Lacrosse

Tournament Note

The top 2 teams in Division 1 will play in Sunday's Championship Game.

In Division 2, seeds 1 and 2 will play for Sunday's Championship Game, while seeds 3 and 4 will play in the third place game.

MCLA

Cowboy Cup 2019

Nov 9 - 10, 2019
Plano, TX
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

TCU Horned Frogs

MCLA Champion

Sat Nov 9, 2019 - Sun Nov 10, 2019

Pool Standings

Division I
Team W L T
GD
GS
GA
Arkansas Razorbacks MCLA 3 0 1 5 24 19
TCU Horned Frogs 2 0 2 3 14 11
Bayne Lacrosse Cooperative 2 1 1 4 19 15
Texas State Men's Lacrosse 2 2 0 1 18 17
Tech Men's Lacrosse club 0 3 1 -4 13 17
UNT Mean Green 0 3 1 -9 11 20
Division II
Team W L T
GD
GS
GA
UTSA Roadrunners 2 1 0 7 22 15
Ragin Cajun Lacrosse 2 1 0 1 19 18
UTD Lacrosse 2 1 0 1 19 18
Baylor University 0 3 0 -9 11 20

Schedule

Filter by:

Saturday, November 09, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 1:00 PM Russell Creek Park - Field C UTSA Roadrunners
8 5 Ragin Cajun Lacrosse
P2 1:00 PM Russell Creek Park - Field D UTD Lacrosse
6 4 Baylor University
P2 1:50 PM Russell Creek Park - Field D Bayne Lacrosse Cooperative
4 2 Tech Men's Lacrosse club
P3 1:50 PM Russell Creek Park - Field C UNT Mean Green
2 5 Texas State Men's Lacrosse
P1 2:40 PM Russell Creek Park - Field D TCU Horned Frogs
4 4 Arkansas Razorbacks MCLA
P4 2:40 PM Russell Creek Park - Field C Ragin Cajun Lacrosse
7 5 UTD Lacrosse
P3 3:30 PM Russell Creek Park - Field D Baylor University
2 7 UTSA Roadrunners
P5 3:30 PM Russell Creek Park - Field C Tech Men's Lacrosse club
4 4 UNT Mean Green
P4 4:20 PM Russell Creek Park - Field D Texas State Men's Lacrosse
2 4 TCU Horned Frogs
P6 4:20 PM Russell Creek Park - Field C Arkansas Razorbacks MCLA
9 6 Bayne Lacrosse Cooperative
Sunday, November 10, 2019
Game Time Location Team Score Team
P7 10:30 AM Russell Creek Park - Field C TCU Horned Frogs
3 3 Bayne Lacrosse Cooperative
P8 10:30 AM Russell Creek Park - Field D UNT Mean Green
4 5 Arkansas Razorbacks MCLA
P9 10:30 AM Russell Creek Park - Field B Texas State Men's Lacrosse
6 5 Tech Men's Lacrosse club
P5 11:20 AM Russell Creek Park - Field D UTSA Roadrunners
7 8 UTD Lacrosse
P6 11:20 AM Russell Creek Park - Field C Baylor University
5 7 Ragin Cajun Lacrosse
P10 12:10 PM Russell Creek Park - Field C Tech Men's Lacrosse club
2 3 TCU Horned Frogs
P12 12:10 PM Russell Creek Park - Field D Bayne Lacrosse Cooperative
6 1 UNT Mean Green
P11 1:00 PM Russell Creek Park - Field D Arkansas Razorbacks MCLA
6 5 Texas State Men's Lacrosse
B2 1:50 PM Russell Creek Park - Field D Ragin Cajun Lacrosse
6 10 UTSA Roadrunners
B3 1:50 PM Russell Creek Park - Field C UTD Lacrosse
0 7 Bayne Lacrosse Cooperative
B1 2:40 PM Russell Creek Park - Field D Arkansas Razorbacks MCLA
5 6 TCU Horned Frogs

Bracket

[2] TCU Horned Frogs
D1 Champion
[2] UTSA Roadrunners
D2 Champion
Arkansas Razorbacks MCLA - 5
B1 - Sun 11/10 2:40PM Russell Creek Park - Field D
TCU Horned Frogs - 6
Ragin Cajun Lacrosse - 6
B2 - Sun 11/10 1:50PM Russell Creek Park - Field D
UTSA Roadrunners - 10
UTD Lacrosse - 0
B3 - Sun 11/10 1:50PM Russell Creek Park - Field C
Bayne Lacrosse Cooperative - 7