Lacrosse

Tournament Note

2019 Youth Lacrosse Minnesota Championships

12A_DII

2019 Youth Lacrosse Minnesota Championships

Aug 3 - 4, 2019
MN
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
Woodbury Black 12U-A

12A_DII Champion

Sat Aug 3, 2019 - Sun Aug 4, 2019

Pool Standings

Orange
Team W L T
GA
Woodbury Black 12U-A 3 0 0 8
Minnetonka Blue 12U-A 2 1 0 11
Farmington White 12U-A 1 2 0 17
Forest Lake Maroon U12-A 0 3 0 16
Purple
Team W L T
GA
C3 12U-A 3 0 0 4
Mahtomedi 12U-A 2 1 0 11
Shakopee Red 12U-A 1 2 0 15
Elk River Black 12U-A 0 3 0 21

Schedule

Filter by:

Saturday, August 03, 2019
Game Time Location Team Score Team
P3 1:00 PM Chanhassen HS - Turf C3 12U-A (Purple)
6 3 Shakopee Red 12U-A (Purple)
P4 1:00 PM Chanhassen HS - Stadium Elk River Black 12U-A (Purple)
2 6 Mahtomedi 12U-A (Purple)
P1 1:45 PM Chanhassen HS - Turf Woodbury Black 12U-A (Orange)
8 2 Farmington White 12U-A (Orange)
P2 1:45 PM Chanhassen HS - Stadium Minnetonka Blue 12U-A (Orange)
8 2 Forest Lake Maroon U12-A (Orange)
P11 2:30 PM Chanhassen HS - Stadium Mahtomedi 12U-A (Purple)
6 5 Shakopee Red 12U-A (Purple)
P12 2:30 PM Chanhassen HS - Turf C3 12U-A (Purple)
8 1 Elk River Black 12U-A (Purple)
P5 3:15 PM Chanhassen HS - Stadium Farmington White 12U-A (Orange)
5 6 Minnetonka Blue 12U-A (Orange)
P6 3:15 PM Chanhassen HS - Turf Woodbury Black 12U-A (Orange)
4 3 Forest Lake Maroon U12-A (Orange)
P7 4:00 PM Chanhassen HS - Turf Shakopee Red 12U-A (Purple)
7 3 Elk River Black 12U-A (Purple)
P8 4:00 PM Chanhassen HS - Stadium C3 12U-A (Purple)
4 0 Mahtomedi 12U-A (Purple)
P9 4:45 PM Chanhassen HS - Stadium Forest Lake Maroon U12-A (Orange)
3 4 Farmington White 12U-A (Orange)
P10 4:45 PM Chanhassen HS - Turf Woodbury Black 12U-A (Orange)
4 3 Minnetonka Blue 12U-A (Orange)
Sunday, August 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 2:00 PM Chanhassen HS - Stadium [1] Woodbury Black 12U-A (Orange)
9 1 [2] Mahtomedi 12U-A (Purple)
B2 2:00 PM Chanhassen HS - Turf [2] Minnetonka Blue 12U-A (Orange)
6 4 [1] C3 12U-A (Purple)
B3 4:00 PM Chanhassen HS - Stadium Woodbury Black 12U-A (Orange)
6 5 Minnetonka Blue 12U-A (Orange)
B4 4:00 PM Chanhassen HS - Turf Mahtomedi 12U-A (Purple)
1 7 C3 12U-A (Purple)

Bracket

[1] Woodbury Black 12U-A (Orange)
Champion
[1] C3 12U-A (Purple)
Third Place
[1] Woodbury Black 12U-A (Orange) - 9
B1 - Sun 8/4 2:00PM Chanhassen HS - Stadium
[2] Mahtomedi 12U-A (Purple) - 1
[2] Minnetonka Blue 12U-A (Orange) - 6
B2 - Sun 8/4 2:00PM Chanhassen HS - Turf
[1] C3 12U-A (Purple) - 4
Woodbury Black 12U-A (Orange) - 6
B3 - Sun 8/4 4:00PM Chanhassen HS - Stadium
Minnetonka Blue 12U-A (Orange) - 5
Mahtomedi 12U-A (Purple) - 1
B4 - Sun 8/4 4:00PM Chanhassen HS - Turf
C3 12U-A (Purple) - 7