Basketball

Tournament Note

Welcome to the 12th Annual OSA Turkey Tourney! We have a record number 203 teams participating this year! We are thrilled that your team has decided to spend your holiday weekend with us, and we promise an excellent experience for you and your families!

SCHEDULES - ALL PARTICIPANTS MUST CHECK SCHEDULES AGAIN ON WEDNESDAY, NOV 27TH AT 12PM.

TOURNAMENT RULES can be found within your online schedule under the DOCUMENTS tab.

ADMISSION: is $6 per adult (over 18) and $4 for students (6- 18 yrs). Children 5 and under are FREE. Weekend Passes will not be sold. All coaches will need to sign in for entry into each game.

SCOREKEEPING: Each team will need to provide a parent volunteer to help keep the book or scoreboard for each game.

NO BALLS ALLOWED INTO VENUES. Only coaches are allowed to bring warm up balls and game balls into all venues.

ABSOLUTELY NO OUTSIDE FOOD OR DRINK IS TO BE BROUGHT INTO ANY OF OUR VENUES

VENUES - Addresses can be found within the PLACES tab of your online schedule. Please note the following opening times for each venue this weekend:

UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX:
Saturday - Doors open at 8:30am
Sunday - Doors open at 7:30am

THE MARK:
Saturday - Doors open at 9:30am
Sunday - Doors open at 9:30am

IOWA WEST FIELD HOUSE:
Saturday - Doors open at 9:30am
Sunday - Doors open at 8:30am

In the spirit of youth sports, we have a zero tolerance policy towards spectators or coaches that lose perspective. We ask that coaches coach, officials officiate and spectators cheer. Everyone might not agree with every call and everyone might not agree with your lineup or offensive sets, etc., but in the spirit of making a positive memorable experience for the kids, please urge everyone to do and say the right things at all times.

Looking forward to a GREAT TURKEY TOURNEY!

8th Boys

OSA MAYB 12th Annual TURKEY TOURNEY

Nov 30 - Dec 1, 2019
COUNCIL BLUFFS, IA • ELKHORN, NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

BUTTERBALL "A"
Team W L
PD
PS
PA
East Supreme 8th Blue 3 0 17 158 141
Express United Todd 2 1 11 137 126
OSA 8th Platinum Sieg/Travis (Elkhorn, NE) 1 2 -3 168 160
Jr. Warriors- Black 8th (Omaha, NE) 0 3 -25 106 142
BUTTERBALL "B"
Team W L
PD
PS
PA
South Dakota Network (Sioux Falls, SD) 3 0 31 154 101
402 CHAOS (Lincoln, NE) 1 2 -8 143 161
OSA 8th Platinum Mosser (Elkhorn, NE) 2 1 16 181 151
Nebraska Flight Smolinski (Gretna, NE) 0 3 -39 118 183
MASHED POTATO "A"
Team W L
PD
PS
PA
Hoop Dreamers 8th Elite (Omaha, NE) 3 0 39 182 76
OSA 8th Gold I (Elkhorn, NE) 2 1 14 138 128
Express United Mitchell 1 2 -8 155 149
Patriots Red - 8th (Omha, NE) 0 3 -45 51 173
MASHED POTATO "B"
Team W L
PD
PS
PA
NRE RED (Omaha, NE) 3 0 42 166 102
Jr. Mustangs 7th Blue (Omaha, NE) 2 1 4 152 155
OSA 8th Gold II (Elkhorn, NE) 1 2 -28 116 159
Jr. Warriors - Red (Omaha, NE) 0 3 -18 165 183
PUMPKIN PIE "A"
Team W L
PD
PS
PA
OSA 8th Black I (Elkhorn, NE) 3 0 27 138 96
CMA Academy All-Stars 8th Grade (Omaha, NE) 2 1 13 143 110
Mount Michael Jr. Knights 8th Black (Omaha, NE) 1 2 5 140 119
Gretna Rampage (Omaha, NE) 0 3 -45 70 166
PUMPKIN PIE "B"
Team W L
PD
PS
PA
MBB 7th/8th (Omaha, NE) 3 0 14 129 115
Falcons (Council Blfs, IA) 2 1 12 137 125
Jr. Trojans 8th Red (Springfield, NE) 1 2 2 136 134
OSA 8th Black II (Elkhorn, NE) 0 3 -28 107 135
STUFFING
Team W L
PD
PS
PA
NRE White 8th (Omaha, NE) 3 0 41 195 70
Jayhawks (Omaha, NE) 2 1 10 136 114
SIoux City West (Sioux City, IA) 1 2 -6 118 163
OSA 8th White I (Elkhorn, NE) 0 3 -45 84 186
SWEET POTATO
Team W L
PD
PS
PA
MBA Wildcats Select 8th - Black (Omaha, NE) 4 0 21 178 157
Elkhorn Attack Hawks 8th (Richter) (Elkhorn, NE) 2 2 17 161 140
Fremont Tigers (Fremont, NE) 2 2 14 166 143
Trailblazers (Omaha, NE) 1 3 -33 150 188
Patriots Blue - 8th (Omha, NE) 1 3 -19 146 173

Schedule

Filter by:

