Baseball

Varsity

ScoutStop AFBL 2019

Sep 7 - Oct 6, 2019
MN • WI
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Saturday, September 07, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 9:30 AM Wintercest Park - East Field MN S.W.A.T. Black
3 5 Minnetonka BB Academy White
P5 9:30 AM Elko HTP Black
3 7 Granite Ridge Falcons
P0 10:00 AM Tournament Field MN Blizzard Blue
1 0 Var Tournament Opponent
P2 11:40 AM Wintercest Park - East Field Minnetonka BB Academy White
0 15 MN S.W.A.T. Black
P6 11:40 AM Elko Granite Ridge Falcons
1 2 HTP Black
P0 12:00 PM Tournament Field MN Blizzard Blue
2 1 Var Tournament Opponent
P3 1:50 PM Wintercest Park - East Field MN S.W.A.T. Purple
12 1 Hit Dawg Black
P4 4:00 PM Wintercest Park - East Field Hit Dawg Black
4 8 MN S.W.A.T. Purple
Sunday, September 08, 2019
Game Time Location Team Score Team
P9 9:30 AM Benilde-St. Margaret's HS MacStrength
MN Blizzard Gold American
P12 9:30 AM Concordia-St. Paul MN Blizzard Black
10 1 Hit Dawg Red
P15 9:30 AM Wintercest Park - East Field Acceleration
3 4 Turn 2 Athletics
P19 10:00 AM Bethel MN Blizzard Red
6 7 HTP Red
P10 11:40 AM Benilde-St. Margaret's HS MN Blizzard Gold American
Minnetonka BB Academy Blue
P13 11:40 AM Concordia-St. Paul Hit Dawg Red
MN Blizzard 16u Blue
P16 11:40 AM Wintercest Park - East Field Turn 2 Athletics
12 4 Eastview
P20 12:00 PM Bethel HTP Red
MN Blizzard Red
P7 1:50 PM Chaska HS MN Millers - Klingsporn
Mankato
P11 1:50 PM Benilde-St. Margaret's HS Minnetonka BB Academy Blue
2 2 MacStrength
P14 1:50 PM Concordia-St. Paul MN Blizzard 16u Blue
MN Blizzard Black
P17 1:50 PM Wintercest Park - East Field MN Blizzard Gold National
11 1 Acceleration
P8 4:00 PM Chaska HS Mankato
MN Millers - Klingsporn
P18 4:00 PM Wintercest Park - East Field Eastview
2 4 MN Blizzard Gold National
Saturday, September 14, 2019
Game Time Location Team Score Team
P19 9:30 AM Wintercest Park - East Field MN S.W.A.T. Purple
5 2 Granite Ridge Falcons
P23 9:30 AM Elko HTP Black
8 3 Hit Dawg Black
P0 10:00 AM Tournament Field MN Blizzard Blue
3 3 Var Tournament Opponent
P20 11:40 AM Wintercest Park - East Field Granite Ridge Falcons
1 4 MN S.W.A.T. Purple
P24 11:40 AM Elko Hit Dawg Black
4 4 HTP Black
P0 12:00 PM Tournament Field MN Blizzard Blue
0 12 Var Tournament Opponent
P21 1:50 PM Wintercest Park - East Field MN S.W.A.T. Black
4 3 Mankato
P0 2:00 PM Tournament Field MN Blizzard 16u Blue
0 4 Var Tournament Opponent
P0 4:00 PM Tournament Field MN Blizzard 16u Blue
1 7 Var Tournament Opponent
P22 4:00 PM Wintercest Park - East Field Mankato
5 7 MN S.W.A.T. Black
Sunday, September 15, 2019
Game Time Location Team Score Team
P27 9:30 AM Benilde-St. Margaret's HS Turn 2 Athletics
0 6 MN Blizzard Black
P29 9:30 AM Wintercest Park - East Field Minnetonka BB Academy Blue
9 4 MN Blizzard Gold National
P33 10:00 AM Bethel Minnetonka BB Academy White
5 5 Eastview
P35 10:00 AM Fire Hall Field MN Blizzard Gold American
4 2 Hit Dawg Red
