Softball

14U Division

VH Stingers 2019 Candotti Classic

Jun 28 - 30, 2019
Buffalo Grove, IL • Vernon Hills, IL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Pool A
Team W L T
RD
RS
RA
Palatine Stingrays 2 1 0 15 22 7
Mundelein Stampede Red 2 1 0 -5 17 22
Elmhurst Emeralds 1 1 1 0 15 15
Athletic Barn 0 2 1 -10 16 26
Pool B
Team W L T
RD
RS
RA
VH Stingers DD 3 0 0 22 32 10
PBA Yellow 2 1 0 12 21 9
Blue Thunder 1 2 0 -3 15 18
Trevians 0 3 0 -31 2 33
Pool C
Team W L T
RD
RS
RA
Queen of Diamonds - Purple 3 0 0 20 23 3
Naperville Diamonds - BM 2 1 0 1 8 7
KR Black 0 2 1 -9 4 13
Warren Wave Silver 0 2 1 -12 4 16
Pool D
Team W L T
RD
RS
RA
Kenosha Red Devils 3 0 0 18 23 5
PBA Black 2 1 0 9 21 12
Huntley Red Raiders 1 2 0 10 18 8
Appleton Sizzle 0 3 0 -37 6 43
Pool E
Team W L T
RD
RS
RA
Grant Dawgs 2 1 0 9 15 6
Mount Prospect Power 2 1 0 13 27 14
Park Ridge Pistols White 2 1 0 13 29 16
Mundelein Stampede Red (13U) 0 3 0 -35 3 38
Pool F
Team W L T
RD
RS
RA
Illinois Impact 3 0 0 37 42 5
McHenry Elite Warriors 2 1 0 1 27 26
Lake Zurich Blue 1 2 0 -12 16 28
Marengo 0 3 0 -26 7 33

Schedule

Filter by:

