Lacrosse

Tournament Note

2019 Youth Lacrosse Minnesota Championships

12A_DI

2019 Youth Lacrosse Minnesota Championships

Aug 3 - 4, 2019
MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
Bloomington Navy 12U-A

12A_DI Champion

Sat Aug 3, 2019 - Sun Aug 4, 2019

Pool Standings

Black
Team W L T
GA
Bloomington Navy 12U-A 2 0 0 7
Prior Lake Gold 12U-A 1 1 0 10
Hudson Navy 12U-A 0 2 0 17
Blue
Team W L T
GA
Lakeville 12U-A 1 0 1 9
Edina 12U-A 1 1 0 7
Eden Prairie Black 12U-A 0 1 1 11
Red
Team W L T
GA
Stillwater 12U-A 2 0 0 2
WBL Orange 12U-A 1 1 0 8
Maple Grove 12U-A 0 2 0 9
White
Team W L T
GA
Rosemount 12U-A 2 0 0 4
Rogers Black 12U-A 0 1 1 7
Wayzata 12U-A 0 1 1 8

Schedule

Filter by:

Saturday, August 03, 2019
Game Time Location Team Score Team
P6 8:00 AM Chanhassen HS - Stadium Maple Grove 12U-A (Red)
1 3 WBL Orange 12U-A (Red)
P8 8:00 AM Chanhassen HS - Turf Eden Prairie Black 12U-A (Blue)
3 5 Edina 12U-A (Blue)
P3 8:45 AM Chanhassen HS - Turf Rogers Black 12U-A (White)
0 4 Rosemount 12U-A (White)
P9 8:45 AM Chanhassen HS - Stadium Hudson Navy 12U-A (Black)
3 5 Prior Lake Gold 12U-A (Black)
P2 9:30 AM Chanhassen HS - Stadium WBL Orange 12U-A (Red)
2 7 Stillwater 12U-A (Red)
P4 9:30 AM Chanhassen HS - Turf Edina 12U-A (Blue)
3 4 Lakeville 12U-A (Blue)
P5 10:15 AM Chanhassen HS - Stadium Prior Lake Gold 12U-A (Black)
6 7 Bloomington Navy 12U-A (Black)
P11 10:15 AM Chanhassen HS - Turf Rosemount 12U-A (White)
5 4 Wayzata 12U-A (White)
P10 11:00 AM Chanhassen HS - Stadium Stillwater 12U-A (Red)
6 0 Maple Grove 12U-A (Red)
P12 11:00 AM Chanhassen HS - Turf Lakeville 12U-A (Blue)
6 6 Eden Prairie Black 12U-A (Blue)
P1 11:45 AM Chanhassen HS - Turf Bloomington Navy 12U-A (Black)
12 1 Hudson Navy 12U-A (Black)
P7 11:45 AM Chanhassen HS - Stadium Wayzata 12U-A (White)
3 3 Rogers Black 12U-A (White)
Sunday, August 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 12:00 PM Chanhassen HS - Turf [1] Stillwater 12U-A (Red)
4 1 [2] Prior Lake Gold 12U-A (Black)
B2 12:00 PM Chanhassen HS - Stadium [2] Edina 12U-A (Blue)
7 3 [1] Rosemount 12U-A (White)
B3 1:00 PM Chanhassen HS - Stadium [1] Bloomington Navy 12U-A (Black)
8 2 [2] WBL Orange 12U-A (Red)
B4 1:00 PM Chanhassen HS - Turf [2] Rogers Black 12U-A (White)
1 7 [1] Lakeville 12U-A (Blue)
B5 3:00 PM Chanhassen HS - Stadium Stillwater 12U-A (Red)
5 6 Edina 12U-A (Blue)
B6 3:00 PM Chanhassen HS - Turf Bloomington Navy 12U-A (Black)
9 5 Lakeville 12U-A (Blue)
B7 5:30 PM Chanhassen HS - Stadium Edina 12U-A (Blue)
1 8 Bloomington Navy 12U-A (Black)
B8 5:30 PM Chanhassen HS - Turf Stillwater 12U-A (Red)
9 4 Lakeville 12U-A (Blue)

Bracket

[1] Bloomington Navy 12U-A (Black)
Champion
[1] Stillwater 12U-A (Red)
Third Place
[1] Bloomington Navy 12U-A (Black) - 8
B3 - Sun 8/4 1:00PM Chanhassen HS - Stadium
[2] WBL Orange 12U-A (Red) - 2
Stillwater 12U-A (Red) - 5
B5 - Sun 8/4 3:00PM Chanhassen HS - Stadium
Edina 12U-A (Blue) - 6
Edina 12U-A (Blue) - 1
B7 - Sun 8/4 5:30PM Chanhassen HS - Stadium
Bloomington Navy 12U-A (Black) - 8
[2] Edina 12U-A (Blue) - 7
B2 - Sun 8/4 12:00PM Chanhassen HS - Stadium
[1] Rosemount 12U-A (White) - 3
[2] Rogers Black 12U-A (White) - 1
B4 - Sun 8/4 1:00PM Chanhassen HS - Turf
[1] Lakeville 12U-A (Blue) - 7
Bloomington Navy 12U-A (Black) - 9
B6 - Sun 8/4 3:00PM Chanhassen HS - Turf
Lakeville 12U-A (Blue) - 5
[1] Stillwater 12U-A (Red) - 4
B1 - Sun 8/4 12:00PM Chanhassen HS - Turf
[2] Prior Lake Gold 12U-A (Black) - 1
Stillwater 12U-A (Red) - 9
B8 - Sun 8/4 5:30PM Chanhassen HS - Turf
Lakeville 12U-A (Blue) - 4