P28 11:40 AM Benilde-St. Margaret's HS MN Blizzard Black
7 2 Turn 2 Athletics
P30 11:40 AM Wintercest Park - East Field MN Blizzard Gold National
2 5 MacStrength
P34 12:00 PM Bethel Eastview
7 2 Minnetonka BB Academy White
P36 12:00 PM Fire Hall Field Hit Dawg Red
0 9 HTP Red
P25 1:50 PM Chaska HS MN Millers - Klingsporn
0 6 Acceleration
P31 1:50 PM Wintercest Park - East Field MN Blizzard Red
1 8 Minnetonka BB Academy Blue
P37 2:00 PM Fire Hall Field HTP Red
7 1 MN Blizzard Gold American
P26 4:00 PM Chaska HS Acceleration
6 3 MN Millers - Klingsporn
P32 4:00 PM Wintercest Park - East Field MacStrength
11 4 MN Blizzard Red
Saturday, September 21, 2019
Game Time Location Team Score Team
P0 8:00 AM Tournament Field MN Blizzard Blue
2 0 Var Tournament Opponent
P0 9:30 AM Tournament Field MN Blizzard Blue
9 0 Var Tournament Opponent
P38 9:30 AM Quarry Point Park - Field 1 MN S.W.A.T. Black
9 1 Hit Dawg Black
P0 11:00 AM Tournament Field MN Blizzard Black
6 12 Var Tournament Opponent
P39 11:40 AM Quarry Point Park - Field 1 Hit Dawg Black
3 9 MN S.W.A.T. Black
P0 12:30 PM Tournament Field MN Blizzard Black
2 2 Var Tournament Opponent
P40 1:50 PM Quarry Point Park - Field 1 Eastview
2 6 MN S.W.A.T. Purple
P0 2:00 PM Tournament Field HTP Black
8 2 Var Tournament Opponent
P0 3:30 PM Tournament Field HTP Red
8 2 Var Tournament Opponent
P41 4:00 PM Quarry Point Park - Field 1 MN S.W.A.T. Purple
8 3 Eastview
P0 5:00 PM Tournament Field HTP Black
10 11 Var Tournament Opponent
P0 6:30 PM Tournament Field HTP Red
10 11 Var Tournament Opponent
P0 8:00 PM Tournament Field MacStrength
8 0 Var Tournament Opponent
P0 9:30 PM Tournament Field MacStrength
4 12 Var Tournament Opponent
Sunday, September 22, 2019
Game Time Location Team Score Team
P44 9:30 AM Bennett Family Park MN Blizzard Gold National
2 1 Minnetonka BB Academy White
P47 9:30 AM Wintercest Park - East Field MN Blizzard Gold American
1 14 Acceleration
P49 10:00 AM Bethel MN Blizzard Red
1 1 Minnetonka BB Academy Blue
P51 10:00 AM Fire Hall Field Turn 2 Athletics
6 3 MN Blizzard 16u Blue
P45 11:40 AM Bennett Family Park Minnetonka BB Academy White
8 4 Hit Dawg Red
P48 11:40 AM Wintercest Park - East Field Acceleration
2 1 MN Blizzard Gold American
P50 12:00 PM Bethel Minnetonka BB Academy Blue
3 0 MN Blizzard Red
P52 12:00 PM Fire Hall Field Mankato
2 5 Turn 2 Athletics
P42 1:50 PM Wintercest Park - West Field MN Millers - Klingsporn
2 5 Granite Ridge Falcons
P46 1:50 PM Bennett Family Park Hit Dawg Red
1 9 MN Blizzard Gold National
P53 2:00 PM Fire Hall Field MN Blizzard 16u Blue
0 10 Mankato
P43 4:00 PM Wintercest Park - West Field Granite Ridge Falcons
9 1 MN Millers - Klingsporn
Saturday, September 28, 2019
Game Time Location Team Score Team
P72 8:00 AM Tournament Field MN Blizzard Red
5 1 Var Tournament Opponent
P54 9:30 AM Quarry Point Park - Field 1 MN S.W.A.T. Black
5 2 Hit Dawg Red
P73 10:00 AM Tournament Field Var Tournament Opponent
