Softball

12U Division

VH Stingers 2019 Candotti Classic

Jun 28 - 30, 2019
Buffalo Grove, IL • Vernon Hills, IL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Pool A
Team W L T
RD
RS
RA
Marengo 12U 3 0 0 19 28 9
Grayslake Pride Black 2 1 0 20 31 11
Kenosha Red Devils 1 2 0 5 20 15
Trevians 12U 0 3 0 -44 5 49
Pool B
Team W L T
RD
RS
RA
VH Stingers JP 3 0 0 27 30 3
Warren Wave Blue 2 1 0 -1 15 16
Park Ridge Pistols White 1 2 0 -3 17 20
Wisconsin Twisters 0 3 0 -23 9 32
Pool C
Team W L T
RD
RS
RA
VH Stingers MR 3 0 0 19 29 10
Schaumburg Sluggers (11U) 2 1 0 15 23 8
KR Fastpitch 1 2 0 -9 11 20
Glenview Titans 0 3 0 -25 7 32
Pool D
Team W L T
RD
RS
RA
Schaumburg Sluggers 3 0 0 28 31 3
Palatine Stingrays 1 1 1 -6 10 16
PBA 1 1 1 3 22 19
Mundelein Stampede 0 3 0 -25 8 33

Schedule

Filter by:

Friday, June 28, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 4:30 PM 12U - Vernon Township - Field 1 Trevians 12U
2 16 Kenosha Red Devils
P2 4:30 PM 12U - Vernon Township - Field 2 Grayslake Pride Black
6 7 Marengo 12U
P3 4:30 PM 12U - Vernon Township - Field 4 VH Stingers JP
16 1 Wisconsin Twisters
P4 6:15 PM 12U - Vernon Township - Field 1 Warren Wave Blue
8 6 Park Ridge Pistols White
P5 6:15 PM 12U - Vernon Township - Field 2 Schaumburg Sluggers (11U)
1 7 VH Stingers MR
P6 6:15 PM 12U - Vernon Township - Field 4 Glenview Titans
2 6 KR Fastpitch
P7 8:00 PM 12U - Vernon Township - Field 1 Mundelein Stampede
0 10 Schaumburg Sluggers
P8 8:00 PM 12U - Vernon Township - Field 2 Palatine Stingrays
3 3 PBA
Saturday, June 29, 2019
Game Time Location Team Score Team
P9 8:00 AM 12U - Vernon Township - Field 1 Kenosha Red Devils
4 6 Grayslake Pride Black
P11 8:00 AM 12U - Vernon Township - Field 4 Wisconsin Twisters
2 7 Warren Wave Blue
P10 9:45 AM 12U - Vernon Township - Field 1 Trevians 12U
3 14 Marengo 12U
P12 9:45 AM 12U - Vernon Township - Field 2 VH Stingers JP
6 2 Park Ridge Pistols White
P14 9:45 AM 12U - Vernon Township - Field 4 Schaumburg Sluggers (11U)
9 0 KR Fastpitch
P13 11:30 AM 12U - Vernon Township - Field 1 VH Stingers MR
13 4 Glenview Titans
P15 11:30 AM 12U - Vernon Township - Field 2 Schaumburg Sluggers
9 2 Palatine Stingrays
P16 11:30 AM 12U - Vernon Township - Field 4 Mundelein Stampede
4 18 PBA
P18 1:15 PM 12U - Vernon Township - Field 2 Trevians 12U
0 19 Grayslake Pride Black
P19 1:15 PM 12U - Vernon Township - Field 4 Park Ridge Pistols White
9 6 Wisconsin Twisters
P20 1:15 PM 12U - Vernon Township - Field 1 VH Stingers JP
8 0 Warren Wave Blue
P17 3:00 PM 12U - Vernon Township - Field 1 Marengo 12U
7 0 Kenosha Red Devils
P21 3:00 PM 12U - Vernon Township - Field 2 KR Fastpitch
5 9 VH Stingers MR
P22 3:00 PM 12U - Vernon Township - Field 4 Schaumburg Sluggers (11U)
13 1 Glenview Titans
P23 4:45 PM 12U - Vernon Township - Field 1 PBA
1 12 Schaumburg Sluggers
P24 4:45 PM 12U - Vernon Township - Field 4 Mundelein Stampede
4 5 Palatine Stingrays
Sunday, June 30, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM 12U - Vernon Township - Field 1 [1] Marengo 12U
10 0 [4] Wisconsin Twisters
B2 8:00 AM 12U - Vernon Township - Field 2 [2] Palatine Stingrays
5 2 [3] KR Fastpitch
B3 8:00 AM 12U - Vernon Township - Field 4 [1] VH Stingers JP
19 7 [4] Trevians 12U
B4 9:45 AM 12U - Vernon Township - Field 1 [2] Schaumburg Sluggers (11U)
8 4 [3] PBA
B5 9:45 AM 12U - Vernon Township - Field 2 [1] VH Stingers MR
15 5 [4] Mundelein Stampede
B6 9:45 AM 12U - Vernon Township - Field 4 [2] Warren Wave Blue
11 9 [3] Kenosha Red Devils
B7 11:30 AM 12U - Vernon Township - Field 1 [1] Schaumburg Sluggers
11 3 [4] Glenview Titans
B8 11:30 AM 12U - Vernon Township - Field 2 [2] Grayslake Pride Black
[3] Park Ridge Pistols White
B9 11:30 AM 12U - Vernon Township - Field 4 Marengo 12U
4 3 Palatine Stingrays
B10 1:15 PM 12U - Vernon Township - Field 1 VH Stingers JP
Schaumburg Sluggers (11U)
B11 1:15 PM 12U - Vernon Township - Field 2 VH Stingers MR
Warren Wave Blue
B12 1:15 PM 12U - Vernon Township - Field 4 Schaumburg Sluggers
Bracket Winner B8
B13 3:00 PM 12U - Vernon Township - Field 2 Marengo 12U
Bracket Winner B10
B14 3:00 PM 12U - Vernon Township - Field 4 Bracket Winner B11
Bracket Winner B12
B15 4:45 PM 12U - Vernon Township - Field 1 Bracket Winner B13
Bracket Winner B14

