Baseball

Tournament Note

Tri-Cities Dust Devils Tickets:
http://dv1.glitnirticketing.com/dvticket/web/logingroup1.php
Password: TCS (needs to be in all caps)

10u, 11u, 12u, and 13u - All fields will have portable mounds. Metal Cleats are not allowed on the portable mounds. Thank you.

Ties are allowed in pool play.

Baseballs will be given to you prior to your first game at your ball field.

Seeding Rules
1. Win/Loss Record
2. Head to Head (if only two teams have the same record. You may be 1-1 and have beaten another 1-1 team, but there could be at least another 1-1 who both of you didnt play, so we skip head to head)
3. Run Differential
4. Runs Allowed
5. Runs Scored
6. Coin Flip

Please make sure you follow our pitching rules.
Pitching Rules (Innings per Tournament):

10's = 6, 11's = 6, 12's = 6, 13's = 7, 14's = 7, 15/16's = 8

*Scorecards must be signed by both team managers to eliminate inning validation
problems. (Managers, please help with this process.)
*One additional inning per pitcher for every game played after four played games.
*No limit on the number of appearances.
*One pitch will be considered an inning pitched (includes warm-ups)

13U D1

Tri Cities Fathers Day SlugFest

Jun 15 - 16, 2019
Kennewick, WA • Pasco, WA • Richland, WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Final Standings

Team Rank
Coeur d Alene Lumbermen 1
Columbia Reach 2
Team BC 3
BBB Kings 4
Kennewick Warriors 5
Northwest Reign 6
New Level Xtreme Blue 7
Walla Walla Athletics 8
Pasco Dawgs 9

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
BBB Kings (Kent, WA) 1 1 0 4 18 14
Northwest Reign (Kent, WA) 1 1 0 1 7 6
Team BC (Richmond, CN) 1 1 0 0 13 13
New Level Xtreme Blue (Preston, WA) 0 2 0 -8 12 28
Pasco Dawgs (Pasco, WA) 0 2 0 -11 12 25
B
Team W L T
RD
RS
RA
Columbia Reach (Richland, WA) 2 0 0 11 30 11
Coeur d Alene Lumbermen (Coeur d Alene, ID) 2 0 0 8 16 6
Kennewick Warriors (Kennewick, WA) 2 0 0 2 15 13
Walla Walla Athletics (Walla Walla, WA) 0 2 0 -7 10 17

Schedule

Filter by:

Saturday, June 15, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Southridge Park - 1 New Level Xtreme Blue (A)
8 9 Kennewick Warriors (B)
P2 8:00 AM Southridge Park - 2 Pasco Dawgs (A)
7 11 Columbia Reach (B)
P3 8:00 AM Southridge Park - 3 Northwest Reign (A)
1 2 Coeur d Alene Lumbermen (B)
P4 8:00 AM Southridge Park - 4 BBB Kings (A)
11 6 Walla Walla Athletics (B)
P6 10:15 AM Southridge Park - 1 New Level Xtreme Blue (A)
4 19 Columbia Reach (B)
P7 10:15 AM Southridge Park - 2 Pasco Dawgs (A)
5 14 Coeur d Alene Lumbermen (B)
P8 10:15 AM Southridge Park - 3 Northwest Reign (A)
6 4 Walla Walla Athletics (B)
P9 10:15 AM Southridge Park - 4 BBB Kings (A)
7 8 Team BC (A)
P5 12:45 PM Southridge Park - 4 Team BC (A)
5 6 Kennewick Warriors (B)
B1 5:30 PM Southridge Park - 1 BBB Kings (A)
18 6 Northwest Reign (A)
B2 5:30 PM Southridge Park - 2 Kennewick Warriors (B)
7 15 Team BC (A)
Sunday, June 16, 2019
Game Time Location Team Score Team
B5 8:00 AM Southridge Park - 1 Team BC (A)
2 10 Coeur d Alene Lumbermen (B)
B4 10:15 AM Southridge Park - 1 Columbia Reach (B)
4 1 BBB Kings (A)
B10 10:15 AM Southridge Park - 2 Walla Walla Athletics (B)
2 10 New Level Xtreme Blue (A)
B6 12:45 PM Southridge Park - 1 BBB Kings (A)
5 8 Team BC (A)
B9 12:45 PM Southridge Park - 2 Walla Walla Athletics (B)
8 5 Pasco Dawgs (A)
B3 3:00 PM Southridge Park - 4 Northwest Reign (A)
7 8 Kennewick Warriors (B)
B7 3:00 PM Southridge Park - 1 Columbia Reach (B)
3 10 Coeur d Alene Lumbermen (B)
B8 3:00 PM Southridge Park - 2 New Level Xtreme Blue (A)
18 5 Pasco Dawgs (A)

Bracket

Top 6 Seeds
7-9 Seeds
Coeur d Alene Lumbermen (B)
Champions!
Team BC (A)
3rd Place
Kennewick Warriors (B)
5th Place
New Level Xtreme Blue (A)
7-9th Place
New Level Xtreme Blue (A)
7-9th Place
Walla Walla Athletics (B)
7-9th Place
BBB Kings (A) - 18
B1 - Sat 6/15 5:30PM Southridge Park - 1
Northwest Reign (A) - 6
Team BC (A) - 2
B5 - Sun 6/16 8:00AM Southridge Park - 1
Coeur d Alene Lumbermen (B) - 10
BBB Kings (A) - 5
B6 - Sun 6/16 12:45PM Southridge Park - 1
Team BC (A) - 8
Columbia Reach (B) - 3
B7 - Sun 6/16 3:00PM Southridge Park - 1
Coeur d Alene Lumbermen (B) - 10
Columbia Reach (B) - 4
B4 - Sun 6/16 10:15AM Southridge Park - 1
BBB Kings (A) - 1
Kennewick Warriors (B) - 7
B2 - Sat 6/15 5:30PM Southridge Park - 2
Team BC (A) - 15
Northwest Reign (A) - 7
B3 - Sun 6/16 3:00PM Southridge Park - 4
Kennewick Warriors (B) - 8
Walla Walla Athletics (B) - 2
B10 - Sun 6/16 10:15AM Southridge Park - 2
New Level Xtreme Blue (A) - 10
New Level Xtreme Blue (A) - 18
B8 - Sun 6/16 3:00PM Southridge Park - 2
Pasco Dawgs (A) - 5
Walla Walla Athletics (B) - 8
B9 - Sun 6/16 12:45PM Southridge Park - 2
Pasco Dawgs (A) - 5