2 2 MN Blizzard Red
P55 11:40 AM Quarry Point Park - Field 1 Hit Dawg Red
0 9 MN S.W.A.T. Black
P74 12:00 PM Tournament Field MN Blizzard Gold American
8 1 Var Tournament Opponent
P56 1:50 PM Quarry Point Park - Field 1 MN S.W.A.T. Purple
8 0 HTP Black
P75 2:00 PM Tournament Field Var Tournament Opponent
4 3 MN Blizzard Gold American
P57 4:00 PM Quarry Point Park - Field 1 HTP Black
2 7 MN S.W.A.T. Purple
P76 4:00 PM Tournament Field MN Blizzard Gold National
9 2 Var Tournament Opponent
P77 6:00 PM Tournament Field Var Tournament Opponent
3 6 MN Blizzard Gold National
Sunday, September 29, 2019
Game Time Location Team Score Team
P60 9:30 AM Bennett Family Park HTP Red
MN Blizzard Black
P64 9:30 AM Wintercest Park - East Field Eastview
1 2 MN Blizzard 16u Blue
P68 10:00 AM Fire Hall Field Turn 2 Athletics
Granite Ridge Falcons
P61 11:40 AM Bennett Family Park Minnetonka BB Academy Blue
HTP Red
P65 11:40 AM Wintercest Park - East Field Mankato
Eastview
P69 12:00 PM Fire Hall Field Acceleration
Turn 2 Athletics
P58 1:50 PM Benilde-St. Margaret's HS MN Millers - Klingsporn
Minnetonka BB Academy White
P62 1:50 PM Bennett Family Park MN Blizzard Black
Minnetonka BB Academy Blue
P66 1:50 PM Wintercest Park - East Field MN Blizzard 16u Blue
Hit Dawg Black
P70 2:00 PM Fire Hall Field Granite Ridge Falcons
MacStrength
P59 4:00 PM Benilde-St. Margaret's HS Minnetonka BB Academy White
MN Millers - Klingsporn
P67 4:00 PM Wintercest Park - East Field Hit Dawg Black
Mankato
P71 4:00 PM Fire Hall Field MacStrength
Acceleration
Sunday, October 06, 2019
Game Time Location Team Score Team
B2 9:00 AM Elko [6] MN Blizzard Black
3 4 [3] HTP Red
P0 10:00 AM Wintercest Park - East Field MN Blizzard Blue
9 1 Turn 2 Athletics
P0 10:00 AM Wintercest Park - West Field MN Millers - Klingsporn
Hit Dawg Red
B1 10:45 AM Elko [5] MN Blizzard Gold National
12 3 [4] Minnetonka BB Academy Blue
P0 12:00 PM Wintercest Park - East Field MacStrength
Acceleration
P0 12:00 PM Wintercest Park - West Field Mankato
MN Millers - Klingsporn
B4 12:30 PM Elko HTP Red
4 2 [2] MN S.W.A.T. Black
P0 2:00 PM Wintercest Park - East Field Eastview
Hit Dawg Black
P0 2:00 PM Wintercest Park - West Field MN Blizzard Red
0 12 Mankato
B3 2:15 PM Elko MN Blizzard Gold National
3 5 [1] MN S.W.A.T. Purple
P0 4:00 PM Wintercest Park - East Field MN Blizzard Gold American
2 4 Var Tournament Opponent
P0 4:00 PM Wintercest Park - West Field Granite Ridge Falcons
Minnetonka BB Academy White
B5 4:00 PM Elko MN S.W.A.T. Purple
2 8 HTP Red

Bracket

AFBL Championship Bracket - Varsity
[3] HTP Red
Champion
[5] MN Blizzard Gold National - 12
B1 - Sun 10/6 10:45AM Elko
[4] Minnetonka BB Academy Blue - 3
[6] MN Blizzard Black - 3
B2 - Sun 10/6 9:00AM Elko
[3] HTP Red - 4
MN Blizzard Gold National - 3
B3 - Sun 10/6 2:15PM Elko
[1] MN S.W.A.T. Purple - 5
HTP Red - 4
B4 - Sun 10/6 12:30PM Elko
[2] MN S.W.A.T. Black - 2
MN S.W.A.T. Purple - 2
B5 - Sun 10/6 4:00PM Elko
HTP Red - 8