Football

Tournament Note

Good Luck to ALL Teams this Season!

Please check the game schedule weekly for any changes to your teams game! Check again this Wednesday night, August 14th as there may be minor changes to the first week schedule. We apologize for any inconvenience!

Visit our website at www.greatplainsfootball.com

Jr. Midget (5th/6th Combo)

Great Plains Youth Football 2019

Aug 17 - Oct 20, 2019
IA • NE
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

East Central Division
Team W L
North Bend Tigers* 0 0
Arlington Eagles* 0 0
Archbishop Bergan* 0 0
Northwest Division
Team W L
Norfolk Rampage* 0 0
Logan View Raiders* 0 0
West Point Jr. Cadets* 0 0
South Central Division
Team W L
Plattsmouth Blue Devils* 0 0
Glenwood Lil Rams Gold* 0 0
Gross Jr. Cougars* 0 0
Southeast Division
Team W L
Conestoga Cougars* 0 0
Falls City* 0 0
Auburn Bulldogs* 0 0
West Central Division
Team W L
Ralston Jr. Rams* 0 0
Elkhorn Attack* 0 0
DC West Falcons* 0 0
Jr. Pride* 0 0

Schedule

Filter by:

Saturday, August 17, 2019
Game Time Location Away Score Home
P30 10:00 AM Norfolk West Point Jr. Cadets
Norfolk Rampage
P86 10:00 AM Blair - Dana College Arlington Eagles*
Blair Bears 6*
P89 12:00 PM Auburn Schools Central Office CMC Panthers 5*
Auburn Bulldogs*
P93 2:00 PM Blair - Dana College Tekamah-Herman Tigers*
Logan View Raiders*
P88 4:00 PM Blair - Dana College DC West Falcons*
Blair Bears 5*
Sunday, August 18, 2019
Game Time Location Away Score Home
P70 10:00 AM Waverly Conestoga Cougars*
Waverly Vikings 5*
P83 12:00 PM Norris Grand Island Grizzlies*
Norris Screaming Eagles 6*
P84 12:00 PM Waverly Wahoo Rhinos*
Waverly Vikings Black 6*
P85 12:00 PM Lincoln High School Wahoo Beef*
CMC Panthers 6*
P7 2:00 PM Plattsmouth Gross Jr. Cougars
Plattsmouth Blue Devils
P29 2:00 PM Missouri Valley Fort Calhoun Pioneers
Missouri Valley Big Reds
P36 2:00 PM Platteview Papio-LaVista Monarchs
Platteview Jr. Trojans
P87 2:00 PM Waverly North Bend Tigers*
Waverly Vikings Maroon 6*
P91 2:00 PM Glenwood Elkhorn Attack*
Glenwood Lil Rams Gold*
P92 2:00 PM Ralston Logan-Magnolia Panthers*
Ralston Jr. Rams*
P35 4:00 PM Glenwood BGCO Jaguars
Glenwood Lil Rams Black
P90 4:00 PM Roncalli High School Lincoln Christian Jr. Crusaders*
Jr. Pride*
P94 4:00 PM Norris Archbishop Bergan*
Norris Screaming Eagles 5*
Sunday, August 25, 2019
Game Time Location Away Score Home
P9 12:00 PM Elkhorn High School Jr. Pride
Elkhorn Attack
P79 12:00 PM Wahoo High School Plattsmouth Blue Devils*
Wahoo Beef*
P12 2:00 PM Boys & Girls Club Platteview Jr. Trojans
BGCO Jaguars
P25 2:00 PM Conestoga Conestoga Cougars
Falls City
P43 2:00 PM Logan View Arlington Eagles*
Logan View Raiders*
P44 2:00 PM West Point North Bend Tigers*
West Point Jr. Cadets*
P68 2:00 PM Blair - Dana College Archbishop Bergan*
Blair Bears 5*
P69 2:00 PM Lincoln Christian CMC Panthers 5*
Lincoln Christian Jr. Crusaders*
P73 2:00 PM Glenwood Auburn Bulldogs*
Glenwood Lil Rams Black*
P74 2:00 PM Norris DC West Falcons*
Norris Screaming Eagles 5*
P75 2:00 PM Waverly Fort Calhoun Pioneers*
Waverly Vikings 5*
P78 2:00 PM Norfolk Grand Island Grizzlies*
Norfolk Rampage*
P81 2:00 PM Papillion-LaVista High School Logan-Magnolia Panthers*
Papio-LaVista Monarchs*
P82 2:00 PM Gross Jr. Cougars Tekamah-Herman Tigers*
Gross Jr. Cougars*
P76 4:00 PM Wahoo High School Ralston Jr. Rams*
Wahoo Rhinos*
P80 4:00 PM Missouri Valley Glenwood Lil Rams Gold*
Missouri Valley Big Reds*
Saturday, September 07, 2019
Game Time Location Away Score Home
P65 10:00 AM Auburn Gross Jr. Cougars*
Auburn Bulldogs*
Sunday, September 08, 2019
Game Time Location Away Score Home
P16 2:00 PM Logan-Magnolia Fort Calhoun Pioneers
Logan-Magnolia Panthers
P19 2:00 PM Plattsmouth Glenwood Lil Rams Gold
Plattsmouth Blue Devils
P32 2:00 PM Midland University Arlington Eagles
Archbishop Bergan
P40 2:00 PM North Bend Norfolk Rampage*
