Blue
0 5 Spokane Expos 19u
P50 9:00 AM Medical Lake High School MT Regulators
7 6 Central Washington Spuds
P68 9:00 AM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Kennewick Outlaws
3 2 Spokane Northstars
P5 10:30 AM Gonzaga Prep High School Bellingham Post 7
13 9 Sherwood Park Athletics
P56 10:30 AM Lake City High School Ridge Meadows Royals
4 13 NW Premier BBC
P59 10:30 AM Mt. Spokane High School The Dalles Hustlers
0 2 Hodgen Distributing
P30 11:30 AM Al K Jackson Field Medicine Hat Moose Monarchs
0 11 Idaho Cubs Blue
P36 11:30 AM Medical Lake High School Spokane Crew
12 2 MT Regulators
P40 11:30 AM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Kennewick Outlaws
3 2 Edmonton Padres
P35 1:00 PM Mt. Spokane High School Saskatoon Diamondbacks
1 4 Northwest Advantage
P55 1:00 PM Lake City High School Pullman Patriots
0 6 Spokane Expos Red
P57 1:00 PM Gonzaga Prep High School Lewis Clark Twins
9 8 Spokane Bandits
P10 2:00 PM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Edmonton Padres
6 12 Spokane Northstars
P17 2:00 PM Al K Jackson Field Spokane Expos 19u
8 2 Medicine Hat Moose Monarchs
P23 2:00 PM Medical Lake High School Eastside Dodgers
3 13 Central Washington Spuds
P13 3:30 PM Lake City High School Babe Ruth Calgary Blues AAA
12 3 NW Premier BBC
P49 3:30 PM Mt. Spokane High School Mt. Spokane Wild AAA
10 3 The Dalles Hustlers
P58 3:30 PM Gonzaga Prep High School LaGrande Legends
6 1 Bellingham Post 7
P12 4:30 PM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Parkland Twins
13 12 Vauxhall Spurs
P16 4:30 PM Al K Jackson Field Apple Valley Packers
3 0 St Albert Midget AAA Cardinals
P62 4:30 PM Medical Lake High School Spokane Cannons
3 19 Spokane Crew
P18 6:00 PM Gonzaga Prep High School Spokane Bandits
14 6 LaGrande Legends
P42 6:00 PM Lake City High School Spokane Expos Red
4 2 Babe Ruth Calgary Blues AAA
P60 6:00 PM Mt. Spokane High School Northwest Advantage
2 5 Mt. Spokane Wild AAA
P8 7:00 PM Medical Lake High School Spokane Cannons
5 7 Eastside Dodgers
P29 7:00 PM Al K Jackson Field St Albert Midget AAA Cardinals
9 8 Shadle Park Shockers
P69 7:00 PM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Parkland Twins
4 3 CDA Lumbermen
Sunday, July 07, 2019
Game Time Location Team Score Team
P3 9:00 AM Al K Jackson Field St Albert Midget AAA Cardinals
8 0 Medicine Hat Moose Monarchs
B10 9:00 AM Medical Lake High School Lake City Pod 5th Place
Medical Lake Pod 5th Place
P25 9:00 AM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Edmonton Padres
6 10 Parkland Twins
B7 10:30 AM Gonzaga Prep High School Mt Spokane Pod 2nd Place
Gonzaga Prep Pod 2nd Place
B11 11:30 AM Medical Lake High School Lake City Pod 2nd Place
Medical Lake Pod 2nd Place
P66 11:30 AM Al K Jackson Field Medicine Hat Moose Monarchs
0 8 Apple Valley Packers
P70 11:30 AM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Edmonton Padres
6 8 Vauxhall Spurs
B2 1:00 PM Gonzaga Prep High School Mt Spokane Pod 1st Place
Gonzaga Prep Pod 1st Place
B1 2:00 PM Medical Lake High School Lake City Pod 1st Place
Medical Lake Pod 1st Place
P31 2:00 PM Al K Jackson Field Spokane Expos 19u
6 5 Apple Valley Packers
P52 2:00 PM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Spokane Northstars
8 0 Vauxhall Spurs
B8 3:30 PM Gonzaga Prep High School Mt Spokane Pod 3rd Place
Gonzaga Prep Pod 3rd Place
B12 4:30 PM Medical Lake High School Lake City Pod 3rd Place
Medical Lake Pod 3rd Place
P24 4:30 PM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) Spokane Northstars
4 8 CDA Lumbermen
P67 4:30 PM Al K Jackson Field Spokane Expos 19u
6 1 Shadle Park Shockers
B9 6:00 PM Gonzaga Prep High School Mt Spokane Pod 4th Place
Gonzaga Prep Pod 4th Place
P11 7:00 PM Thorco Field - Ramsey Park (CDA) CDA Lumbermen
2 12 Kennewick Outlaws
B13 7:00 PM Medical Lake High School Lake City Pod 4th Place
Medical Lake Pod 4th Place
P15 7:00 PM Al K Jackson Field Shadle Park Shockers
2 10 Idaho Cubs Blue
Monday, July 08, 2019
Game Time Location Team Score Team
B3 9:00 AM Al K Jackson Field Bracket Winner B1
Al K Jackson Pod 1st Place
B4 11:30 AM Al K Jackson Field Bracket Winner B2
Thorco Field Pod 1st Place
B5 2:00 PM Al K Jackson Field Bracket Winner B3
Bracket Winner B4

Bracket

Bracket Winner B5
Wood Bat Classic "Senior" Champion
Lake City Pod 1st Place
B1 - Sun 7/7 2:00PM Medical Lake High School
Medical Lake Pod 1st Place
Mt Spokane Pod 1st Place
B2 - Sun 7/7 1:00PM Gonzaga Prep High School
Gonzaga Prep Pod 1st Place
Bracket Winner B1
B3 - Mon 7/8 9:00AM Al K Jackson Field
Al K Jackson Pod 1st Place
Bracket Winner B2
B4 - Mon 7/8 11:30AM Al K Jackson Field
Thorco Field Pod 1st Place
Bracket Winner B3
B5 - Mon 7/8 2:00PM Al K Jackson Field
Bracket Winner B4
Mt Spokane Pod 2nd Place
B7 - Sun 7/7 10:30AM Gonzaga Prep High School
Gonzaga Prep Pod 2nd Place
Mt Spokane Pod 5th Place
B6
Gonzaga Prep Pod 5th Place
Mt Spokane Pod 4th Place
B9 - Sun 7/7 6:00PM Gonzaga Prep High School
Gonzaga Prep Pod 4th Place
Lake City Pod 4th Place
B13 - Sun 7/7 7:00PM Medical Lake High School
Medical Lake Pod 4th Place
Lake City Pod 3rd Place
B12 - Sun 7/7 4:30PM Medical Lake High School
Medical Lake Pod 3rd Place
Lake City Pod 2nd Place
B11 - Sun 7/7 11:30AM Medical Lake High School
Medical Lake Pod 2nd Place
Mt Spokane Pod 3rd Place
B8 - Sun 7/7 3:30PM Gonzaga Prep High School
Gonzaga Prep Pod 3rd Place
Lake City Pod 5th Place
B10 - Sun 7/7 9:00AM Medical Lake High School
Medical Lake Pod 5th Place