Friday, June 28, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 4:30 PM 14U - Deerpath - Field 2 Elmhurst Emeralds
7 7 Athletic Barn
P3 4:30 PM 14U - Grosse Pointe - Field 1 PBA Yellow
7 1 Blue Thunder
P4 4:30 PM 14U - Grosse Pointe - Field 2 Trevians
1 14 VH Stingers DD
P8 4:30 PM 14U - Deerpath - Field 3 Marengo
2 12 Lake Zurich Blue
P11 4:30 PM 14U - Grosse Pointe - Field 3 McHenry Elite Warriors
2 20 Illinois Impact
P2 6:15 PM 14U - Grosse Pointe - Field 3 Mundelein Stampede Red
1 11 Palatine Stingrays
P5 6:15 PM 14U - Grosse Pointe - Field 1 Naperville Diamonds - BM
5 1 Warren Wave Silver
P6 6:15 PM 14U - Deerpath - Field 2 Queen of Diamonds - Purple
9 1 KR Black
P7 6:15 PM 14U - Deerpath - Field 3 Huntley Red Raiders
15 2 Appleton Sizzle
P9 6:15 PM 14U - Grosse Pointe - Field 2 Park Ridge Pistols White
1 5 Grant Dawgs
Saturday, June 29, 2019
Game Time Location Team Score Team
P13 8:00 AM 14U - Deerpath - Field 2 Athletic Barn
6 10 Mundelein Stampede Red
P14 8:00 AM 14U - Deerpath - Field 3 Elmhurst Emeralds
3 2 Palatine Stingrays
P15 8:00 AM 14U - Grosse Pointe - Field 1 Blue Thunder
9 1 Trevians
P19 8:00 AM 14U - Grosse Pointe - Field 2 Appleton Sizzle
2 20 PBA Black
P20 8:00 AM 14U - Grosse Pointe - Field 3 Huntley Red Raiders
3 5 Kenosha Red Devils
P16 9:45 AM 14U - Grosse Pointe - Field 1 PBA Yellow
4 8 VH Stingers DD
P17 9:45 AM 14U - Deerpath - Field 2 Warren Wave Silver
1 9 Queen of Diamonds - Purple
P18 9:45 AM 14U - Deerpath - Field 3 Naperville Diamonds - BM
2 1 KR Black
P21 9:45 AM 14U - Grosse Pointe - Field 2 Grant Dawgs
3 5 Mount Prospect Power
P22 9:45 AM 14U - Grosse Pointe - Field 3 Park Ridge Pistols White
18 2 Mundelein Stampede Red (13U)
P25 11:30 AM 14U - Deerpath - Field 2 Palatine Stingrays
9 3 Athletic Barn
P26 11:30 AM 14U - Deerpath - Field 3 Elmhurst Emeralds
5 6 Mundelein Stampede Red
P32 11:30 AM 14U - Grosse Pointe - Field 2 Huntley Red Raiders
0 1 PBA Black
P35 11:30 AM 14U - Grosse Pointe - Field 3 Lake Zurich Blue
1 13 Illinois Impact
P36 11:30 AM 14U - Grosse Pointe - Field 1 McHenry Elite Warriors
12 3 Marengo
P27 1:15 PM 14U - Grosse Pointe - Field 2 VH Stingers DD
10 5 Blue Thunder
P29 1:15 PM 14U - Deerpath - Field 2 KR Black
2 2 Warren Wave Silver
P30 1:15 PM 14U - Deerpath - Field 3 Naperville Diamonds - BM
1 5 Queen of Diamonds - Purple
P31 1:15 PM 14U - Grosse Pointe - Field 3 Kenosha Red Devils
8 2 Appleton Sizzle
P34 1:15 PM 14U - Grosse Pointe - Field 1 Park Ridge Pistols White
10 9 Mount Prospect Power
P24 3:00 PM 14U - Grosse Pointe - Field 1 McHenry Elite Warriors
13 3 Lake Zurich Blue
P28 3:00 PM 14U - Grosse Pointe - Field 3 PBA Yellow
10 0 Trevians
P33 3:00 PM 14U - Grosse Pointe - Field 2 Mundelein Stampede Red (13U)
0 7 Grant Dawgs
P10 4:45 PM 14U - Grosse Pointe - Field 2 Mount Prospect Power
13 1 Mundelein Stampede Red (13U)
P12 4:45 PM 14U - Grosse Pointe - Field 1 PBA Black
0 10 Kenosha Red Devils
P23 4:45 PM 14U - Grosse Pointe - Field 3 Illinois Impact
9 2 Marengo
Sunday, June 30, 2019
Game Time Location Team Score Team
B3 8:00 AM 14U - Grosse Pointe - Field 1 [3] Elmhurst Emeralds
15 1 [4] Appleton Sizzle
B4 8:00 AM 14U - Grosse Pointe - Field 2 [4] Warren Wave Silver
11 4 [2] McHenry Elite Warriors
B5 8:00 AM 14U - Grosse Pointe - Field 3 [2] Naperville Diamonds - BM
10 0 [4] Mundelein Stampede Red (13U)
B1 9:45 AM 14U - Deerpath - Field 2 [4] Trevians
0 10 [2] PBA Black
B2 9:45 AM 14U - Deerpath - Field 3 [3] Park Ridge Pistols White
2 0 [4] Marengo
B6 9:45 AM 14U - Grosse Pointe - Field 1 [2] Mundelein Stampede Red
8 10 [3] Lake Zurich Blue
B7 9:45 AM 14U - Grosse Pointe - Field 2 [3] Blue Thunder
2 12 [3] Huntley Red Raiders
B8 9:45 AM 14U - Grosse Pointe - Field 3 [4] Athletic Barn
1 11 [3] KR Black
B9 11:30 AM 14U - Deerpath - Field 2 [1] Palatine Stingrays
0 8 PBA Black
B10 11:30 AM 14U - Deerpath - Field 3 Park Ridge Pistols White
4 11 [1] Queen of Diamonds - Purple
B11 11:30 AM 14U - Grosse Pointe - Field 2 Elmhurst Emeralds
12 5 [1] VH Stingers DD
B12 11:30 AM 14U - Grosse Pointe - Field 3 Warren Wave Silver
10 2 [2] Mount Prospect Power
B13 11:30 AM 14U - Grosse Pointe - Field 1 Naperville Diamonds - BM
3 1 [1] Kenosha Red Devils
B14 1:15 PM 14U - Grosse Pointe - Field 1 [2] PBA Yellow
Lake Zurich Blue
B15 1:15 PM 14U - Grosse Pointe - Field 2 [1] Illinois Impact
Huntley Red Raiders
B16 1:15 PM 14U - Grosse Pointe - Field 3 [1] Grant Dawgs
KR Black
B17 1:15 PM 14U - Deerpath - Field 3 PBA Black
Queen of Diamonds - Purple
B18 3:00 PM 14U - Grosse Pointe - Field 1 Elmhurst Emeralds
Warren Wave Silver
B19 3:00 PM 14U - Grosse Pointe - Field 2 Naperville Diamonds - BM
Bracket Winner B14
B20 3:00 PM 14U - Grosse Pointe - Field 3 Bracket Winner B15
Bracket Winner B16
B21 4:45 PM 14U - Grosse Pointe - Field 1 Bracket Winner B17
Bracket Winner B18
B22 4:45 PM 14U - Grosse Pointe - Field 3 Bracket Winner B19
Bracket Winner B20
B23 6:30 PM 14U - Grosse Pointe - Field 2 Bracket Winner B21
Bracket Winner B22

