Basketball

16U Gold

Southwest Showcase Main Event 2019

Mar 29 - 31, 2019
Avondale, AZ • Glendale, AZ • Phoenix, AZ
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Team Harden AZ 16U Gold

16U Gold Champion

Fri Mar 29, 2019 - Sun Mar 31, 2019

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Saturday, March 30, 2019
Game Time Location Team Score Team
P2 9:00 AM PHHACILITY - Court 1 Exert Performance
61 45 AZ Hype
P3 9:00 AM KROC Rec Center - Court 2 Powerhouse White
40 43 AZ Venom Black
P4 9:00 AM KROC Rec Center - Court 1 Phx Soldiers
50 58 Powerhouse Red
P16 11:00 AM PHHACILITY - Court 1 AZ Hype
41 53 New Mexico D1 Ambassadors
P17 11:00 AM KROC Rec Center - Court 1 AZ Venom Black
55 48 Firestorm Nation Elite Terrance 15s
P18 11:00 AM KROC Rec Center - Court 2 Powerhouse Red
43 25 Tru Heat
P9 1:00 PM PHHACILITY - Court 1 New Mexico D1 Ambassadors
42 47 Exert Performance
P10 1:00 PM Moon Valley High School - Court 1 Firestorm Nation Elite Terrance 15s
35 43 Powerhouse White
P11 1:00 PM KROC Rec Center - Court 1 Tru Heat
24 56 Phx Soldiers
P13 2:00 PM KROC Rec Center - Court 3 USAZ*
60 36 Drills for Skills
P15 2:00 PM PHHACILITY - Court 2 Powerhouse Black
52 44 AZ Venom Red
P19 2:00 PM KROC Rec Center - Court 2 Basha Bears
59 63 AZ Iron 15u
P1 4:00 PM PHHACILITY - Court 2 Team Harden AZ 16U Gold
73 51 Powerhouse Black
P6 4:00 PM KROC Rec Center - Court 3 Drills for Skills
40 52 A.E.A North DV
P7 4:00 PM PHHACILITY - Court 3 Coconino
30 26 Arizona Dynasty
P12 4:00 PM Moon Valley High School - Court 2 AZ Iron 15u
44 60 Zone 6 Black
P5 6:00 PM Moon Valley High School - Court 1 Zone 6 Black
45 36 Basha Bears
P8 6:00 PM PHHACILITY - Court 1 AZ Venom Red
25 68 Team Harden AZ 16U Gold
P20 6:00 PM KROC Rec Center - Court 3 A.E.A North DV
44 37 USAZ*
P21 6:00 PM PHHACILITY - Court 3 Arizona Dynasty
54 28 AZ Triple Threat
P14 8:00 PM PHHACILITY - Court 1 AZ Triple Threat
37 32 Coconino
Sunday, March 31, 2019
Game Time Location Team Score Team
B2 9:00 AM PHHACILITY - Court 3 [1] Powerhouse Red
56 73 [1] Zone 6 Black
B3 9:00 AM PHHACILITY - Court 2 [1] A.E.A North DV
57 46 [1] Arizona Dynasty
B1 10:00 AM PHHACILITY - Court 2 [1] Exert Performance
62 65 [1] AZ Venom Black
B18 10:00 AM Moon Valley High School - Court 2 [3] AZ Triple Threat
50 51 [3] Basha Bears
B5 12:00 PM PHHACILITY - Court 3 Zone 6 Black
52 46 A.E.A North DV
B7 12:00 PM Central High School - Court 2 [2] Powerhouse Black
49 40 [2] Powerhouse White
B8 12:00 PM KROC Rec Center - Court 2 [2] Phx Soldiers
50 44 [2] AZ Iron 15u
B9 12:00 PM KROC Rec Center - Court 3 Drills for Skills
41 39 [2] Coconino
B13 12:00 PM Thunderbird High School - Court 1 [3] AZ Venom Red
35 53 [3] AZ Hype
B4 1:00 PM PHHACILITY - Court 2 [1] Team Harden AZ 16U Gold
49 41 AZ Venom Black
B16 1:00 PM Thunderbird High School - Court 2 [3] Tru Heat
39 44 [3] Basha Bears
B11 2:00 PM KROC Rec Center - Court 3 Phx Soldiers
60 48 Drills for Skills
B6 3:00 PM PHHACILITY - Court 1 Team Harden AZ 16U Gold
39 36 Zone 6 Black
B10 3:00 PM KROC Rec Center - Court 1 [2] New Mexico D1 Ambassadors
56 53 Powerhouse Black
B15 3:00 PM Thunderbird High School - Court 1 AZ Hype
41 31 [3] Firestorm Nation Elite Terrance 15s
B12 5:00 PM KROC Rec Center - Court 3 New Mexico D1 Ambassadors
Phx Soldiers
B17 5:00 PM Thunderbird High School - Court 1 AZ Hype
40 43 Basha Bears

Bracket

USAZ Does not advance to Sunday
[1] Team Harden AZ 16U Gold
A Champion
Bracket Winner B12
B Champion
[3] Basha Bears
C Champion
[1] Team Harden AZ 16U Gold - 49
B4 - Sun 3/31 1:00PM PHHACILITY - Court 2
AZ Venom Black - 41
Team Harden AZ 16U Gold - 39
B6 - Sun 3/31 3:00PM PHHACILITY - Court 1
Zone 6 Black - 36
[1] Exert Performance - 62
B1 - Sun 3/31 10:00AM PHHACILITY - Court 2
[1] AZ Venom Black - 65
Zone 6 Black - 52
B5 - Sun 3/31 12:00PM PHHACILITY - Court 3
A.E.A North DV - 46
[1] Powerhouse Red - 56
B2 - Sun 3/31 9:00AM PHHACILITY - Court 3
[1] Zone 6 Black - 73
[1] A.E.A North DV - 57
B3 - Sun 3/31 9:00AM PHHACILITY - Court 2
[1] Arizona Dynasty - 46
[2] New Mexico D1 Ambassadors - 56
B10 - Sun 3/31 3:00PM KROC Rec Center - Court 1
Powerhouse Black - 53
New Mexico D1 Ambassadors
B12 - Sun 3/31 5:00PM KROC Rec Center - Court 3
Phx Soldiers
[2] Powerhouse Black - 49
B7 - Sun 3/31 12:00PM Central High School - Court 2
[2] Powerhouse White - 40
Phx Soldiers - 60
B11 - Sun 3/31 2:00PM KROC Rec Center - Court 3
Drills for Skills - 48
[2] Phx Soldiers - 50
B8 - Sun 3/31 12:00PM KROC Rec Center - Court 2
[2] AZ Iron 15u - 44
Drills for Skills - 41
B9 - Sun 3/31 12:00PM KROC Rec Center - Court 3
[2] Coconino - 39
[3] AZ Venom Red - 35
B13 - Sun 3/31 12:00PM Thunderbird High School - Court 1
[3] AZ Hype - 53
AZ Hype - 41
B15 - Sun 3/31 3:00PM Thunderbird High School - Court 1
[3] Firestorm Nation Elite Terrance 15s - 31
[3] Tru Heat - 39
B16 - Sun 3/31 1:00PM Thunderbird High School - Court 2
[3] Basha Bears - 44
AZ Hype - 40
B17 - Sun 3/31 5:00PM Thunderbird High School - Court 1
Basha Bears - 43
[3] AZ Triple Threat - 50
B18 - Sun 3/31 10:00AM Moon Valley High School - Court 2
[3] Basha Bears - 51