Baseball

Tournament Note

Baseballs will be provided.
Social distancing requirements will be enforced.
NO METAL SPIKES ON TURF FIELDS or fields until start time.
No seeds, no gum, no peanuts permitted.
Face masks recommended for all players and coaches when in dugouts.
Personal sanitizer is strongly recommended for all patrons and participants.

15U

SOUTH BEND - BEST OF GREAT LAKES

Jul 9 - 12, 2020
IN • MI
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Black
Team W L T
RD
RS
RA
MASH 15U 2 0 0 4 8 4
15u NWI Shockers 1 1 0 0 6 6
Indiana Mustangs Hug 0 1 0 -1 4 5
Illinois Celtics 15u Kuhn 0 1 0 -3 3 6
Blue
Team W L T
RD
RS
RA
5 Star Midwest 15U Koelling 1 0 1 2 8 6
PEAK SELECT 15U 1 0 1 1 13 12
5 Tool Baseball 0 0 2 0 10 10
Hoosier Warhawks 15U 0 2 0 -3 8 11
Brown
Team W L T
RD
RS
RA
MASH 15U Black 3 0 0 7 18 11
Game Seven - Stroud 2 1 0 9 30 17
Indiana Prospects Storie 15U 1 2 0 -5 18 27
Central Illinois Outlaws 15U 0 3 0 -11 9 20
Crimson
Team W L T
RD
RS
RA
15U Land Sharks-Blue 2 0 0 16 19 1
Hawks Gold 2 0 0 7 14 7
Indiana Nitro Gold 0 2 0 -9 4 13
TB Tigers 15u 0 2 0 -14 4 20
Gray
Team W L T
RD
RS
RA
RBA 15U Silver 3 0 0 16 24 8
Duneland Flyers 2 1 0 1 10 9
Woodridge Bulldogs 0 2 1 -8 14 22
Braves Baseball - Burr Ridge 0 2 1 -9 13 22
Green
Team W L T
RD
RS
RA
Detroit Metro Stars 15U Red 2 0 0 14 16 2
Elite Select 2 0 0 14 19 5
Michiana Scrappers 15U Black 0 2 0 -14 3 17
B45 0 2 0 -14 4 18
Orange
Team W L T
RD
RS
RA
Michigan Blue Jays 3 0 0 22 37 0
South Bend Cubs - Black 2 1 0 5 18 18
South Coast Blues 1 2 0 -8 7 15
Naperville Renegades National 0 3 0 -19 3 32
Purple
Team W L T
RD
RS
RA
15u Team Easton Zunkel 2 1 0 4 17 13
Indiana Grinders 2 1 0 0 19 19
Game Seven Legacy 1 2 0 -4 17 21
Champaign Dream 1 2 0 0 16 16
Red
Team W L T
RD
RS
RA
UA Michiana Scrappers 15U 2 0 0 4 13 9
Mavericks 1 1 0 5 14 9
Flash Baseball 1 1 0 5 17 12
Northern Ohio Hurricanes 0 2 0 -14 8 22
Teal
Team W L T
RD
RS
RA
Stars Baseball 2 0 0 15 20 5
Michigan Brewers 15U 1 1 0 -4 8 12
Indiana Prospects Comer 1 1 0 4 11 5
Morris Chiefs 2023 - Lowe 0 2 0 -15 2 19
White
Team W L T
RD
RS
RA
Thunder 3 0 0 18 32 12
Rawlings Tigers 15U South Bend 2 1 0 2 17 14
Rhino-Darling 1 2 0 -2 12 14
Northern Illinois Reds 0 3 0 -18 4 25
Yellow
Team W L T
RD
RS
RA
Northern Stars 2 0 0 9 14 5
Velocity Baseball 1 2 0 0 14 14
Motor City Shamrocks - Lewis 1 1 0 -1 9 10
South Bend Cubs 1 2 0 -8 14 22

Schedule

Filter by:

