Lacrosse

Tournament Note

The top two teams in each pool will advance to the semifinals. Standings tiebreakers are head-to-head results (if two teams are tied), goal differential (individual games are capped at +/7 goal differential), and goals allowed. See tournament rules for details.

Boys HS - Division II

Cowboy Cup 2019

Nov 9 - 10, 2019
Plano, TX
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Texas Legacy Green

Boys HS - Division II Champion

Sat Nov 9, 2019 - Sun Nov 10, 2019

Schedule

Filter by:

Saturday, November 09, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:50 AM Russell Creek Park - Field D Bridge Select
7 5 Caddo Magnet Lacrosse
P2 8:50 AM Russell Creek Park - Field E Frisco Black Bears
8 8 CHAOS AR
P3 8:50 AM Russell Creek Park - Field F Prosper HS Boys Lacrosse
4 5 Keller HS
P2 9:40 AM Russell Creek Park - Field E Team 91 Texas Varsity
4 6 Oklahoma United Varsity
P2 9:40 AM Russell Creek Park - Field F Rockwall HS
8 3 McKinney HS
P4 10:30 AM Russell Creek Park - Field C Keller HS
6 8 Bridge Select
P5 10:30 AM Russell Creek Park - Field E CHAOS AR
2 6 Prosper HS Boys Lacrosse
P6 10:30 AM Russell Creek Park - Field F Caddo Magnet Lacrosse
3 9 Frisco Black Bears
P12 11:20 AM Russell Creek Park - Field F McKinney HS
4 8 Oklahoma United Varsity
P13 11:20 AM Russell Creek Park - Field D Team 91 Texas Varsity
9 6 Rockwall HS
P16 11:20 AM Russell Creek Park - Field C Plano West
8 0 Ten21
P7 12:10 PM Russell Creek Park - Field D Bridge Select
7 4 Frisco Black Bears
P8 12:10 PM Russell Creek Park - Field E Prosper HS Boys Lacrosse
7 4 Caddo Magnet Lacrosse
P9 12:10 PM Russell Creek Park - Field F Keller HS
10 3 CHAOS AR
P15 1:00 PM Russell Creek Park - Field A Klein Lacrosse Club
5 10 Lovejoy Leopards Varsity
P17 1:00 PM Russell Creek Park - Field B San Antonio Tacos
6 8 Texas Legacy Green
P10 1:50 PM Russell Creek Park - Field E Charlotte Secondary
10 2 East Lacrosse Association
P11 1:50 PM Russell Creek Park - Field F Cumberland Academy Knights
0 11 Sidewinders LC
P14 1:50 PM Russell Creek Park - Field B Groove Lacrosse
3 8 TNT Eagles
P18 2:40 PM Russell Creek Park - Field B Plano West
9 3 San Antonio Tacos
P19 2:40 PM Russell Creek Park - Field A Klein Lacrosse Club
7 0 Ten21
P1 3:30 PM Russell Creek Park - Field A Charlotte Secondary
9 0 Cumberland Academy Knights
P1 3:30 PM Russell Creek Park - Field E East Lacrosse Association
4 8 Groove Lacrosse
P3 3:30 PM Russell Creek Park - Field F TNT Eagles
2 6 Sidewinders LC
P20 3:30 PM Russell Creek Park - Field B Lovejoy Leopards Varsity
4 8 Texas Legacy Green
P21 4:20 PM Russell Creek Park - Field A Klein Lacrosse Club
7 4 San Antonio Tacos
Sunday, November 10, 2019
Game Time Location Team Score Team
P3 8:00 AM Russell Creek Park - Field B Oklahoma United Varsity
8 3 East Lacrosse Association
P4 8:00 AM Russell Creek Park - Field C Groove Lacrosse
0 7 Team 91 Texas Varsity
P4 8:00 AM Russell Creek Park - Field D Sidewinders LC
3 7 Charlotte Secondary
P5 8:00 AM Russell Creek Park - Field E McKinney HS
0 4 TNT Eagles
P6 8:00 AM Russell Creek Park - Field F Cumberland Academy Knights
2 12 Rockwall HS
P22 8:00 AM Russell Creek Park - Field A Plano West
3 8 Texas Legacy Green
P10 8:50 AM Russell Creek Park - Field B CHAOS AR
4 12 Bridge Select
P11 8:50 AM Russell Creek Park - Field A Caddo Magnet Lacrosse
1 15 Keller HS
P12 8:50 AM Russell Creek Park - Field E Frisco Black Bears
1 6 Prosper HS Boys Lacrosse
P23 8:50 AM Russell Creek Park - Field C Lovejoy Leopards Varsity
6 2 Ten21
P5 9:40 AM Russell Creek Park - Field B East Lacrosse Association
4 14 Team 91 Texas Varsity
P6 9:40 AM Russell Creek Park - Field C Oklahoma United Varsity
11 4 Groove Lacrosse
P7 9:40 AM Russell Creek Park - Field D Charlotte Secondary
9 7 Rockwall HS
P8 9:40 AM Russell Creek Park - Field E TNT Eagles
8 3 Cumberland Academy Knights
P9 9:40 AM Russell Creek Park - Field F Sidewinders LC
8 1 McKinney HS
P25 9:40 AM Russell Creek Park - Field A Klein Lacrosse Club
1 3 Plano West
P24 11:20 AM Russell Creek Park - Field E Texas Legacy Green
10 0 Ten21
P26 11:20 AM Russell Creek Park - Field F Lovejoy Leopards Varsity
6 6 San Antonio Tacos
B1 1:00 PM Russell Creek Park - Field E [1] Charlotte Secondary
11 10 [2] Bridge Select
B2 1:00 PM Russell Creek Park - Field F [2] Oklahoma United Varsity
3 8 [1] Texas Legacy Green
B3 2:40 PM Russell Creek Park - Field E [1] Charlotte Secondary
5 7 [1] Texas Legacy Green