Bracket

Bracket Winner B23
Champions
Warren Wave Silver - 10
B12 - Sun 6/30 11:30AM 14U - Grosse Pointe - Field 3
[2] Mount Prospect Power - 2
[2] PBA Yellow
B14 - Sun 6/30 1:15PM 14U - Grosse Pointe - Field 1
Lake Zurich Blue
Bracket Winner B19
B22 - Sun 6/30 4:45PM 14U - Grosse Pointe - Field 3
Bracket Winner B20
Bracket Winner B21
B23 - Sun 6/30 6:30PM 14U - Grosse Pointe - Field 2
Bracket Winner B22
Park Ridge Pistols White - 4
B10 - Sun 6/30 11:30AM 14U - Deerpath - Field 3
[1] Queen of Diamonds - Purple - 11
Naperville Diamonds - BM
B19 - Sun 6/30 3:00PM 14U - Grosse Pointe - Field 2
Bracket Winner B14
PBA Black
B17 - Sun 6/30 1:15PM 14U - Deerpath - Field 3
Queen of Diamonds - Purple
[3] Park Ridge Pistols White - 2
B2 - Sun 6/30 9:45AM 14U - Deerpath - Field 3
[4] Marengo - 0
Elmhurst Emeralds - 12
B11 - Sun 6/30 11:30AM 14U - Grosse Pointe - Field 2
[1] VH Stingers DD - 5
Bracket Winner B15
B20 - Sun 6/30 3:00PM 14U - Grosse Pointe - Field 3
Bracket Winner B16
[1] Palatine Stingrays - 0
B9 - Sun 6/30 11:30AM 14U - Deerpath - Field 2
PBA Black - 8
[1] Illinois Impact
B15 - Sun 6/30 1:15PM 14U - Grosse Pointe - Field 2
Huntley Red Raiders
[3] Elmhurst Emeralds - 15
B3 - Sun 6/30 8:00AM 14U - Grosse Pointe - Field 1
[4] Appleton Sizzle - 1
Naperville Diamonds - BM - 3
B13 - Sun 6/30 11:30AM 14U - Grosse Pointe - Field 1
[1] Kenosha Red Devils - 1
[2] Naperville Diamonds - BM - 10
B5 - Sun 6/30 8:00AM 14U - Grosse Pointe - Field 3
[4] Mundelein Stampede Red (13U) - 0
[3] Blue Thunder - 2
B7 - Sun 6/30 9:45AM 14U - Grosse Pointe - Field 2
[3] Huntley Red Raiders - 12
[4] Warren Wave Silver - 11
B4 - Sun 6/30 8:00AM 14U - Grosse Pointe - Field 2
[2] McHenry Elite Warriors - 4
[4] Athletic Barn - 1
B8 - Sun 6/30 9:45AM 14U - Grosse Pointe - Field 3
[3] KR Black - 11
[4] Trevians - 0
B1 - Sun 6/30 9:45AM 14U - Deerpath - Field 2
[2] PBA Black - 10
Bracket Winner B17
B21 - Sun 6/30 4:45PM 14U - Grosse Pointe - Field 1
Bracket Winner B18
[1] Grant Dawgs
B16 - Sun 6/30 1:15PM 14U - Grosse Pointe - Field 3
KR Black
Elmhurst Emeralds
B18 - Sun 6/30 3:00PM 14U - Grosse Pointe - Field 1
Warren Wave Silver
[2] Mundelein Stampede Red - 8
B6 - Sun 6/30 9:45AM 14U - Grosse Pointe - Field 1
[3] Lake Zurich Blue - 10