Basketball

Tournament Note

All Tonight games will be canceled...Game will start on time tomorrow!

Daily admission gets you into any of our sites and games for the entire day!

$6 Per Adult, Per Day
$4 Per Student, Per Day
Children 5 and Under are FREE

Tournament Rules:

Regulation Game:

• 3rd Grade Boys, 3rd Grade Girls & 4th Grade Girls will play on a 10’ high rim with a 12' free throw line.
• All other grades/levels will play on a 10’ high rim with a 15' free throw line.
• All grades will use an intermediate size 28.5” basketball, except 8th grade boys will use an official size 29.5” basketball & 3rd grade 27.5"
• Each game will consist of two 20 minutes halves with a running clock. Clock stops on all timeouts, injuries and all dead balls during the last 1 minute of each half.
• Each team must provide an adult volunteer for the score book or clock.

Full Court Pressing:
• No Full Court Press at 3rd Grade boys, 3rd Grade Girls and 4th Grade Girls
• Full court pressing is allowed at all other grades and levels to a 15 point lead.

Time Outs:
• Each team will receive 3 full 60 second time outs per game, no carryover to overtime.

Overtime:
• The first OT will be two minutes, with the clock stopping on all timeouts, injuries and all dead balls in the last minute of overtime.
• If the game remains tied after the first overtime, the 2nd overtime will be the first team to score wins.
• Each team gets one 1 full 60 second timeout in each OT period; no carryover.

Standings / Tie Breakers:
• Round Robin Tie-Breakers: (When you move down to the next tie-breaker, the previous one drops off and will no longer be used)
1) Record
2) Head to Head
3) Point Differential (15 point maximum)
4) Total Points Allowed

4th Grade Boys

The Real Deal Holiday Jam Fest

Dec 20 - 22, 2019
Bellevue, Ne • Omaha, Ne • Papillion, NE
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Blitzen
Team W L
Unicorn Elite (Underwood, IA) 3 0
East Supreme Blue 2 1
Elite Tempo Select 1 2
Unity Stars 0 3
Donner
Team W L
Treynor Cardinals (Council Bluffs, IA) 3 0
Bellevue T-Birds (Jones) 2 1
3rd Elite Tempo Select (Cordara) 1 2
Lincoln Katz 0 3
Jack Frost
Team W L
Rudolph
Team W L
Deleon Youth Sports 3 0
Elkhorn Attack Hot Rods (Elkhorn, NE) 2 1
Elkhorn Attack Warriors (Elkhorn, NE) 1 2
Glenwood Jr Rams 3rd/4th (Glenwood, Iowa) 0 3

Schedule

Filter by:

Friday, December 20, 2019
Game Time Location Team Score Team
P2 6:30 PM Lied Center of Bellevue - Court 1 Unicorn Elite
20 13 Unity Stars
P7 6:30 PM Gateway Elementary Deleon Youth Sports
15 13 Elkhorn Attack Hot Rods
P20 6:30 PM Bellevue West High School - North Gym 1 Elite Tempo Gold
29 19 Bellevue Beast Purple (Fiala)
P15 8:30 PM Bellevue West High School - North Gym 1 Elkhorn Attack Hot Rods
29 16 Elkhorn Attack Warriors
Saturday, December 21, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Lied Center of Bellevue - Court 4 Elite Tempo Select
18 48 East Supreme Blue
P3 10:00 AM Gateway Elementary Bellevue Beast Purple (Fiala)
24 32 Glenwood Rams (Hughes)
P14 10:00 AM Lied Center of Bellevue - Court 3 Lincoln Katz
4 54 Treynor Cardinals
P16 10:00 AM Mission Middle School - Mission Aud. Deleon Youth Sports
29 2 Glenwood Jr Rams 3rd/4th
P18 11:00 AM Lewis & Clark Middle School Elite Tempo Select
16 48 Unicorn Elite
P8 12:00 PM Mission Middle School - Mission Aud. Elkhorn Attack Warriors
24 12 Glenwood Jr Rams 3rd/4th
P11 12:00 PM Bellevue University Lincoln (Bradley)
40 18 Bellevue Beast Purple (Fiala)
P4 2:00 PM Bellevue West High School - South Gym 1 LC Titans (Souther)
27 24 Elite Tempo Gold
P9 2:00 PM Lied Center of Bellevue - Court 1 East Supreme Blue
35 41 Unicorn Elite
P24 2:00 PM Gateway Elementary Deleon Youth Sports
24 8 Elkhorn Attack Warriors
P13 3:00 PM Lied Center of Bellevue - Court 1 Bellevue T-Birds (Jones)
31 21 3rd Elite Tempo Select (Cordara)
P12 4:00 PM Lied Center of Bellevue - Court 2 Glenwood Rams (Hughes)
31 25 Elite Tempo Gold
Sunday, December 22, 2019
Game Time Location Team Score Team
P25 8:00 AM Bellevue West High School - South Gym 1 LC Titans (Souther)
37 29 Glenwood Rams (Hughes)
P23 9:00 AM Mission Middle School - Mission Aud. Glenwood Jr Rams 3rd/4th
3 24 Elkhorn Attack Hot Rods
P26 10:00 AM Bellevue East High School - Up Stairs 1 Lincoln (Bradley)
42 33 Glenwood Rams (Hughes)
P17 12:00 PM Gateway Elementary Unity Stars
24 46 East Supreme Blue
P22 12:00 PM Bellevue University Lincoln Katz
7 27 3rd Elite Tempo Select (Cordara)
P5 2:00 PM Lewis & Clark Middle School Lincoln Katz
10 16 Bellevue T-Birds (Jones)
P6 2:00 PM Bellevue West High School - North Gym 2 3rd Elite Tempo Select (Cordara)
17 29 Treynor Cardinals
P10 2:00 PM Gateway Elementary Elite Tempo Select
26 23 Unity Stars
P19 3:00 PM Mission Middle School - Main LC Titans (Souther)
21 25 Lincoln (Bradley)
P21 4:00 PM Lied Center of Bellevue - Court 1 Treynor Cardinals
32 17 Bellevue T-Birds (Jones)

Bracket

No Bracket Games for this Division