Thursday, July 09, 2020
Game Time Location Team Score Team
P6 8:30 AM Bethel College 5 Star Midwest 15U Koelling
4 4 5 Tool Baseball
P7 8:30 AM Four Winds Field at Coveleski Stadium PEAK SELECT 15U
7 6 Hoosier Warhawks 15U
P40 8:30 AM LaPorte High School South Coast Blues
1 6 South Bend Cubs - Black
P60 8:30 AM Ancilla College Game Seven - Stroud
5 6 MASH 15U Black
P73 8:30 AM Edwardsburg High School Indiana Grinders
1 9 15u Team Easton Zunkel
P10 10:45 AM Ancilla College Central Illinois Outlaws 15U
4 5 MASH 15U Black
P12 10:45 AM Plymouth City Park Velocity Baseball
5 6 Northern Stars
P43 10:45 AM Mishawaka High School Braves Baseball - Burr Ridge
4 11 RBA 15U Silver
P48 10:45 AM Edwardsburg High School Indiana Grinders
8 5 Game Seven Legacy
P49 10:45 AM LaPorte High School Morris Chiefs 2023 - Lowe
2 9 Stars Baseball
P55 10:45 AM Gary RailCats (Steel Yard) Rawlings Tigers 15U South Bend
4 2 Rhino-Darling
P70 10:45 AM Four Winds Field at Coveleski Stadium Hawks Gold
9 3 TB Tigers 15u
P71 10:45 AM Bethel College Indiana Nitro Gold
0 8 15U Land Sharks-Blue
P8 1:00 PM Four Winds Field at Coveleski Stadium Michiana Scrappers 15U Black
1 9 Elite Select
P9 1:00 PM Gary RailCats (Steel Yard) B45
0 8 Detroit Metro Stars 15U Red
P11 1:00 PM Ancilla College Indiana Prospects Storie 15U
7 19 Game Seven - Stroud
P17 1:00 PM Bethel College MASH 15U
5 4 Indiana Mustangs Hug
P31 1:00 PM Niles High School 5 Tool Baseball
6 6 PEAK SELECT 15U
P37 1:00 PM Plymouth City Park Northern Stars
8 0 South Bend Cubs
P44 1:00 PM Mishawaka High School Braves Baseball - Burr Ridge
1 3 Duneland Flyers
P47 1:00 PM Edwardsburg High School Champaign Dream
6 0 15u Team Easton Zunkel
P65 1:00 PM LaPorte High School South Coast Blues
6 3 Naperville Renegades National
P1 3:15 PM Gary RailCats (Steel Yard) Flash Baseball
6 7 UA Michiana Scrappers 15U
P16 3:15 PM Bethel College Illinois Celtics 15u Kuhn
3 6 15u NWI Shockers
P25 3:15 PM Ancilla College Stars Baseball
11 3 Michigan Brewers 15U
P28 3:15 PM Niles High School Thunder
12 2 Northern Illinois Reds
P32 3:15 PM Mishawaka High School 5 Star Midwest 15U Koelling
4 2 Hoosier Warhawks 15U
P38 3:15 PM Plymouth City Park Velocity Baseball
3 1 Motor City Shamrocks - Lewis
P64 3:15 PM LaPorte High School South Bend Cubs - Black
0 17 Michigan Blue Jays
P72 3:15 PM Edwardsburg High School Game Seven Legacy
6 5 Champaign Dream
P2 5:30 PM Gary RailCats (Steel Yard) Mavericks
11 3 Northern Ohio Hurricanes
P13 5:30 PM Plymouth City Park South Bend Cubs
7 8 Motor City Shamrocks - Lewis
P24 5:30 PM Ancilla College Indiana Prospects Comer