Bracket

Bracket Winner B15
[1] Marengo 12U - 10
B1 - Sun 6/30 8:00AM 12U - Vernon Township - Field 1
[4] Wisconsin Twisters - 0
[2] Warren Wave Blue - 11
B6 - Sun 6/30 9:45AM 12U - Vernon Township - Field 4
[3] Kenosha Red Devils - 9
[1] Schaumburg Sluggers - 11
B7 - Sun 6/30 11:30AM 12U - Vernon Township - Field 1
[4] Glenview Titans - 3
[2] Grayslake Pride Black
B8 - Sun 6/30 11:30AM 12U - Vernon Township - Field 2
[3] Park Ridge Pistols White
[1] VH Stingers JP - 19
B3 - Sun 6/30 8:00AM 12U - Vernon Township - Field 4
[4] Trevians 12U - 7
[1] VH Stingers MR - 15
B5 - Sun 6/30 9:45AM 12U - Vernon Township - Field 2
[4] Mundelein Stampede - 5
[2] Palatine Stingrays - 5
B2 - Sun 6/30 8:00AM 12U - Vernon Township - Field 2
[3] KR Fastpitch - 2
[2] Schaumburg Sluggers (11U) - 8
B4 - Sun 6/30 9:45AM 12U - Vernon Township - Field 1
[3] PBA - 4
Marengo 12U - 4
B9 - Sun 6/30 11:30AM 12U - Vernon Township - Field 4
Palatine Stingrays - 3
Schaumburg Sluggers
B12 - Sun 6/30 1:15PM 12U - Vernon Township - Field 4
Bracket Winner B8
VH Stingers MR
B11 - Sun 6/30 1:15PM 12U - Vernon Township - Field 2
Warren Wave Blue
VH Stingers JP
B10 - Sun 6/30 1:15PM 12U - Vernon Township - Field 1
Schaumburg Sluggers (11U)
Marengo 12U
B13 - Sun 6/30 3:00PM 12U - Vernon Township - Field 2
Bracket Winner B10
Bracket Winner B13
B15 - Sun 6/30 4:45PM 12U - Vernon Township - Field 1
Bracket Winner B14
Bracket Winner B11
B14 - Sun 6/30 3:00PM 12U - Vernon Township - Field 4
Bracket Winner B12