North Bend Tigers*
P45 2:00 PM West Point Jr. Pride*
West Point Jr. Cadets*
P57 2:00 PM DC West Waverly Vikings 5*
DC West Falcons*
P58 2:00 PM Lincoln Christian Norris Screaming Eagles 5*
Lincoln Christian Jr. Crusaders*
P59 2:00 PM Lincoln Northeast High School Falls City*
CMC Panthers 5*
P60 2:00 PM Blair - Dana College Missouri Valley Big Reds*
Blair Bears 5*
P61 2:00 PM Boys & Girls Club Elkhorn Attack*
BGCO Jaguars*
P63 2:00 PM Ralston Logan View Raiders*
Ralston Jr. Rams*
P64 2:00 PM Wahoo High School Conestoga Cougars*
Wahoo Rhinos*
P66 2:00 PM Tekamah-Herman Glenwood Lil Rams Black*
Tekamah-Herman Tigers*
P62 4:00 PM Platteview Grand Island Grizzlies*
Platteview Jr. Trojans*
P67 4:00 PM Sarpy YMCA Wahoo Beef*
Papio-LaVista Monarchs*
Saturday, September 14, 2019
Game Time Location Away Score Home
P39 12:00 PM Arlington Norfolk Rampage*
Arlington Eagles*
P55 12:00 PM Falls City Plattsmouth Blue Devils*
Falls City*
Sunday, September 15, 2019
Game Time Location Away Score Home
P38 12:00 PM Elkhorn High School Gross Jr. Cougars*
Elkhorn Attack*
P56 12:00 PM Glenwood Logan-Magnolia Panthers*
Glenwood Lil Rams Gold*
P2 2:00 PM Lincoln Christian Wahoo Rhinos
Lincoln Christian Jr. Crusaders
P3 2:00 PM Grand Island Northwest HS Wahoo Beef
Grand Island Grizzlies
P6 2:00 PM Logan View West Point Jr. Cadets
Logan View Raiders
P10 2:00 PM Ralston DC West Falcons
Ralston Jr. Rams
P17 2:00 PM Tekamah-Herman Missouri Valley Big Reds
Tekamah-Herman Tigers
P20 2:00 PM Midland University North Bend Tigers
Archbishop Bergan
P23 2:00 PM Glenwood Platteview Jr. Trojans
Glenwood Lil Rams Black
P24 2:00 PM Boys & Girls Club Papio-LaVista Monarchs
BGCO Jaguars
P1 4:00 PM Auburn Conestoga Cougars
Auburn Bulldogs
P54 4:00 PM Roncalli High School Fort Calhoun Pioneers*
Jr. Pride*
Saturday, September 21, 2019
Game Time Location Away Score Home
P13 12:00 PM Falls City Auburn Bulldogs
Falls City
P33 12:00 PM Elkhorn High School Ralston Jr. Rams
Elkhorn Attack
Sunday, September 22, 2019
Game Time Location Away Score Home
P95 12:00 PM Boys & Girls Club Platteview Jr. Trojans
BGCO Jaguars
P4 2:00 PM Logan-Magnolia Missouri Valley Big Reds
Logan-Magnolia Panthers
P5 2:00 PM Fort Calhoun Tekamah-Herman Tigers
Fort Calhoun Pioneers
P8 2:00 PM North Bend Arlington Eagles
North Bend Tigers
P18 2:00 PM Norfolk Logan View Raiders
Norfolk Rampage
P27 2:00 PM Grand Island Northwest HS Wahoo Rhinos
Grand Island Grizzlies
P31 2:00 PM Glenwood Gross Jr. Cougars
Glenwood Lil Rams Gold
P37 2:00 PM Midland University West Point Jr. Cadets*
Archbishop Bergan*
P52 2:00 PM Plattsmouth Papio-LaVista Monarchs*
Plattsmouth Blue Devils*
P53 2:00 PM Conestoga Glenwood Lil Rams Black*
Conestoga Cougars*
P26 4:00 PM Wahoo High School Lincoln Christian Jr. Crusaders
Wahoo Beef
P34 4:00 PM DC West Jr. Pride
DC West Falcons
Sunday, September 29, 2019
Game Time Location Away Score Home
P11 2:00 PM Papillion-LaVista High School Glenwood Lil Rams Black
Papio-LaVista Monarchs
P15 2:00 PM Wahoo High School Wahoo Beef
Wahoo Rhinos
P21 2:00 PM DC West Elkhorn Attack
DC West Falcons
P28 2:00 PM Tekamah-Herman Logan-Magnolia Panthers
Tekamah-Herman Tigers
P41 2:00 PM Norfolk Archbishop Bergan*
Norfolk Rampage*
P42 2:00 PM West Point Arlington Eagles*
West Point Jr. Cadets*
P46 2:00 PM Platteview Plattsmouth Blue Devils*
Platteview Jr. Trojans*
P47 2:00 PM Conestoga Glenwood Lil Rams Gold*
Conestoga Cougars*
P48 2:00 PM Logan View North Bend Tigers*
Logan View Raiders*
P49 2:00 PM Gross Jr. Cougars BGCO Jaguars*
Gross Jr. Cougars*
P50 2:00 PM Fort Calhoun Auburn Bulldogs*
Fort Calhoun Pioneers*
P51 2:00 PM Missouri Valley Falls City*
Missouri Valley Big Reds*
P14 4:00 PM Grand Island Northwest HS Lincoln Christian Jr. Crusaders
Grand Island Grizzlies
P22 4:00 PM Roncalli High School Ralston Jr. Rams
Jr. Pride

Bracket

No Bracket Games for this Division