10 0 Morris Chiefs 2023 - Lowe
P39 5:30 PM LaPorte High School Michigan Blue Jays
14 0 Naperville Renegades National
P45 5:30 PM Mishawaka High School TB Tigers 15u
1 11 15U Land Sharks-Blue
P76 5:30 PM Niles High School Duneland Flyers
7 2 Woodridge Bulldogs
Friday, July 10, 2020
Game Time Location Team Score Team
P3 8:30 AM Ancilla College Rhino-Darling
6 8 Thunder
P36 8:30 AM Plymouth City Park Central Illinois Outlaws 15U
4 6 Game Seven - Stroud
P5 10:45 AM Ancilla College Rhino-Darling
4 2 Northern Illinois Reds
P35 10:45 AM Plymouth City Park MASH 15U Black
7 2 Indiana Prospects Storie 15U
P46 10:45 AM Niles High School Indiana Nitro Gold
4 5 Hawks Gold
P4 1:00 PM Ancilla College Rawlings Tigers 15U South Bend
4 12 Thunder
P23 1:00 PM Gary RailCats (Steel Yard) 15u Team Easton Zunkel
8 6 Game Seven Legacy
P19 2:00 PM Bethel College RBA 15U Silver
6 0 Duneland Flyers
P61 2:00 PM Plymouth City Park Central Illinois Outlaws 15U
1 9 Indiana Prospects Storie 15U
P22 3:15 PM Gary RailCats (Steel Yard) Indiana Grinders
10 5 Champaign Dream
P30 3:15 PM Ancilla College Rawlings Tigers 15U South Bend
9 0 Northern Illinois Reds
P34 4:00 PM Plymouth City Park Michiana Scrappers 15U Black
2 8 Detroit Metro Stars 15U Red
P68 4:00 PM Bethel College Woodridge Bulldogs
4 7 RBA 15U Silver
P50 5:00 PM LaPorte High School Indiana Prospects Comer
1 5 Michigan Brewers 15U
P15 5:30 PM Gary RailCats (Steel Yard) Naperville Renegades National
0 12 South Bend Cubs - Black
P27 5:30 PM Ancilla College Flash Baseball
11 5 Northern Ohio Hurricanes
P63 6:00 PM Plymouth City Park Velocity Baseball
6 7 South Bend Cubs
P69 6:00 PM Bethel College Braves Baseball - Burr Ridge
8 8 Woodridge Bulldogs
P41 7:00 PM LaPorte High School 15u NWI Shockers
0 3 MASH 15U
P14 7:45 PM Gary RailCats (Steel Yard) South Coast Blues
0 6 Michigan Blue Jays
P26 8:00 PM Plymouth City Park UA Michiana Scrappers 15U
6 3 Mavericks
P33 9:00 PM LaPorte High School Elite Select
10 4 B45
Saturday, July 11, 2020
Game Time Location Team Score Team
B28 8:30 AM Gary RailCats (Steel Yard) [33] Woodridge Bulldogs
5 4 [34] Indiana Nitro Gold
B29 8:30 AM Bethel College [35] Indiana Prospects Storie 15U
5 3 [36] Michiana Scrappers 15U Black
B30 8:30 AM LaPorte High School [37] Champaign Dream
10 9 [38] Central Illinois Outlaws 15U
B31 8:30 AM Edwardsburg High School [39] Hoosier Warhawks 15U
4 5 [40] Illinois Celtics 15u Kuhn
B32 8:30 AM Ancilla College [41] South Bend Cubs
6 7 [42] Braves Baseball - Burr Ridge
B33 8:30 AM Mishawaka High School [43] Northern Illinois Reds
