Lacrosse

14U Boys (2023)

2019 US Lacrosse Nationals (13U & 14U Boys & Girls)

Jul 19 - 21, 2019
West Bradford Township, PA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Pool A
Team W L T
GD
GS
GA
3d Georgia (GA) 2 0 0 15 21 1
Looneys 2023 Green (MD) 2 0 0 9 18 9
Houlagans Lacrosse (NH) 0 2 0 -11 6 17
Oneida LC (UT) 0 2 0 -13 4 22
Pool B
Team W L T
GD
GS
GA
Igloo Black Diamond (NY) 2 0 0 14 21 4
Boston Kings (MA) 2 0 0 12 19 6
Yeti 2023 Blue (IL) 1 1 0 0 12 12
AZ Hot Sauce (AZ) 1 1 0 -1 12 13
Jersey Thunder Elite (NJ) 1 1 0 -7 7 17
VA Roughriders (VA) 0 2 0 -9 7 17
Saltwater Lacrosse Club (MD) 0 2 0 -9 8 17

Schedule

Filter by:

Friday, July 19, 2019
Game Time Location Team Score Team
P3 1:30 PM United Sports Training Center - Field 8 Looneys 2023 Green (MD)
9 5 Houlagans Lacrosse (NH)
P4 1:30 PM United Sports Training Center - Field 9 Boston Kings (MA)
8 4 AZ Hot Sauce (AZ)
P5 1:30 PM United Sports Training Center - Field 10 VA Roughriders (VA)
5 6 Jersey Thunder Elite (NJ)
P6 1:30 PM United Sports Training Center - Field 11 Saltwater Lacrosse Club (MD)
3 9 Yeti 2023 Blue (IL)
P7 3:30 PM United Sports Training Center - Field 7 Jersey Thunder Elite (NJ)
1 12 Igloo Black Diamond (NY)
P8 3:30 PM United Sports Training Center - Field 8 Boston Kings (MA)
11 2 VA Roughriders (VA)
P9 3:30 PM United Sports Training Center - Field 9 AZ Hot Sauce (AZ)
8 5 Saltwater Lacrosse Club (MD)
P10 3:30 PM United Sports Training Center - Field 10 Oneida LC (UT)
4 9 Looneys 2023 Green (MD)
P11 3:30 PM United Sports Training Center - Field 11 3d Georgia (GA)
8 1 Houlagans Lacrosse (NH)
P1 5:30 PM United Sports Training Center - Field 9 Yeti 2023 Blue (IL)
3 9 Igloo Black Diamond (NY)
P2 5:30 PM United Sports Training Center - Field 7 Oneida LC (UT)
0 13 3d Georgia (GA)
Saturday, July 20, 2019
Game Time Location Team Score Team
B2 8:00 AM United Sports Training Center - Field 10 [4] AZ Hot Sauce (AZ)
8 7 [3] Houlagans Lacrosse (NH)
B3 8:00 AM United Sports Training Center - Field 11 [5] Jersey Thunder Elite (NJ)
6 3 [4] Oneida LC (UT)
B1 10:30 AM United Sports Training Center - Field 10 [6] VA Roughriders (VA)
4 11 [7] Saltwater Lacrosse Club (MD)
B8 10:30 AM United Sports Training Center - Field 11 [2] Houlagans Lacrosse (NH)
8 3 [3] Oneida LC (UT)
B6 1:00 PM United Sports Training Center - Field 9 [2] Looneys 2023 Green (MD)
8 5 AZ Hot Sauce (AZ)
B4 2:15 PM United Sports Training Center - Field 7 [1] 3d Georgia (GA)
8 4 Saltwater Lacrosse Club (MD)
B5 2:15 PM United Sports Training Center - Field 8 [2] Boston Kings (MA)
5 7 [3] Yeti 2023 Blue (IL)
B7 2:15 PM United Sports Training Center - Field 9 [1] Igloo Black Diamond (NY)
13 1 Jersey Thunder Elite (NJ)
Sunday, July 21, 2019
Game Time Location Team Score Team
B9 9:00 AM United Sports Training Center - Field 3 [2] 3d Georgia (GA)
4 5 [3] Yeti 2023 Blue (IL)
B10 9:00 AM United Sports Training Center - Field 4 [2] Looneys 2023 Green (MD)
3 7 [3] Igloo Black Diamond (NY)
B11 9:00 AM United Sports Training Center - Field 9 [2] Saltwater Lacrosse Club (MD)
5 9 [3] Boston Kings (MA)
B12 9:00 AM United Sports Training Center - Field 11 [2] AZ Hot Sauce (AZ)
4 5 [3] Jersey Thunder Elite (NJ)
B13 10:30 AM United Sports Training Center - Field 11 [2] VA Roughriders (VA)
11 6 [3] Oneida LC (UT)
B15 11:30 AM United Sports Training Center - Field 3 [5] 3d Georgia (GA)
6 3 [4] Looneys 2023 Green (MD)
B16 11:30 AM United Sports Training Center - Field 11 [2] Boston Kings (MA)
8 3 [3] Jersey Thunder Elite (NJ)
B14 12:00 PM United Sports Training Center - Field 1 [2] Yeti 2023 Blue (IL)
2 8 [3] Igloo Black Diamond (NY)
B17 12:30 PM United Sports Training Center - Field 4 [2] Saltwater Lacrosse Club (MD)
9 4 [3] Houlagans Lacrosse (NH)

