Baseball

11U A

2019 Chanhassen Challenge

May 31 - Jun 2, 2019
Chanhassen, MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Pool A
Team W L T P
RD
RS
RA
Northfield Raiders Gold 2 0 0 4 5 7 2
Chanhassen Storm Silver (Chanhassen, MN) 2 0 0 4 27 33 6
New Prague Trojans 1 1 0 2 7 21 14
Edina Green 0 2 0 0 -13 5 18
New Ulm River Rats 0 2 0 0 -26 14 40
Pool B
Team W L T P
RD
RS
RA
Chanhassen Storm White 2 0 0 4 6 21 15
Plymouth Wayzata Blue 1 1 0 2 15 30 15
Westonka White Hawks 1 1 0 2 4 23 19
Eagan Wildcats 1 1 0 2 -2 18 20
Lakeville North 0 2 0 0 -23 12 35

Schedule

Filter by:

Friday, May 31, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 6:00 PM Lake Ann Park - Field 1 Chanhassen Storm Silver
14 3 Edina Green
P2 6:00 PM Lake Ann Park - Field 6 Chanhassen Storm White
10 9 Plymouth Wayzata Blue
P3 8:00 PM Lake Ann Park - Field 1 Northfield Raiders Gold
3 0 New Prague Trojans
P4 8:00 PM Lake Ann Park - Field 6 Lakeville North
7 14 Westonka White Hawks
Ended In 4th due to weather.
Saturday, June 01, 2019
Game Time Location Team Score Team
P8 8:00 AM Lake Ann Park - Field 1 Chanhassen Storm Silver
19 3 New Ulm River Rats
P9 8:00 AM Lake Ann Park - Field 6 Chanhassen Storm White
11 6 Eagan Wildcats
P5 10:00 AM Lake Ann Park - Field 1 Edina Green
2 4 Northfield Raiders Gold
P6 10:00 AM Lake Ann Park - Field 6 Plymouth Wayzata Blue
21 5 Lakeville North
P7 12:00 PM Lake Ann Park - Field 1 New Prague Trojans
21 11 New Ulm River Rats
P8 12:00 PM Lake Ann Park - Field 6 Westonka White Hawks
9 12 Eagan Wildcats
B7 2:30 PM Lake Ann Park - Field 1 [7] Edina Green
17 0 [8] Eagan Wildcats
B8 2:30 PM Lake Ann Park - Field 6 [9] Lakeville North
10 10 [10] New Ulm River Rats
Sunday, June 02, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 9:00 AM Lake Ann Park - Field 1 [3] Chanhassen Storm White
25 15 [6] Westonka White Hawks
B2 9:00 AM Lake Ann Park - Field 6 [4] New Prague Trojans
1 20 [5] Plymouth Wayzata Blue
B3 11:00 AM Lake Ann Park - Field 1 [2] Chanhassen Storm Silver
6 5 [3] Chanhassen Storm White
B4 11:00 AM Lake Ann Park - Field 6 [1] Northfield Raiders Gold
1 2 [5] Plymouth Wayzata Blue
B5 1:00 PM Lake Ann Park - Field 1 [2] Chanhassen Storm Silver
7 9 [5] Plymouth Wayzata Blue
B6 1:00 PM Lake Ann Park - Field 6 [3] Chanhassen Storm White
9 10 [1] Northfield Raiders Gold

Bracket

Friendship Games
[5] Plymouth Wayzata Blue
Champion
[1] Northfield Raiders Gold
3rd Place
[2] Chanhassen Storm Silver - 6
B3 - Sun 6/2 11:00AM Lake Ann Park - Field 1
[3] Chanhassen Storm White - 5
[1] Northfield Raiders Gold - 1
B4 - Sun 6/2 11:00AM Lake Ann Park - Field 6
[5] Plymouth Wayzata Blue - 2
[3] Chanhassen Storm White - 25
B1 - Sun 6/2 9:00AM Lake Ann Park - Field 1
[6] Westonka White Hawks - 15
[4] New Prague Trojans - 1
B2 - Sun 6/2 9:00AM Lake Ann Park - Field 6
[5] Plymouth Wayzata Blue - 20
[2] Chanhassen Storm Silver - 7
B5 - Sun 6/2 1:00PM Lake Ann Park - Field 1
[5] Plymouth Wayzata Blue - 9
[7] Edina Green - 17
B7 - Sat 6/1 2:30PM Lake Ann Park - Field 1
[8] Eagan Wildcats - 0
[9] Lakeville North - 10
B8 - Sat 6/1 2:30PM Lake Ann Park - Field 6
[10] New Ulm River Rats - 10
[3] Chanhassen Storm White - 9
B6 - Sun 6/2 1:00PM Lake Ann Park - Field 6
[1] Northfield Raiders Gold - 10