Saturday, November 30, 2019
Game Time Location HOME Score AWAY
P1 9:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 Jayhawks
33 44 NRE White 8th
P2 9:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 3 OSA 8th Platinum Sieg/Travis
58 63 Express United Todd
P6 9:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 6 OSA 8th Platinum Mosser
71 52 Nebraska Flight Smolinski
P1 10:00 AM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 2 CMA Academy All-Stars 8th Grade
54 19 Gretna Rampage
P2 10:00 AM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 3 Patriots Blue - 8th
42 44 MBA Wildcats Select 8th - Black
P1 11:00 AM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 5 Falcons
51 49 Jr. Trojans 8th Red
P2 11:00 AM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 4 OSA 8th Black II
34 43 MBB 7th/8th
P5 11:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 Jr. Warriors- Black 8th
37 63 OSA 8th Platinum Sieg/Travis
P2 12:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 6 SIoux City West
59 36 OSA 8th White I
P4 12:00 PM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 Nebraska Flight Smolinski
25 62 South Dakota Network
P3 1:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 7 Mount Michael Jr. Knights 8th Black
42 49 CMA Academy All-Stars 8th Grade
P4 1:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 6 Jr. Trojans 8th Red
46 39 OSA 8th Black II
P4 1:00 PM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 6 Fremont Tigers
42 19 Patriots Blue - 8th
P3 2:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 1 MBB 7th/8th
42 40 Falcons
P5 2:00 PM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 402 CHAOS
42 44 South Dakota Network
P6 2:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 8 Trailblazers
41 47 MBA Wildcats Select 8th - Black
P1 4:00 PM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 Elkhorn Attack Hawks 8th (Richter)
45 39 Fremont Tigers
P3 4:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 7 NRE RED
49 27 Jr. Mustangs 7th Blue
P4 4:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 8 Jr. Warriors - Red
49 51 OSA 8th Gold II
P3 5:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 7 OSA 8th Gold I
66 52 Express United Mitchell
P4 5:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 8 Hoop Dreamers 8th Elite
74 0 Patriots Red - 8th
P6 5:00 PM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 Express United Todd
46 47 East Supreme 8th Blue
P1 7:00 PM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 Jr. Warriors- Black 8th
48 51 East Supreme 8th Blue
P2 7:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 5 OSA 8th Gold II
24 54 NRE RED
P3 7:00 PM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 4 Trailblazers
31 50 Elkhorn Attack Hawks 8th (Richter)
P4 7:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 6 Gretna Rampage
20 50 OSA 8th Black I
P1 8:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 1 Express United Mitchell
52 61 Hoop Dreamers 8th Elite
P1 8:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 3 Jr. Mustangs 7th Blue
69 65 Jr. Warriors - Red
P2 8:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 4 Patriots Red - 8th
29 48 OSA 8th Gold I
Sunday, December 01, 2019
Game Time Location HOME Score AWAY
P1 8:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 402 CHAOS
50 41 Nebraska Flight Smolinski
P2 8:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 3 South Dakota Network
48 34 OSA 8th Platinum Mosser
P3 8:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 4 Express United Todd
28 21 Jr. Warriors- Black 8th
P4 8:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 2 East Supreme 8th Blue
60 47 OSA 8th Platinum Sieg/Travis
P5 8:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 5 Jayhawks
42 36 SIoux City West
P2 9:00 AM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 7 OSA 8th Black I
39 36 Mount Michael Jr. Knights 8th Black
P5 9:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 Express United Mitchell
51 22 Patriots Red - 8th
P5 9:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 2 Falcons
46 34 OSA 8th Black II
P6 9:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 5 OSA 8th White I
14 66 NRE White 8th
P3 10:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 OSA 8th Platinum Mosser
76 51 402 CHAOS
P5 10:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 4 Jr. Mustangs 7th Blue
56 41 OSA 8th Gold II
P6 10:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 2 NRE RED
63 51 Jr. Warriors - Red
P6 10:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 3 MBB 7th/8th
44 41 Jr. Trojans 8th Red
P7 10:00 AM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 6 MBA Wildcats Select 8th - Black
34 31 Elkhorn Attack Hawks 8th (Richter)
P8 10:00 AM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 7 Fremont Tigers
42 26 Trailblazers
P3 11:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 6 OSA 8th White I
34 61 Jayhawks
P4 11:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 5 NRE White 8th
85 23 SIoux City West
P5 11:00 AM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 7 CMA Academy All-Stars 8th Grade
40 49 OSA 8th Black I
P6 11:00 AM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 3 Mount Michael Jr. Knights 8th Black
62 31 Gretna Rampage
P6 11:00 AM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 4 OSA 8th Gold I
24 47 Hoop Dreamers 8th Elite
P9 12:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 4 Trailblazers
52 49 Patriots Blue - 8th
B1 1:00 PM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 [1] East Supreme 8th Blue
24 61 [1] South Dakota Network
B3 1:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 6 [1] OSA 8th Black I
40 38 [1] MBB 7th/8th
P10 1:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 4 MBA Wildcats Select 8th - Black
53 43 Fremont Tigers
B2 2:00 PM UNION BANK & TRUST SPORTS COMPLEX - Court 1 [1] Hoop Dreamers 8th Elite
46 29 [1] NRE RED
P5 2:00 PM IOWA WEST FIELD HOUSE - Court 3 Elkhorn Attack Hawks 8th (Richter)
35 36 Patriots Blue - 8th