Bracket

Quarterfinals
Consolation Games
Semifinals
Championship Game
[1] Igloo Black Diamond (NY)
14U Boys Champion
[1] 3d Georgia (GA)
Third Place
[2] Boston Kings (MA)
5th Place
[7] Saltwater Lacrosse Club (MD)
[6] VA Roughriders (VA)
[5] 3d Georgia (GA) - 6
B15 - Sun 7/21 11:30AM United Sports Training Center - Field 3
[4] Looneys 2023 Green (MD) - 3
[5] Jersey Thunder Elite (NJ) - 6
B3 - Sat 7/20 8:00AM United Sports Training Center - Field 11
[4] Oneida LC (UT) - 3
[1] 3d Georgia (GA) - 8
B4 - Sat 7/20 2:15PM United Sports Training Center - Field 7
Saltwater Lacrosse Club (MD) - 4
[2] Saltwater Lacrosse Club (MD) - 9
B17 - Sun 7/21 12:30PM United Sports Training Center - Field 4
[3] Houlagans Lacrosse (NH) - 4
[2] VA Roughriders (VA) - 11
B13 - Sun 7/21 10:30AM United Sports Training Center - Field 11
[3] Oneida LC (UT) - 6
[6] VA Roughriders (VA) - 4
B1 - Sat 7/20 10:30AM United Sports Training Center - Field 10
[7] Saltwater Lacrosse Club (MD) - 11
[2] AZ Hot Sauce (AZ) - 4
B12 - Sun 7/21 9:00AM United Sports Training Center - Field 11
[3] Jersey Thunder Elite (NJ) - 5
[2] Boston Kings (MA) - 5
B5 - Sat 7/20 2:15PM United Sports Training Center - Field 8
[3] Yeti 2023 Blue (IL) - 7
[4] AZ Hot Sauce (AZ) - 8
B2 - Sat 7/20 8:00AM United Sports Training Center - Field 10
[3] Houlagans Lacrosse (NH) - 7
[2] 3d Georgia (GA) - 4
B9 - Sun 7/21 9:00AM United Sports Training Center - Field 3
[3] Yeti 2023 Blue (IL) - 5
[2] Looneys 2023 Green (MD) - 3
B10 - Sun 7/21 9:00AM United Sports Training Center - Field 4
[3] Igloo Black Diamond (NY) - 7
[2] Saltwater Lacrosse Club (MD) - 5
B11 - Sun 7/21 9:00AM United Sports Training Center - Field 9
[3] Boston Kings (MA) - 9
[1] Igloo Black Diamond (NY) - 13
B7 - Sat 7/20 2:15PM United Sports Training Center - Field 9
Jersey Thunder Elite (NJ) - 1
[2] Boston Kings (MA) - 8
B16 - Sun 7/21 11:30AM United Sports Training Center - Field 11
[3] Jersey Thunder Elite (NJ) - 3
[2] Looneys 2023 Green (MD) - 8
B6 - Sat 7/20 1:00PM United Sports Training Center - Field 9
AZ Hot Sauce (AZ) - 5
[2] Houlagans Lacrosse (NH) - 8
B8 - Sat 7/20 10:30AM United Sports Training Center - Field 11
[3] Oneida LC (UT) - 3
[2] Yeti 2023 Blue (IL) - 2
B14 - Sun 7/21 12:00PM United Sports Training Center - Field 1
[3] Igloo Black Diamond (NY) - 8