3 4 [44] Naperville Renegades National
B34 8:30 AM Buchanan Baseball Field [45] B45
6 7 [46] TB Tigers 15u
B35 8:30 AM Niles High School [47] Northern Ohio Hurricanes
3 1 [48] Morris Chiefs 2023 - Lowe
B2 10:45 AM Gary RailCats (Steel Yard) [8] MASH 15U
4 11 [9] UA Michiana Scrappers 15U
B3 10:45 AM Bethel College [5] RBA 15U Silver
10 9 [12] 15u Team Easton Zunkel
B5 10:45 AM Ancilla College [6] Thunder
5 3 [11] 5 Star Midwest 15U Koelling
B7 10:45 AM LaPorte High School [7] Northern Stars
9 8 [10] MASH 15U Black
B16 10:45 AM Buchanan Baseball Field [17] Game Seven - Stroud
8 3 [20] 15u NWI Shockers
B19 10:45 AM Mishawaka High School [21] South Bend Cubs - Black
1 0 [24] Rawlings Tigers 15U South Bend
B22 10:45 AM Edwardsburg High School [25] Indiana Prospects Comer
2 13 [28] Flash Baseball
B25 10:45 AM Niles High School [29] Motor City Shamrocks - Lewis
2 0 [32] Rhino-Darling
B1 1:00 PM Gary RailCats (Steel Yard) [1] Michigan Blue Jays
17 5 [16] PEAK SELECT 15U
B4 1:00 PM Bethel College [4] Detroit Metro Stars 15U Red
3 10 [13] Elite Select
B6 1:00 PM Ancilla College [3] Stars Baseball
14 3 [14] Duneland Flyers
B8 1:00 PM LaPorte High School [2] 15U Land Sharks-Blue
10 0 [15] Hawks Gold
B17 1:00 PM Buchanan Baseball Field [18] Mavericks
4 3 [19] Velocity Baseball
B20 1:00 PM Mishawaka High School [22] Michigan Brewers 15U
3 5 [23] Indiana Grinders
B23 1:00 PM Edwardsburg High School [26] 5 Tool Baseball
3 5 [27] Indiana Mustangs Hug
B26 1:00 PM Niles High School [30] Game Seven Legacy
7 9 [31] South Coast Blues
B0 3:15 PM Edwardsburg High School 5 Tool Baseball
2 6 [40] Illinois Celtics 15u Kuhn
B9 3:15 PM Gary RailCats (Steel Yard) [1] Michigan Blue Jays
7 1 [9] UA Michiana Scrappers 15U
B10 3:15 PM Bethel College [5] RBA 15U Silver
9 12 [13] Elite Select
B11 3:15 PM Ancilla College [6] Thunder
2 3 [3] Stars Baseball
B12 3:15 PM LaPorte High School [7] Northern Stars
10 5 [2] 15U Land Sharks-Blue
B18 3:15 PM Buchanan Baseball Field [17] Game Seven - Stroud
6 2 [18] Mavericks
B21 3:15 PM Mishawaka High School [21] South Bend Cubs - Black
6 5 [23] Indiana Grinders
B27 3:15 PM Niles High School [29] Motor City Shamrocks - Lewis
11 7 [31] South Coast Blues
B24 5:30 PM Edwardsburg High School [28] Flash Baseball
2 3 [27] Indiana Mustangs Hug
Sunday, July 12, 2020
Game Time Location Team Score Team
B13 10:00 AM Gary RailCats (Steel Yard) [1] Michigan Blue Jays
11 1 [13] Elite Select
B14 12:15 PM Gary RailCats (Steel Yard) [3] Stars Baseball
10 2 [7] Northern Stars
B15 2:30 PM Gary RailCats (Steel Yard) [1] Michigan Blue Jays
5 3 [3] Stars Baseball

