Basketball

Tournament Note

Tournament Rules & Admission Prices:

Daily admission gets you into any of our sites and games for the entire day!

$6 Per Adult, Per Day
$4 Per Student, Per Day
Children 5 and Under are FREE

Tournament Rules:

Regulation Game:

• 3rd Grade Boys, 3rd Grade Girls & 4th Grade Girls will play on a 10’ high rim with a 12' free throw line.
• All other grades/levels will play on a 10’ high rim with a 15' free throw line.
• All grades will use an intermediate size 28.5” basketball, except 8th grade boys will use an official size 29.5” basketball & 3rd grade 27.5"
• Each game will consist of two 20 minutes halves with a running clock. Clock stops on all timeouts, injuries and all dead balls during the last 1 minute of each half.
• Each team must provide an adult volunteer for the score book or clock.

Full Court Pressing:
• No Full Court Press at 3rd Grade boys, 3rd Grade Girls and 4th Grade Girls
• Full court pressing is allowed at all other grades and levels to a 15 point lead.

Time Outs:
• Each team will receive 3 full 60 second per game, no carryover to the second half or overtime.

Overtime:
• The first OT will be two minutes, with the clock stopping on all timeouts, injuries and all dead balls in the last minute of overtime.
• If the game remains tied after the first overtime, the 2nd overtime will be the first team to score wins.
• Each team gets one 1 full 60 second timeout in each OT period; no carryover.

Standings / Tie Breakers:
• Round Robin Tie-Breakers: (When you move down to the next tie-breaker, the previous one drops off and will no longer be used)
1) Record
2) Head to Head
3) Point Differential (15 point maximum)
4) Total Points Allowed

7th Grade Boys

The Throw Down in "B" Town (Bellevue)

Mar 6 - 8, 2020
Bellevue, Ne • Papillion, NE
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Butler Bulldogs
Team W L
Pathfinder Wealth Advisors (Papillion, NE) 3 0
6th Elite Tempo Select 2 1
GBA Elite I (Gretna, NE) 1 2
Kearney Thunder (Riverdale, NE) 0 3
BYU Cougars
Team W L
Legends 2 0
Bellevue T-Birds (Carlson) 1 1
Jr. Monarchs (Nissen) 0 2
Colorado Buffaloes
Team W L
Warriors Black (omaha, ne) 2 0
CMA All Stars 1 1
GBA Elite II (Gretna, NE) 0 2
Creighton Blue Jays
Team W L
Lincoln Mustangs (Williams) 3 0
Ballaholics (Cantu) 1 2
NorthStar (Jackson) 1 2
MBA Wildcats White (OmahA, NE) 1 2
Houston Cougars
Team W L
Express United II 3 0
Auburn Bulldogs Red 2 1
School of Hoops 1 2
Warriors Red (omaha, ne) 0 3
Ohio State Buckeyes
Team W L
Jr. Trojans 7th Red (Springfield, Ne) 3 0
Norris 7th Grade Blue (Hickman, NE) 2 1
L.C. Titans Blue 0 2
Southwest Storm (Farragut, IA) 0 3
Oklahoma Sooners
Team W L
Rams (Papillion, Nebraska) 3 0
CB Extreme 3 1
MBB 7th (Omaha, NE) 1 2
ALBA Lynx (Council Bluffs, IA) 0 3
Villanova Wildcats
Team W L
Express United I 3 0
Jr Mustangs 7th BLUE (Omaha, NE) 2 1
Papio Elite Black 1 2
KC Blue Chips 0 3
West Virginia Mountaineers
Team W L
Hastings Tigers (Hastings, NE) 3 0
Wildcats - Sorum (Omaha, Nebraska) 2 1
Auburn Bulldogs White 1 2
Blair 7th Boys Red (BLAIR, NE) 0 3

Schedule

Filter by:

Friday, March 06, 2020
Game Time Location Team Score Team
P13 5:30 PM Bellevue University MBA Wildcats White
25 41 Ballaholics (Cantu)
P9 6:30 PM Lied Center - Ct. 1 ALBA Lynx
17 36 MBB 7th
P14 6:30 PM Lewis & Clark Middle School NorthStar (Jackson)
38 60 Lincoln Mustangs (Williams)
P15 6:30 PM Mission Middle School - Ct. 1 Jr Mustangs 7th BLUE
44 59 Express United I
P27 6:30 PM Bellevue East High School - Up Stairs 2 Pathfinder Wealth Advisors
50 34 6th Elite Tempo Select
P39 7:00 PM Bellevue West High School - North 1 Auburn Bulldogs Red
37 50 Express United II
P33 8:00 PM Bellevue West High School - North 1 Auburn Bulldogs White
43 7 Blair 7th Boys Red
P26 8:30 PM Lied Center - Ct. 1 Jr. Monarchs (Nissen)
45 46 Bellevue T-Birds (Carlson)
P29 8:30 PM Bellevue University Ballaholics (Cantu)
33 37 NorthStar (Jackson)
P30 8:30 PM Lewis & Clark Middle School MBA Wildcats White
42 72 Lincoln Mustangs (Williams)
P32 8:30 PM Lied Center - Ct. 4 Jr Mustangs 7th BLUE
72 56 Papio Elite Black
P7 9:00 PM Bellevue West High School - South 1 Express United II
65 23 School of Hoops
P24 9:30 PM Bellevue East High School - Up Stairs 1 CB Extreme
56 51 ALBA Lynx
Saturday, March 07, 2020
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Papillion Middle School - Court 1 Wildcats - Sorum
56 30 Blair 7th Boys Red
P11 8:00 AM Mission Middle School - Ct. 1 GBA Elite I
35 49 Pathfinder Wealth Advisors
P25 8:00 AM Lied Center - Ct. 4 Rams
21 20 MBB 7th
P8 10:00 AM Lied Center - Ct. 4 Rams
47 46 CB Extreme
P17 10:00 AM Logan Middle School Blair 7th Boys Red
16 49 Hastings Tigers
P44 10:00 AM Lied Center - Ct. 3 GBA Elite I
31 41 6th Elite Tempo Select
P45 10:00 AM Papillion Middle School - Court 1 Lincoln Mustangs (Williams)
58 46 Ballaholics (Cantu)
P12 12:00 PM Lied Center - Ct. 3 6th Elite Tempo Select
62 55 Kearney Thunder
P19 12:00 PM Lied Center - Ct. 1 GBA Elite II
45 47 CMA All Stars
P31 12:00 PM Lied Center - Ct. 4 Express United I
76 30 KC Blue Chips
P34 12:00 PM Mission Middle School - Ct. 1 Wildcats - Sorum
46 52 Hastings Tigers
P40 12:00 PM Logan Middle School MBB 7th
35 44 CB Extreme
P46 1:00 PM Bellevue West High School - South 1 MBA Wildcats White
47 40 NorthStar (Jackson)
P3 2:00 PM Lewis & Clark Middle School CMA All Stars
37 45 Warriors Black
P16 2:00 PM Lied Center - Ct. 3 KC Blue Chips
52 63 Papio Elite Black
P43 2:00 PM Mission Middle School - Ct. 1 Kearney Thunder
46 53 Pathfinder Wealth Advisors
P20 3:00 PM Lied Center - Ct. 1 CB Extreme
50 22 Southwest Storm
P21 3:00 PM Bellevue West High School - North 2 Jr. Trojans 7th Red
49 34 Norris 7th Grade Blue
P22 3:00 PM Lied Center - Ct. 4 Warriors Red
35 54 Express United II
P47 4:00 PM Lied Center - Ct. 1 Papio Elite Black
17 50 Express United I
P10 5:00 PM Bellevue West High School - North 1 Bellevue T-Birds (Carlson)
41 44 Legends
P42 7:00 PM Bellevue West High School - North 1 Legends
49 31 Jr. Monarchs (Nissen)
Sunday, March 08, 2020
Game Time Location Team Score Team
P28 8:00 AM Lied Center - Ct. 2 GBA Elite I
39 36 Kearney Thunder
P37 8:00 AM Lied Center - Ct. 3 Jr. Trojans 7th Red
41 27 Southwest Storm
P38 8:00 AM Bellevue West High School - South 1 School of Hoops
49 43 Warriors Red
P48 8:00 AM Lied Center - Ct. 4 Jr Mustangs 7th BLUE
66 45 KC Blue Chips
P35 9:00 AM Bellevue East High School - Up Stairs 1 Warriors Black
51 41 GBA Elite II
P18 10:00 AM Lied Center - Ct. 1 Wildcats - Sorum
42 38 Auburn Bulldogs White
P36 10:00 AM Bellevue East High School - Up Stairs 2 Norris 7th Grade Blue
52 3 L.C. Titans Blue
P2 12:00 PM Lied Center - Ct. 1 Hastings Tigers
38 23 Auburn Bulldogs White
P41 12:00 PM Bellevue East High School - Up Stairs 1 Rams
41 32 ALBA Lynx
P6 1:00 PM Lied Center - Ct. 1 Auburn Bulldogs Red
39 31 Warriors Red
B1 3:00 PM Bellevue East High School - Down Stairs [3] Jr. Monarchs (Nissen)
57 62 [3] GBA Elite II
B2 3:00 PM Bellevue East High School - Up Stairs 2 [2] Bellevue T-Birds (Carlson)
42 43 [2] CMA All Stars
B3 3:00 PM Bellevue East High School - Up Stairs 1 [1] Legends
42 43 [1] Warriors Black
P5 3:00 PM Logan Middle School Southwest Storm
10 27 Norris 7th Grade Blue
P23 3:00 PM Lied Center - Ct. 1 Auburn Bulldogs Red
34 27 School of Hoops
P4 5:00 PM Lied Center - Ct. 1 Jr. Trojans 7th Red
60 12 L.C. Titans Blue

Bracket

[1] Warriors Black
Champion
[3] GBA Elite II
5th Place
[2] CMA All Stars
3rd Place
[1] Legends - 42
B3 - Sun 3/8 3:00PM Bellevue East High School - Up Stairs 1
[1] Warriors Black - 43
[3] Jr. Monarchs (Nissen) - 57
B1 - Sun 3/8 3:00PM Bellevue East High School - Down Stairs
[3] GBA Elite II - 62
[2] Bellevue T-Birds (Carlson) - 42
B2 - Sun 3/8 3:00PM Bellevue East High School - Up Stairs 2
[2] CMA All Stars - 43