Lacrosse

Tournament Note

Schedule was modified and updated at 1:00pm on July 9, 2019

2020 Bethany

The Surge 2019

Jul 12 - 14, 2019
Frederica, DE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Pool A
Team W L T P
GD
GA
HH GD
SouthShore 2020 3 0 0 9 13 13 0
ADK2020 2 1 0 6 15 12 0
PPLC 2020 1 2 0 3 -4 23 0
380 Lacrosse 2020 0 3 0 0 -24 30 0
Pool B
Team W L T P
GD
GA
HH GD
York Invaders 2020 3 0 0 9 14 17 0
Phantastix 2020 Purple 2 1 0 6 5 20 0
Seattle Starz 2020/2021 1 2 0 3 -9 26 0
LI Wave 2020 0 3 0 0 -10 23 0

Schedule

Filter by:

Saturday, July 13, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 3:20 PM DE Turf Complex - Field 07 SouthShore 2020
10 2 380 Lacrosse 2020
P2 3:20 PM DE Turf Complex - Field 08 ADK2020
11 4 PPLC 2020
P3 3:20 PM DE Turf Complex - Field 09 Phantastix 2020 Purple
11 4 Seattle Starz 2020/2021
P4 3:20 PM DE Turf Complex - Field 10 York Invaders 2020
9 4 LI Wave 2020
P5 5:10 PM DE Turf Complex - Field 03 380 Lacrosse 2020
1 11 ADK2020
P6 5:10 PM DE Turf Complex - Field 04 SouthShore 2020
9 6 PPLC 2020
P7 5:10 PM DE Turf Complex - Field 05 Seattle Starz 2020/2021
7 11 York Invaders 2020
P8 5:10 PM DE Turf Complex - Field 06 Phantastix 2020 Purple
8 5 LI Wave 2020
Sunday, July 14, 2019
Game Time Location Team Score Team
P9 10:45 AM DE Turf Complex - Field 02 PPLC 2020
9 3 380 Lacrosse 2020
P10 10:45 AM DE Turf Complex - Field 03 SouthShore 2020
7 5 ADK2020
P11 10:45 AM DE Turf Complex - Field 05 LI Wave 2020
4 6 Seattle Starz 2020/2021
P12 10:45 AM DE Turf Complex - Field 04 Phantastix 2020 Purple
6 11 York Invaders 2020
B1 12:35 PM DE Turf Complex - Field 03 Pool A 1st Place
Pool B 2nd Place
B2 12:35 PM DE Turf Complex - Field 04 Pool A 2nd Place
Pool B 1st Place
B4 12:35 PM DE Turf Complex - Field 10 Pool A 4th Place
Pool B 4th Place
B3 1:30 PM DE Turf Complex - Field 04 Pool A 3rd Place
Pool B 3rd Place
B5 2:25 PM DE Turf Complex - Field 08 Bracket Winner B1
Bracket Winner B2

Bracket

Consolations
Championship Bracket
Bracket Winner B5
Champion
Bracket Winner B4
Bracket Winner B3
Pool A 1st Place
B1 - Sun 7/14 12:35PM DE Turf Complex - Field 03
Pool B 2nd Place
Pool A 2nd Place
B2 - Sun 7/14 12:35PM DE Turf Complex - Field 04
Pool B 1st Place
Bracket Winner B1
B5 - Sun 7/14 2:25PM DE Turf Complex - Field 08
Bracket Winner B2
Pool A 3rd Place
B3 - Sun 7/14 1:30PM DE Turf Complex - Field 04
Pool B 3rd Place
Pool A 4th Place
B4 - Sun 7/14 12:35PM DE Turf Complex - Field 10
Pool B 4th Place