Bracket

[1] Michigan Blue Jays
[17] Game Seven - Stroud
Red Champion
[21] South Bend Cubs - Black
White Champion
[27] Indiana Mustangs Hug
Blue Champion
[29] Motor City Shamrocks - Lewis
Green Champion
[33] Woodridge Bulldogs
Champion
[35] Indiana Prospects Storie 15U
Champion
[37] Champaign Dream
Champion
[40] Illinois Celtics 15u Kuhn
Champion
[42] Braves Baseball - Burr Ridge
Champion
[44] Naperville Renegades National
Champion
[46] TB Tigers 15u
Champion
[47] Northern Ohio Hurricanes
Champion
[1] Michigan Blue Jays - 17
B1 - Sat 7/11 1:00PM Gary RailCats (Steel Yard)
[16] PEAK SELECT 15U - 5
[7] Northern Stars - 9
B7 - Sat 7/11 10:45AM LaPorte High School
[10] MASH 15U Black - 8
[3] Stars Baseball - 14
B6 - Sat 7/11 1:00PM Ancilla College
[14] Duneland Flyers - 3
[5] RBA 15U Silver - 10
B3 - Sat 7/11 10:45AM Bethel College
[12] 15u Team Easton Zunkel - 9
[1] Michigan Blue Jays - 7
B9 - Sat 7/11 3:15PM Gary RailCats (Steel Yard)
[9] UA Michiana Scrappers 15U - 1
[2] 15U Land Sharks-Blue - 10
B8 - Sat 7/11 1:00PM LaPorte High School
[15] Hawks Gold - 0
[4] Detroit Metro Stars 15U Red - 3
B4 - Sat 7/11 1:00PM Bethel College
[13] Elite Select - 10
[6] Thunder - 5
B5 - Sat 7/11 10:45AM Ancilla College
[11] 5 Star Midwest 15U Koelling - 3
[8] MASH 15U - 4
B2 - Sat 7/11 10:45AM Gary RailCats (Steel Yard)
[9] UA Michiana Scrappers 15U - 11
[7] Northern Stars - 10
B12 - Sat 7/11 3:15PM LaPorte High School
[2] 15U Land Sharks-Blue - 5
[5] RBA 15U Silver - 9
B10 - Sat 7/11 3:15PM Bethel College
[13] Elite Select - 12
[1] Michigan Blue Jays - 11
B13 - Sun 7/12 10:00AM Gary RailCats (Steel Yard)
[13] Elite Select - 1
[3] Stars Baseball - 10
B14 - Sun 7/12 12:15PM Gary RailCats (Steel Yard)
[7] Northern Stars - 2
[6] Thunder - 2
B11 - Sat 7/11 3:15PM Ancilla College
[3] Stars Baseball - 3
[1] Michigan Blue Jays - 5
B15 - Sun 7/12 2:30PM Gary RailCats (Steel Yard)
[3] Stars Baseball - 3
[17] Game Seven - Stroud - 6
B18 - Sat 7/11 3:15PM Buchanan Baseball Field
[18] Mavericks - 2
[17] Game Seven - Stroud - 8
B16 - Sat 7/11 10:45AM Buchanan Baseball Field
[20] 15u NWI Shockers - 3
[18] Mavericks - 4
B17 - Sat 7/11 1:00PM Buchanan Baseball Field
[19] Velocity Baseball - 3
[21] South Bend Cubs - Black - 1
B19 - Sat 7/11 10:45AM Mishawaka High School
[24] Rawlings Tigers 15U South Bend - 0
[22] Michigan Brewers 15U - 3
B20 - Sat 7/11 1:00PM Mishawaka High School
[23] Indiana Grinders - 5
[21] South Bend Cubs - Black - 6
B21 - Sat 7/11 3:15PM Mishawaka High School
[23] Indiana Grinders - 5
[25] Indiana Prospects Comer - 2
B22 - Sat 7/11 10:45AM Edwardsburg High School
[28] Flash Baseball - 13
[28] Flash Baseball - 2
B24 - Sat 7/11 5:30PM Edwardsburg High School
[27] Indiana Mustangs Hug - 3
[26] 5 Tool Baseball - 3
B23 - Sat 7/11 1:00PM Edwardsburg High School
[27] Indiana Mustangs Hug - 5
[29] Motor City Shamrocks - Lewis - 2
B25 - Sat 7/11 10:45AM Niles High School
[32] Rhino-Darling - 0
[30] Game Seven Legacy - 7
B26 - Sat 7/11 1:00PM Niles High School
[31] South Coast Blues - 9
[29] Motor City Shamrocks - Lewis - 11
B27 - Sat 7/11 3:15PM Niles High School
[31] South Coast Blues - 7
[33] Woodridge Bulldogs - 5
B28 - Sat 7/11 8:30AM Gary RailCats (Steel Yard)
[34] Indiana Nitro Gold - 4
[35] Indiana Prospects Storie 15U - 5
B29 - Sat 7/11 8:30AM Bethel College
[36] Michiana Scrappers 15U Black - 3
[37] Champaign Dream - 10
B30 - Sat 7/11 8:30AM LaPorte High School
[38] Central Illinois Outlaws 15U - 9
[39] Hoosier Warhawks 15U - 4
B31 - Sat 7/11 8:30AM Edwardsburg High School
[40] Illinois Celtics 15u Kuhn - 5
[41] South Bend Cubs - 6
B32 - Sat 7/11 8:30AM Ancilla College
[42] Braves Baseball - Burr Ridge - 7
[43] Northern Illinois Reds - 3
B33 - Sat 7/11 8:30AM Mishawaka High School
[44] Naperville Renegades National - 4
[45] B45 - 6
B34 - Sat 7/11 8:30AM Buchanan Baseball Field
[46] TB Tigers 15u - 7
[47] Northern Ohio Hurricanes - 3
B35 - Sat 7/11 8:30AM Niles High School
[48] Morris Chiefs 2023 - Lowe - 1
5 Tool Baseball - 2
- Sat 7/11 3:15PM Edwardsburg High School
[40] Illinois Celtics 15u Kuhn - 6